Pirmā sezona olimpiskajā noskaņā

Pērn regbijs 7 tika iekļauts 2016. gada Riodežaneiro olimpisko spēļu programmā. Teorētiski cerības aizbraukt uz Brazīliju ir arī Latvijas regbistiem un regbistēm, taču līdz tam vēl tāls ceļš ejams. Jau sezonas ievadā mūsu regbisti varēja samērot spēkus ar citu valstu meistariem.

No Sopotas uz Odesu

Latvijas regbija 7 izlase aizvadījusi pirmo no diviem Eiropas čempionāta atlases turnīriem, Polijas pilsētā Sopotā 10 komandu konkurencē paliekot astotajā vietā. Latvijas izlase sešos mačos piedzīvoja piecus zaudējumus. Šajā nedēļas nogalē Ukrainas pilsētā Odesā risināsies otrs atlases posms, bet finālturnīrs jūlijā notiks Krievijas galvaspilsētā Maskavā. Latvijas regbistiem gan vairs nav reālu izredžu cīnīties par ceļazīmi uz Maskavu.

Sopotā Latvijas regbistiem jau pirmajā spēlē bija iespēja salīdzināt spēku samērus ar pagājušā gada Eiropas čempionāta trešās vietas ieguvējiem itāliešiem. Spēku samēri izrādījās nevienlīdzīgi – itālieši guva pārliecinošu uzvaru ar 38:0. Itālieši turnīrā ieņēma otro vietu, finālā zaudējot spāņiem. Otrajā spēlē ar Čehiju laukumā ritēja sīva cīņa. Pēc pirmā puslaika neizšķirts 0:0, bet diemžēl jau pirmajā minūtē smadzeņu satricinājumu guva viens no mūsu komandas vadošajiem spēlētājiem Arvis Pilenieks, kuram līdz ar to turnīrs bija beidzies. Otrajā puslaikā čehi guva divus piezemējumus, izvirzoties vadībā ar 14:0, uz ko mūsējie atbildēja ar Valtera Raņķa piezemējumu, taču no zaudējuma izglābties neizdevās – 7:14. Pirmās dienas pēdējā spēlē latvieši tikās ar Ukrainas regbistiem. Mača sākumā Viktors Silvoniks izvirzīja mūsējos vadībā ar 5:0, taču ukraiņi ātri pārņēma spēles grožus savās rokās, pēc pirmā puslaika iegūstot drošu pārvaru 21:5. Arī pēc pārtraukuma nekas daudz nemainījās – 12:38.

Otrajā dienā apakšgrupas pēdējā spēlē Ulda Bautra un Raimonda Priednieka vadītā komanda tika pie vienīgās uzvaras, ar 26:5 pārspējot ungārus. Mūsējiem piezemējumus guva Raņķis, Andris Andersons, Vigo Valdavs un Kaspars Jakušs, bet Raņķis precīzi izpildīja trīs realizācijas sitienus. Pēc šīs uzvaras Latvijas regbisti iekļuva pusfinālā cīņā par 5.-8. vietu. Latviešiem pretī stājās mūsu dienvidu kaimiņi lietuvieši. Spēles sākumā lietuvieši izvirzījās vadībā ar 5:0. Tad strīdīgu lēmumu pieņēma mača tiesnesis un Raņķis metās to emocionāli apstrīdēt, nopelnot noraidījumu. Mazākumā Latvijas komandai nebija izredžu, tāpēc pēc pirmā puslaika cīņas liktenis jau bija izšķirts – 0:19. Galarezultātā – zaudējums 7:29. Spēlē par septīto vietu Latvijas komanda tikās ar beļģiem. Lai gan pirmajā puslaikā pēc Raņķa un Dāvja Zagorska piezemējumiem mūsējie izvirzījās vadībā ar 12:0, beigās tika piedzīvots zaudējums 12:14. Interesanti, ka spēlē ar Beļģiju traumas dēļ nevarēja piedalīties Vigo Valdavs, tāpēc mūsu komanda izmantoja noteikumos paredzētās tiesības, aizņemoties vienu Polijas regbistu.

Par turnīra rezultatīvāko spēlētāju mūsu komandā ar 34 punktiem kļuva Raņķis, taču treneris Bautris norādīja, ka regbistam nopietni jāpiedomā pie disciplīnas – svarīgajā mačā ar Lietuvu Raņķa nesavaldība izšķīrusi cīņas likteni. Nākamajā turnīrā Latvijas regbistu gaida vēl nopietnāks pārbaudījums – pretī stāsies spēcīgās Krievijas un Rumānijas izlases. Šogad pēdējo reizi Eiropas čempionāta kvalifikācija risinās pēc šādas sistēmas – ar nākamo gadu visas komandas tiks sadalītas trijās grupās pa 12 vienībām. Šobrīd Latvijas izlase reitingā ir ap 24. vietu.

Latvijas regbija 7 izlases sastāvs: Viktors Silvoniks, Jānis Priede, Andris Andersons, Valters Raņķis (visi RK Miesnieki), Kristaps Jakušs, Kaspars Jakušs (abi RK Baldone), Arvis Pilenieks (RK Eži/EK Sistēmas), Vigo Valdavs, Ainārs Bērziņš, Dāvis Zagorskis (visi RK Livonija). Jāpiebilst, ka komandas vidējais vecums ir nepilni 25 gadi, tāpēc jācer, ka Latvijas regbistu labākie gadi vēl ir priekšā.

Jau notikusi arī Latvijas kausa izcīņa regbijā 7, kur Carnikavā sacentās 12 komandas – tas ir divreiz vairāk nekā pērn. Kausu savā īpašumā saglabāja RK Miesnieki komanda, kas šogad startēja ar nosaukumu Transact Pro. Finālā miesnieki ar 29:17 pārspēja RK em>Baldone. Par finālmača galveno varoni kļuva Valters Raņķis, kurš guva četrus piezemējumus.

Šopavasar Transact Pro komanda pirmo reizi piedalījās arī prestižā regbija 7 turnīrā regbija dzimtenē Anglijā. Berijas Ultimate Rugby Sevens turnīrā miesnieki četros mačos izcīnīja vienu uzvaru, 16 komandu konkurencē ieņemot 11. vietu. Treneris Bautris secināja, ka turnīra līmenis bijis ļoti augsts – pietiek tikai minēt, ka vienu komandu vadīja Anglijas izlases treneris, bet laukumā izgāja arī vairāki Anglijas izlases spēlētāji.

Tīģera lēciens

Ar labiem panākumiem Eiropas čempionātā regbijā 7 startējusi Latvijas sieviešu izlase, kas A divīzijā 12 komandu konkurencē ieņēma piekto vietu. Dāmām Eiropas čempionāts regbijā 7 jau notiek vairākās divīzijās – augstākā ir TOP-10 divīzija, tad seko A un B divīzija. Latvijas meitenes jau ceturto gadu spēlēja Eiropas čempionātā. Pērn latvietes debitēja A divīzijā, paliekot 10 vietā, bet šogad mūsu komanda spērusi platu soli uz priekšu.

Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē Valda Avotiņa trenētā komanda septiņās spēlēs izcīnīja četras uzvaras. Latvietes turnīru gan sāka ar zaudējumu 0:10 Čehijai, bet jau otrajā mačā tika svinēta uzvara 10:0 pār Izraēlu. Abus piezemējumus mūsējām izdarīja Liene Vāciete. Pirmajā sacensību dienā vēl tika piedzīvoti divi zaudējumi – 5:10 Šveicei un 0:22 Rumānijai. Spēlē ar Rumāniju liela nozīme bija tam, ka šo maču vadīja vietējā (!) tiesnese. Lai iekļūtu mazajā pusfinālā un varētu cīnīties par piekto vietu, grupu turnīra pēdējā spēlē latvietēm bija jāuzvar Maltas vienība. Mūsu meitenes lieliski tika galā ar šo uzdevumu – 14:5. Mazajā pusfinālā Latvijas komanda pārliecinoši izrēķinājās ar austrietēm – 17:0 (10 punkti Lienei Freibergai). Izšķirošajā mačā par piekto vietu latvietes tikās ar Andoras izlasi. Pēc pirmā puslaika mūsu meitenes bija zaudētāju lomā ar 0:5, bet pēc pārtraukuma Sabīne Kadirova ar piezemējumu panāca izlīdzinājumu un Laima Oganova ar precīzu realizācijas sitienu izšķīra cīņas likteni par labu Latvijai. Vienīgo ceļazīmi uz augstāko līgu izcīnīja Moldovas komanda, kas finālā uzvarēja šveicietes. Latvijas izlases rezultatīvākā spēlētāja bija Liene Vāciete, kura guva 25 punktus. Latvijas sieviešu regbija 7 izlase: Laima Oganova, Liene Freiberga, Liene Vāciete, Lūcija Ciekure, Elīna Švalbe, Danuta Antonoviča, Sabīne Kadirova, Agnese Mūrniece, Nora Bērziņa, Ingūna Stapāne.

Pēdējā vieta

Beigusies Eiropas Nāciju kausa izcīņa klasiskajā regbijā, kur Latvijas izlase 2B divīzijā ieņēma pēdējo vietu, izkrītot uz trešo divīziju. Astoņos mačos mūsu regbisti svinēja tikai vienu uzvaru, šajā pavasarī ar 31:27 uzvarot Zviedrijas komandu. Turnīru Latvijas izlase beidza ar zaudējumu Maltā – 10:27. Pirmo vietu un ceļazīmi uz 2A divīziju ieguva Nīderlandes vienība, kas pirms diviem gadiem izkrita no 2A divīzijas.