Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Olimpisko cerību sezonai — piezemēts sākums

Pirmsolimpisko sezonu Latvijas pludmales volejbolisti iesākuši daudz pieticīgāk nekā pagājušo, kad tika gūtas uzvaras vairākos turnīros — Jānis Šmēdiņš ar Aleksandru Samoilovu bija labākie Puertavalerta FIVB Open. Mārtiņš Pļaviņš ar Aleksandru Soloveju uzvarēja Anapa Open, bet Ruslans Sorokins ar Edvardu Buividu bija labākie EEVZA posmā Baltkrievijā. Tiesa, tikai labākais duets nemainīgā sastāvā turpina arī šo sezonu. Citos pāros atkal notikušas izmaiņas.

PIETICĪGAIS PAVASARIS

Taisnības labad jāpiebilst, ka arī turnīru pagaidām bijis mazāk un vismaz vadošais pāris Jānis Šmēdiņš/Aleksandrs Samoilovs koncentrējas nozīmīgākajām sacensībām jūnija beigās pasaules čempionātam Nīderlandē. Tāpēc pirmais turnīrs viņiem bija tikai maija vidū FIVB Open Lucernā.

Abi pārējie dueti Ruslans Sorokins/Aleksandrs Solovejs un Mārtiņš Pļaviņš/Aleksandrs Egleskalns uz skatuves izgāja jau aprīļa vidū FIVB Open Fudžou. Ar mainīgām sekmēm. Abiem turnīrs bija jāsāk no kvalifikācijas, kur jau pirmajā spēlē paklupa Sorokins/Solovejs. Pļaviņam/Egleskalnam veicās labāk — divas uzvaras un vieta pamatturnīrā, kur ar vienu uzvaru pār poļiem Kosjaku/Rudolu pietika, lai iekļūtu izslēgšanas spēlēs. Tur pirmajā kārtā tika zaudēts citiem poļiem Losjakam/Kantoram — 0:2 (15:21, 13:21).

Vēl bēdīgāk mūsu otrajam un trešajam pārim klājās Lucernā, kur cīņas bija jāsāk no country quota izspēles. Jau otro reizi sezonā Sorokins/Solovejs apspēlēja Pļaviņu/Egleskalnu — 2:1 (18:21, 21:19, 15:13). Kvalifikācijas turnīra barjera Sorokinam/Solovejam arī šoreiz bija par augstu pēc 2:1 uzvaras pār austriešiem izšķirošajā mačā ar 1:2 (18:21, 21:16, 12:15) tika zaudēts brazīliešiem Andrē/Vinisiusam. Līdz ar to ne naudas, ne vērā ņemamu punktu… Pļaviņš/Egleskalns Fudžou ieguva 180 punktus, bet Lucernā palika tukšā, savukārt Sorokins/Solovejs Fudžou tika pie 30, Lucernā pie 60 punktiem… Lai sapņotu par olimpiskajām ceļazīmēm daudz par maz. Bet sezona jau vēl gara un daži veiksmīgi turnīri šo cerību staru var padarīt krietni spožāku. Uz to arī jācer.

Sorokins/Solovejs bīča apritē ir pieredzējušāki, arī reitinga punktu duetam ir vairāk. Taču viņu vājā vieta ir spēle aizsardzībā. Arī psiholoģiskā nenoturība. Pļaviņš/Egleskalns sadarbību sāka tikai šajā pavasarī. Nevar teikt, ka Hermanis bīčā ir pilnīgs iesācējs, taču PK līmenis ir pavisam kas cits nekā pabumbošana pludmales smiltīs. Skaidrs, ka pagaidām ķēdes vājais posms ir tieši Egleskalns, uz kuru tiek virzīta visa spēle. Klasiskajā volejbolā, kur viņš bija diagonāle, ar servju uzņemšanu nebija jānopūlas, taču šeit jāraujas līdz trešajiem sviedriem un ik pa brīdim gadās ieplīst. To savstarpējās spēlēs labi izmantoja arī Sorokins/Solovejs. Taču, nostabilizējot sniegumu, Pļaviņa lieliskā aizsardzība kopā ar Egleskalna kreili var kļūt bīstama ikvienam pretiniekam. Ja vien pirmās grūtības Pļaviņa trenerim Aigaram Birzulim nekļūs par mudinājumu meklēt vēl kādu citu kombināciju. Tiesa, ar vēl mazākām cerībām tikt uz Rio.

Jāņem vērā arī tas, ka pat Open kategorijas turnīros mūsu otrajam un trešajam pārim vispirms savstarpējā cīņā jānoskaidro labākais, lai tas tad varētu spēlēt kvalifikācijā (kā tas bija Lucernā). Grand Slam tas varētu būt vēl sarežģītāk. Un arī kvalifikācijas sietā mūsējie būtu lejasgalā, tāpēc allaž sanāktu spēlēt ar izliktajiem, kas visbiežāk varētu būt brazīlieši… Reitinga punktus var krāt arī zemāka ranga sacensībās Eiropā — FIVB Challenger, Satelites vai EEVZA turnīros. Taču tur ir pavisam niecīgi balvu fondi, un naudai, kas nepieciešama, lai izbraukātu pa sacensībām, ir tendence ļoti ātri izsīkt… Tāpēc olimpiskā taciņa noteikti nebūs rožlapiņām kaisīta.

MAJORU SMILTĪS JAU MAIJĀ

Ja atšķirībā no pērnā pavasara sportiskie rezultāti neiepriecina, tad bīča sezonas sprādziens Latvijā būs jau maija vidū — 20.—24. Jūrmalā (Majoru pludmalē) notiks CEV Masters kategorijas turnīrs, kas sacensību rangā ir vienu plauktiņu augstāk par pērnajā augustā notikušo CEV Satelites. Arī dalībnieku sastāvs rādās būt krietni reprezentablāks un spēcīgāks. Paredzama 24 valstu bīčistu līdzdalība. Iepriekšējā pieteikumā redzami tādi dueti kā Eglzērs/Milners un Hubers/Zleids (Austrija), Dumeks/Kufa un Kubala/Hadržava (Čehija), Markoss/Garsija (Spānija), Kolo/Vesiks (Igaunija), Dagurē/Salveti un Krū/Rulansons (Francija), Erdmans/Matisiks un Fukss/Kačmareks (Vācija), M. Ingroso/P. Ingroso (Itālija), Horems/Eitums un Kjemperūds/Moems (Norvēģija), Fijaleks/Pridels, Kendzjola/Šalankevičs un Losjaks/Kantors (Polija), Barsuks/Ljamins un Semjonovs/Koškarevs (Krievija), Kovačs/Kislings (Šveice).

Latvijai pamatturnīrā būs trīs vietas — Jānim Šmēdiņam/Aleksandram Samoilovam un Ruslanam Sorokinam/Aleksandram Solovejam pēc reitinga un Mārtiņam Pļaviņam/Hermanim Egleskalnam, pateicoties organizatoru speciālajam uzaicinājumam jeb wild card. Vēl vairāki mūsu dueti pamatturnīrā mēģinās iekļūt, izejot cauri kvalifikācijas sietam — pērn sekmīgi nospēlējušie Haralds Regža/Armands Āboliņš, iespējams arī Edgars Točs/Rihards Finsters un Toms Šmēdiņš/Viktors Koržeņevičs. Cerības vismaz uz vienu spēli kvalifikācijā ir arī rezervistiem Uģim Puķītim/Mārtiņam Dauburam un Mārim Lancmanim/Vladam Smirnovam.

20. maijā būs valstu iekšējo attiecību skaidrošana, 21. — kvalifikācijas spēles, bet pamatturnīrs sāksies 22. maijā. Izšķirošās cīņas paredzētas 24. maija pēcpusdienā. Salīdzinot ar PK sacensībām, balvu fonds te nav pārāk iespaidīgs — kopā 25 000 eiro (PK Open kategorijas turnīra uzvarētājs nopelna apmēram 10 000 eiro). Toties reitinga punkti ir gana labi — pirmajai vietai 160, kas ir pat nedaudz vairāk nekā Open turnīra ceturtajai vietai (150) un gandrīz tikpat, cik Grand Slam 9. vietai (180). Cerams, ka mūsējie iespēju ievākt labu punktu ražu arī veiksmīgi izmantos. Savas smiltis un fanu atbalsts to var tikai sekmēt. Organizatoriski jau pērn turnīrs bija ļoti kvalitatīvs. Tiesa, daba rīkotājus nedaudz pabiedēja, dažas dienas pirms turnīra uzsūtot vilni un gandrīz nopludinot spēļu laukumus. Šogad šādus pārsteigumus sinoptiķi nesola, bet arī to novēršanai esot plāns B.

Stadions jau ir iemēģināts pērn (protams, ka šogad tas būvēts no jauna!). Tiek solīts lielisks un īsti vasarīgs laiks. Vismaz tad, kad būs izšķirošās spēles.

Jūrmala lēnām, bet neatlaidīgi iesoļo pasaules pludmales volejbola apritē. Cik tālu līdz FIVB Open, rādīs šī turnīra izdošanās, kuras atslēga ir arī skatītāju rokās, kā arī mūsu ekonomiskās attīstības tempi. Ar iebraukšanas maksu Jūrmalā šādas tādas problēmas var atrisināt, taču ne pacelt tik jaudīgu turnīru. Tam nepieciešamas citas sviras, un nevar teikt, ka tādu Latvijā nav. Jo sevišķi, ja ir runa par sporta spēli, kurā mūsējie divus gadus pēc kārtas bijuši pasaules reitinga līderi.

MAZAIS CERĪBU STARIŅŠ

Pagājušā gada otrās puses un šī gada sākuma notikumi vedina uz domām, ka Riodežaneiro spēlēs un Kopakabanas smiltīs Latviju pārstāvēs tikai viens duets — Jānis Šmēdiņš/Aleksandrs Samoilovs. Citi vīru pāri šo sezonu sākuši neveiksmīgi, bet dāmas Pasaules kausa apritei vēl nav izaugušas. Tiesa, ir vēl viena taciņa, pa kuru var tikt pie vienas ceļazīmes — tā ir Kontinentālā kausa izcīņa — komandu sacensības, kurās katru valsti pārstāv divi dueti. Uzvarētājs, kas noskaidrosies nākamā gada vasaras sākumā, uz Rio varēs sūtīt vēl vienu duetu. Teorētiski tas var būt arī zemākas vietas ieguvējs, ja labākajām valstīm rokās jau būs pa divām ceļazīmēm, jo katru NOK spēlēs var pārstāvēt ne vairāk par diviem pāriem, Brazīliju ieskaitot. Tāpēc jau šur tur (Katarā, Azerbaidžānā…) parādās pa kādam vai pat abiem diviem brazīliešiem, kas Rio cer spēlēt zem citas valsts karoga. Līdz šim šie sapņi nav īstenojušies, un vistuvāk pirms Londonas tam bija Gruziju pārstāvošie Geor/Gia un Saka/Rtvelo (puiši un dāmas bija izvēlējušies šādu bīčiskos pseidonīmus, kas kopā salikti angliski un gruzīniski nozīmē Gruzija).

Maija sākumā tika aizvadītas Kontinentālā kausa otrās kārtas pirmā posma spēles. Latvijas vīriešu komandā pēdējā brīdī nācās veikt izmaiņas — ģimenes apstākļu dēļ mājās palika Aleksandrs Samoilovs un atkalapvienojās radinieki Jānis Šmēdiņš un Mārtiņš Pļaviņš. Savukārt kā otrais pāris uz Antāliju devās Ruslans Sorokins/Aleksandrs Solovejs, kuru neilgi pirms tam vēsā pavasara pēcpusdienā Brazīlijas atklātajā laukumā ļoti dramatiskā mačā pieveica jaunizveidoto pāri Mārtiņu Pļaviņu/Hermani Egleskalnu. Latvija Antālijā bija grupas favorīti (vēl Turcija, Horvātija, Lielbritānija), taču pēc pārliecinošās uzvaras pār Horvātiju (2:0) sekoja aplauziens mačā pret Turciju. Pļaviņš/Šmēdiņš Mermeru/Sekerči uzvarēja gana viegli, taču Sorokins/Solovejs sīvā cīņā zaudēja Turcijas pirmajam pārim Giginoglu/Gogtepe — 1:2 (13:21, 22:20, 13:15). Izšķirošajā duelī šim turku duetam piekāpās arī olimpiskie medaļnieki — 1:2 (19:21, 21:16, 15:17). Der piemetināt, ka Giginoglu skološanā, piedaloties Turcijas čempionātā, savu roku pielicis arī Mārtiņš Pļaviņš. Pāris Giginoglu/Pļaviņš pāris reizes ir uzvarējuši Turcijas čempionātā.

Viegli uzvarot Lielbritāniju, mūsējie iekļuva otrās kārtas otrajā posmā, kura spēles notiks šī gada rudenī. Savukārt turki pa tiešo kvalificējās trešajai kārtai.

Dāmu komanda spēlēja Kiprā, kur grupā vēl bija Somija un Nīderlande. Mūsu izlasi veidoja Alise Lece/Marta Ozoliņa un pieredzējusī Inese Jursone kopā ar jauno talantu Tīnu Graudiņu. Pirmajā cīņā zaudējums Nīderlandei — 0:2, taču abi pāri pretojās cienīgi. Lece/Ozoliņa — van Gesterla/van Vlīsta 1:2 (21:18, 9:21, 6:15) un Jursone/Graudiņa — Brākmane/Sinemā 1:2 (15:21, 21:17, 18:20). Turpinājumā mūsējās viegli ar 2:0 pārspēja Kipru un mačā par 2. vietu zaudēja Somijai, kurā abi dueti ir ar Pasaules kausa rūdījumu. Lece/Ozoliņa — māsas Nīstrēmas 0:2 (19:21, 18:21) un Jursone/Graudiņa — Lehtonena/Lahti 0:2 (20:22, 18:21). Trešajā posmā no mūsu grupas pa tiešo iekļuva Nīderlande, bet Latvija un Somija rudenī spēlēs šī posma otrajā kārtā. Pa šo laiku abiem pāriem ir iespējas spert gana platu izaugsmes soli. Skaidrs, ka dāmām olimpiskās izredzes ir iluzoras, taču šādi turnīri lieti noder arī pieredzes krāšanai un savu spēju apjausmai. Piemēram Lehtonena/Lahti PK Open Fudžou posmā dalīja 9.—16. vietu un sekmīgi spēlēja arī Lucernā.

Dāmu/jaunkundžu duetiem Pasaules kausa izcīņa vēl ir pārāk nopietns pārbaudījums, tāpēc pieredze tiek krāta EEVZA turnīros. Pirmajos divos posmos Molodečno (Baltkrievija) un Viļņā (Lietuva) augstāk par 9. vietu mūsējām tikt neizdevās

 

OLIMPISKĀ KVALIFIKĀCIJA

Rio olimpiskajā turnīrā piedalīsies 24 pāri (no vienas valsts ne vairāk par diviem pāriem).

1 vieta garantēta sacensību saimniekiem brazīliešiem.

23vietas tiks izspēlētas dažādos kvalifikācijas turnīros:

1 ceļazīmi iegūs 2015. gada pasaules čempioni.

15vietas tiks noteiktas pēc FIVB olimpiskā reitinga — šai kvalifikācijai punkts tiks pielikts 2016. gada 13. jūnijā. Ne vairāk kā divi pāri no valsts (ieskaitot jau ceļazīmi ieguvušos pasaules čempionus). Lai kvalificētos, pārim jāpiedalās vismaz 12 turnīros.

5vietas tiks izspēlētas Kontinentālajā kausa izcīņā (komandu sacensības) — turnīrs beidzas 2016. gada 26. jūnijā. Valstis, kam jau būs divas olimpiskās ceļazīmes, turnīrā nepiedalīsies.

2vietas tiks izspēlētas Starpkontinentālajā kvalifikācijas turnīrā. Tajā piedalīsies katras Kontinentālā kausa izcīņas otrās un trešās vietas ieguvēji (kopā 10 valstis, kam vēl nav 2 olimpisko ceļazīmju). Šīs komandu sacensības beigsies 2016. gada 10. jūlijā, kad būs zināmi visi olimpiskā turnīra dalībnieki.