Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas futbola karte

Latvijas futbola līdzjutēju uzmanības centrā šobrīd ir valsts virslīgas čempionāta cīņas, taču mūsu futbola ģeogrāfija ir daudz plašāka — tikko sācies pirmās līgas turnīrs, bet aprīlī startēs arī masveidīgās otrās līgas sacensības. Savā ziņā šo var saukt par pārejas gadu, jo pakāpeniski tiek mainīta mūsu klubu futbola sacensību struktūra.

Pirmām kārtām šogad sākta virslīgas paplašināšana, agrāko astoņu komandu vietā spēlējot deviņām vienībām, bet nākamgad mūsu galvenajā klubu turnīrā spēlēs jau desmit komandas — pa tiešo uz augšu pārcelsies pirmās līgas uzvarētāji, bet virslīgas pēdējā komanda aizvadīs pārspēles ar pirmās līgas otro spēcīgāko vienību. Tomēr vislielākās pārmaiņas skārušas pirmo līgu, kas šogad sadalīta divos — A un B — turnīros. Tiesa, šogad šīs pārmaiņas ir vien formālas, jo A turnīrā spēlēs ierastās pirmās līgas komandas, bet par B pirmo līgu ir vienkārši pārdēvēts virslīgas klubu dublieru čempionāts. Paredzēts, ka jau nākamgad abu šo turnīru dalībnieku sastāvs mainīsies — B turnīra labākās četras komandas ieņems A līgas trīs vājāko vienību vietas. Tādā veidā nākamgad trīs mūsu lielākajos turnīros — virslīgā, kā arī A un B pirmajā līgā — vajadzētu būt pa desmit komandām. Tiesa, pirmās līgas klubi nemaz nav priecīgi par šādām pārmaiņām, tāpēc deviņas no desmit A turnīra jeb Komanda.lv pirmās līgas komandām uzrakstījušas vēstuli Latvijas Futbola federācijai ar aicinājumu saglabāt veco kārtību, kad dublieru komandas spēlē atsevišķā turnīrā. Savukārt otrajā līgā joprojām saglabājas reģionālo sacensību princips, tiesa agrāko piecu reģionu vietā ir izveidoti četri, kas arī ieguvuši jaunus nosaukumus — Centrs, Rietumi, Austrumu un Ziemeļi.

PIRMAIS MĒNESIS

Latvijas virslīgas čempionāts šogad neliek vilties — jau pēc pirmā spēļu mēneša varam secināt, ka komandas ir pietiekami līdzvērtīgas un visos mačos laukumā rit sīva cīņa. Jau starta posmā savu favorītu statusu ir apliecinājusi Rīgas Futbola skola, kas pāris mačos arī nodemonstrējusi raksturu, uzvaras izraujot pēdējās sekundēs. Toties jau trešajā kārtā pirmo zaudējumu piedzīvoja pērnie čempioni Riga FC, kas ar 0:1 piekāpās pagājušās sezonas pēdējai komandai Valmiera Glass ViA. Rīdziniekiem tādā veidā pārtrūka 21 nezaudētas spēles sērija čempionātā — Riga FC virslīgā nebija zaudējusi kopš pagājušā gada maija. Zīmīgi, ka tieši šajā neveiksmīgajā mačā Riga FC galvenā trenera amatā debitēja mums labi pazīstamais speciālists no Baltkrievijas Oļegs Kubarevs, kurš pirms trim gadiem visai negaidīti aizveda līdz Latvijas čempionu titulam Jūrmalas Spartaku. Savukārt valmierieši, kas pērn zaudēja visiem pēc kārtas, šosezon jau ir pierādījuši, ka trenera Tamaza Pertijas vadībā un ar krietni pastiprinātu sastāvu vairs negriezīs ceļu nevienam. Sezonas pirmais nogrieznis arī parādījis, ka vēl daudz darāmā ir abiem ierastajiem čempionāta favorītiem no Kurzemes — FK Liepāja un FK Ventspils jau ir piedzīvojuši nepatīkamus zaudējumus. Ar mainīgām sekmēm sezonu sākuši tumšie zirdziņi Jūrmalas Spartaks un FK Jelgava. Sīkstu pretestību favorītiem izrāda arī virslīgas jaunpienācēji BFC Daugavpils un ļoti jauneklīgā FK Metta.

Tā ka Optibet Virslīgas klubu gatavību sezonai plaši vērtējām jau žurnāla iepriekšējā numurā, šoreiz uzmanību vairāk pievērsīsim pirmajai līgai.

AR SKATU UZ AUGŠU

Šogad Komanda.lv pirmajā līgā spēlēs desmit komandas, par divām mazāk nekā pērn — pagājušā gada turnīra uzvarētāji BFC Daugavpils/Progress pārcēlās uz virslīgu, pēdējā vietā palikusī Preiļu komanda izkrita uz otro līgu, bet dalību čempionātā beigusi pērnās sezonas sestā komanda RTU/Skonto Academy. Savukārt pirmo līgu papildinājuši vien pagājušās sezonas otrās līgas čempioni — Rīgas klubs New Project. Komandas aizvadīs trīs riņķu sacensības.

“Pirmā līga ir nopietna un pamatīga vērtība Latvijas futbolā — ar plašu ģeogrāfiju, kas dod iespēju sevi apliecināt jaunajiem futbolistiem. Tāpēc pirmajai līgai ir būtiska pievienotā vērtība. Katru gadu redzam progresu, parādās arvien vairāk interesantu spēlētāju, izpaužas lokālpatriotisms un ir izveidojušies vietējie derbiji,” saka LFF Sporta direktors Dainis Kazakevičs.

Pagājušajā sezonā tuvu virslīgai nonāca SK Supernova, kas savas mājas spēles aizvada Olainē — Supernova piedalījās pārspēlēs par vietu virslīgā, zaudējot Mettai. Lai gan Supernova ir visai liels jauniešu klubs ar daudzām bērnu komandām Rīgā un filiālēm Siguldā, Saulkrastos, Vangažos un Suntažos, mājas spēles komanda spiesta aizvadīt Olainē, jo Rīgā nav piemērota brīva stadiona. Pēc pagājušās sezonas SK Supernova šķīrās no galvenā trenera Jurģa Kalna, kurš pārgāja pie konkurentiem no Tukuma, bet šogad komandu cīņā vedīs bijušais Latvijas valstsvienības aizsargs Oļegs Blagonadeždins, kurš pirms tam jau pāris gadus strādāja klubā ar bērniem, bet agrāk ieguvis arī galvenā trenera darba pieredzi virslīgā, 2012. gadā vadot Jūrmalas Spartaku. Pēc pagājušās sezonas pāris kluba spēlētāju (vārtsargs Vjačeslavs Serdcevs un pussargs Deniss Stradiņš) ir izpelnījušies uzaicinājumu uz virslīgu, pārejot uz Jūrmalas Spartaku, bet komandā ir palikuši līderi — savulaik par īpašiem nopelniem Latvijas pilsonību ieguvušais un mūsu valstsvienībā spēlējušais pussargs Andrejs Perepļotkins, kā arī vēl viens uzbrucējs ar lielu virslīgas pieredzi — Edgars Kārkliņš. Ļoti interesants komandas pastiprinājums ir divi pagājušā gada Latvijas U-19 izlases spēlētāji — uzbrucējs Marko Regža pievienojies no virslīgas kluba RFS, bet cits priekšējās līnijas spēlētājs — Oskars Rubenis — atgriezies dzimtenē pēc pāris gadu pavadīšanas Maskavas CSKA jauniešu komandā.

Lai gan pagājušās sezonas pirmās līgas vicečempionu statuss arī šogad favorītu lomā automātiski ieceļ Supernovu, tomēr visi konkurenti ir vienisprātis, ka pretendents nr. 1 uz virslīgas ceļazīmi ir Tukuma komanda. Pērn FK Tukums 2000/TSS pirmajā līgā finišēja trešajā vietā, taču šogad tukumnieki uz pārējo fona tiešām izceļas ar sastāva komplektāciju. No Supernovas uz Tukumu pārcēlās ne tikai treneris Kalns, bet kopā ar viņu atnāca vēl trīs spēlētāji — Oskars Deaks, Vadims Avdejevs un japānis Šuma Nagamacu. Tukuma komandai pievienojies arī ļoti pieredzējušais 38 gadus vecais aizsargs Pāvels Mihadjuks, kurš savulaik ir spēlējis Latvijas valstsvienībā, bet vēl pirms diviem gadiem palīdzēja Jūrmalas Spartakam izcīnīt valsts čempionu titulu. Tukumā Mihadjuks spēlēšanu apvienos ar bērnu trenēšanu. No virslīgas kluba FK Metta dzimtajā pilsētā atgriezies arī aizsargs Dāvis Sandis Strods, daudz tiek gaidīts arī no diviem atbraukušajiem franču leģionāriem. Jau pirmajā kārtā tukumnieki apliecināja savu spēku, ar 11:0 sagraujot Balvu komandu un uzstādot kluba rezultativitātes rekordu.

TRADĪCIJAS UN JAUNUMI

Senas virslīgas tradīcijas ir Rēzeknes futbolam — deviņdesmitajos gados rēzeknieši katru gadu spēlēja virslīgā, bet pēdējo reizi Rēzekne mūsu klubu futbola augstākajā sabiedrībā bija pārstāvēta 2010. gadā. Šogad, lai gan komandā notiek paaudžu maiņa, rēzeknieši plāno cīnīties par pirmo trijnieku. Interesanti, ka Rēzeknes klubs sadarbojas ar japāņiem, tāpēc latgaliešu krāsas aizstāvēs četri uzlēcošās saules zemes pārstāvji.

Agrāko laiku atmiņas par virslīgu ir arī FK Auda no Ķekavas — LFF prezidenta Kaspara Gorkša tēva Jura Gorkša izveidotais klubs virslīgā spēlēja 2002.—2004. gadā. Pēc tam gan Auda nekad nav nopietni pretendējusi uz vietu virslīgā. Jāpiebilst, ka Audas rindās spēlē vēl divi Gorkšu dzimtas pārstāvji — Kaspara brāļi Rihards un Jorens. Šogad Ķekavas stadionā plānoti rekonstrukcijas darbi, tāpēc vasarā Auda pārcelsies uz jauno Baldones stadionu, kur futbols līdz šim vēl nav spēlēts. Savukārt galvenā trenera amatā FK Auda debitēs mūsu futbola slavas laiku ilggadējais Latvijas valstsvienības pussargs Andrejs Rubins, kurš iepriekš strādāja tikai ar bērniem Ikšķilē.

Vēl viens no mūsu leģendārā Euro 2004 dalībniekiem — Dzintars Zirnis — šogad būs jaunveidotās komandas Rīgas Dinamo/Staicele galvenais treneris. Pagājušajā sezonā FK Staiceles bebri pirmajā līgā palika priekšpēdējā vietā, bet Dinamo spēlēja otrās līgas Kurzemes zonā, kur ieņēma trešo vietu. Vairāk gan izskatās, ka šī apvienošanās ir tikai formāla, lai Dinamo varētu spēlēt pirmajā līgā — vismaz sezonas startā laukumā nedevās neviens no staiceliešiem un arī komandas pieteikumā nav ierasto bebru. Tāpat dinamieši arī neplāno spēlēt Staicelē un savas mājas spēles aizvadīs Imantā, Ostvalda vidusskolas laukumā.

Vēl viena jauna komanda pirmajā līgā ir Rīgas New Project, kas pērn vispirms uzvarēja Rīgas čempionātā (tad gan komandas nosaukums bija Betlanes), bet pēc tam otrās līgas finālturnīrā izšķirīgajā mačā pārliecinoši apspēlēja Krāslavas futbolistus. Otrās līgas čempionu sastāvs pēc pārcelšanās klasi augstāk neko daudz nav mainījies, bet pazīstamākie futbolisti ir agrāk virslīgā spēlējušie Igors Labuts, Vitālijs Ziļs, Oskars Ikstens un gruzīns Giorgijs Diakvnišvili. Jau sezonas pirmajā mačā līgas jaunpienācēji pierādīja, ka būs konkurētspējīgi šajā līmenī, tikai spēles izskaņā ar 0:1 piekāpjoties vieniem no turnīra favorītiem — SK Supernova.

FUTBOLA ĢEOGRĀFIJA

New Project savas mājas spēles aizvadīs RTU stadionā, kur iekārtojusies vēl viena Rīgas komanda JDFS Alberts. Ņemot vērā, ka pavasarī RTU stadionā spēlē vēl arī divas virslīgas komandas (Riga FC un RFS), varam saprast, cik mūsu galvaspilsētā ir sarežģīta situācija ar futbola infrastruktūru. JDFS galvenais treneris joprojām ir bijušais Latvijas valstsvienības aizsargs Artūrs Zakreševskis, bet komandas uzdevums ir vismaz noturēties A līgā.

Pagājušajā sezonā uzreiz aiz Jura Docenko skolas, devītajā vietā, palika Grobiņas komanda, bet kurzemniekiem noteikti ir pa spēkam sagādāt ne vienu vien pārsteigumu (atcerēsimies, ka pirms diviem gadiem savā debijas sezonā Grobiņa ilgu laiku bija pirmās līgas līderpozīcijās, tikai beigās noslīdot uz ceturto vietu). Šogad Grobiņas vienību gan vairs netrenē pazīstamais liepājnieku treneris Viktors Dobrecovs, kurš pārcēlies uz Lietuvas augstāko līgu. Komandas vadību pārņēmis Mārtiņš Jaunskalže. Grobiņā spēlē vairāki FK Liepāja audzēkņi, kuri agrāk vairāk vai mazāk ir izmēģinājuši spēkus virslīgā, taču nav noturējušies Liepājas klubā — Toms Gucs, Emīls Knapšis, Jānis Jēkabsons, Reinis Flaksis. Tomēr komandas galvenā zvaigzne ir Liepājas futbola leģenda — 38 gadus vecais bijušais Latvijas valstsvienības uzbrucējs Kristaps Grebis. Neticami, bet Grobiņas rindās 47 gadu vecumā atsācis spēlēt arī vēl Liepājas metalurga zelta laiku vārtsargs Viktors Spole.

Iepriekšējos gados parasti tabulas vidusdaļā stabili turējās Smiltenes klubs, kas tradicionāli iztiek ar vietējiem puišiem un pēc iekļūšanas pirmajā līgā pirms pieciem gadiem ar katru gadu progresē. Pērn Smiltenes komanda atkārtoja savu labāko rezultātu, finišējot septītajā vietā, bet jaunās turnīra sistēmas ieviešana nozīmē, ka šogad smilteniešiem savas pozīcijas ir vismaz jānotur.

Lai paliktu A grupā, krietni jāprogresē būs Balvu komandai, kam pērn pirmās līgas debijas sezonā klājās visai grūti. Balvenieši arī neslēpj, ka viņu prioritāte šādos apstākļos ir mācīties no konkurentiem, toties klubs var lepoties ar savu infrastruktūru, jo komandas rīcībā ir trīs stadioni — Rugājos, Gulbenē un Balvos. Šajā ziņā rīdzinieki var latgaliešus tikai apskaust.

Šogad pirmajā līgā ir ļoti nežēlīgs turnīra nolikums, kad trīs komandas reizē zaudēs vietu šajā kompānijā uz nākamo sezonu, tāpēc daudzas komandas sezonu sākušas ar lielu satraukumu un neskaidrību par nākotnes perspektīvām. Redzot pirmās līgas klubu sašutumu, iespējams, tomēr ir vērts vēlreiz apdomāt, vai dublieru komandu iesaistīšana šajā kompānijā tiešām nāks par labu, jo īpaši, reģionu futbola attīstībai.

Savulaik jau dublieru komandas spēlēja pirmajā līgā — no 2004. līdz 2013. gadam, ar izņēmumu 2007. gadā. Pēc tam dublieriem tika izveidots atsevišķs čempionāts, jo virslīgas rezervistu piedalīšanās pirmajā līgā bojāja arī sportisko principu — dublieru komandas spēlēja ārpus konkurences un vienā mačā varēja spēlēt ar jauniešiem, bet citā izlaist gandrīz vai labāko virslīgas sastāvu. Nenoliegsim arī, ka dublieru mači atšķirībā no mazpilsētu mačiem neizraisa gandrīz nekādu līdzjutēju interesi.

TAUTAS LĪGA

Visplašākā futbola pārstāvniecība ir otrajā līgā, kur šogad četros reģionālajos turnīros kopumā sacentīsies 43 komandas no visām Latvijas malām. Pērn par reģionālajiem čempioniem kļuva FK Krāslava, Liepājas Karosta, FK Limbaži, FK Madona un Rīgas Betlanes, bet pēc finālturnīra uz pirmo līgu pārcēlās rīdzinieki. Šogad gan pieci reģioni ir pārveidoti par četriem — vairums Rīgas komandu spēlēs Centra zonā, Vidzeme pārtapusi par Ziemeļiem, Kurzeme/Zemgale tagad ir Rietumi, bet Austrumu reģionā apvienotas agrākās Latgales un Ziemeļlatvijas čempionātu komandas.

Lai gan otrajā līgā piedalās gandrīz trīs desmiti Latvijas pilsētu un ciemu, Latvijas futbola kartē tomēr vēl ir pietiekami daudz balto plankumu. Civilizētajā pasaulē parasti katrā miestā ir futbola komanda. Diemžēl mums laika gaitā ir pazudušas pārdesmit apdzīvoto vietu komandas, kas agrāk spēlēja vismaz otrajā līgā. Piemēram, nevienā pieaugušo futbola līmenī vairs nav pārstāvēta Gulbene, kas vēl pirms četriem gadiem bija virslīgā, tāpat no mūsu futbola kartes pazuduši agrākie reģionālie čempioni — Ogre, Upesciems, Bauska, Ozolnieki. Agrāk Latvijas čempionātā spēlēja, bet šogad neviens vairs nepārstāv arī Dobeli, Siguldu, Alūksni, Aizkraukli, Carnikavu, Ērgļus, Kandavu, Ādažus, Vangažus, Priekuli, Nīcu, Viesīti, Maltu, Dagdu, Roju, Mērsragu. Katram no šiem ir savs stāsts, un varam cerēt, ka vismaz daļa no šīm vietām vēl atgriezīsies uz Latvijas futbola kartes. Kā piemēru minēšu Ogri, kur ir ļoti laba futbola infrastruktūra, ar sporta veidu nodarbojas daudz bērnu, tāpēc ir tikai laika jautājums, kad valsts čempionātā atgriezīsies arī pieaugušo komanda. Patīkami, ka, salīdzinot ar pagājušo sezonu, šogad otrajā līgā ir parādījušās vairākas jaunas komandas — Līvāni, Mārupe, Krimulda, Ropaži.

 

LATVIJAS FUTBOLA SISTĒMA

OPTIBET VIRSLĪGA

Riga FC

FK Ventspils

Rīgas Futbola skola

FK Liepāja

Spartaks (Jūrmala)

FK Jelgava

FK Metta (Rīga)

Valmiera Glass ViA

 

KOMANDA.LV 1. LĪGA

SK Supernova (Olaine)

FK Tukums 2000/TSS

Rēzeknes FA/BJSS

FK Auda (Ķekava)

FK Smiltene/BJSS

JDFS Alberts (Rīga)

Grobiņas SC

Dinamo Rīga/Staicele

Balvu Sporta centrs

FC New Project (Rīga)

 

OTRĀ LĪGA

Rietumi

FK Karosta (Liepāja)

Saldus SS/Brocēnu NBJSS

Jūrmalas SS

AFA Olaine

FC Nikers (Kuldīga)

AFK Aliance (Rīga)

DSVK Traktors (Rīga)

Talsi/FK Laidze

Mārupes SC

FK Lielupe

Ziemeļi

FK Limbaži

Riga United

FK Alberts

FK Pļaviņas DM

FK Valka

FK Priekuļi/Cēsis

SK Cēsis

FK Staiceles Bebri

FK Smiltene/BJSS-2

Valmiera Glass ViA-3

SK Krimulda

Austrumi

FK Krāslava

LDZ Cargo/DFA

FK Kalupe

FK Keiko (Jēkabpils)

FK Līvani/LīvMet

Ilūkstes NSS/Sēlijas SS

FK Madona

MBJSS/Lubāna

Preiļu BJSS

Rēzeknes NBJSS

SK Latgols/Ludza

Centrs

Albatroz SC

Caramba Riga

FK Jaunība-Zelta Rīga

FK Jūrnieks

FK Kuivižu Spartaks

FK Monarhs

FK Reinards-Ropaži

FK Salaspils

Ghetto FC

SK Supernova-2

Tente

Kristiāns Girvičs
Kristiāns Girvičs
laikraksta “Sports” repor.