Regbija sezona livoniešu gaumē

Ar regbija kluba Livonia triumfu noslēdzies Latvijas čempionāts regbijā, kur finālā Garkalne/Livonia sīvā cīņā ar 13:10 pārspēja galvenos konkurentus Miesnieki/Ķekava. ŠosezonRFC Livonia izcīnīja arī valsts meistaru titulu regbijā 7, bet RK Miesnieki var mierināt sevi ar savā īpašumā saglabāto Latvijas kausu. Ar to gan mūsu regbija sezona vēl nav beigusies, jo rudenī Latvijas regbija izlasi gaida pirmie mači jaunajā Eiropas čempionāta ciklā.

Šogad Latvijas virslīgas čempionātā klasiskajā regbijā piedalījās piecas komandas, bet vēl tikpat vienību sacentās pirmajā līgā. Virslīgā komandas vispirms aizvadīja divu riņķu sacensības, bet pēc tam pirmo divu vietu ieguvēji finālmačā izspēlēja valsts čempionu titulu. Kā jau varēja gaidīt, finālā iekļuva abu mūsu vadošie regbija klubi — Livonia un Miesnieki. Tiesa, daudz netrūka, ka tik ļoti gaidītā principiālā finālspēle izpaliktu, jo regulārajā čempionātā miesnieki ļoti pārliecinoši izcīnīja pirmo vietu (astoņās spēlēs 31 punkts), bet livonieši tikai pēdējā brīdī izrāva otro vietu. Lai tiktu finālā, pirmā posma pēdējā spēlē Garkalnes regbisti nedrīkstēja zaudēt čempionāta trešajai spēcīgākajai komandai LMT/Eži, taču vēl dažas minūtes pirms mača beigām vadībā ar 22:17 bija eži. Tomēr tad livoniešus no katastrofas izglāba kluba prezidenta dēls un vārdabrālis Vigo Valdavs, kuram izdevās ienest bumbu pretinieku ieskaites zonā, panākot neizšķirtu 22:22. Ar to Garkalnes klubam pilnībā pietika, lai iegūtu otro vietu, par trim punktiem apsteidzot ežus (27 punkti pret 24). Ceturtajā vietā palika Ovāls/Jūrmala, bet piektajā — Valmieras Fēnikss.

LIELAIS FINĀLS

Pirms fināla favorītu lomā varēja iejusties miesnieki, kas šosezon jau trīs reizes bija uzvarējuši livoniešus — čempionāta pirmajā posmā ar 34:17 un 31:10, bet Latvijas kausa finālmačā ar 17:7. Arī pagājušā gada Latvijas čempionāta finālmačā abu komandu tikšanās reizē ar 21:8 pārāki bija RK Miesnieki. Tomēr šogad zelta spēlē jau pirmajā puslaikā Garkalnes regbisti ieguva jūtamu pārsvaru — 13:0. Sākumā Kristaps Bērziņš ar soda sitienu atklāja rezultātu, tad bijušais miesnieks Valters Raņķis veica piezemējumu, bet Bērziņš precīzi izpildīja realizāciju un vēl vienu soda sitienu. Tas gan nenozīmēja, ka cīņa ir galā — pēc pārtraukuma Viktors Silvoniks ar piezemējumu atguva piecus punktus, bet Jānis Skuja rezultāta starpību samazināja līdz trim punktiem — 10:13. Tomēr lietuvieša Toma Zibola trenētā Garkalne/Livonia noturēja pārsvaru, izcīnot savu trešo Latvijas čempionu titulu. Latvijas čempionāta bronzas medaļas izcīnīja LMT/Eži, kas spēlē par trešo vietu ar 15:13 apspēlēja Ovāls/Jūrmala.

RFC Livoniajau ceturto gadu pēc kārtas savā īpašumā ieguva arī Latvijas čempionu titulu regbijā 7. Šajās sacensībās notika trīs posmi — pirmajā uzvarēja RK Miesnieki komanda STATS serviss, bet nākamajos divos posmos triumfēja lietuvieša Edmunda Ščavinska trenētā komanda Baltic XL/Livonia. Kā jau pienākas, zelta medaļu liktenis izšķīrās pēdējā spēlē, kur tikās abi pirmo divu posmu uzvarētāji. Livoniešu pārākums šaubas neradīja — 29:14. Bronzu ieguva komanda Halipapa, kur pārsvarā spēlēja regbija kluba Ovāls pārstāvji.

Ulda Bautra trenētie miesnieki bez trofejām šogad arī nepalika, jau 13. reizi izcīnot Latvijas kausu, kur finālā pieveica savus galvenos konkurentus Garkalne/Livonia. Šajā mačā livonieši gan izvirzījās vadībā ar 7:0 (piezemējums lietuvietim Vītaram Blošķim, bet realizācija Kristapam Bērziņam), taču jau līdz pārtraukumam Miesnieki/Ķekava pārņēma vadību 10:7 (visi punkti Jurim Iesalniekam, kurš precīzi sita soda sitienu, guva piezemējumu un trāpīja realizācijas sitienu). Otrajā puslaikā rezultāts ilgi palika nemainīgs, bet mača pēdējās minūtēs Jānis Skuja vēlreiz piezemēja bumbu, bet Iesalnieks raidīja mērķī realizācija sitienu, nodrošinot miesniekiem uzvaru 17:7. Miesnieki arī izcīnīja Latvijas kausu regbijā 7, kur Bautra audzēkņi pusfinālā pieveica livoniešus (14:12), bet finālā ar 31:26 pārspēja Halipapa.

Kā zināms, mūsdienās regbiju spēlē arī daiļais dzimums. Latvijas sieviešu čempionātā regbijā 7 pārliecinoši uzvarēja regbija klubs Selena, kas ieguva pirmo vietu pirmajos trijos no četriem posmiem, tāpēc pēdējā posmā pat varēja atļauties zaudēt tuvākajām konkurentēm no LSPA. Latvijas čempionāts regbijā 7 sievietēm risinājās jau septīto gadu, bet Selena triumfēja ceturto reizi.

IZLAŠU LIETAS

Mūsu regbija meitenēm šī sezona ir ļoti izdevusies, jo Latvijas sieviešu regbija 7 izlase triumfēja Eiropas čempionāta pirmajā konferencē, kas ir mūsu kontinenta regbija trešais līmenis. Mūsu meitenes spēlēja Bosnijas un Hercegovinas galvaspilsētā Sarajevā, pirmajā dienā uzvarot Melnkalni (40:0), Bosniju/Hercegovinu (50:0) un Turciju (12:7). Otrajā turnīra dienā latvietes ceturtdaļfinālā uzveica Bulgāriju (39:0), tad pusfinālā otro reizi ar vienādu rezultātu 12:7 atkal pieveica turcietes, bet finālā Latvijas meitenes ar 15:7 uzvarēja Maltu. Pirmajās divos Eiropas čempionāta līmeņos sacenšas pa 12 komandām.

Savukārt Latvijas vīriešu regbija 7 izlase jau spēlē Eiropas čempionāta otrajā līmenī jeb European Trophy, kas risinājās divos posmos — Zviedrijas pilsētā Malmē un Čehijas galvaspilsētā Prāgā. Pirmajā posmā Latvijas izlase vispirms ar 5:36 zaudēja Īrijai, tad uzvarēja Monako (38:0) un spēlēja neizšķirti 17:17 ar Izraēlu, bet otrajā dienā ceturtdaļfinālā ar 10:17 zaudēja Moldovai un spēlēs par 5.—8. vietu arī Rumānijai (7:17) un Kiprai (0:19). Otrajā posmā Latvijas regbisti atkal ieņēma astoto vietu, kopvērtējumā paliekot devītajā vietā un saglabājot vietu European Trophy (augstāk ir tikai Grand Prix, kur arī spēlē 12 izlases). Prāgā Latvijas izlase uzvarēja Slovēniju (47:0), bet divreiz zaudēja Zviedrijai (0:28 un 0:24), Rumānijai (5:19), Izraēlai (7:22) un Kiprai (7:43).

Regbija sezonas izskaņā Latvijas klasiskā regbija izlase aizvadīs pirmās divas spēles Eiropas regbija pirmās konferences (Rugby Europe Conference 1) Ziemeļu divīzijā, kur spēlē piecas komandas. 22. oktobrī Jelgavā mūsējie sacentīsies ar Luksemburgas izlasi, bet piektajā novembrī viesosies Lietuvas pilsētā Šauļos, savukārt ar Čehiju un Zviedriju spēlēsim nākamajā pavasarī. Jāpiebilst, ka šogad abas Latvijas izlases, gan klasiskajā, gan regbijā 7, trenē Krievijas speciālists Sergejs Lisko.

Latvijas regbija izlase pasaules rangā ieņem 51. vietu. Mēs spēlējam Eiropas regbija ceturtajā līmenī — galvenais vecā kontinenta izlašu turnīrs ir Sešas nācijas (tās ir slēgtas sacensības, kur nenotiek izlašu rotācija), tad vēl sešas vienības sacenšas Rugby Europe Championship un vēl tikpat spēlē Rugby Europe Trophy. Jau pēc četrām spēļu kārtām mūsu divīzijas uzvarētāji tiksies ar Dienvidu divīzijas stiprāko komandu, izspēlējot ceļazīmi uz Rugby Europe Trophy, bet mūsu divīzijas vājākā vienība izkritīs uz Conference 2.