Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pārejas cikla beigas

Šopiektdien Latvijas futbola valstsvienība aizvadīs gada pēdējo maču savu skatītāju priekšā, Euro 2012 kvalifikācijas spēlē tiekoties ar Maltas izlasi, bet otrdien Latvijas futbolisti noslēgs atlases ciklu, Rijekā sacenšoties ar Horvātijas valstsvienību. Mūsu komanda jau sen vairs nepiedalās cīņā par ceļazīmi uz finālturnīru, taču vēl var vismaz pakāpties uz ceturto vietu grupā.

Ja Latvijas izlase uzvarēs grupas pastarīšus maltiešus, tad mūsējie turnīra tabulā par punktu apsteigs arī Gruzijas komandu, kas pēdējā kārtā savās mājās tiksies ar Grieķijas futbolistiem. Pagājušajā mēnesī Aleksandra Starkova vadītajai komandai izdevās uzspodrināt savu tēlu, negaidīti viesos ar 1:0 pārspējot gruzīnus un savā laukumā atņemot punktus grieķiem — 1:1. Par šo maču galveno varoni kļuva pussargs Aleksandrs Cauņa, kurš guva abus vārtus.

LABĀKAJĀ SASTĀVĀ

Šoreiz Starkova izvēlētajā kandidātu listē ir gandrīz visi mūsu labākie spēki, izņemot vienīgi pussargu Juriju Žigajevu, kurš diskvalifikācijas dēļ nespēlēja Gruzijā, bet mačā ar Grieķiju iznāca laukumā tikai uz pēdējām minūtēm. Vārtsarga pozīcija jau sen nerada šaubas — Andris Vaņins arī mačos ar gruzīniem un grieķiem apliecināja savu klasi. Arī aizsardzībā lieli pārsteigumi nav gaidāmi — ierindā atgriezies izlases kapteinis Kaspars Gorkšs, kurš diskvalifikācijas dēļ izlaida maču ar Grieķiju.
Par uzbrukumu arī it kā viss ir skaidrs — Māris Verpakovskis jau ilgus gadus ir izlases uzbrukuma līderis, bet Artjoms Rudņevs turpina demonstrēt rezultativitātes brīnumus Polijas čempionātā, astoņos mačos gūstot 14 vārtus. Diemžēl valstsvienības rindās Rudņevs 13 mačos joprojām nav atklājis savu kontu. Turklāt iepriekšējos divos mačos izlase labi iztika arī bez Rudņeva palīdzības — Gruzijā daugavpilietis nespēlēja ģimenes apstākļu dēļ, bet pret grieķiem Starkovs Rudņevu atstāja rezervē, izlaižot uz maiņu tikai otrā puslaika vidū.
Visvairāk jautājumu ir par mūsu vidējo līniju, kur garantēta vieta sākuma sastāvā ir tikai Cauņam. Septembrī Aleksandrs kļuva par piekto Latvijas futbolistu, kurš izgājis laukumā Čempionu līgas grupu turnīrā (vēl pasaules prestižākajās klubu sacensībās spēlējuši arī Andrejs Štolcers, Igors Stepanovs, Juris Laizāns un Verpakovskis).
Abos veiksmīgajos septembra mačos starta vienpadsmitniekā tika iekļauti Aleksandrs Fertovs, Ivans Lukjanovs un Aleksejs Višņakovs, bet mačā ar Grieķiju visas 90 minūtes aizvadīja Oļegs Laizāns, kurš arī aktīvi līdzdarbojās Cauņas vārtu guvumā. Pēc gandrīz pusgada pārtraukuma izlases rindās atgriezies 32 gadus vecais Andrejs Rubins, kurš nesen Azerbaidžānā nomainījis klubus, atkal tiekot pie spēļu prakses.
Šīs spēles būs īpašas izlases galvenajam trenerim Starkovam, jo pēc Horvātijas mača viņam beidzas līgums par darbu ar izlasi, tā ka var gadīties, ka Horvātijā redzēsim Starkova atvadu spēli šajā amatā — arvien skaļāk skan balsis, ka ir pienācis laiks kaut ko pamainīt uz valstsvienības komandtiltiņa. Turklāt arī otrie Starkova maizes devēji Azerbaidžānas klubā Baki savulaik izteikušies, ka šāda amatu savienošana ir iespējama tikai līdz šāgada beigām. Nākamās oficiālās spēlēs 2014. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā būs tikai nākamajā septembrī, tāpēc Latvijas Futbola federācijai ir pietiekami daudz laika, lai apdomātu visus variantus.

PASTARĪŠU PUNKTS

Maltas izlase Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) valstsvienību rangā ieņem 154. vietu, atrodoties 80 vietas zemāk par mūsu komandu. Pagājušajā rudenī pretinieku laukumā Latvijas futbolisti svinēja uzvaru 2:0. Lai gan Valletā spēle nepavisam nebija viegla, cīņas likteni par labu mums izšķīra Gorkša un Verpakovska vārtu guvumi. Šajā atlases ciklā maltieši astoņos mačos izcīnījuši tikai vienu punktu, pirms mēneša savā laukumā atņemot punktus Gruzijas valstsvienībai — 1:1. Jāpiebilst, ka vēl divas reizes maltieši arī bija ļoti tuvu neizšķirtam, taču gan viesu mačā ar gruzīniem, gan savā laukumā spēlē ar Grieķiju vienīgos vārtus ielaida jau mača kompensācijas laikā.
Maltas izlases kodolu veido pašmāju čempionāta futbolisti — galvenā trenera Džona Butigiga rīcībā ir tikai četri leģionāri. Pazīstamākais no tiem ir Lībijā dzimušais 31 gadu vecais serbu izcelsmes uzbrucējs Daniels Bogdanovičš, kurš pelna iztiku mums labi zināmajā angļu Blackpool. Pirms tam Bogdanovičs pāris iepriekšējās sezonas aizvadīja citos Anglijas pēc skaita otrās līgas klubos — Barnsley un Sheffield United. Cits maltiešu uzbrucējs Andrē Ščembri pārstāv Grieķijas augstākās līgas klubu Panionios, bet vārtsargs Džastins Hābers šosezon nonācis grieķu klubā Kerkyra. Savukārt aizsargs Andrei Agiušs spēlē Itālijas trešajā līgā. Tomēr Maltas izlases galvenā zvaigzne ir 30 gadus vecais uzbrucējs Maikls Mifsuds, kurš ar 86 mačos gūtajiem 30 vārtiem ir visu laiku rezultatīvākais Maltas vienības spēlētājs. Mifsuds arī šajā ciklā ir guvis trīs no četriem maltiešu vārtiem (vienu reizi ar vārtu guvumu izcēlies arī pussargs Džeimijs Peiss). Šosezon Mifsuds spēlē Maltas klubā Valletta, bet karjeras laikā viņš pārstāvējis arī pazīstamo Vācijas klubu Kaiserslautern, kā arī angļu Coventry un Barnsley.

EKSAMINĒS ZVAIGZNES

Spēlē ar Maltu mums ir reta iespēja iejusties favorītu lomā, bet otrdien Horvātijas pilsētā Rijekā Latvijas futbolistus gaida īsts eksāmens pie pasaules zvaigznēm — šobrīd Horvātijas izlase FIFA rangā atrodas devītajā vietā. Pa četriem Horvātijas izlases spēlētājiem pārstāv Anglijas un Vācijas klubus, vēl Slavena Biliča trenētajā komandā ir spēlētāji no Spānijas, Francijas līgām, arī Ukrainas un Skotijas vadošajiem klubiem. Starp citu, trīs horvāti aizstāv Londonas kluba Tottenham Hotspur krāsas — aizsargs Vedrans Čorluka, pussargi Luka Modričs un Niko Krančars. Jāpiebilst, ka Modriču augustā vēlējās savās rindās pārpirkt Abramoviča Chelsea, taču Tottenham atteicās no 40 miljonu britu mārciņu piedāvājuma. Visplašākā pārstāvniecība Horvātijas izlasē gan ir vietējam klubam Zagrebas Dinamo, kas uz valstsvienību deleģējis piecus spēlētājus.
Traumu dēļ gan horvātiem šoreiz pietrūks divu pazīstamu uzbrucēju — Vācijas superkluba Bayern pārstāvja Ivica Oliča un Mladena Petriča no Hamburg. Atgādināšu, ka pagājušajā rudenī viņi abi guva vārtus Rīgā, palīdzot horvātiem svinēt pārliecinošu uzvaru ar 3:0. Horvātijas izlases galvenajam trenerim Slavenam Biličam gan ir, ar ko aizstāt abus vāciešus — uz vietu starta vienpadsmitniekā pretendē vēl viens Vācijas čempionāta pārstāvis Mario Mandžukičs no Wolfsburg, naturalizētais brazīlietis Eduardo, kurš spēlē Ukrainas bagātajā klubā Doņeckas Šahtar, Ivans Klasničs no Anglijas premjerlīgas kluba Bolton Wanderers un Skotijas čempionvienības Rangers līderis Ņikica Jelavičs.
Var gan gadīties, ka otrdienas spēlei horvātiem vairs nebūs nekādas sportiskas nozīmes — ja horvāti piektdien viesos uzvarēs Grieķiju, tad viņi jau pirms pēdējās spēles būs nodrošinājuši pirmo vietu grupā. Toties, ja piektdien Grieķijā horvāti netiks pie uzvaras, tad viņiem viss izšķirsies tieši spēlē ar Latviju.
Pagaidām jau ir zināmas 10 no 16 Euro 2012 dalībniecēm.
Čempionāta saimniecēm Ukrainai un Polijai pievienojušās četru grupu uzvarētājas — Nīderlande, Spānija un Vācija vēl nav zaudējušas ne punktu, bet Itālija astoņās spēlēs pieļāvusi vienu neizšķirtu.
Kristiāns GIRVIČS

EURO 2012 ATLASES TURNĪRS
F grupa
Piektdiena, 7. oktobris
20.00 Latvija — Malta, 21.45 Grieķija — Horvātija
Otrdiena, 11. oktobris
20.00 Horvātija — Latvija, 20.00 Gruzija — Grieķija, 20.00 Malta — Izraēla
Horvātija 8; 6; 1; 1; 16:5; 19
Grieķija 8; 5; 3; 0; 10:4; 18
Izraēla 9; 4; 1; 4; 11:11; 13
Gruzija 9; 2; 4; 3; 6:7; 10
Latvija 8; 2; 2; 4; 7:10; 8
Malta 8; 0; 1; 7; 4:17; 1

LĪDZŠINĒJĀS LATVIJAS IZLASES SPĒLES AR MALTU UN HORVĀTIJU
06.05.1992. Valleta, pārbaudes spēle
Malta — Latvija 1:0 (0:0)
Vārtus guva: Saliba 50.
2.06.1994. Rīga, pārbaudes spēle
Latvija — Malta 2:0 (1:0)
Vārtus guva: Drupass 41., Astafjevs 47.
8.02.1998. Valleta, pārbaudes spēle
Malta — Latvija 2:1 (0:0)
Vārtus guva: Busutils 57., Brinkats 85. — Pahars 68.
04.03.2001. Osijeka, PČ atlase
Horvātija — Latvija 4:1 (3:0)
Vārtus guva: Balabans 8., 43., 45., Vugrinecs 89. — Štolcers 60.
6.06.2001. Rīga, PČ atlase
Latvija — Horvātija 0:1 (0:1)
Vārtus guva: Balabans 39.
3.09.2010. Rīga, EČ atlase
Latvija — Horvātija 0:3 (0:1)
Vārtus guva: Petričs 43., Oličs 51., Srna 82.
07.09.2010. Valleta, EČ atlase
Latvija — Malta 2:0 (1:0)
Vārtus guva: Gorkšs 43., Verpakovskis 85.

LATVIJAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI
Vārtsargi: Andris Vaņins (Sion, Šveice), Pāvels Doroševs (Qabala, Azerbaidžāna), Germans Māliņš (Skonto);
Aizsargi: Oskars Kļava (Khimki, Krievija), Kaspars Gorkšs (Reading, Anglija), Deniss Ivanovs (Baki, Azerbaidžāna), Ritus Krjauklis, Pāvels Mihadjuks (abi Liepājas metalurgs), Ritvars Rugins (FK Ventspils), Vitālijs Smirnovs (Skonto);
Pussargi: Aleksandrs Cauņa (CSKA, Krievija), Aleksejs Višņakovs (Cracovia, Polija), Andrejs Rubins (Simurq, Azerbaidžāna), Ivans Lukjanovs (Lechia, Polija), Aleksandrs Fertovs, Igors Tarasovs (abi Skonto), Oļegs Laizāns (FK Ventspils), Artis Lazdiņš (FK Jelgava);
Uzbrucēji: Māris Verpakovskis (Baki, Azerbaidžāna), Andrejs Perepļotkins (Nasaf, Uzbekistāna), Artjoms Rudņevs (Lech, Polija), Edgars Gauračs (Jeņisej, Krievija).

MALTAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI
Vārtsargi: Reubens Gauči (Marsaxlokk), Džastins Hābers (Kerkyra, Grieķija), Endrū Hogs (Valletta);
Aizsargi: Roderiks Brifa, Džonotans Karuana, Stīvs Borgs (visi Valletta), Edvards Herera (Hibernians), Karlo Mamo (Marsaxlokk), Andrei Agiušs (Latina, Itālija), Džozefs Zerafa (Birkirkara), Kenets Sčikluna (Qormi);
Pussargi: Pols Fenehs, Trevors Čilia, Garets Sčiberass (visi Birkirkara), Džons Hatčinsons (Chengdu Blades, Ķīna), Džeimijs Peiss, Raiens Fenehs (abi Valletta), Džons Mintofs (Floriana), Endrū Koens (Hibernians);
Uzbrucēji: Daniels Bogdanovičs (Blackpool, Anglija), Maikls Mifsuds (Valletta), Andrē Ščembri (Panionios, Grieķija), Aivens Vudss, Kristians Karuana (abi Floriana).

HORVĀTIJAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI
Vārtsargi: Stipe Pletikoša (Rostov, Krievija), Danijels Subašičs (Hajduk), Ivans Kelava (Zagrebas Dinamo);
Aizsargi: Josips Šimuničs, Domagojs Vida, Šime Vrsaljko (visi Zagrebas Dinamo), Vedrans Čorluka (Tottenham Hotspur, Anglija), Ivans Striničs (Dņipro, Ukraina), Dejans Lovrens (Olympique Lyon, Francija), Gordons Šildenfelds (Frankfurtes Eintracht, Vācija);
Pussargi: Darijo Srna (Šahtar, Ukraina), Luka Modričs, Niko Krančars (abi Tottenham Hotspur), Ivans Rakitičs (Sevilla, Spānija), Ogņens Vukojevičs (Kijevas Dinamo, Ukraina), Tomislavs Dujmovičs (Maskavas Dinamo, Krievija), Ivans Perišičs (Dortmundes Borussia, Vācija), Milans Badeļs (Zagrebas Dinamo), Mato Jajalo (Koln, Vācija);
Uzbrucēji: Ivans Klasničs (Bolton Wanderers, Anglija), Eduardo (Šahtar, Ukraina), Mario Mandžukičs (Wolfsburg, Vācija), Ņikica Jelavičs (Rangers, Skotija), Nikola Kaļiņičs (Dņipro, Ukraina).

A grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Azerbaidžāna — Austrija, Turcija — Vācija, Beļģija — Kazahstāna
Otrdiena, 11. oktobris
Kazahstāna — Austrija, Vācija — Beļģija, Turcija — Azerbaidžāna
Vācija 8; 8; 0; 0; 28:5; 24
Turcija 8; 4; 2; 2; 11:8; 14
Beļģija 8; 3; 3; 2; 16:11; 12
Austrija 8; 2; 2; 4; 12:16; 8
Azerbaidžāna 8; 2; 1; 5; 9:21; 7
Kazahstāna 8; 1; 0; 7; 5:20; 3

B grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Armēnija — Maķedonija, Slovākija — Krievija, Andora — Īrija
Otrdiena, 11. oktobris
Krievija — Andora, Īrija — Armēnija, Maķedonija — Slovākija
Krievija 8; 5; 2; 1; 10:4; 17
Īrija 8; 4; 3; 1; 11:6; 15
Armēnija 8; 4; 2; 2; 17:7; 14
Slovākija 8; 4; 2; 2; 6:8; 14
Maķedonija 8; 2; 1; 5; 6:9; 7
Andora; 8; 0; 0; 8; 1:17; 0

C grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Serbija — Itālija, Ziemeļīrija — Igaunija
Otrdiena, 11. oktobris
Slovēnija — Serbija, Itālija — Ziemeļīrija
Itālija 8; 7; 1; 0; 16:1; 22
Serbija 8; 4; 2; 2; 12:10; 14
Igaunija 9; 4; 1; 4; 13:13; 13
Slovēnija 9; 3; 2; 4; 10:7; 11
Ziemeļīrija 8; 2; 3; 3; 8:8; 9
Farēru salas 10; 1; 1; 8; 6:26; 4

D grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Bosnija un Hercegovina — Luksemburga, Rumānija — Baltkrievija, Francija — Albānija
Otrdiena, 11. oktobris
Francija — Bosnija un Hercegovina, Albānija — Rumānija
Francija 8; 5; 2; 1; 11:3; 17
Bosnija 8; 5; 1; 2; 11:7; 16
Rumānija 8; 3; 3; 2; 10:6; 12
Baltkrievija 9; 3; 3; 3; 6:5; 12
Albānija 8; 2; 2; 4; 6:10; 8
Luksemburga 9; 1; 1; 7; 3:16; 4

E grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Somija — Zviedrija, Nīderlande — Moldova
Otrdiena, 11. oktobris
Zviedrija — Nīderlande, Ungārija — Somija, Moldova — Sanmarīno
Nīderlande 8; 8; 0; 0; 34:5; 24
Zviedrija 8; 6; 0; 2; 26:8; 18
Ungārija 9; 6; 0; 3; 22:14; 18
Somija 8; 3; 0; 5; 15:14; 9
Moldova 8; 2; 0; 6; 8:15; 6
Sanmarīno 9; 0; 0; 9; 0:49; 0

G grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Velsa — Šveice, Melnkalne — Anglija
Otrdiena, 11. oktobris
Bulgārija — Velsa, Šveice — Melnkalne
Anglija 7; 5; 2; 0; 15:3; 17
Melnkalne 6; 3; 2; 1; 5:3; 11
Šveice 6; 2; 2; 2; 10:8; 8
Bulgārija 7; 1; 2; 4; 3:12; 5
Velsa 6; 1; 0; 5; 3:10; 3

H grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Kipra — Dānija, Portugāle — Īslande
Otrdiena, 11. oktobris
Dānija — Portugāle, Norvēģija — Kipra
Portugāle 6; 4; 1; 1; 15:7; 13
Dānija 6; 4; 1; 1; 9:4; 13
Norvēģija 7; 4; 1; 2; 7:6; 13
Īslande 7; 1; 1; 5; 3:9; 4
Kipra 6; 0; 2; 4; 5:13; 2

I grupa
Piektdiena, 7. oktobris
Čehija — Spānija
Sestdiena, 8. oktobris
Lihtenšteina — Skotija
Otrdiena, 11. oktobris
Lietuva — Čehija, Spānija — Skotija
Spānija 6; 6; 0; 0; 21:5; 18
Čehija 6; 3; 1; 2; 8:5; 10
Skotija 6; 2; 2; 2; 7:7; 8
Lietuva 7; 1; 2; 4; 3:9; 5
Lihtenšteina 7; 1; 1; 5; 3:16; 4