Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Vilde atgriežas Grieķijā. Ir varianti!

Latvijas izlases volejbolisti trenera Raimonda Vildes vadībā no 28.maija līdz 30.maijam Hēraklejā (Grieķija) turpinās cīņu par ceļazīmēm uz 2011. gada Eiropas čempionāta finālturnīru. Savulaik profesionālās karjeras laikā Vilde spēlēja tieši Grieķijā, joprojām atceroties līdzjutēju mestās drahmu monētas!

 

 

Latvijas valstsvienība ceļu uz finālturnīru, kas 2011. gada septembrī notiks Čehijā un Austrijā, sāka pagājušās nedēļas nogalē Arēnā Rīga, kad trijās spēlēs tika izcīnītas divas uzvaras – pārspēta Grieķija un Lielbritānija. Pirmajā aplī pirmo vietu izcīnīja Somijas volejbolisti, kuri turnīra laikā zaudēja tikai vienu setu, piekāpjoties Latvijai. Divu apļu summā pirmo vietu ieguvušā komanda izcīnīs vietu finālturnīrā, bet otrās vietas īpašnieci gaida pārspēles.

Kvalifikācijas turnīra izšķirošie notikumi risināsies nevis Grieķijas volejbola karstākajos punktos – Atēnās un to piepilsētā Pirejā, bet gan Krētas pilsētā Hēraklejā. Šosezon Pirejas Olympiacos palika soļa attālumā no Indesit Čempionu līgas Četru fināla, ceturtdaļfinālā zaudējot Krievijas superklubam Maskavas Dinamo. Interesanti, ka izslēgšanas turnīrā vienu kārtu iepriekš Dinamo no cīņas izsita arī otru Grieķijas grandu Atēnu Panathinaikos. Savukārt Hērakleja grieķu volejbola kartē līdz šim nav bijusi nozīmīga vieta, jo vismaz Eiropas kausu līmenī pagājušajā sezonā ne vīriešiem, ne sievietēm neviens klubs šo pilsētu nepārstāvēja.

"Grieķijā sports ir kā reliģija," sarunā ar žurnālu Sports uzsver Latvijas izlases galvenais treneris Raimonds Vilde. "Grieķi ir sportiska nācija, kura visaktīvāk jūt līdz futbolam un basketbolam. Šajā valstī fanu kustība notiek pēc nedaudz citiem principiem. Līdzjutēji tik ļoti nedalās pa sporta veidiem, jo visu nosaka kluba piederība – vieni un tie paši fani atbalsta, piemēram, Olympiacos futbolistus, basketbolistus un volejbolistus. Arī pats savulaik pārstāvēju tieši šo klubu, gūstot pārliecību, ka tieši Olympiacos ir viskvēlākie līdzjutēji – viņi pie katras izdevības uzsvērs piederību olimpiakosiešiem."

Grieķijas klubu volejbolā līderi ir Olympiacos un Panathinaikos, taču kvalifikācijas turnīrs notiks Krētas pilsētas Hēraklejas sporta zālē Alikarnassos. Dažas dienas pirms turnīra sākuma gan oficiālajā salas mājaslapā visitcrete.com nekādu informāciju par volejbolistu spēlēm nevarēja atrast, pat ne sporta pasākuma
sadaļā.

"Spēļu aizvadīšana ārpus galvaspilsētas notiek volejbola popularizēšanas nolūkos, jo nekas nav dzirdēts par spēcīgu klubu tieši no Krētas. Laikā, kad es vēl spēlēju Grieķijā, tad Krētas klubs augstāk par otro līgu nebija ticis," atceras bijušais Olympiacos volejbolists Vilde. "Esmu pārliecināts, ka šo gadu laikā Krēta noteikti tikusi pie jaunas sporta zāles, jo savulaik tur bija necila sporta celtne."

Vildem ir taisnība, jo volejbolisti spēles Hēraklejā aizvadīs 2007. gadā atklātajā sporta zālē, kur vietas ir 5222 skatītājiem. Šajā sporta zālē spēlē ne tikai volejbolisti, bet arī basketbolisti. 14. martā tieši tur notika Grieķijas basketbola čempionāta Zvaigžņu spēle.

 

Lidojošo drahmu vietā eiro?

 

Arēnā Rīga notikušajā kvalifikācijas turnīrā apmeklētības rekords tika sasniegts 23. maijā, kad izšķirošo spēli par pirmo vietu grupā starp Latviju un Somiju vēroja 1120 skatītāju. Nav šaubu, ka Grieķijā skatītāju ietekme būs lielāka.

"Volejbolistiem ir atšķirīgi uzskati par priekšrocībām, spēlējot savā laukumā vai viesos. Man noteikti daudz labāk patika spēlēt izbraukumā, jo aurojošie sāncenšu līdzjutēji uzdzina papildu niknumu, motivāciju uzvarēt," vērtē Vilde. "Savukārt savu skatītāju klātbūtnē daudz sāpīgāk tiek izjustas neveiksmes, kļūdas. Protams, pirms turnīra Grieķijā vēl paspēšu izrunāties ar puišiem, stāstīšu viņiem par gaidāmajiem mača apstākļiem. Nav šaubu, ka grieķu fani būs ne tikai skaļi, bet arī agresīvi un nekaunīgi. Ceru, ka nenāksies atkal piedzīvot tādu ārkārtas situāciju, kad līdzjutēju mestā 20 drahmu monēta, kas lielumā bija kā PSRS metāla rublis, trāpītu cēlājam pa galvu. Toreiz Olympiacos sastāvā Eirokausu pusfinālā uzņēmām Belgradas klubu. Viesu cēlājam ar monētu tika pārsista galva, asinis uz laukuma. Par laimi, dienvidslāvu volejbolists atgriezās laukumā ar pārsietu galvu un pabeidza maču. Olympiacos pat izvairījās no diskvalifikācijas. Spēlētājiem un treneriem jābūt gataviem distancēties no fanu rīcības. Turklāt eiro monētas ir daudz mazākas."

Vilde atklāj, ka viņa gaitas Olympiacos rindās joprojām palikušas atmiņā grieķu žurnālistiem, jo uz turnīru Rīgā atbraukušie avīžnieki šo faktu esot pieminējuši visās sarunās ar Latvijas valstsvienības treneri.

Kvalifikācijas spēļu kalendāru nosaka mājinieki, kuri pirmajā dienā sev par sāncenšiem izvēlējušies tieši latviešus!

"Šādu grieķu rīcību varu izskaidrot ar viņu vēlmi jau pirmajā dienā nokautēt galveno konkurentu cīņā par otro vietu grupā," savu versiju par kalendāra izveides funktieri izsaka Vilde. "Mums nebūs iespēja pierast pie vietējiem apstākļiem – ne tikai sporta zāles, bet arī laikapstākļiem, jo no lietainās Rīgas nonāksim karstajā Krētā. Tomēr jāgatavojas jau ar pirmo izspēli doties cīņā ar maksimālu atdevi. Pēdējā dienā Grieķija sacentīsies ar Somiju. Iespējams, ka somi jau būs nodrošinājuši pirmo vietu, tādēļ mājiniekiem būs izredzes ar mazāku pretestību tikt pie, iespējams, izšķirošas uzvaras. Lai nu kā, par kalendāru nav pamata sūdzēties."

Latvijas delegācija uz Krētu devās ceturdien, 27.maijā, bet spēle ar Grieķiju – piektdien, 28.maijā, plkst. 20.30 pēc vietējā un Latvijas laika.

 

Ar paceltām galvām, ne deguniem

 

Rīgas turnīrā Latvijas izlasei visas spēles iesāka Ansis Medenis, Armands Celitāns, Viktors Koržeņevičs, Deniss Petrovs, Toms Šmēdiņš, Hermans Egleskalns un libero Austris Štāls, bet divos no trijiem mačiem uz īsāku vai ilgāku laiku pie teikšanas tika arī visi
rezervisti.

"Protams, esmu guvis pārliecību par lomu sadalījumu mūsu komandā," saka Vilde. "Pie iespējas sevi parādīt ir tikuši visi spēlētāji, tādēļ nekādi eksperimenti netiks veikti. Ne mazums epizodēs noteicošais bija tas, ka savu artavu rezultātā varēja dot arī uzmainītie volejbolisti. Tā tas bija spēlē ar Grieķiju, kā arī cīņā pret Somiju par spīti piedzīvotajai neveiksmei. Katrā konkrētā spēlē pieļauju arī maiņu iespējas, jo svarīgi ir maksimāli ātri pamanīt situāciju, kad kādam no volejbolistiem varbūt konkrētā diena nav tā labākā. Galvenais ir saglabāt psiholoģisko gatavību, azartu, tonusu, lai ar vismaz tādu pašu atdevi kā Rīgā tiktu aizvadīti mači arī Grieķijā."

Latvijas izlase Rīgā izspēlēja 13 setus, no kuriem astoņi beidzās ar minimāli pieļaujamo starpību – diviem punktiem. Piecus no šādiem setiem Latvija uzvarēja, bet trijos zaudēja, ieskaitot divas neveiksmes pret Somiju.

"Šādās situācijās uzvarētāju nosaka spēlētāju meistarības stabilitāte," spriež Latvijas izlases treneris. "Protams, liela loma ir arī pieredzei, jo tikai šādi spēlētāji var saglabāt snieguma kvalitāti saspringtākajos brīžos setu izskaņā. Pret somiem labi cīnījāmies, izdevās arī atspēlēties, taču divu setu izskaņā sāncenši bija pārāki. Nav šaubu, ka šādi zaudējumi ir sāpīgi, jo bija iespēja ar somiem pēc trešā seta nonākt vadībā ar 2:1. Tad jau tālākā mača attīstība kļūtu mazāk prognozējama. Volejbolā katram punktam ir milzīga nozīme, jo nedrīkst pieļaut pretinieku izrāvienu, bet pēc tam atspēlēties un būt gandarītam par grūtā cīņā uzvarētu setu."

2009. gada Eiropas čempionāta rangs it kā noteica, ka B grupā komandām jāsarindojas šādā secībā – Grieķija, Somija, Latvija un Lielbritānija.

"Pēc pirmā apļa pelnīti esam otrajā vietā, taču nav šaubu, ka varējām daudz līdzvērtīgāk aizvadīt maču arī Somiju," sasniegto izvērtē Vilde. "Puišiem jau sacīju, ka mums nav pamata pēc zaudējuma somiem nokārt galvas, taču nedrīkstam arī degunus pacelt augstu debesīs. Pirmais solis augšup ir sperts, taču grieķus uzvarēt vēlreiz būs daudz grūtāk."

Spēles pret Grieķiju izšķirošajos mirkļos treneris bija daudz emocionālāks nekā parasti.

"Spēles laikā ir daudz emociju, taču iepriekš varbūt tās tik ļoti neizpaudu," skaidro Vilde. "Šoreiz biju pārliecināts, ka manas emocijas ir nepieciešamas komandai, tās palīdzēs puišiem. Ja iepriekš vairāk sēdēju uz rezervistu soliņa, tad šoreiz nolēmu būt blakus laukumam, sajust mazākās nianses spēlētāju darbībā, jo dažbrīd ļoti svarīgs ir katrs sīkums – skatiens, sejas vaibsts. Līdz ar emociju izvirdumu kļuvu par komandas motoru gandrīz vai pašā laukumā, izsakot ne tik daudz taktiskus vai tehniskus padomus, bet gan kurbulējot spēlētājus ar uzmundrinājuma vārdiem – davai, davai!"

Lai arī Vilde pieļauj, ka B grupas pirmo triju komandu – Somijas, Latvijas, Grieķijas – savstarpējās spēlēs vēl var atgadīties dažādi negaidīti rezultāti, tomēr mērķis visdrīzāk ir nosargāt otro vietu. Ja to izdosies paveikt, tad septembrī gaida pārspēles ar E grupas otrās vietas īpašnieci. Pašreiz šo pozīciju ieņem volejbola lielvalsts Itālija, kas pirmā apļa turnīrā piekāpās savā laukumā spēlējošai Turcijai. Otrais aplis šīs nedēļas nogalē notiks Itālijā.

Renārs BUIVIDS

 

2011. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas otrā kārta

A grupa

Izraēla – Spānija 0:3, Slovēnija – Ungārija 3:0, Spānija – Ungārija 3:1,
Izraēla – Slovēnija 0:3, Slovēnija – Spānija 3:1, Ungārija – Izraēla 3:1

Slovēnija     3 – 3 – 0 – 9:1 – 6

Spānija      3 – 2 – 1 – 7:4 – 5

Ungārija     3 – 1 – 2 – 4:7 – 4

Izraēla 3 – 0 – 3 – 1:9 – 3

B grupa

Grieķija – Somija 0:3 (19:25, 20:25, 18:25), Latvija – Lielbritānija 3:1
(25:23, 25:23, 24:26, 25:16), Grieķija – Latvija 2:3 (23:25, 25:21, 25:22,
20:25, 13:15), Somija – Lielbritānija 3:0 (25:19, 25:22, 25:19), Latvija –
Somija 1:3 (23:25, 26:24, 25:27, 15:25), Lielbritānija – Grieķija 0:3 (30:32,
21:25, 19:25).

Somija 3 – 3 – 0 – 9:1 – 6

Latvija         3 – 2 – 1 – 7:6 – 5

Grieķija      3 – 1 – 2 – 5:6 – 4

Lielbritānija  3 – 0 – 3 – 1:9 – 3

C grupa

Bosnija un Hercegovina – Ukraina 1:3, Slovākija – Beļģija 1:3, Beļģija –
Ukraina 1:3, Slovākija – Bosnija un Hercegovina 3:0, Bosnija un Hercegovina –
Beļģija 1:3, Ukraina – Slovākija 1:3.

Slovākija    3 – 2 – 1 – 7:4 – 5

Beļģija 3 – 2 – 1 – 7:5 – 5

Ukraina     3 – 2 – 1 – 7:5 – 5

Bosnija un Hercegovina    3 – 0 – 3 – 2:9
– 3

D grupa

Horvātija – Melnkalne 0:3, Vācija – Igaunija 3:0, Melnkalne – Igaunija 2:3,
Horvātija – Vācija 0:3, Melnkalne – Vācija 0:3, Igaunija – Horvātija 3:0.

Vācija 3 – 3 – 0 – 9:0 – 6

Igaunija     3 – 2 – 1 – 6:5 – 5

Melnkalne    3 – 1 – 2 – 5:6 – 4

Horvātija    3 – 0 – 3 – 0:9 – 3

E grupa

Turcija – Rumānija 3:0, Itālija – Baltkrievija 3:1, Rumānija – Itālija 0:3,
Baltkrievija – Turcija 0:3, Turcija – Itālija 3:0, Baltkrievija – Rumānija 3:1.

Turcija 3 – 3 – 0 – 9:0 – 6

Itālija 3 – 2 – 1 – 6:4 – 5

Baltkrievija   3 – 1 – 2 – 4:7 – 4

Rumānija    3 – 0 – 3 – 1:9 – 3

F grupa

Nīderlande – Portugāle 0:3, Zviedrija – Maķedonija 1:3, Zviedrija –
Nīderlande 0:3, Maķedonija – Portugāle 0:3, Portugāle – Zviedrija 3:0,
Maķedonija – Nīderlande 3:2.

Portugāle    3 – 3 – 0 – 9:0 – 6

Maķedonija  3 – 2 – 1 – 6:6 – 5

Nīderlande   3 – 1 – 2 – 5:5 – 4

Zviedrija     3 – 0 – 3 – 1:9 – 3

 

Trešā kārta

A2 – C2

E2 – B2

D2 – F2

 

Finālturnīra dalībnieces

Čehija, Austrija, Polija, Francija, Bulgārija, Krievija, Serbija; otrās
kārtas sešu grupu uzvarētājas; trešās kārtas trīs pāru uzvarētājas.

 

Latvijas izlase

(spēlētājs, augums, svars, dzimšanas gads, klubs)

3. Ansis Medenis   1,99, 99, 1984., Volei Futuro (Brazīlija)

4. Andrejs Baburovs, 2,00, 90, 1987., Daneshgah (Irāna)

5. Armands Celitāns, 2,00, 103, 1984., Lāse-R/Rīga

6. Romāns Saušs, 1,93, 86, 1989., Biolars-Olaine/Ozolnieki

7. Austris Štāls, 1,88, 88, 1977., Selver (Igaunija)

9. Viktors Koržeņevičs, 2,03, 92, 1986., Unicaja (Spānija)

11. Deniss Petrovs, 1,87, 75, 1986., Selver (Igaunija)

12. Toms Šmēdiņš, 1,90, 83, 1986., Etta Ry (Somija)

13. Agris Leitis, 1,90, 88, 1979., Parnu VK (Igaunija)

14. Andrejs Zavorotnijs, 1,94, 86, 1985., Ason Volley (Francija)

16. Lauris Iecelnieks, 1,95, 91, 1982., , Anarthosis (Kipra)

18. Hermans Egleskalns, 2,02, 92, 1990., , Perungan Pojat (Somija)

Galvenais treneris Raimonds Vilde, treneris Uģis Krastiņš

 

2011. gada EČ kvalifikācijas turnīra B grupas kalendārs

Piektdiena, 28. maijs

Lielbritānija – Somija     plkst. 18

Grieķija – Latvija  plkst. 20.30

Sestdiena, 29. maijs

Latvija – Somija   plkst. 18

Grieķija – Lielbritānija    plkst. 20.30

Svētdiena, 30. maijs

Latvija – Lielbritānija     plkst. 18

Somija – Grieķija  plkst. 20.30