Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Milzu soļiem uz olimpisko Tokiju

Nedaudz vairāk nekā piecu gadu laikā Starptautiskā Basketbola federācija īstenojusi saukli No ielām līdz olimpiskajām spēlēm, panākot, ka 3×3 basketbola pirmos olimpiskos medaļu komplektus izcīnīs 2020. gadā Tokijā. Ghetto Basket darbība nodrošinājusi Latvijas 3×3 basketbola nokļūšanu jaunā sporta veida avangardā, latviešiem šogad kļūstot par Eiropas kausa ieguvējiem. Komandas līderis Nauris Miezis tika kronēts par Gada 3×3 basketbolista balvas ieguvēju, pirmo reizi viņam līdzās stājās arī labākā dāma — Dina Rozenberga.

Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) 3×3 basketbola aktivitātēs pēdējā gada laikā bijušas iesaistītas 194 valstis, saņemot ranga punktus par spēlētāju sekmēm, sarīkotajiem turnīriem un reģistrētajiem spēlētājiem. Latvija šajā kopējā valstu rangā pašreiz ieņem augsto sesto vietu, bet vīriešu konkurencē — pat ceturto vietu pasaulē.

Mūsu valsts augsto vietu 3×3 basketbola elitē apliecina sportiskie sasniegumi, jo Latvijas izlase (Nauris Miezis, Kārlis Pauls Lasmanis, Agnis Čavars un Edgars Krūmiņš) jūlijā Amsterdamā (Nīderlande) kļuva par Eiropas kausa ieguvējiem, bet oktobrī Pekinā (Ķīna) FIBA 3×3 basketbola Pasaules tūres finālturnīrā Miezis, Lasmanis, Čavars un Jānis Antrops, pārstāvot Rīga Ghetto Basket,labāko klubu komandu konkurencē izcīnīja ceturto vietu.

Ņemot vērā, ka jaunajā olimpiskajā sporta veidā 3×3 basketbolā Eiropas kausa izcīņa ir nozīmīgākais kontinenta turnīrs, Latvijas izlases uzvara tajā tika atzinīgi novērtēta arī valsts augstākajās sporta institūcijās. 13. decembrī Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK) notika īpaša tikšanās, kurā Latvijas 3×3 basketbola izlase tika uzņemta Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) sastāvā 2018. gadam. Abu olimpisko struktūru vadība tikās ne tikai ar potenciālajiem olimpiešiem, bet arī ar Latvijas Basketbola savienības (LBS) un Ghetto Basket rīkojošās biedrības Streetbasket pārstāvjiem, lai izrunātu turpmāko sadarbību.

Jau tagad skaidrs, ka 2018. gadā Latvija spers nākamo soli 3×3 basketbola pasaules iekarošanā, jo atbilstoši FIBA rangam Latvijas 3×3 vīriešu izlase ieguvusi ceļazīmi uz jūnijā Manilā (Filipīnas) notiekošo Pasaules kausa izcīņu, kur būs pārstāvētas labākās 20 valstis. Protams, latviešiem būs jāaizstāv arī Eiropas kausa ieguvēju tituls.

LBS šogad atzīmēja arī 3×3 basketbola nozīmi kopīgajā valsts basketbola dzīvē, pasniedzot biedrībai Streetbasket Gada balvu par ieguldījumu basketbola attīstībā.

“Šī balva ir kā pateicība visiem Ghetto Basket spēlētājiem par aktivitāti, jau kopš 2009. gada regulāri piedaloties turnīros gan Grīziņkalnā, gan ārpus tā,” komentēja Ghetto Basket izveidotājs Raimonds Elbakjans.

 

KARJERAS AUGSTĀKAIS PUNKTS

LBS otro gadu vienu no Gada balvām pasniedza arī labākajam 3×3 basketbolistam, kurš tika noteikts pēc FIBA 3×3 pasaules individuālā ranga. 2016. gadā šo balvu ieguva Mārtiņš Šteinbergs, bet šoreiz labākais no latviešiem pasaules rangā bija 26 gadus vecais Nauris Miezis.

— Basketbolista karjeras laikā trīs sezonas esi pārstāvējis arī Latvijas Basketbola līgas pirmās divīzijas klubus, bet nozīmīgākos triumfa brīžus esi piedzīvojis tieši 3×3 basketbolā?

— Noteikti varu tam piekrist. Biju īstajā laikā un vietā, lai šogad izmantotu visas iespējas sasniegt savas basketbola karjeras augstāko punktu. To apliecina Eiropas čempiona nosaukums un vērtīgākā spēlētāja balva.

— 2016. gadā Latvija uz Eiropas kausa kvalifikācijas turnīru sūtīja jau gatavu komandu, kura uzvarēja atlases sacensībās. Panākumu nebija, bet šogad izvēlētais izlases variants iekaroja 3×3 basketbola pasauli.

Ghetto Basket arī iepriekšējos gados uz starptautiskajiem turnīriem sūtīja nevis jau iepriekš izveidojušās komandas, bet tādas kā izlases. Līdz ar to darbs pie labākā sastāvā atrašanas nebūt nesākās tikai šogad. Piemēram, 2016. gada vasarā Moscow Open jau spēlēju kopā ar Krūmiņu un Lasmani, bet Nika Saknīša vietu ieņēma Čavars. Prieks, ka šis Ghetto Basket un menedžera Jāņa Āres izveidotais kvartets tika apstiprināts par Latvijas izlasi dalībai Eiropas kausā.

— Garākais no jūsu kvarteta ir Lasmanis — tieši divus metrus garš.

— Jau pirms dažiem gadiem sapratām, ka dominējošiem centra spēlētājiem 3×3 basketbolā vairs īsti nav vietas, jo šis sporta veids ir ļoti ātrs. To nosaka uzbrukumam atvēlētās 12 sekundes, jo tieši šis laika limits ir izšķirošs 3×3 basketbola taktikā. Mūsu komandai ir īsās sadarbības, kuras ilgst piecas sešas sekundes. Ja šajā laikā neizdodas rast iespēju gūt grozu, tad viens no spēlētājiem paņem bumbu, lai apspēlētu savu sedzēju viens pret vienu.

— Pāris nedēļu laikā no nevienam nezināmiem 3×3 basketbolistiem tikāt līdz Eiropas kausam un ceļā pēc titula uzveicāt gan pasaules čempionus serbus, gan tobrīd aktuālos Eiropas čempionus slovēņus.

— Līdz šim starptautiskajos turnīros pārstāvējām Ghetto Basket,bet vismaz man šovasar bija pirmā iespēja pārstāvēt Latviju, piedaloties 3×3 izlases sastāvā Andorā notikušajā Eiropas kausa izcīņas kvalifikācijas turnīrā. Braucām ar domu parādīt maksimāli labāko sniegumu, jo par spēku samēru šādā līmenī bija grūti spriest. Andorā ne tikai izcīnījām vienu no ceļazīmēm uz finālturnīru, bet arī ieguvām pirmo vietu, nokļūstot uzmanības centrā. Pirms finālturnīra Francijā jau bijām nosaukti par vieniem no pretendentiem uz medaļām.

— Kādi bija jūsu galvenie ieroči uzvaru gūšanai?

— Spēlējām ātri, lai nogurdinātu pretiniekus. Bet pēdējās trijās minūtēs sākām darboties vēl ātrāk, šādi salaužot sāncenšus. Tuvāk spēles izskaņai pretinieki sāka spēlēt lēnāk, cenšoties izvairīties no kļūdām un mēģinot piešķirt katrai izspēlei daudz lielāku lomu. Mēs darbojāmies pretēji, tiekot pie iespējas pārspēt pašas spēcīgākās pasaules komandas.

— Esmu pamanījis, ka jūsu kvartetā nav viena izteikta rezervista, jo katrā spēles apstādināšanas brīdī notiek spēlētāja maiņa.

— Andorā vēl neizmantojām šādu taktiku, taču citu komandu spēļu novērojumi lika to izvēlēties, jo pat 20 sekunžu atpūta ir ļoti nozīmīga. Visi esam gandrīz viena garuma, tādēļ arī nav nepieciešams pēc katras spēlētāja maiņas pārdalīt sedzamos. Vienmēr aizsardzībā sedzam tuvākos sāncenšus. Ja mēģinātu vienmēr izskriet līdzi tieši savam oponentam, tad ļoti bieži zaudētu konkrētās epizodes.

— Viens no Ghetto Basket filozofijas stūrakmeņiem ir spēles bez tiesnešiem. Tradicionāli cīņas bijušas skarbas. Kā izdevās pielāgoties FIBA 3×3 basketbola noteikumiem, kur spēles vada divi tiesneši, bet pēc septītās komandas piezīmes jau iestājas bargas sankcijas — divi soda metieni?

— Komandas pārkāpumu norma ir ļoti svarīga 3×3 basketbola taktikas sastāvdaļa. Ne mazums vienību apzināti meklē iespējas sagādāt sāncenšiem pēc iespējas ātrāk šo normu, lai turpinātu krāt punktus no soda metienu līnijas. Tajā pašā laikā FIBA 3×3 basketbola tiesneši daudz mazāk fiksē noteikumu pārkāpumus, ļaujot fizisku kontaktspēli. Līdz ar to mums pēc Ghetto Basket cīņām nemaz nebija tik sarežģīti pielāgoties. Cīnījāmies katrā epizodē līdz galam, negaidot lieki tiesnešu svilpes.

— Cik daudz vēl ir iespēju uzlabot jūsu komandas spēli?

— Noteikti vēl vairāk jātrenējas un jāspēlē kopā tieši šādā sastāvā. Klasiskā basketbola sezonā to nav viegli izdarīt, jo Lasmanis profesionāli cīnās Liepājas kluba rindās, bet pārējie trīs pārstāv Latvijas Basketbola līgas otrās divīzijas klubus. Lai arī cik atšķirīgi būtu Liepājas, Ķekavas un Jelgavas klubu darbības režīmi, mēģinām regulāri tikties un kopīgi darboties arī ziemas sezonā. Noteikti noderētu arī kāds cits spēcīgs 3×3 basketbolistu kvartets, ar ko varētu aizvadīt sparingspēles, paaugstinot savu meistarību.

— FIBA 3×3 basketbola oficiālajā vietnē play.fiba3x3.com apkopoti tavi šā gada turnīri. No maija līdz novembrim esi piedalījies 25 turnīros, ārpus Latvijas spēlējot Somijā, Andorā, Francijā, Krievijā, Rumānijā, Šveicē, Ungārijā un Ķīnā.

— Vasarā man nācās izdarīt izvēli starp darbu un 3×3 basketbolu, jo tik biežu sacensību dēļ vairs neizdevās tikt galā ar saviem darba pienākumiem. Atvadījos no darba… Pašreiz nenožēloju! Prieks, ka Čavaram darba devēji ir saprotoši, dodot piekrišanu pienākumus veikt attālināti. Protams, nepieciešami līdzekļi, tādēļ prieks, ka pavisam nesen Latvijas 3×3 basketbola izlases dalībnieki tika uzņemti LOV sastāvā. Esam ar komandas biedriem to izrunājuši, ka visam pāri ir olimpiskais mērķis. Kas gan var būt labāks par to, ka tavs hobijs un brīvā laika pavadīšanas veids 3×3 basketbols pēkšņi kļuvis par darbu!

— Tava individuālās apspēlēšanas māka izpelnījusies FIBA 3×3 basketbola organizatoru uzmanību, publicēti arī videorullīši.

— Nav jau tā, ka individuālās apspēlēšanas tehnikai treniņos veltu īpašu laiku. Tas varbūt vairāk bija bērnībā, kad mēģināju atdarināt televīzijā redzēto slaveno spēlētāju darbības. Protams, individuālajai meistarībai 3×3 basketbolā ir ļoti liela loma, bet tā vairāk ir kā improvizācija. Tādos brīžos ir jāizdara viss, lai apspēlētu pretinieku un gūtu komandai tik svarīgo punktu.

— Kuras ir pasaulē labākās 3×3 basketbola komandas?

— Par pašreiz spēcīgākajām komandām uzskatu Serbijas Novi Sad Al Wahda un Slovēnijas Piran, pie grandiem pieskaitot arī Pasaules tūres jauno čempioni Serbijas Zemun. Ar saviem sportiskajiem panākumiem esam apliecinājuši, ka arī Rīga Ghetto Basket var iekļaut šo komandu pulkā.

 

CETURTDIENĀS PRIORITĀTES MAINĀS

Latvijas sieviešu 3×3 basketbola izlase (Ieva Veinberga, Ieva Vītola, Kristīna Pētermane, Liene Stalidzāne) šovasar Francijā nepārvarēja Eiropas kausa izcīņas kvalifikācijas turnīru, tādēļ valstsvienības dalībniecēm nebija iespēja tikt pie FIBA 3×3 basketbola pasaules ranga lielajiem punktiem. Līdz ar to visas svarīgākās cīņas risinājās katru ceturtdienas vakaru Rīgā, Grīziņkalnā, kur par Ghetto Basket čempionēm kļuva Blacskports — jau pieminētās Veinberga, Vītola kopā ar Lauru Auderi un nākamo LBS Gada balvas ieguvējuDinu Rozenbergu.

“Katras ceturtdienas Ghetto Basket turnīrs ir nopietns pārbaudījums,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver 28 gadus vecā 3×3 basketbola izcilniece Dina Rozenberga. “Lai arī sieviešu komandu skaits nav liels, taču spēku samēri ir ļoti līdzīgi. Salīdzinot ar citām vasarām, meistarības līmenis ir pieaudzis, bet pagaidām neizdodas ievērojami palielināt masveidību. Piedalīšanās Ghetto Basket ir labs stimuls arī ziemas sezonā nepamest basketbola treniņus, vismaz amatieru līmenī pārstāvēt kādu komandu. Iepriekš klasiskajā basketbolā spēlētāju Jaunās sieviešu basketbola līgas klubos, bet šis rudens pagāja, atgūstoties no rokas pirksta traumas. Darbs, mammas pienākumi un basketbols nosaka manu dzīves ritmu.”

Ghetto Basket Sieviešu grupas turnīri ir īpaši ar to, ka mīļā miera labad organizators Raimonds Elbakjans noteicis spēlēšanu ar tiesnešiem.

— Apzīmējums prieka pēc ir spēkā tikai līdz brīdim, kad ierodies turnīrā, piereģistrē komandu, bet līdz ar spēļu sākumu viss mainās. Vasaras sākumā ar pretiniecēm vēl sasveicināmies, bet uz augusta beigām jau dažreiz ne. Pēc tam jau sākas skarba cīņa. Jāatzīst, ka sieviešu basketbols ir briesmīgs, jo nereti fiziskais kontakts ir pat pārāk liels. Zilumi un sasitumi ir ierasta lieta. Neslēpšu, ka Grīziņkalna laukumos atstāju visu nedēļas laikā sakrāto slikto enerģiju. Zaudēt man ļoti nepatīk! Ne velti sievietes atšķirībā no vīriešiem spēlē ar tiesnešiem.

— Kā izveidojās jūsu kvartets Blacksports?

— Sākumā mana jaunākā māsa Dita Rozenberga spēlēja kopā ar Ievu Vītolu un Ievu Veinbergu, bet līdz ar Ditas iekļaušanos Latvijas sieviešu izlases kandidātu pulkā viņai tika liegta šāda iespēja. Māsas vietu sastāvā ieņēmu es, bet pastāvīgu komandas ceturto dalībnieci tā īsti nav izdevies atrast. Ar abām Ievām esam tik labi saspēlējušās, ka laikam nav nepieciešams meklēt man kādu profesionālāku aizstājēju. Šajā sastāvā Vītolu varam saukt par garo spēlētāju, Veinbergu — par snaiperi, bet es tam visam pa vidu maisos, cenšoties maksimāli sekmēt komandas spēli. Lomas ir jau sen sadalītas. Vienmēr esam mēģinājušas ceturto spēlētāju atrast tādu, kas noteikti padarītu spēcīgāku mūsu trio.

— Cik daudz 3×3 basketbols atšķiras no klasiskā basketbola?

— Pat pašām meistarīgākajām klasiskā basketbola pārstāvēm būtu nepieciešams laiks adaptācijai. To apliecināja arī Latvijas U-18 izlases meiteņu piemērs, kuras vasarā ar katru Ghetto Basket ceturtdienas turnīru ievērojami progresēja, arvien vairāk saspēlējās un pamazām kļuva par reālām konkurentēm. Reiz spriedām par to, kā būtu, ja TTT-Rīgas līderes, piemēram, Gunta Baško-Melnbārde un Ieva Krastiņa paaicinātu vēl kādas komandas biedrenes un ierastos Grīziņkalnā. Ja Latvijas čempionēm nebūtu izteiktu centra spēlētāju, tad spēļu iznākumu būtu grūti prognozēt. Brīvdabas apstākļiem nav nemaz tik viegli pielāgoties!

— LBS Gada balvas ieguvējus 3×3 basketbola nominācijās nosaka vieta FIBA Pasaules rangā.

— FIBA 3×3 basketbola pasaules rangā šovasar ieskatījos diezgan regulāri, jo mani un Maritu Puļļu šķīra visai maz punktu. Ghetto Basket finālturnīrā motivēju arī savas komandas biedrenes, lai nepalaistu priekšā Maritas komandu. Tobrīd vēl gan nezināju, ka Latvijas Basketbola savienība pirmo reizi piešķirs Gada balvu arī 3×3 basketbolistei! Man šī bija ļoti nozīmīga atzinība. Iespējams, ka cīņa par šādu balvu 2018. gadā motivēs arī citas basketbolistes veidot komandas dalībai sieviešu turnīros Grīziņkalnā un ārpus Rīgas.

 

FIBA 3X3 PASAULES RANGA LABĀKIE LATVIJAS SPĒLĒTĀJI

(Vieta Latvijā, vieta pasaulē, spēlētājs, ranga punkti)

Vīrieši

1. (18.) Nauris Miezis 887 900

2. (20.) Agnis Čavars 843 500

3. (21.) Kārlis Lasmanis 820 400

4. (25.) Edgars Krūmiņš 713 500

5. (144.) Jānis Antrops 282 800

6. (207.) Mārtiņš Šteinbergs 240 800

7. (255.) Kārlis Večens 218 200

8. (277.) Artūrs Kramiņš 210 000

9. (286.) Andris Justovičs 205 800

10. (299.) Kristaps Jurjāns 200 600

11. (308.) Linards Jaunzems 196 200

12. (345.) Andris Epners 189 000

13. (352.) Niks Saknītis 187 800

14. (366.) Renārs Uzraugs 185 400

15. (380.) Ivars Rihards Žvīgurs 181 800

16. (407.) Arvis Savčenko 176 400

17. (423.) Gatis Justovičs 172 400

18. (466.) Uģis Kasparāns 163 800

19. (474.) Toms Straudovskis 163 100

20. (488.) Roberts Žubulis 160 260

21. (527.) Mikus Jačmenkins 154 800

22. (532.) Artūrs Dušelis 153 800

23. (548.) Kristaps Šteinbergs 150 900

24. (551.) Dainis Ulāns 150 440

25. (555.) Hedijs Šliters 150 000

26. (583.) Rihards Zēbergs 146 400

27. (619.) Jānis Ābols 142 800

28. (624.) Roberts Pāže 142 200

29. (665.) Artūrs Ausējs 136 700

30. (699.) Kristers Puķītis 133 200

Sievietes

1. (174.) Dina Rozenberga 65 700

2. (187.) Marita Puļļa 63 900

3. (220.) Ieva Vitola 59 480

4. (244.) Zane Neilande 56 700

5. (280.) Ieva Veinberga 52 850

6. (305.) Rendija Misus 50 100

7. (313.) Ieva Jundase 49 600

8. (348.) Ance Seikstule 46 500

9. (365.) Diāna Dude 45 130

10. (397.) Ligita Līga Golovko 43 010

11. (438.) Elīna Elizabete Pabērza 41 000

12. (441.) Annija Skārleta Ķergalve 40 840

13. (739.) Kitija Štolce 30 600

14. (832.) Liene Stalidzāne 28 520

15. (833.) Ruta Pētersone 28 500

16. (905.) Lelde Bērziņa 27 550

17. (938.) Luīze Rasima 26 580

18. (1126.) Kristīna Petermane 23 720

19. (1259.) Laura Keistere 22 000

20. (1359.) Nikola Kuzmina 20 700