Kurzemes tūre

Kristiāns Girvičs

Latvijas futbola virslīgas čempionāta otrās kārtas galvenie notikumi risinājās Kurzemē, kur pagājušā gada čempionvienība FK Ventspils uzņēma bronzas godalgu ieguvējus Skonto, bet vicečempione Liepājas metalurgs tikās ar mūžīgi ceturto Daugavpils Dinaburgu.

Vienas kartītes cena

Pagājušajā čempionātā ventspilnieki Skonto kļuva par neuzvaramu pretinieku – četros mačos rīdzinieki spēja izcīnīt tikai vienu punktu. Tomēr šoreiz ar spēles pirmajām minūtēm notikumus laukumā kontrolēja Skonto, kas pirmajā puslaikā izveidoja vairākas labas vārtu gūšanas izdevības, taču rīdziniekiem pietrūka precizitātes uzbrukumu noslēgumu fāzē, kā arī labi darbojās laukuma saimnieku vārtsargs Pāvels Davidovs, kurš pēc gandrīz pusotra gada pārtraukuma atgriezās FK Ventspils sākuma sastāvā. Atgādināšu, ka dzeltenzilo pirmais vārtsargs Andris Vaņins čempionāta atklāšanas mačā ar FK Rīga saņēma sarkano kartīti un vēlāk arī diskvalifikāciju uz trim spēlēm. Andrim arī jāsamaksā 150 latu naudassods, bet FK Ventspils galvenais treneris Romāns Grigorčuks jau brīdinājis Vaņinu, ka tagad viņš riskē uz ilgāku laiku zaudēt vietu pamatsastāvā. Jāpiebilst, ka arī Grigorčuks svarīgo maču ar Skonto noskatījās no tribīnēm, jo pirmajā kārtā ukraiņu speciālists tika noraidīts par tiesneša lēmumu apstrīdēšanu. Grigorčukam nesavaldība izmaksāja 200 latus.

Ja pirmajā puslaikā ventspilnieki ar savu spēli sagādāja vilšanos līdzjutējiem, tad pēc pārtraukuma situācija izmainījās par 180 grādiem. Tiesa, daudz ko izšķīra viena epizode 55. minūtē, kad Skonto gruzīnu aizsargs Dāvids Gamezardašvili ar neatļautu paņēmienu pārtrauca mājnieku uzbrucēja Andreja Butrika izrāvienu uz Skonto vārtiem. Tiesnesis Romāns Lajuks bez ilgas domāšanas parādīja Gamezardašvili otro dzelteno kartīti, atstājot Skonto mazākumā. Pēc spēles pat Skonto galvenais treneris Pols Ešvorts atzina, ka tiesnesim šajā epizodē bijusi taisnība. Ventspilniekiem pietika ar pāris minūtēm, lai izmantotu vairākumu un noņemtu jautājumu par mača uzvarētāju. Vispirms pagājušās sezonas Latvijas čempionāta labākais spēlētājs kamerūniešu aizsargs Žans Pols Ndeki kārtējo reizi nodemonstrēja savu prasmi spēlē ar galvu (1:0), bet jau nākamajā uzbrukumā pussargs Mihails Ziziļevs dubultoja rezultātu.

Pārbaudītas vērtības

Interesanti, ka ventspilnieki pagaidām iztiek ar pagājušās sezonas sastāvu, jo starta vienpadsmitniekā neatradās vieta nevienam no pieciem jaunajiem leģionāriem, kā arī atkal pieteikumā uz spēli netika iekļauts bijušais Liepājas metalurga uzbrucējs Kristaps Grebis. Rezervē palika arī ilggadējais Skonto pussargs gruzīns Zurabs Mentešašvili. No jaunpienācējiem laukumā uz pēdējo ceturtdaļstundu tika tikai ukraiņu uzbrucējs Sergejs Serņeckis, kurš pirms nedēļas izcēlās ar diviem vārtu guvumiem Baltijas līgas mačā ar Tallinas TVMK (3:2).

Pēdējā laikā aktualizējies jautājums par lielo leģionāru skaitu mūsu virslīgā, bet valsts čempioniem pirmajos divos mačos starta vienpadsmitniekā atradās vieta tikai diviem ārzemniekiem – Ndeki un krievu pussargam Zaharam Dubenskim. Skaidrs, ka kluba debitantiem ir vajadzīgs laiks, lai pierastu pie Grigorčuka prasībām un ventspilnieku spēles stila. Šajā ziņā zīmīgi bija Grigorčuka izteikumi par Mentešašvili, kuram pēc mača ar TVMK treneris pārmeta pārlieku romantismu, aicinot vairāk uzmanības veltīt aizsardzībai.

Sezonas sākumā iespēju pierādīt sevi ieguvuši FK Ventspils jaunie Jevgēņijs Kosmačovs un Artjoms Gončars, kuri abos mačos izgāja laukumā sākuma sastāvā. Ar Gončara sniegumu spēlē ar Skonto Grigorčuks nebija apmierināts, tāpēc pārtraukumā izdarīja maiņu. Kosmačovs spēlēja visas 90 minūtes. Viņš gan ne ar ko īpašu neizcēlās, taču kopējo skatu arī nebojāja.

Kalona atgriešanās

No favorītiem bez punktu zaudējuma sezonu sācis tikai Liepājas metalurgs, kas savā laukumā ar 2:1 apspēlēja Dinaburgu. Daugavpilieši gan izrādīja sīkstu pretestību laukuma saimniekiem, taču mača likteni par labu Liepājai izšķīra divi rezultatīvi lietuvieša Mindauga Kalona raidījumi. 2005. gada Liepājas metalurga zelta sezonā Kalons bija viena no liepājnieku spilgtākajām zvaigznēm, taču pagājušo sezonu šis Lietuvas izlases spēlētājs aizvadīja krietni zem savu spēju līmeņa. Ņemot vērā, ka sezonas beigās Kalons sastrīdējās ar komandas galveno treneri Benjaminu Zelkeviču, daudzi bija droši, ka starpsezonu periodā Kalons pametīs pilsētu, kurā piedzimst vējš. Tomēr abi lietuvieši spēja atrisināt savas domstarpības, un šosezon Kalons atkal kļuvis par vienu no bīstamākajiem metalurgu ieročiem. Pirmajās divās spēlēs Kalons jau izcēlies ar trim gūtiem vārtiem.

Latvijas čempionātā Liepājas metalurga sākuma sastāvā pirmo reizi izgāja argentīnietis Kristians Toress, kurš pāris iepriekšējās sezonās visai veiksmīgi spēlēja FK Jūrmala rindās. Šī spēle gan parādīja, ka Toresam vēl būs krietni jāpacīnās par vietu Liepājas metalurga pamatsastāvā, jo pirmajās 45 minūtēs Toress ne ar ko īpašu neizcēlās, bet liepājnieki neradīja lielas problēmas viesu aizsardzībai.

Pārtraukumā Zelkevičs Toresa un aizsarga Dzintara Zirņa vietā laukumā sūtīja Jevgēņiju Kecu un Pāvelu Surņinu, kas pastiprināja mājnieku spēli uzbrukumā. Tieši Kecs arī kļuva par pirmo vārtu līdzautoru, viltīgi izspēlējot bumbu pa sitienam Kalonam. Lai gan Dinaburgas debitants Aleksejs Trinitatskis drīz vien panāca izlīdzinājumu, liepājnieki pie pretinieku vārtiem sarīkoja tādu ofensīvu, ka bija skaidrs, ka nākamie gūtie vārti ir tikai laika jautājums. Šķiet, ka pēdējo četru gadu Latvijas čempionāta rezultatīvākā komanda arī šogad uzbrukuma spēlē būs ārpus konkurences. Šajā mačā jubileju atzīmēja liepājnieku vārtsargs Viktors Spole, kurš aizvadīja jau 250. spēli virslīgā.

Neizpratni radīja tikai ieraksts spēles protokolā par skatītāju skaitu – 900. Manuprāt, skatītāju bija divas reizes vairāk. Salīdzinājumam FK Ventspils Skonto mačā tika fiksēts pusotrs tūkstotis skatītāju (tas tā arī varēja būt), bet Liepājā skatītāju nebija mazāk.

Jaunie izlēcēji

Pēc divām kārtām simtprocentīgs rādītājs ir arī FK Rīga un FK Jūrmala. Rīdzinieki visai negaidīti viesos ar 3:1 uzvarēja ambiciozo Daugavpils Daugavu, bet jūrmalnieki Rīgā bez problēmām apspēlēja Olimpu (2:0).

Virslīgas debitanti Olimps čempionāta pirmajā mačā ar Skonto atstāja visai cienīgu iespaidu, taču jau nākamajā mačā ar FK Jūrmala Latvijas U-21 izlases bāzes komanda demonstrēja diezgan bezcerīgu spēli. Jaunieši tā arī nespēja tikt galā ar 35 gadus veco uzbrucēju Aleksandru Katasonovu, kurš savā stilā divas reizes rezultatīvi ar galvu noslēdza centrējumus.

Par FK Rīga šīs sezonas pārvērtībām jau stāstīju pēc sensacionālās uzvaras pār FK Ventspils. Vienā spēlē gan var arī paveikties, bet divi panākumi pēc kārtas jau liek aizdomāties. Daugavpilī ar vārtu guvumu izcēlās arī Krievijas uzbrucējs Jevgēņijs Landirevs, kurš savulaik ļoti veiksmīgi spēlēja FK Ventspils sastāvā, bet tagad pēc četru gadu pārtraukuma atgriezies Latvijā. Pirmajā puslaikā Landirevs arī pamanījās nerealizēt 11 m soda sitienu.

Par rīdzinieku pretenzijām uz augstām vietām mēs varēsim pārliecināties nākamajās divās kārtās, kad FK Rīga tiksies ar Liepājas metalurgu un Skonto. Šo piektdien būs laba iespēja novērtēt arī Daugavas spējas, kas viesosies pie Skonto. Šo maču tiešraidē pl. 20.10 demonstrēs arī LTV 7. Tajā pašā dienā interesanta cīņa gaidāma arī Jūrmalā, kur ciemosies FK Ventspils.