Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sakām — pusfināls, domājam — medaļas…

Latvijas vīriešu U-19 florbola izlase Kanādas pilsētā Halifaksā no 8. līdz 12. maijam aizvadīs pasaules čempionātu. Latvieši jau divas reizes junioru konkurencē ir ielauzušies TOP4, izcīnot divas 4. vietas. “Man ir sajūta, ka šī ir komanda, ar kuru varam tēmēt augstāk,” saka viens no valstsvienības līderiem — Klāvs Jansons. Sajūta pamatota — šo var uzskatīt par nomināli visspēcīgāko Latvijas florbola junioru izlasi, kāda jebkad bijusi.

Šī būs desmitā reize, kad notiks pasaules U-19 čempionāts, bet pirmā reize, kad turnīrs risināsies ārpus Eiropas. 2016. gada vasarā pirmo reizi ārpus vecā kontinenta norisinājās pasaules junioru čempionāts meitenēm, sacensībām arīdzan notiekot Kanādā (Belvilā), apliecinot Ziemeļamerikas ambīcijas florbolā. Tiesa, Latvijai ar florbola spēlēšanu viņā okeāna krastā nav vispozitīvākās asociācijas — meitenes šeit izkrita no elites divīzijas… Junioru vecuma sacensībās viss ir iespējams, tās allaž nes daudz pārsteigumu.

Latvijas U-19 izlases galvenais treneris Ainārs Juškēvičs sarunā ar žurnālu Sports komentēja, kāds pamats ir cerēt, ka valstsvienība varētu veikt jaunu ierakstu Latvijas florbola vēsturē.

BEZ LIEKAS UZMANĪBAS

Latvijas U-19 florbola izlase pasaules čempionātam gatavojās klusi un gana nemanāmi, acīmredzot — lai spēcīgo valstsvienību pasargātu no liekas uzmanības un mediju spiediena.

Valstsvienības sastāvā ir trīs spēlētāji, kuri piedalījās arī iepriekšējā U-19 čempionātā 2017. gadā (čempionāts notiek reizi divos gados), izcīnot 5. vietu, — Kuratņiks (Rubene), Degins (Ķekava) un Ragovskis (Talsu NSS/Krauzers). Turklāt pēdējais no minētajiem kopā ar ķekavieti Jansonu sevi spilgti apliecinājuši nacionālajā izlasē.

Treneris Juškēvičs teic, ka turnīra norise sešas laika joslas attālajā Kanādā valstsvienības izredzes neietekmē. “Tā kā A divīzijā spēlē tikai Eiropas komandas, apstākļi visiem būs vienādi,” uzskata Juškēvičs. “Mūsu fiziskās sagatavotības treneris Ivars Čākurs daudz ar bobslejistiem ir ceļojis uz Kanādu — viņš saprot, ar ko ir jārēķinās, lai sekmīgi aklimatizētos.”

PIRMĀS VIJOLES

Juškēvicš piekrīt, ka uz papīra valstsvienības sastāvs izskatās pat ļoti spēcīgs, un teic, ka nospraustais mērķis pasaules čempionātā ir vieta vismaz pusfinālā: “Visi junioru izlases spēlētāji spēlē Virslīgas klubos, turklāt viņi spēlē pirmās vijoles. Salīdzinot ar iepriekšējām izlasēm, viņi ir mentāli nobriedušāki, psiholoģiski stiprāki un apzinās, uz kādu mērķi iet — viņi ir gatavi būt TOP4. To arī parādīja pirms gada Valmierā aizvadītais Triju nāciju turnīrs, kurā komanda nospēlēja neizšķirti ar čehiem 5:5 (bullīšos — 6:5) un uzvarēja Šveici (11:3). Mēs esam turpat līdzās — galvenais, šīs paaudzes puišiem nepiemīt tas bijīgais respekts pret lielā četrinieka izlasēm.

Starp izlases līderiem — bez Ragovska un Jansona — Juškēvičs min arī talseniekus Krūmiņu un Valteru Kasjaņenko, kurš ir stabils pirmais vārtsargs arī klubā, lielvārdieti Žukeli, kurš taisa Latvijas čempionu rezultātu, pieredzējušo rubenieti Kuratņiku, bet Fogeli izceļ kā svarīgu melnā darba darītāju.

Tiesa, gatavošanās periods čempionātam nav vienkāršs. Atšķirībā, piemēram, no vasarā notiekošajiem basketbola junioru čempionātiem florbola meistarsacīkstes notiek laikā, kad jaunieši vēl ir aizņemti ar mācībām un eksāmeniem skolā. “Visus kandidātus vienkopus mēs dabūjām tikai pēc Latvijas čempionāta Elvi Virslīgas superfināla, kad spēlētāji ir dažādā gan emocionālā, gan fiziskā kondīcijā…”

MET IZAICINĀJUMU SOMIEM

Latvijas U-19 izlase aprīļa izskaņā Somijā aizvadīja pēdējās trīs pārbaudes spēles pret somu — pasaules čempionu! — junioru līgas spēcīgajām komandām. Sarkanbaltsarkanie cīnījās neizšķirti pret TPS (3:3), pieveica līgas favorītus Esport Oilers (5:2) un cīnījās neizšķirti pret EräViikingit (3:3). Pēc spēlēm kā pēdējie no izlases tika atskaitīti aizsargi Laugalis (Ķekava) un Dimza (FK Ogres Vilki) un uzbrucējs Jēgers (Lielvārde).

Latvijas juniori spēlēs A divīzijas A apakšgrupā — kopā ar Somijas, Šveices un Norvēģijas vienaudžiem. Turnīra pirmajā dienā latvieši spēkosies ar norvēģiem, 9. maijā nūjas jākrusto ar šveiciešiem, bet 10. maijā — pretī stāsies pasaules čempioni somi, kuri triumfējuši pēdējos divos junioru čempionātos. Lai iekļūtu pusfinālā, mūsējiem jāizcīna vismaz otrā vieta grupā. Tas nozīmē, ka latviešiem jāuzvar gan Norvēģija, gan Šveice.

“Norvēģi uz čempionātu ved fiziski ārkārtīgi spēcīgu sastāvu, kas ārēji vairāk atgādina amerikāņu futbola komandu. Savukārt Šveice spēlē ar mazu, ātru un agresīvu sastāvu, uzbrukuma līnija gan nav tik talantīga kā viņu iepriekšējām izlasēm,” galvenos konkurentus raksturo Juškēvičs.

3. vieta apakšgrupā dos tiesības spēlē par 5. vietu pasaulē, bet 4. vietai būs jāsacenšas ar B apakšgrupas tādas pašas vietas ieguvējiem, lai nosargātu savu vietu A divīzijā.

Klāvs JANSONS, Ķekava

“Nezinu, kādēļ, bet man ir sajūta, ka šī ir tā komanda, ar kuru varētu cīnīties par medaļām… Lai gan neesam daudz laika pavadījuši kopā, mums ir izveidojies ļoti saliedēts kolektīvs, ko arī parādīja pēdējās pārbaudes spēles Somijā — laba komunikācija gan laukumā, gan ārpus laukuma. Nejūtu atšķirību starp nacionālo valstsvienību un U-19 izlasi.”

Jānis RAGOVSKIS, Talsu NSS/Krauzers

“Sajūtas ir pozitīvas: komanda labi gatavojas, treneriem ir labs spēles plāns — esam gatavi cīnīties par pusfinālu. Tas būtu minimālais uzdevums… Mums ir spēcīga aizsardzība, taču jāpieliek taktiskajā izpildījumā. Pārbaudes spēles parādīja, ka nedaudz klibo vārtu gūšanas momentu realizācija.”

 

SPĒĻU KALENDĀRS

Datums, laiks, spēle

8. maijs 16.00 Latvija—Norvēģija

9. maijs 01.00 Latvija—Šveice

10. maijs 19.00 Latvija—Somija

Pēc Latvijas laika

 

Latvijas U-19 vīriešu florbola izlase

(Vārds, uzvārds, pozīcija, klubs)

Arnijs Kuratņiks, U, Rubene

Viesturs Mārtiņš Rubenis, U, Talsu NSS/Krauzers

Rūdis Žukelis, U, Lielvārde/Fat Pipe

Jānis Ragovskis, U, Talsu NSS/Krauzers

Uldis Dūniņš, A, Lielvārde/Fat Pipe

Kevins Šmits, U, Lekrings

Matīss Kristians Morozovs,U, Betsafe Oxdog Ulbroka

Klāvs Jansons, U, Ķekava

Emīls Krūmiņš, U, Talsu NSS/Krauzers

Roberts Zande, U, Lekrings

Markuss Januševskis, U, FK Ogres Vilki

Armands Savins, A, Lielvārde/Fat Pipe

Iļja Taratutins, A, Betsafe Oxdog Ulbroka

Matīss Fogelis, U, Talsu NSS/Krauzers

Armands Budreika, A, Talsu NSS/Krauzers

Renāts Degins, A, Ķekava

Aksels Imbovics, V, Kurši/Ekovalis

Valters Kasjaņenko, V, Talsu NSS/Krauzers

Valters Cīrulis, U, Lielvārde/Fat Pipe

Endijs Kleistrovs, U, Ķekava

 

LATVIJAS VĪRIEŠU U-19 FLORBOLA IZLASE PASAULES JUNIORU ČEMPIONĀTOS

2001. gads Vācijā 4. vieta

2003. gads Čehijā 6. vieta

2005. gads Latvijā 4. vieta

2007. gads Šveicē 5. vieta

2009. gads Somijā 5. vieta

2011. gads Vācijā 5. vieta

2013. gads Vācijā 6. vieta

2015. gads Zviedrijā 7. vieta

2017. gads Zviedrijā 5. vieta

2019. gads Kanādā ?

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns