Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

No Livonijas līdz Japānai

Pēc divu gadu pārtraukuma Latvijas regbija tronī atgriezies klubs Livonia, kas valsts čempionātā uzvarēja visos mačos, tostarp divreiz apspēlējot arī iepriekšējos čempionus Miesniekus. Sezonas izskaņā novembrī vēl paredzēta Latvijas kausa izcīņa, bet jaunu Eiropas spēļu ciklu sākusi arī Latvijas izlase. Šomēnes regbija faniem ir īsti svētki, jo Japānā risinās pasaules čempionāts, kur arī jau ir pienācis galveno notikumu laiks.

Šogad Latvijas čempionātā klasiskajā regbijā piedalījās piecas komandas, kas aizvadīja divu riņķu sacensības. Jau pirms sezonas bija skaidrs, ka čempionu titula liktenis atkal izšķirsies divu nesamierināmo konkurentu — Livonia un Miesnieka — savstarpējos mačos (šīs komandas jau piecus gadus sadala Latvijas čempionāta pirmās divas vietas). Tā arī notika, jo abi mūsu vadošie regbija klubi uzvarēja visas spēles ar pārējām trim čempionāta dalībvienībām — LMT/Ežiem, RK Jūrmala un Fēniksu, kas mājas maču aizvada Rūjienā.

ZELTA SPĒLES

Favorītu pirmajā tikšanās reizē Baldonē ar 21:14 uzvarēja Garkalne/Livonia (abas komandas apmainījās ar diviem piezemējumiem — livoniešiem ar piecu punktu gājienu izcēlās Valters Raņķis un Ivo Kapiņš, bet miesniekiem ar to pašu atbildēja Elmārs Šefanovskis un Hārdijs Nungurs, tāpēc izšķiroša nozīme uzvarētāju noteikšanai bija Livonia argentīniešu leģionāra Pedro Kaserasa Garsona diviem precīziem soda sitieniem). Tomēr Miesnieku/Ķekavas vienībai visā čempionātā vislabāk veicās ar bonusa punktu pelnīšanu (regbijā par uzvaru pienākas četri punkti, bet vēl vienu papildpunktu var iegūt, ja komanda spēlē veic par trim piezemējumiem vairāk nekā pretinieki, kā arī punkts pienākas, ja zaudēts ar ne vairāk kā septiņiem punktiem), tāpēc tāpat viss izšķīrās čempionāta pēdējā dienā zelta spēlē Rīgas Tehniskās koledžas laukumā.

Izšķirošā cīņa aizritēja līdzvērtīgi, vispirms abas komandas apmainījās ar piezemējumiem (izcēlās livonietis Vigo Valdavs juniors un miesnieks Guntis Cirša), bet jau pirmā puslaika pēdējā uzbrukumā bumbu pretinieku soda laukumā vēlreiz ienesa argentīnietis Garsons, palielinot Livonia pārsvaru līdz 14:5. Uzreiz pēc pārtraukuma lietuvieša Edmunda Ščavinska trenētā komanda vēl vairāk palielināja pārsvaru, kad pa piezemējumam guva Janeks Taškāns un Kristers Rubīns, bet Garsons šajā mačā raidīja mērķī trīs no četriem realizācijas sitieniem — 26:5. Kā izrādījās, cīņas liktenis vēl tomēr nebija izšķirts — miesnieki Emīls Balodis un Roberts Ameters ar piezemējumiem, bet Juris Iesalnieks ar realizācijas un soda sitieniem samazināja rezultāta starpību līdz 26:22. Miesnieki vēl devās pēdējā uzbrukumā, bet Livonia izturēja un izcīnīja ceturto Latvijas čempionu titulu kluba vēsturē.

Latvijas čempionāta bronzas godalgas jau sesto reizi pēdējos astoņos gados izcīnīja regbija klubs LMT/Eži, kas zaudēja abām labākajām valsts komandām, bet pārliecinoši uzvarēja četros mačos ar pārējām divām čempionāta vienībām. RK Jūrmala un Fēnikss apmainījās ar uzvarām savstarpējos mačos, bet augstāk turnīra tabulā finišēja vidzemnieki, kuri tika arī pie viena bonusa punkta. Par Latvijas čempionāta rezultatīvāko spēlētāju kļuva Ežu pārstāvis Ingus Aivars, kurš sezonā guva 89 punktus, bet otrais šajā sarakstā ar 54 punktiem ir miesnieks Lauris Dūzelis. Zīmīgi, ka iepriekšējos 12 gadus allaž par čempionāta rezultatīvāko spēlētāju kļuva Kristaps Bērziņš, kurš karjeru aizvadīja Ežu un Livonia komandās, bet šogad beidza spēlētāja karjeru, pārkvalificējoties par tiesnesi.

Labākās četras čempionāta komandas novembrī izslēgšanas mačos vēl izspēlēs Latvijas kausu, kur vispirms notiks pusfināli, bet fināls ieplānots 9. novembrī.

BALTIJAS BRONZA

Arvien lielāku nozīmi abiem vadošajiem Latvijas regbija klubiem iegūst Baltijas Top līga, kurā spēlē vēl četras Lietuvas komandas (lietuviešiem izteikts regbija centrs ir Šauļi, ko Baltijas līgā pārstāv trīs vienības). Miesnieki regulāri piedalījās galvenajā Baltijas regbija turnīrā, savukārt Livonia šogad tikai debitēja šajās sacensībās. Vispirms komandas aizvadīja viena riņķa sacensības, bet tad labākais četrinieks turpināja cīņu izslēgšanas mačos. Latvijas klubi tika galā ar pirmo uzdevumu, iekļūstot pusfinālā, kur gan nācās atzīt lietuviešu pārākumu — tuvāk finālam bija Livonia, kas bija arī ļoti tuvu uzvarai pār pagājušā un, kā vēlāk izrādījās, arī šā gada Baltijas čempionvienību Vairas. Šauļos Livonia bija vadībā pēc pirmā puslaika ar 18:13, otrajā puslaikā vienubrīd bija neizšķirts 25:25, taču beigās tomēr laukuma saimnieki izšķīra cīņas gaitu sev par labu, un Latvijas čempioni zaudēja ar 32:38. Savukārt miesnieki Šauļos bez īpašiem variantiem ar 22:45 zaudēja klubam Baltrex.

Pēc uzvaras Baltijas bronzas mačā prieku par šosezon sasniegto neslēpa Garkalne/Livonia galvenais treneris Edmunds Ščavinsks:

“Pirms sezonas teicu, ka mērķis ir medaļas Baltijas Top līgā. Jā, izcīnījām Latvijas zeltu, bet šodien biju divtik priecīgs. Esmu gandarīts, ka komanda atrod savu spēli un uzlabo sniegumu. Varu arī slavēt pretinieku, jo aizsardzība tiem bija daudz labāka nekā pirms nedēļas. Ļoti laba, skaista spēle, daudz kontaktu, augsta līmeņa spēle. Esam jau citā līmenī, kas priecē. Kā jau teicu, mērķis bija medaļas Top līgā, un tās neizlaidām no rokām. Latvijas čempionāts puišiem bija labs, un tas palīdzēja saņemties vēl vairāk spēlēm Baltijas līgā. Mums nebija principiāli pierādīt pārākumu pār miesniekiem, mums bija principiāli izcīnīt Top līgas bronzas medaļas. Spēle šādos laikapstākļos bija daudz augstākā līmenī nekā Latvijas čempionāta spēle. Varu tikai slavēt un slavēt čaļus, jo mums tagad komandā jau ir laba rezerve pat aiz rezervistiem. Puiši labi strādājuši treniņos, prieks par padarīto darbu un izaugsmi. Bet vēl ir jāstrādā, jāstrādā, jāstrādā. Vajag vēl nopietnākus treniņus, lai augtu profesionalitāte.”

MAZAIS REGBIJS

Ja regbija lielajos laukumos šogad Latvijā saimniekoja Livonia regbisti, tad sporta veida mazākajā paveidā regbijā 7 par Latvijas čempioniem kļuva Miesnieki. Valsts meistarsacīkstes septiņniekā risinājās divos posmos, abas reizes septiņām komandām sacenšoties Baldonē. Pirmajā sabraukumā Miesnieki/Ķekava uzvarēja visās spēlēs, divreiz pieveicot arī galvenos konkurentus Jūrmalu/Livonia — abi favorīti tikās jau apakšgrupā (21:10), bet finālā miesnieki bija pārāki ar 19:12. Lai kļūtu par čempioniem, otrajā posmā Miesnieku/Ķekavas komandai pietiktu arī ar otro vietu, bet Jūrmala/Livonia apakšgrupā zaudēja čempionāta priekšpēdējai vienībai Ežiem, tāpēc abi pretendenti uz titulu tikās jau pusfinālā, kur Kristapa Andersona trenētie miesnieki mača izskaņā prata atspēlēt septiņu punktu deficītu, uzvarot ar 10:7. Kopvērtējumā pie bronzas medaļām tika livoniešu otrā komanda Garkalne/Livonia, kas otrajā posmā aizspēlējās līdz finālam, kur ar 14:38 zaudēja čempioniem. Interesanti, ka miesnieku rindās spēlēja bijušais livoniešu galvenais treneris lietuvietis Toms Zibols, savukārt Livonia otrajā komandā regbija laukumā debitēja Phjončhanas olimpisko spēļu dalībnieks bobsleja stūmējs Jānis Jansons.

Livonia gan nepalika tukšā arī regbija olimpiskajā paveidā, triumfējot sieviešu čempionātā. Pie mums Latvijā dāmas sacenšas tikai regbijā 7 — šogad Latvijas čempionātā bija četri posmi. Pirmajos divos posmos uzvarēja Selenas/Miesnieku vienība, trešajā virsroku guva LSPA/Livonia regbistes, tāpēc viss izšķīrās ceturtā posma pēdējā mačā, kur abu pretendentu spēlē ar 33:7 pārākas bija Livonijas studentes. Uzvarētājām trīs piezemējumus veica Daniela Šakociņa, bet vēl divus — Līga Svetlova. Sezonas izskaņā LSPA/Livonia svinēja dubultpanākumu, izcīnot arī Latvijas kausu — izšķirošajā mačā livonietes ar 36:15 apspēlēja galvenās konkurentes Selēnu/Miesniekus. Par mača galveno varoni kļuva Līga Svetlova, kura guva trīs piezemējumus.

OLIMPISKĀ MIRĀŽA

Regbijs 7 ir olimpiskais sporta veids, un šogad Latvijas izlasēm bija iespēja pacīnīties par vietu olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā. Lai to panāktu, gan vīriešu, gan sieviešu izlasei bija izcili jānospēlē savā Eiropas čempionāta divīzijā — Latvijas vīriešu regbija 7 izlase startē pēc spēka otrajā Eiropas čempionāta līmenī Trophy divīzijā, kur sacenšas 12 komandas (labākais ducis izlašu piedalās Grand Prix turnīrā), bet mūsu dāmas spēlē līmeni zemāk Conference divīzijā.

Kungiem Trophy divīzijā bija jāaizvada divi posmi — vispirms Horvātijā, tad Bosnijā un Hercegovinā. Diemžēl jau pirmajā spēļu dienā Zagrebā Latvijas izlase apakšgrupā zaudēja visās trīs spēlēs — Luksemburgai (0:28), Zviedrijai (5:17) un Bosnijai un Hercegovinai (5:19). Otrajā dienā mūsu komanda ar 0:19 zaudēja vēl arī Čehijai un bija spiesta cīnīties, lai nepaliktu pēdējā vietā, šoreiz gan ar 15:10 revanšējoties bosniešiem. Tas nozīmēja, ka otrajā posmā bija tikai viens uzdevums — saglabāt vietu Trophy divīzijā, jo divas vājākās komandas pārcēlās līmeni zemāk (ceļazīmi uz olimpisko atlases turnīru ieguva divas spēcīgākās izlases). Bosnijas un Hercegovinas pilsētā Zenicā Latvijas izlases sastāvs dažādu iemeslu dēļ nomainījās uz pusi, bet mūsējiem atkal neveicās pārāk labi — apakšgrupā divi zaudējumi Ukrainai (0:19) un Izraēlai (12:19), bet mačā ar Luksemburgu izlaista no rokām uzvara, esot vadībā ar 17:0 (beigās — neizšķirts 17:17). Tomēr izšķirošajā mačā par palikšanu pēc skaita otrajā Eiropas čempionāta līmenī Latvijas regbisti ar 22:7 pārspēja turnīra saimniekus un divu posmu kopsummā ieņēma 10. vietu. Starp citu, par divīzijas čempioniem kļuva mums labi pazīstamie lietuvieši, kuri nākamgad spēlēs Grand Prix turnīrā. Latvijas regbija 7 izlases rindās spēlēja Emīls Balodis, Elmārs Šefanovskis, Krists Krūskops, Andrejs Mantenieks, Lauris Dūzelis, Kristers Spalva, Mairis Grīva, Juris Iesalnieks (visi Miesnieki), Vigo Valdavs juniors, Valters Raņķis, Ivo Kapiņš, Roberts Brikmanis, Markuss Krallišs (visi Livonia), Miķelis Jurēvičs (Dienvidāfrika), Dāvis Bajārs (Fēnikss), Kristaps Bērze (Sigulda), Ingus Aivars (LMT/Eži). Latvijas vīriešu izlašu galvenā trenera pienākumus abos regbija veidos šogad pildīja angļu treneris Gērijs Vokers.

Savukārt Latvijas sieviešu izlase pērn izkrita no Trophy divīzijas uz Conference jeb trešo līmeni. Šogad pie komandas vadības pults atgriezās treneris Uldis Bautris, taču meitenēm tomēr nedaudz pietrūka, lai ar pirmo reizi atgrieztos otrajā spēcīgākajā līgā. Lai to izdarītu, bija jātiek finālā, bet divīzijas čempiones ieguva iespēju turpināt cīņu par olimpisko ceļazīmi. Apakšgrupā latviešu meitenes pieveica Lietuvu (27:5) un Slovākiju (43:0), bet zaudēja Dānijas izlasei (0:29). Ceturtdaļfinālā mūsu vienība ar 24:0 apspēlēja Horvātijas komandu, pusfinālā ar 0:15 zaudēja Moldovai, bet spēlē par trešo vietu ar 10:15 piekāpās arī Austrijai. Latvijas sieviešu izlases sastāvs: Daniela Šakociņa, Līga Svetlova, Sindija Širaka, Marta Ozola, Dita Kaša (visas Livonia), Guna Limmane, Alise Limmane, Liene Lēvalde, Anete Skrastiņa, Sandra Lihovida, Poļina Čigaka (visas Selena), Anna Viktorija Žeimude (Imanta).

EIROPAS CIKLS

Oktobrī jauno Eiropas čempionāta ciklu sākusi arī Latvijas izlase klasiskajā regbijā, kas atgriezusies pirmās konferences Ziemeļu divīzijā — Eiropas regbija ceturtajā līmenī: kontinenta regbija grandi ik gadu spēlē Sešu nāciju turnīrā, kur ir nemainīgs dalībnieku sastāvs (Anglija, Skotija, Velsa, Īrija, Francija un Itālija), nākamās sešas labākās izlases sacenšas Rugby Europe Championship, vēl pusducis vienību startē Rugby Europe Trophy, un tad ir pirmā konference ar 10 komandām, kas sadalītas divās reģionālajās grupās. Atgādināšu, ka pagājušajā gadā Latvijas izlase izkrita uz otro konferenci, taču šajā pavasarī atgriezās ierastajā līmenī. Kā parasti, pirmajā konferencē piecas komandas aizvada viena riņķa sacensības.

Pirmajā mačā Latvijas regbisti Budapeštā ar 13:38 zaudēja Ungārijas izlasei, ko līdz šim mūsējie allaž bija uzvarējuši. Šajā mačā gan Latvijas izlasei nevarēja palīdzēt jaunais komandas līderis Anglijas latvietis Roberts Džo Davidsons, kurš savu senču dzimtenei regbija laukumos palīdz kopš 2015. gada, un šajā laikā viņš jau ir paspējis kļūt par visu laiku rezultatīvāko Latvijas izlases spēlētāju, 15 spēlēs gūstot 169 punktus. Šoreiz nespēlēja arī pārējie mūsu izlases brāļi Davidsoni — Tomass un Viljamss. Saprotams, ka Latvijas izlases kodolu veidoja divu labāko valsts klubu pārstāvji — deviņi livonieši un seši miesnieki. Otrajā turnīra mačā Latvijas izlasei 26. oktobrī Slokā jāspēlē ar Zviedriju, bet nākamajā pavasarī mūsu regbisti brauks ciemos uz Čehiju, bet savās mājās uzņems Luksemburgu. Lai nosargātu savu vietu pirmajā konferencē, nedrīkstam palikt pēdējie.

Latvijas izlases sastāvs: Ainārs Bērziņš, Valters Raņķis, Edgars Poļikevičs, Janeks Taškāns, Ivo Kapiņš, Vigo Valdavs, Roberts Miksons, Gundars Grieķis, Roberts Brikmanis (visi Livonia), Emīls Balodis, Māris Robežnieks, Guntis Cirša, Elmārs Šefanovskis, Krists Krūskops, Juris Iesalnieks (visi Miesnieki), Ingus Aivars, Māris Streikišs, Ruslans Kotļevs (visi Eži), Dāvis Bajārs, Adrians Lovkins (abi Fēnikss), Kristaps Bērze (Sigulda), Toms Asejevs (Wharfedale, Anglija), Vladislavs Šagins (Monselice, Itālija).

PASAULES KLASE

Visu mēnesi mums ir iespēja sekot līdzi augstākā līmeņa regbijam Japānā notiekošajā Pasaules kausa izcīņā, kas risinās reizi četros gados. Šī ir tikai devītā Pasaules kausa izcīņa (pirmais čempionāts notika 1987. gadā), bet līdz šim pasaules čempionu godā bijušas vien četras valstis — Jaunzēlande triumfējusi trīs reizes, divus titulus izcīnījusi Dienvidāfrika un Austrālija, bet vēl reizi uzvarējusi Anglija. Pavisam vēsturē cīņā par Pasaules kausu piedalījušās tikai 25 valstis. 

PK izcīņā sacenšas 20 izlases, kas sākumā bija sadalītas četrās grupās pa piecām, bet apakšgrupu stiprākās divas komandas kvalificējās izslēgšanas mačiem. Pirmo reizi vēsturē pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā iekļuva Japānas izlase, kas grupu turnīrā apspēlēja tradicionālās regbija zemes Īriju un Skotiju. Tādējādi skoti tikai otro reizi vēsturē palika ārpus pasaules labāko astotnieka. Citu lielu pārsteigumu grupu turnīrā nebija, lai gan izslēgšanas mačos netika Argentīnas izlase, kas pirms četriem gadiem aizspēlējās līdz pat pusfinālam. Taču jāņem vērā, ka Dienvidamerikas spēcīgākā komanda bija vienā grupā ar Eiropas grandiem Angliju un Franciju. Šoreiz čempionāta norisē iejaucās arī dabas stihija, un pirmo reizi nenotika visas PK paredzētās spēles — taifūna dēļ tika atcelti trīs mači, tostarp arī ļoti gaidītā Anglijas un Francijas tikšanās (šajos mačos oficiāli tika fiksēts neizšķirts 0:0).

Ceturtdaļfinālā visos mačos virsroku guva favorīti, izveidojot pusfināla pārus Anglija—Jaunzēlande un Velsa—Dienvidāfrika. Sīkstākā ceturtdaļfināla cīņa izvērtās Eiropas izlašu mačā, kur šā gada Sešu nāciju čempione Velsa ar 20:19 izrāva uzvaru pār Franciju. Iepriekšējo divu pasaules čempionātu uzvarētāja Jaunzēlande bez problēmām ar 46:14 apspēlēja Īriju, kas čempionātā ieradās kā pasaules ranga līdere, taču atkal nospēlēja neveiksmīgi (īri vēl ne reizi nav tikuši Pasaules kausa izcīņas pusfinālā). Savukārt agrāko pasaules čempionu mačā Anglija ar 40:16 pārliecinoši tika galā ar pagājušā čempionāta finālisti Austrāliju. Līdz medaļu sadalīšanai tomēr netika arī čempionāta saimnieki japāņi, ar 3:26 zaudējot Dienvidāfrikai.

Pasaules kausa fināls notiks otrajā novembrī 72 tūkstošus skatītāju ietilpīgajā Jokohamas stadionā, bet nākamais čempionāts pēc četriem gadiem risināsies Francijā.

 

LATVIJAS ČEMPIONĀTS REGBIJĀ

Garkalne/Livonia 8 – 8 – 0 – 0 – 296:113 – 36

Miesnieki/Ķekava 8 – 6 – 0 – 2 – 346:106 – 32

LMT/Eži 8 – 4 – 0 – 4 – 272:229 – 21

Fēnikss 8 – 1 – 0 – 7 – 132:319 – 5

RK Jūrmala 8 – 1 – 0 – 7 – 115:394 – 4

LATVIJAS ČEMPIONI REGBIJĀ

2019. Garkalne/Livonia

2018. Stats/Ķekava

2017. Stats/Ķekava

2016. Garkalne/Livonia

2015. Miesnieki/Ķekava

2014. Garkalne/Livonia

2013. Garkalne/Livonia

2012. LDE Miesnieki

2011. Kalve

2010. LMT/Eži

2009. SK Ovāls

2008. Eži/EK Sistēmas

2007. Ādažu Čipsi

2006. Stats

2005. Stats

2004. Ādažu Čipsi

2003. Ādažu Čipsi

2002. Stats

2001. Rīgas Miesnieks

2000. Kvadra Pak/Miesnieki

1999. Kvadra Pak/Miesnieki

1998. Kvadra Pak/Miesnieki

1997. Rīgas Miesnieks

1996. Latgale

1995. RAF Rīga

1994. RAF Rīga

1993. RAF Rīga

1992. RAF Rīga

Pasaules čempioni regbijā

1987. Jaunzēlande

1991. Austrālija

1995. Dienvidāfrika

1999. Austrālija

2003. Anglija

2007. Dienvidāfrika

2011. Jaunzēlande

2015. Jaunzēlande

2019. ?

Kristiāns Girvičs
Kristiāns Girvičs
laikraksta “Sports” repor.