Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kājām uz Antarktīdu

Mūsu bobslejisti sezonai lādē pilnas aptveres, jo šoziem Pasaules kausa izcīņā plāno startēt ar trim ekipāžām gan četriniekos, gan divniekos. Tas ir maksimāli atļautais ekipāžu skaits, kādu parasti sacensībām piesaka tikai trīs četras bobsleja lielvalstis.

Latvijas Bobsleja federācijas viceprezidents Zintis Ekmanis tūlīt visu liek pa plauktiņiem. Pirmkārt, šī apņemšanās rāda, ka bobslejistu nometnē ir pietiekami daudz sportistu, kuri var veidot trīs konkurētspējīgas ekipāžas. Otrkārt, tas notiek tālejošu mērķu vārdā — neliekot uzsvaru uz zibenīgiem panākumiem šoziem, bobslejisti slīpēs meistarību un gūs pieredzi, gatavojoties 2014. gada olimpiskajām spēlēm Sočos.
Visu likt uz vienas kārts nav gudri, notikumi Vankūveras spēlēs to vēlreiz apliecināja. Sporta veidā, kurā mums ir gan tradīcijas, gan jauni sportisti un pieredzējis treneris Sandis Prūsis, vērts saspringt un veidot perspektīvu komandu ar vairākām, spēkos līdzīgām ekipāžām. Tiesa, lai Pasaules kausa izcīņā varētu startēt trīs četrinieki, pilotam Uģim Žaļimam un viņa komandai vēl jāapgūst divas trases, ko varēs paspēt izdarīt Eiropas kausa izcīņā, kas sāksies divas nedēļas agrāk. Ja viss veiksies kā iecerēts, vismaz ekipāžu skaita ziņā mēs būsim bobsleja lielvalsts statusā. Viceprezidents cer, ka neatpaliksim arī kvalitatīvajos rādītājos.
Atmaksājies federācijas lēmums iepriekšējās sezonas izskaņā sūtīt uz sacensībām Ziemeļamerikā Oskara Melbārža ekipāžu, kas tādējādi sekmīgi kvalificējās jaunajai PK izcīņai.

UZ OLIMPIĀDI JAU ŠOZIEM!

Komandā, sākot ar pilotu Edgaru Maskalānu, palikuši visi tie vīri, kas beidza pērno sezonu. Klāt nākuši vairāki jaunie. Interesanti, ka šogad uz atlases sacensībām bija ieradušies daudz vairāk labi sagatavotu un bobslejam piemērotu sportistu.
Radusies vēl viena unikāla iespēja kļūt par olimpiešiem. Divi mūsējie gatavojas Jaunatnes ziemas olimpiskajām spēlēm Insbrukā, kuras notiks 2012. gada janvārī, un bobslejā tajās drīkstēs startēt atlēti, kas nebūs vecāki par 19 gadiem. Šai misijai gatavojas bijušie vieglatlēti Oskars Ķibermanis un Elvis Kamšs. Interesanti, ka Elvi uz bobsleju atveda Edgars Maskalāns, kurš arī nāk no Beļavas.
Tiesa, šai ekipāžai (kurš būs pilots, vēl nav zināms) tiesības startēt Insbrukas spēlēs vēl jāizcīna, jo Eiropai atvēlētas tikai sešas vietas. Mūsējie cer uz izdošanos, lai gan vēl maijā treneri īsti neredzēja iespējamos olimpiādes dalībniekus. Kā pozitīvu Zintis Ekmanis min faktu, ka Insbrukas spēļu trasi Īglsā bobslejisti uzskata par samērā rāmu. Tomēr, ņemot vērā, ka bobslejā drīkst startēt tikai no 18 gadu vecuma (ar vecāku atļauju — no 17), jaunajiem tas nebūs viegls uzdevums.

PEDĀLIS UN RUPJMAIZE

Zintis Ekmanis atzīst, ka komandas treneri Sandis Prūsis, Jānis Ozols un Olafs Kļaviņš vasarā krietni pastrādājuši, lai puiši kāpinātu savu fizisko, līdz ar to arī psiholoģisko sagatavotību. Testu rezultāti rāda, ka gandrīz visi personiskos rādītājus uzlabojuši. Turpina progresēt arī pieredzējušais pilots Edgars Maskalāns. Katram treneriem ir savs atbildības lauciņš — Jānis Ozols vairāk strādā pie fiziskās sagatavotības, Olafs Kļaviņš organizēja jauno sportistu atlasi un ziemā darbojas kā trases treneris, bet Sandrm Prūsim, protams, pieder virsvadība.
Ekmanis uzsver, ka fiziskā sagatavotība un iespēja izmantot Siguldas mākslīgā ledus estakādi ļauj mums būt vieniem no ātrākajiem startā. Tiesa, estakāde varēja būt kādus metrus sešus garāka, jo lielajiem bobiem tā īsti nav kur ieskrieties, tomēr arī šāds guvums ir vērā ņemams. Lieti noder arī vecā Daugavas stadiona estakāde, kur kamanas tiek stumtas pa sliežu celiņu.
Kad sāk runāt par treniņiem, viceprezidents aizsvilstas un mētā vienu salīdzinājumu pēc otra. Bobslejs nav braukšana ar autiņu, kur iespied pedāli grīdā un laid tik. Pat Dakara ne. Bobslejā katrai atkarotai sekundes desmitdaļai apakšā ir milzu darbs. Tas, ka sportisti samērā ātri gūst panākumus, nenozīmē, ka bobslejs ir viegls sporta veids. Bobslejā nāk puiši no citiem sporta veidiem, galvenokārt no vieglatlētikas, kur smagos treniņos aizvadīts vismaz gadu desmits. Tikai uz teicamas fiziskās bāzes var veidot bobslejistu. Zīmīgi, ka izlases rindās nav neviena rīdzinieka, jo uz lielveikalu produktu bāzes pie spēka netiksi — laukos tomēr ir cita pārtika un rupjmaizei citādāka garša.
Zintis neizprot sporta auditorijas attieksmi. Viņaprāt, grūti salīdzināt dažādu preses izdevumu aprakstītos sporta spēļu varoņus, kas ar milzu budžetu (Latvijas mērogos) palīdzību nespēj tikt Eiropas galvenā kausa izcīņas līgā, ar sportistiem, kas samērās spēkiem ar pasaules labākajiem. Tas vien, ka miljoniem TV skatītāju ik pa brīdim redz bobus ar uzrakstu Latvija, ir ko vērts. Tikai īsteni sporta fani saprot, kas tam visam apakšā, un nevar vienā maisā likt viduvējības (tādi Latvijas sportā esot papilnam) un īstenus darba rūķus. Bobslejā ir treneri, kas zina, kā līdz tādam līmenim tikt, un ir puiši, kas tik daudz nedomā par materiālajiem labumiem, bet ziedo visus spēkus, lai savā iemīļotajā sporta veidā paspēkotos visaugstākajā līmenī.
Zintis Ekmanis bliež kā no lielgabala un teic, ka tikt pasaules medaļniekos bobslejā ir tas pats, kas kājām aiziet līdz Antarktīdai. Nevis aizlidot ar lidmašīnu, iespraust karogu un sist sev pie krūtīm — es te biju!

CEMENTS MUGURKAULAM

Komanda šogad nolēmusi nelaist garām nevienu Pasaules kausa izcīņas posmu. Federācijai tas prasīs papildu līdzekļus, taču katrs ieguldītais lats nākotnē atmaksāsies, jo tikai pieredze pasaules trasēs ļaus veidot stingru izlases mugurkaulu.
Samērā mierīgs prāts šosezon par tehniku, jo sagādāts pietiekami daudz, lai izlases rīcībā būtu trīs četrinieki un vismaz četri divnieki. Pēc septiņu gadu pārtraukuma bobu parkam pievienojies Rīgas Bobsleja tehniskajā centrā ražots četrinieks. Tiesa, tas vēl jātestē trasē, un to kvalitatīvi var izdarīt vienīgi Edgars Maskalāns.
Ar valsts atvēlēto naudiņu var segt labi ja trešo daļu Bobsleja federācijas izdevumu. Par atlikušajām divām trešdaļām liela pateicība pienākas bobsleja ilggadējiem atbalstītājiem — AS Latvijas valsts meži, AS Latvijas Gāze, SIA Arčers, CBF SIA Binders, SIA Abora, vēl daži. Notiek pārrunas par jaunu sponsoru piesaistīšanu.
Decembrī pie mums viesosies jaunais Starptautiskās Bobsleja un skeletona federācijas prezidents Ivo Feriani (Itālija), kas iepazīsies ar mūsu bobsleja un skeletona saimniecību, Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi. Iespējams, tiks sarīkotas bobsleja divnieku un skeletonistu sacensības.
Trases treniņi Siguldā varētu sākties oktobra otrajā pusē. Sezona sāksies ar Eiropas kausa izcīņu, kurā novembra beigās Īglsā un Vintenbergā startēs Uģis Žaļims, iespējams, sacensību garšu iemēģinās vēl kāda mūsu ekipāža. Pasaules kausa izcīņa startēs decembra sākumā Austrijas trasē Īglsā, bet janvāra pirmajā nedēļā Vācijas trasē Altenbergā risināsies Eiropas čempionāts. Pasaules 2012. gada meistarsacīkstes notiks februāra vidū Leikplesidā (ASV).
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS