Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Olimpiskais mērķis apvieno 3×3 basketbolistus

Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) jau vairākus gadus aktīvi attīsta 3×3 basketbola virzienu, lai, iespējams, jau tuvākajā nākotnē vasaras olimpiskajās spēlēs izcīnītu vēl divus medaļu komplektus — vīriešu un sieviešu 3×3 komandām. Jaunā sporta veida avangardā noteikti vēlas nokļūt arī Latvija, tādēļ šogad valsts reitinga celšanā un turnīru sistēmas sakārtošanā spēkus apvienojuši jauniešu kustības Ghetto Games organizatori un Latvijas Basketbola savienība.

Salīdzinoši īsā laikā FIBA izveidojusi jaunā sporta veida sistēmu pasaulē — ne tikai valstsvienībām un jauniešu izlasēm, bet arī brīvi veidotām komandām. Valstu federāciju veidotās izlases sacenšas gan pasaules čempionātā, gan Eiropas kausa (EK) izcīņā. Uz EK finālturnīru ceļazīmi var izcīnīt kvalifikācijas turnīros, bet uz pasaules čempionātu un nākotnē arī uz olimpiskajām spēlēm varēs nokļūt tikai tās valstis, kuru reitingi būs augstākie. Veids, kā to izdarīt, ir ļoti vienkāršs — maksimums aktivitāšu FIBA 3×3 basketbola sacensību platformā 3x3basket.com! Katram 3×3 basketbolistiem nepieciešams izveidot savu spēlētāja profilu, bet turnīru organizatoriem nepieciešams šajā vietnē reģistrēt savas sacensības.

“Inteliģentā huligāna cienīgi apsēdāmies pie viena galda ar Latvijas Basketbola savienību lielāka mērķa vārdā — lai kopīgi nostiprinātu Latvijas basketbola pozīcijas pasaulē. Ticu, ka, apvienojot spēkus, jau gada laikā spēsim pacelt Latvijas basketbolu starp pasaules Top 10 valstīm FIBA 3×3 basketbola reitingā, paverot mūsu komandām iespējas piedalīties prestižajos 3×3 turnīros visā pasaulē,” uzsver Ghetto Games līderis Raimonds Elbakjans.

Darbs pie 3×3 basketbola dzīves sakārtošanas, turnīru organizatoru apzināšanas aizsākās jau 2016. gadā, kad šajā FIBA sistēmā tika reģistrētas gandrīz 30 dažādas masveidības sacensības. Ar to bija pietiekami, lai Latvija vīriešu ieskaitē pasaules rangā pakāptos no 45. uz 31. vietu. Šovasar progresam šajā jomā tiks pievērsta maksimālā uzmanība, jo pirmo reizi tiks reģistrēti visi Ghetto Basket posmi. Masveidības apmērus var nojaust jau pēc pirmā turnīra, kad 13. maijā Rīgā, Grīziņkalnā, piecās grupās kopumā cīņās devās 125 vienības.

Taču svarīgi ir ne tikai šie lielie turnīri, bet arī pašas mazākās sacensības, kurās sacenšas kaut vai četras komandas. Šogad kā pirmie Latvijas reitinga punktu krāšanā iesaistījās Rīgas Skolēnu spēļu un Rīgas Tehniskās koledžas 3×3 basketbola sacensību organizatori. Nešaubīgi, ka kopumā šosezon mūsu valstī šādi tiks apzināti daudzi desmiti turnīru.

3X3 BASKETBOLS NE TIKAI VASARĀ

Ar šo sporta veidu Latvijas sportiskos ļaudis iepazīstināja vācu firma Adidas, pirms gandrīz 25 gadiem sarīkojot Rīgā pirmos Adidas Streetball turnīrus. Lai arī teorētiski šis vārdu salikums savulaik tika pat patentēts, taču 3×3 basketbols kļuva atpazīstams tieši kā strītbols. Vēl joprojām daudzviet tiek izmantots tieši šis nosaukums. Var vilkt paralēles ar automašīnu jomu, jo ierasts par džipiem saukt visas apvidus mašīnas, bet nevis tikai konkrētos Jeep ražojumus.

Lai nu kā, taču FIBA uzsvaru liek tieši uz 3×3 basketbolu, jo šis sporta veids nav spēlējams tikai vasarā un tikai uz asfalta vai bruģa. Ļoti bieži 3×3 basketbols tiek spēlēts arī ziemas sezonā sporta zālē. Tam ir vienoti noteikumi, kuri nedaudz atšķiras no klasiskā basketbola. Visai ievērojami atšķiras arī konkrēto situāciju interpretācija. Tādēļ FIBA rīko īpašas tiesnešu klīnikas, pēc kuru rezultātiem tiek saņemti 3×3 basketbola tiesnešu sertifikāti. Pagājušajā gadā tādus ieguva arī divi latvieši — Kristīne Simanoviča un Gatis Saliņš.

Neraugoties uz Ghetto Basket turnīru iekļaušanos FIBA sacensību sistēmā, tikai U-14 un U-12 jauniešu grupu spēlēs tiek izmantoti tiesnešu pakalpojumi. Pārējās grupās spēlētāji paši nosaka noteikumu pārkāpumus. Nav šaubu, ka cīņas ir vēl skarbākas nekā tiesnešu uzraudzībā, taču godīgas spēles principi gandrīz vienmēr uzvar. Daudzo skatītāju klātbūtnē tikai retais spēlētājs atļaujas neprecīza metiena vai paša pieļautas dribla kļūdas gadījumā pieprasīt noteikumu pārkāpumu fiksēšanu.

LATVIJAS ČEMPIONĀTS AR ASTOŅIEM POSMIEM

Gadsimtu mijā vairākus gadus sadarbībā ar Latvijas Basketbola savienību jau tika noteikti valsts čempioni strītbolā. Pēc ilgāka laika valsts čempionu titulu saņēma komandas, kuras piedalījās FIBA Eiropas tūres turnīrā Rīgā pie Brīvības pieminekļa. Šādi Latvijas čempionāta medaļu komplekti tika izcīnīti piecus gadus pēc kārtas, ieskaitot 2016. gadu. Šogad tika panākta vienošanās, ka Latvijas čempionāta posmu statuss tiks piešķirts Ghetto Games organizētajiem Ghetto Basket izbraukuma turnīriem — Jēkabpilī, Ogrē, Jelgavā, Krāslavā, Cēsīs, Bauskā, Saldū un Kuldīgā. 26. augustā Kuldīgā tiks kronēti jaunie čempioni piecās grupās. Uzvarētāji tiks noteikti šo astoņu posmu kopvērtējumā.

NO RĪGAS UZ MASKAVU

3×3 basketbola vasaras pirmais nozīmīgākais turnīrs notiks 13. jūlijā Rīgā, Grīziņkalnā, kad jebkurai komandai būs iespēja vienu sacensību ietvaros tikt pie ceļazīmes uz FIBA 3×3 basketbola Pasaules tūres Challenger turnīru Krievijā — Moscow Open. Parasti šāda balva tiek pasniegta sezonas finālturnīru uzvarētājiem vai cita veida daudzpakāpju sacensību čempioniem. Līdz ar to nepārsteidz, ka jau divus mēnešus iepriekš pieteikumus ir atsūtījušas četras citu valstu komandas. Gan ciemiņiem, gan pašmāju labākajiem basketbolistiem nekādas atlaides netiks dotas — visi startēs kopīgajā turnīrā. Līdz ar to čempioniem būs nepieciešams sekmīgi aizvadīt vismaz desmit spēles.

SESTAIS IZMĒRS, SEPTĪTAIS SVARS

FIBA 3×3 basketbolā tiek izmantotas īpaša standarta basketbola bumbas — sestais izmērs, bet septītā izmēra bumbas svars. Pašlaik zināms, ka šādas dzeltenzilās bumbas ražo Wilson un Molten. Atbilstoši līgumam, visos oficiālajos čempionātos tiek spēlēts ar Wilson bumbām, taču valsts vai mazākā mērogā ir ne mazums turnīru, kur tiek izmantotas basketbola bumbu pasaules smagsvara Molten ražojumi. Jāpiebilst, ka ir tikai viena standarta 3×3 basketbola bumbas, ar kurām spēlē gan vīrieši, gan sievietes.

 

LATVIJAS 3X3 ČEMPIONĀTS

20. maijs Jēkabpils

27. maijs Ogre

17. jūnijs Jelgava

22. jūlijs Krāslava

23. jūlijs Cēsis

5. augusts Bauska

12. augusts   Saldus

26. augusts   Kuldīga