Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Regbija gada vilinājumi

Ar Latvijas izlases uzvaru un pacelšanos vienu līmeni augstāk Eiropas čempionātā sākusies mūsu regbija sezona. Savukārt vasarā Latvijas regbija 7 izlases cīnīsies par iespēju piedalīties olimpiskajos kvalifikācijas turnīros. Pirmie mači jau aizvadīti arī valsts meistarsacīkstēs klasiskajā regbijā, kur šosezon atkal gaidāma divu mūsu vadošo klubu — Miesnieku un Livonias — sīksta cīņa par vietējiem tituliem.

Jaunajā Baldones stadionā, ar 38:3 pieveicot Dānijas regbistus, Latvijas regbija izlase vēl pirms pēdējās spēles Norvēģijā izcīnīja pirmo vietu Eiropas čempionāta otrās konferences Ziemeļu grupā, pēc gada pārtraukuma atgriežoties Eiropas pirmajā konferencē. Atgādināšu, ka Latvijas izlase jau agrāk spēlēja pirmajā konferencē, taču pagājušajā pavasarī palika pēdējā vietā Ziemeļu grupā, noslīdot klasi zemāk. Pirmo konferenci var saukt par Eiropas regbija ceturto līmeni — Eiropas regbija grandi spēlē Sešu nāciju turnīrā, kur ir nemainīgs dalībnieku sastāvs (Anglija, Skotija, Velsa, Īrija, Francija un Itālija), nākamās sešas labākās izlases sacenšas Rugby Europe Championship, vēl pusducis vienību startē Rugby Europe Trophy, un tad ir Conference 1 ar 10 komandām, kas arī sadalītas divās reģionālajās grupās.

Otrajā konferencē Latvijas izlase jau pagājušajā rudenī uzvarēja Somiju (24:7) un Austriju (26:20), bet mačā ar Dāniju pie izlases stūres debitēja jauns treneris — Latvijas izlasi gan klasiskajā regbijā, gan regbijā 7 šogad trenēs angļu speciālists Gerijs Vokers, ar kuru līgums noslēgts uz vienu gadu, bet ar iespēju to pagarināt. Līdz šim Vokers trenējis Anglijas zemāko līgu klubus. Interesanti, ka lielajā regbijā Vokers ir kļuvis tikai par ceturto Latvijas izlases treneri vēsturē — iepriekš sešus gadus komandu trenēja Krievijas speciālists Sergejs Lisko, bet vēl pirms tam Latvijas izlasi vadījuši vietējie treneri Vladimirs Ņikonovs un Uldis Bautris. Savukārt Latvijas regbija 7 izlasi pērn trenēja cits anglis Dens Skarboro.

Spēle ar Dāniju bija gluži kā kausa fināls, jo arī zaudējuma gadījumā pēdējai spēlei ar Norvēģiju nebūtu nozīmes, tikai uz augšu tiktu dāņi. Tomēr mūsu komandas pārākums neradīja šaubas — jau pirmajās astoņās minūtēs latvieši veica divus piezemējumus, izvirzoties vadībā ar 12:0, pēc pirmā puslaika laukuma saimnieku pārsvars bija 19:3, bet otrajā puslaikā jau Latvijas izlases pārsvars kļuva nospiedošs — 38:3. Par mača galveno varoni kļuva 46 gadus vecais veterāns Guntis Cirša, kurš, svinot savu 50. spēli izlasē un 20 gadus kopš debijas, izcēlās ar trim piezemējumiem. Vēl pa reizei bumbu pretinieku ieskaites zonā ienesa Ivo Kapiņš, Elmārs Šefanovskis un Roberts Miksons, bet Roberts Džo Davidsons četras reizes raidīja mērķī realizācijas sitienu. Starp citu, Latvijas izlases rindās laukumā devās trīs brāļi Davidsoni no Anglijas (arī Tomass un Viljamss), kā arī vēl viens cits anglis ar latviešu saknēm Endrū Šteinbergs. Kopumā Latvijas izlases sastāvā vēl bija astoņi RK Livonia pārstāvji (Kapiņš, Miksons, Ainārs Bērziņš, Janeks Taškāns, Vigo Valdavs, Kaspars Briedis, Dāvids Bērtiņš, Niks Voitečko), pieci miesnieki (Cirša, Šefanovskis, Māris Robežnieks, Emīls Balodis, Edgars Cīrulis), trīs RK Eži spēlētāji (Ingus Aivars, Māris Streikišs, Ruslans Kotļevs), divi RK Jūrmala dalībnieki (Andrejs Borisovs, Artūrs Perihs) un viens RK Fēniksa pārstāvis (Dāvis Bajārs).

Jāpiebilst, ka sezonas atklāšanas izlases spēlē ar klusuma brīdi tika pieminēts viens no pagājušā gada Latvijas izlases pamata spēlētājiem Dāvis Pērkons, kurš pērn pirms Ziemassvētkiem mīklaini pazuda, bet šogad martā tika atrasts miris.

OLIMPISKĀ PIESKAŅA

Starp citu, Latvijas regbistiem un arī regbistēm ir iespēja pacīnīties par vietu Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā. Kā zināms, olimpiādē sacenšas mazajā jeb regbijā 7, un 2016. gadā Riodežaneiro viens no vecākajiem sporta veidiem atgriezās olimpiskajā programmā pēc 92 gadu prombūtnes. Latvijas vīriešu regbija 7 izlase spēlē pēc spēka otrajā Eiropas čempionāta līmenī Trophy divīzijā, kur sacenšas 12 komandas (labākais ducis izlašu startē Grand Prix turnīrā). Pērn mūsu komanda sagādāja patīkamu pārsteigumu, vienā no diviem posmiem ieņemot trešo vietu un pirmo reizi šajā līmenī tiekot godalgotā pozīcijā (divu posmu kopvērtējumā gan bija septītā vieta). Šogad pirmais Trophy turnīra posms risināsies 15.—16. jūnijā Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā, kur mūsu pirmie pretinieki apakšgrupā būs Bosnijas un Hercegovinas, Zviedrijas un Luksemburgas regbisti, bet vēl pēc nedēļas otrais posms notiks Bosnijā un Hercegovinā. Olimpiskajai atlasei kvalificēsies divas labākās komandas.

Latvijas sieviešu izlase pērn izkrita no Trophy divīzijas uz Conference jeb trešo līmeni. Šogad mūsu dāmu izlasi vadīs pieredzējušais treneris Uldis Bautris. Conference sieviešu turnīrā būs tikai viens posms, kas, tāpat kā vīriešiem, risināsies jūnijā vidū Zagrebā. Mūsu meiteņu pretinieces apakšgrupā būs Dānijas, Slovākijas un Lietuvas regbistes. Arī sieviešu divām labākajām turnīra komandām būs iespēja vēlāk piedalīties olimpiskajā kvalifikācijā.

Jāpiebilst, ka pasaules regbijā šis ir īpašs gads, jo rudenī (no 20. septembra līdz 2. novembrim) Japānā notiks devītā Pasaules kausa izcīņa, kas risinās tikai reizi četros gados.

VIETĒJĀS CĪŅAS

Savukārt Latvijas čempionātā šogad, tāpat kā pērn, piedalās piecas komandas — Miesnieki/Ķekava, Garkalne/Livonia, RK Jūrmala, LMT/Eži un RK Fēnikss. Iepriekšējos septiņus gadus Latvijas čempionu godā bijuši tikai abi mūsu vadošie klubi — pērn otro gadu pēc kārtas uzvarēja Miesnieki, kuriem tas bija jau 12. valsts meistaru tituls, bet livonieši ir triumfējuši trīs reizes. Abi čempionāta favorīti savus savstarpējos mačus aizvadīs turnīra beigās — 24. augustā un 21. septembrī. Atšķirībā no pagājušās sezonas šogad sezonas kulminācijā nebūs atsevišķas finālspēles, bet komandas aizvadīs vien divu riņķu sacensības. Toties tagad katrai spēlei būs lielāka nozīme, jo katrs zaudētais punkts var izrādīties liktenīgs — agrāk tomēr regulārajā čempionātā favorīti varēja atļauties kādā mačā nespēlēt uz pilnu klapi, jo tāpat beigās viss izšķīrās vienā finālmačā. Savukārt Latvijas kausa izcīņa notiks jau pēc čempionāta beigām oktobrī, tam kvalificēsies labākās četras čempionāta komandas.

Abi labākie Latvijas regbija klubi — Miesnieki un Livonia — šogad spēlēs arī Top līgā, kur piedalās vēl četras Lietuvas komandas. Miesnieki šajās sacensībās jau spēlē regulāri, pērn paliekot piektajā vietā, savukārt livoniešiem šī būs debija turnīrā.

 

EIROPAS 2. KONFERENCES ZIEMEĻU GRUPA

Latvija 3 – 3 – 0 – 0 – 88:30 – 14

Dānija 4 – 2 – 0 – 2 – 100:77 – 11

Somija 3 – 2 – 0 – 1 – 61:71 – 8

Norvēģija 2 – 1 – 0 – 1 – 19:48 – 4

Austrija 4 – 0 – 0 – 4 – 62:104 – 3

Kristiāns Girvičs
Kristiāns Girvičs
laikraksta “Sports” repor.