Rūdīšana sprinta ritmā

Tas bija piecu dienu basketbola nonstops, kurā pirms divām nedēļām kopā savāktā Latvijas piecpadsmitgadnieku izlase no zaļknābjiem pārvērtās saliedētā un attapīgā komandā, kas negrieza ceļu gadu vecākiem puišiem no basketbola lielvalstīm un nemulsa tūkstošu auditorijas priekšā. Ne bez galvenā trenera Mārtiņa Zībarta nopelna.

Lai arī Eiropas Jaunatnes olimpiādes basketbola turnīrs risinājās U-16 vecuma grupā, Latvijas izlasē četriem spēlētājiem vēl nebija pat piecpadsmit, jo tūlīt sākās arī Eiropas U-16 čempionāts, kuru Latvijas Basketbola savienība bija izvēlējusies par prioritāti. „Līdz ar to mūsu rīcībā nav labāko 1995. gadā dzimušo spēlētāju, kā arī piecpadsmitgadīgā Riharda Mālmaņa, kas bija Latvijas Jaunatnes līgas finālu garākais (202 cm) un vērtīgākais spēlētājs,” pirms došanās uz Trabzonu norādīja Zībarts. „Startēsim tikai ar 1996. gadā dzimušajiem spēlētājiem.” Turklāt puiši tika rekrutēti ne tikai no Rīgas, bet arī no Jēkabpils, Valmieras, Venstspils un Talsiem. „Lai olimpiādē gūtās emocijas un pieredze nonāktu iespējami plašākā vidē,” skaidroja galvenais treneris, kuram, strādājot sabiedriskā kārtā, tikpat sabiedriski palīdzēja Ilmārs Bergmanis un fizioterapeite Kristīne Smilga.
Trabzonā astoņu valstu komandas bija sadalītas divās grupās. Latvijai nācās spēlēt kopā ar dienvidnieku akcelerātiem no Serbijas, Turcijas un Melnkalnes. B grupā tikās Krievija, Grieķija, Lietuva un Igaunija. No katras grupas divas labākās komandas turpināja cīņu par medaļām, pārējās par 5.—8. vietu.
Vienīgās pārbaudes spēles latvieši aizvadīja dažas dienas pirms došanās uz Turciju, ar 73:64 uzvarot Igaunijas vienaudžus, bet pēc tam piedzīvojot ledainu lietuviešu dušu — 48:94.

PIRMDIENA. IZGLĀBŠANĀS NO ŠOKA

Un tad jau Trabzonā mūsu basketbolistu komandai pretī nāca divi tūkstoši turku! Iespējams pat vairāk atbalstītāju bija ieradušies uz Turcijas un Latvijas maču, kas risinājās supermodernā basketbola hallē ar 7500 skatītāju vietām. Mūsu U-15 izlasei tā neapšaubāmi bija pirmā spēle, kas norisinājās tik plašas auditorijas priekšā, kura turklāt ļoti vētraini atbalstīja tikai pretiniekus.
Viss iepriekš teiktais pēc pirmās ceturtdaļas rezultējās graujošā izteiksmē uz tablo — 25:8. Un tomēr treneris Mārtiņš Zībarts atrada zāles un metodes, ar kurām komandu ne tikai izvilkt no tik dziļas bedres, bet pat nostādīt uz kājām. Nākamajās trijās ceturtdaļās uzvarēja mūsējie. Pusotru minūti pirms beigu signāla Latvija Turcijai zaudēja tikai divus punktus! Tomēr visā spēlē nācās piekāpties. Turku karš beidzās ar 85:80 (25:8, 22:23, 23:28, 15:21). Mūsu komandas labā visvairāk punktu (21) guva Artis Arnītis. Tāds pats rēķins pretinieku līderim Oguikanam Baikanam. Otrs rezultatīvākais Latvijas vienībā bija Dāvis Ērglis (14). Pa 13 punktiem guva Rūdolfs Strādnieks un Rihards Lomažs.
„Pirmajā ceturtdaļā uztraukuma dēļ pieļāvām muļķīgas kļūdas, viegli laidām cauri pretinieku ātrajos pretuzbrukumos. Pirmajā ceturtdaļā mums bija desmit kļūdu, otrajā — vairs tikai divas, un sākās pavisam cita spēle,” mača gaitu analizēja Mārtiņš Zībarts. „Līdz otrajam puslaikam uztaustīju tos spēlētājus, kas labāk tiek galā ar uztraukumu. Bija mazāk maiņu. Pārsvarā spēlējām ar sešiem spēlētājiem, starp kuriem no sākuma sastāva bija palicis tikai Dāvis Ērglis, kas guva pirmos četrus punktus un komandā bija otrs rezultatīvākais.”
Otrajā mūsu grupas spēlē Serbija pārliecinoši pieveica Melnkalni ar 92:46. B grupā Lietuva — Grieķija 70:66, Krievija — Igaunija 72:52.

OTRDIENA. LĪDERU TAUPĪŠANA

Brīnumi nenotika, bet cerība saglabājās. Latvija zaudēja Serbijai ar 55:107 (17:32, 16:17, 11:35, 11:23). „Iesākām labi, pat bijām vadībā, bet, kad otrā puslaika sākumā 20 sekundēs ielaidām astoņus punktus, maču turpinājām ar visiem divpadsmit spēlētājiem, līderus taupot rītdienai. Serbi visās pozīcijās bija gan gadu vecāki, gan 10 cm garāki,” galvenā trenera Mārtiņa Zībarta komentārs bija īss.
Rezultatīvākie mūsu komandā bija Rūdolfs Strādnieks (19 punkti), Rihards Lomažs (16) un Emīls Caune (6), serbiem — Nemanja Doravičs (22), Rade Zagoračs (21) un Andrija Simovičs (13).
Melnkalne ar 71:68 pārspēja Turciju. B grupā Lietuva iznīcināja Igauniju 100:38, Grieķija — Krievija 73:71.
Trešdiena. Zaudējums, par kuru runās
Tā varētu raksturot mūsējo spēli pret Melnkalni. Pēc pirmās ceturtdaļas (13:21) un vēl jo vairāk pēc pirmā puslaika (25:43) likās, ka būs parasts zaudējums. „Kā sākām spēlētāju maiņas, tā laukumā parādījās rezervistu nolemtība,” vēlāk stāstīja galvenais treneris Mārtiņš Zībarts. „Pēc manas eksplozijas pārtraukumā izdevās atrast piecus sešus spēlētājus, kas bija gatavi mača gaitu lauzt. Kādās trijās minūtēs atspēlējām astoņus deviņus punktus.”
Pieņemot, ka Serbija uzvarēs Turciju, treneris bija izrēķinājis, ka, pārspējot Melnkalni ar piecu punktu pārsvaru, Latvija apakšgrupā izcīna trešo vietu, ja plusos ir vismaz astoņi punkti, tad esam otrie un turpinām cīņu par medaļām! Pēc šīs kalkulācijas libreta tika dramatizēti tālākie notikumi.
Ceturtajā ceturtdaļā Latvija patiesi ieguva piecu punktu pārsvaru, bet līdz finālsvilpei tas sadila, un mūsējie speciāli meta garām soda metienu, lai pretinieki varētu rezultātu izlīdzināt, bet mēs cerēt uz lielāku veiksmi pagarinājumā. Četras reizes pēc kārtas latviešiem melnkalniešus izdevās ievilināt šādās lamatās. Spēles pamatlaiks beidzās ar 64:64, pirmais pagarinājums – 74:74, otrais – 83:83,trešais – 94:94!
„Visus piecminūšu pagarinājumus spēlējām ar pieciem spēlētājiem,” uzsvēra Mārtiņš Zībarts. „Ceturtajā laikam tiesnešiem mūsu piedāvātais izturības maratons apnika. Melderis un Arnītis, kas jau piecpadsmit minūtes spēlēja ar četrām piezīmēm, ātri bija spiesti laukumu atstāt. Tad arī salūzām.”
Spēle, kas ilga divarpus stundas, beidzās ar rezultātu 98:106. „Mēs pa grozu metām 113 reizes plus vēl 41 soda metienu,” piebilda treneris. Rezultatīvākie Latvijas komandā bija Dāvis Zonne (27 punkti), Rūdolfs Strādnieks (23), Ričards Melderis (20). Pretiniekiem — Zorans Minoličs (24), Milans Pesičs (22), Stefans Kasalica (20).
Dramatiskākais, ka tās dienas nākamajā spēlē serbi tomēr zaudēja turkiem (66:68), dāvājot viņiem otro vietu A apakšgrupā, 3. Melnkalne, 4. Latvija.
B apakšgrupas pēdējās spēlēs Grieķija uzvarēja Igauniju 89:47, Lietuva – Krieviju 59:57, sarindojoties šādā secībā: 1. Lietuva, 2. Grieķija, 3. Krievija, 4. Igaunija.

CETURTDIENA. RAKSTURU UZVARA

„Mēs zinām, kādas kļūdas nedrīkst atkārtot,” ceturtdienas pēcpusdienā, jau domājot par nākamajā dienā gaidāmo otro kauju ar Melnkalni par piekto vietu, nosmaidīja Mārtiņš Zībarts, kura puiši rīta pusē bija sarūpējuši patīkamas emocijas, uzvarot Krieviju. „ Tā bija raksturu uzvara. Atkal atspēlējāmies no mīnusiem. 5. minūtē bija 4:13. Iesākām ar diviem svaigākiem spēlētājiem, kuri iepriekšējā mačā bija mazāk laukumā. Diemžēl tas neattaisnojās, nācās uzticēties agrāk pārbaudītam kodolam: Arnītim, Strādniekam, Lomažam, Melderim un Treimanim. Šie puiši gandrīz bez maiņām nospēlēja visu otro puslaiku, kuru vinnējām — 39:24.”
Visā spēlē Latvija — Krievija 72:65 (14:19, 19:22, 20:11, 19:13). Mūsu komandā rezultatīvākie — Artis Arnītis (22), Rūdolfs Strādnieks (19), Rihards Lomažs (12). Krievijai — Aleksejs Žerdevs (20), Aleksandrs Gavrilovs (13), Pāvels Afanasjevs (9).
Vēl Melnkalne — Igaunija 66:54. Lielajos pusfinālos Lietuva — Turcija 75:50, Serbija — Grieķija 62:59.

PIEKTDIENA. PIEKTIE LABĀKIE!

Ar katru spēli mūsu basketbolistu komanda kļuva saliedētāka un prasmīgāka. „To, ko citi noslīpēja pārbaudes spēlēs, mums nācās apgūt sacensībās,” norādīja Mārtiņš Zībarts.
Spēlē par piekto vietu Latvija trijās dienās otro reizi tikās ar Melnkalni un šoreiz bija labākā — 70:61 (16:20, 21:11, 8:16, 25:14). „Pirmo puslaiku uzvarējām diezgan pārliecinoši, bet tad laikam par ātru sapriecājāmies,” spēli komentēja galvenais treneris. „Trešo ceturtdaļu jau zaudējām, bet pēdējā atkal atguvām iepriekš uzķerto ritmu.
Īsā komentārā Mārtiņš Zībarts novērtēja savas tik īslaicīgās komandas olimpisko sniegumu: „Visā turnīrā visstabilāk nospēlēja Rūdolfs Strādnieks. Jāuzteic smiltenieša Ričarda Meldera cīņasspars un azarts, otra tāda spēlētāja mums nebija. Labā līmenī, gan ar atsevišķiem kritumiem spēlēja enerģiskais jēkabpilietis Artis Arnītis. Talsinieks Rihards Lomažs, atskaitot vienu spēli, bija stabilākais snaiperis no trīs punktu līnijas un arī guva ļoti svarīgus punktus. Viena laba spēle bija Dāvim Zonnem, kam krietni jāuzlabo fiziskā kondīcija. Pēdējās divās spēlēs iepriecināja Gustavs Treimanis, kurš mūsu rotācijā deva atelpu citiem. Pirmajā un pēdējā spēlē komandai labu pienesumu sniedza Dāvis Ērglis. Pārējie laukumā tika pārāk maz, lai viņu sniegumu novērtētu objektīvi.”
Spēlē ar Melnkalni mūsu komandā rezultatīvākie bija Rūdolfs Strādnieks (16), Rihards Lomažs (15), Ričards Melderis un Dāvis Ērglis (pa 9). Pretiniekiem — Stefans Kasalica (15), Milans Pesičs (14), Milošs Andeličs (9).
Septīto vietu izcīnīja Krievija, kas ar 71:64 pārspēja Igauniju.
Uzvarot Serbiju ar 86:79, par čempioniem kļuva lietuvieši, kas bija tikpat jauni kā latvieši. Bronzas medaļas — turkiem, kas ar 71:62 pārspēja grieķus.
Piektā šosezon pagaidām ir augstākā vieta mūsu basketbola komandām Eiropā. U-16 izlase savā čempionātā palika sestā, U-18 — desmitā, U-20 izlase astotā. Vēl vienīgi vīri var pārspēt mūsu puiku sniegumu.