Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Miesnieku septiņnieka laureāts

Regbijā šis gads būs īpašs, jo viens no populārākajiem sporta veidiem pasaulē pēc vairāk nekā 90 gadu prombūtnes atgriežas olimpiskajā programmā — vasarā Riodežaneiro olimpiādē tiks spēlēts regbijs 7. Latvijā par 2015. gada labāko regbija 7 spēlētāju tika atzīts regbija kluba Miesnieki pārstāvis Elmārs Šefanovskis. Viņš ir arī Latvijas regbija 7 izlases kapteinis.

„Regbiju sāku spēlēt 16 gadu vecumā, jo visi draugi jau to spēlēja. Kopā ar draugiem biju aizgājis uz dažiem treniņiem, kā skatītājs gāju arī uz spēlēm, līdz kādā mačā pietrūka spēlētāju, tāpēc nekas cits neatlika, kā doties laukumā. Pirms tam bērnībā līdz 12 gadiem dzīvoju Ugālē, kur nodarbojos ar vieglatlētiku — skrēju 800 metrus un garākas distances. Regbiju sāku spēlēt Baldonē, bet pēc tam pārgāju uz regbija klubu Miesnieki,” stāsta 23 gadus vecais Elmārs Šefanovskis.

Cilvēki bieži vien iedomājas, ka regbiju spēlē divmetrīgi un vairāk nekā 100 kg smagi milži, bet 1,76 m garais Šefanovskis pierāda, ka ne jau masa ir galvenais.

„Regbijā 15 tiešām vairāk nepieciešamas spēka īpašības. Klasiskajā regbijā es esmu devītais numurs jeb saspēles vadītājs, kas saņem bumbu no grupu cīņām, lai varētu to ātri izspēlēt. Regbijā 7 primārais ir izturība un ātruma īpašības, protams, jābūt arī tehniski un taktiski sagatavotam,” atklāj Latvijas regbija 7 izlases kapteinis.

„Katrs regbijā atrod savu pievilcību. Kādam ir degsme pēc kontakta, cits sevi grib fiziski pilnveidot. Man visvairāk patīk ienest bumbu pretinieku ieskaites laukumā. Lieliskas ir arī kolektīvās izjūtas, tas pats slavenais trešais puslaiks, kad visa komanda ir kopā. Tiem, kuri tikko atnākuši uz regbiju, varbūt arī var likties, ka tā ir agresīva un rupja spēle, bet vienkārši jābūt fiziski labi sagatavotam, arī tehniski apmācītam. Piemēram, elektriķim arī ir jāpamācās, pirms ķerties pie darba.”

EIROPAS SKOLA

Pagājušajā vasarā Latvijas regbija 7 izlase piedalījās Eiropas olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, kas tiek uzskatīts par mūsu regbija labāko panākumu kopš dalības pasaules regbija 7 čempionāta finālturnīrā 1993. gadā. Lai iegūtu iespēju piedalīties olimpiskajā atlases turnīrā, Latvijas izlasei bija jātiek Eiropas čempionāta A divīzijas pirmajā trijniekā, kas arī mums negaidīti izdevās (A divīzija ir Eiropas regbija 7 otrā klase pēc Grand Prix līgas, kur spēlē labākās 12 izlases). Jāpiebilst, ka Latvijas izlase tikai otro gadu spēlē A divīzijā. Olimpiskajā atlases turnīrā Portugālē mūsējie pie uzvarām gan netika, bet nosacītajā Eiropas regbija 7 rangā Latvija tagad ieņem 15. vietu.

„Eiropas čempionātā mums bija izvirzīts mērķis tikt pieciniekā, tāpēc trešā vieta bija labs panākums. Olimpiskajā atlasē jau spēlējām pret tiešām profesionālām komandām. Lai gan visus mačus zaudējām, pret Itāliju un Lietuvu bija ļoti sīkstas spēles. Redzējām, ka tur nekā pārdabiska nav. Tuvākajā laikā par mērķi jāizvirza iekļūšana Grand Prix grupā. Tas ir reāli. Jau šogad varējām A divīzijā izcīnīt pirmo vietu, bet paši tam nenoticējām. Ja kārtīgi sagatavotos, tad viss būtu iespējams. Pirms Portugāles turnīra aizvadījām divu nedēļu ilgu sagatavošanās posmu, pēc tam uzreiz jutām, ka varam spēlēt citā līmenī. Tagad gan izlases vadībā notiek pārmaiņas, tā ka redzēsim, kas notiks,” atzīst Šefanovskis.

Latvijā regbijs ir amatieru sporta veids, kur spēlēšana jāapvieno ar darbu. Pagājušajā gadā Šefanovskis pabeidza studijas LSPA, tagad Elmārs strādā slēpošanas centrā Riekstukalns, kā arī trenē regbija kluba Miesnieki U-18 jauniešu komandu. RK Miesnieki rindās Šefanovskis spēlē gan klasisko regbiju, gan arī septiņnieku, bet Latvijas izlasē gan viņš ir tikai regbija olimpiskajā veidā.

„Man dzīves lielākā daļa ir saistīta ar regbiju — treniņi ir četras reizes nedēļā. Citi varbūt darba dēļ netiek uz visiem treniņiem, bet arī Latvijā regbijs kļūst arvien profesionālāks. Latvijā ir divi dominējošie klubi — Miesnieki un Livonia, kam ir labi treniņu apstākļi, regulāri braucam uz ārzemju turnīriem. Esmu prātojis, ka varētu doties uz ārzemēm, mēģināt kļūt par profesionālu regbistu, bet esmu daudz braukājis pa ārzemju turnīriem un secināju, ka tomēr negribu spēlēt citās valstīs,” saka RK Miesnieki pārstāvis.

MIESNIEKUGADS

Rudenī RK Miesnieki pēc divu gadu pārtraukuma kļuva par Latvijas čempioniem klasiskajā regbijā, kas miesniekiem bija jau desmitais valsts meistaru tituls. Finālā Miesnieki/Ķekava ar 21:8 uzvarēja 2014. gada čempionus Garkalni/Livonia. Tāpat miesnieki 12. reizi vēsturē izcīnīja Latvijas kausu klasiskajā regbijā, finālā ar 31:15 pieveicot Eži/EK Sistēmas.

RK Miesnieki komanda STATS serviss arī ieguva Latvijas kausu regbijā 7, bet Šefanovskis tika atzīts par turnīra labāko spēlētāju. Tiesa, Latvijas čempionātā regbijā 7 miesniekiem nācās samierināties ar sudraba godalgām, finālā piekāpjoties galvenajiem konkurentiem no RK Livonia. Miesnieki ar nosaukumu Transact Pro piedalījās arī jaunveidotajā Baltijas Top līgā, kur Ulda Bautra trenētā komanda sacentās ar trim labākajām Lietuvas komandām, izcīnot trešo vietu, bet Baltijas čempionātā Transact Pro tika pie sudraba godalgām. Abos Baltijas turnīros triumfēja Šauļu Baltrex.

„Šobrīd lietuvieši mums ir priekšā. Viņiem ir sporta skolas ar regbija novirzienu, tāpēc Lietuvā regbiju spēlē vairāk jauniešu. Mūsu galvenā problēma ir jaunatnes trūkums, vajadzētu aktīvāk piesaistīt jauniešus, piemēram, sprinterus, kas netiek pie teikšanas vieglatlētikā. Vēl viens klupšanas akmens ir treneru trūkums,” atzīst Šefanovskis.

2015. gadā Trancast Proregulāri piedalījās arī starptautiskos turnīros regbijā 7 — Amsterdamā, Romā, Dubaijā.

„Amsterdamā spēlēju jau ceturto reizi. Tur mūs ievēroja Romas turnīra rīkotāji, kuri uzaicināja uz savu turnīru. Amsterdamā dalībnieku sastāvs bija vienmērīgāks, bet Romā jau bija spēcīgas profesionālas komandas. Savukārt gada beigās spēlējām Dubaijā, kur bija grandiozs regbija festivāls, jo trīs dienas vienlaikus notika dažādi regbija turnīri izlasēm, klubiem, jauniešiem, veterāniem, sievietēm. Galvenais turnīrs tur bija pasaules kausa posms elites izlasēm, bet mēs spēlējām pēc ranga otrajā turnīrā, kur tikām pirmajā astoņniekā. Tā ka mums bija ļoti piesātināta sezona. Šogad drīz jau atkal brauksim uz Amsterdamas turnīru,” stāsta Šefanovskis.

 

Elmārs ŠEFANOVSKIS

Latvijas regbija 7 izlases kapteinis

Dzimis: 1992. gada 12. septembrī Rīgā

Augums, svars: 176 cm, 85 kg

Dzīvo: līdz 12 gadu vecumam — Ugālē, pēc tam — Baldonē

Pirmais treneris: Kārlis Dilbo

Klubs: RK Miesnieki

Iepriekšējais klubs: RK Baldone

Izglītība: pabeidzis LSPA

Lielākie sasniegum: atzīts par 2015. gada Latvijas labāko regbija 7 spēlētāju, 2015. gada Latvijas čempions un kausa ieguvējs regbijā 15, Latvijas kausa ieguvējs regbijā 7.