Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sešas odziņas basketbola vasarā

Klusa cerība uz medaļām un kvalificēšanos nākamgad paredzētajiem pasaules U-17 čempionātiem, apņēmība vismaz nosargāt vietu Eiropas jaunatnes čempionātu A līgās vai atgūt zaudētās pozīcijas — tāda būs 2013. gada vasara sešām Latvijas puišu un meiteņu basketbola izlasēm, kas pārstāvēs valsti Eiropas U-16, U-18 un U-20 čempionātos. Kaut gan valsts finansējums sporta spēļu nacionālajām izlasēm ar katru gadu sarūk un gatavošanās procesā jostas jāsajož aizvien ciešāk, jaunatnes treneru profesionālā meistarība aizvien nodrošina racionālu resursu izmantošanu un, piemēram, puišu konkurencē nāciju vērtējumā Latvija ieņem augsto 9. vietu Eiropā. Šosezon pozīcijas jālūko uzlabot.

U-20 SIEVIETES: KO IZMĒZĪS JAUNĀS SLOTAS?

Kad šis žurnāla numurs sasniegs lasītājus, Eiropas U-20 sieviešu čempionāta B līgas turnīrs Bulgārijas pilsētā Albenā būs pusceļā un samērā skaidri būs iezīmējušās arī Latvijas meiteņu izredzes sasniegt mērķi — atgriezties A līgā. Ja izdosies, meitenēm tiks ne tikai gods un Basketbola savienības prezidenta Valda Voina rokasspiediens vien. Šajā komandā ir 10 meitenes, kuras šajā konkurencē varēs spēlēt arī nākamgad. Proti, pašām būs iespēja 2014. gada vasarā baudīt šogad iesēto ražu, lai kāda tā arī būtu.

U-20 sieviešu izlases starts raisa īpašu interesi ne tikai tāpēc, ka šajā komandā jāmeklē potenciālais papildinājums sieviešu valstsvienībai. Pēc Latvijas meiteņu bronzas laikmeta (U-20 grupā trešā vieta Eiropā 2005., 2009. un 2010. gadā) pēdējās trijās sezonās snieguma līkne strauji slīdējusi uz leju. Deviņdesmito gadu sākumā dzimušo spēlētāju komandas iepriekš neveiksmīgi spēlējušas kadetu un junioru čempionātos, liekot atcerēties demogrāfisko krīzi, kas Latviju piemeklēja atgūtās neatkarības rītausmā un pievērst uzmanību meiteņu basketbola centru niecīgajam skaitam, kas krasi samazina konkurenci Latvijas Jaunatnes basketbola līgas čempionātā. Dažos gadagājumos starptautiskajiem standartiem atbilstošu spēlētāju bija palicis tik maz, ka U-20 izlasēs pēdējos gados regulāri nācies iesaistīt pat divus gadus jaunākas spēlētājas. Šis process kulmināciju sasniedza pērn, kad U-18 un U-20 izlases Eiropas čempionātiem gatavojās gandrīz vienādā sastāvā, kura kodolu veidoja zem TTT Rīgas karoga apvienotās Rīgas sporta skolu audzēknes. Zinot reālos apstākļus, eksperiments nebija gluži bezcerīgs, taču sportā visu izšķir rezultāts, un tas izrādījās neapmierinošs — pirmo reizi U-20 grupā nācās atstāt Eiropas čempionāta virslīgu.

Gada laikā, protams, nav notikuši brīnumi — 1993./1994. gadā dzimušo spēlētāju plejādē nav parādījušies iepriekš nepamanīti supertalanti. Taču pārmaiņas komandas vadībā — pēc ilgām pārdomām un diskusijām Basketbola savienības Treneru komisija galvenā trenera amatā izvirzīja valsts trešās labākās komandas RTU/Merka vadītāju Aivaru Vīnbergu, kurš nomainīja iepriekš ar šī vecuma spēlētājām strādājušo duetu Aigaru Neripu/Aināru Čuksti — ieviesa jaunas nianses treniņprocesā un komandas spēles zīmējumā, kā arī radīja priekšnoteikumus, lai tiktu pārskatīts lomu sadalījums starp spēlētājām.

Iepriekšējās pieredzes neietekmēts treneru skats (Aivaram Vīnbergam palīdz bijusī valstsvienības līdere Ilze Ose-Hlebovicka un samērā īsu laiku ar meitenēm strādājošais liepājnieks Armands Misus) dažai spēlētājai palīdzēja atgūt otro elpu, savukārt cita zaudēja iepriekš iekarotās līderes pozīcijas un pat netika sastāvā. Tomēr ar 12 pārbaudes spēlēm pret dažāda līmeņa pretiniecēm bija par maz, lai pārliecinātos par komandas jaunā modeļa reālo kvalitātes līmeni. Pat pašām talantīgākajām — valstsvienības treniņos spēkus jau izmēģinājušajām Asnātei Fominai un Katei Krēsliņai — pietrūkst īstu līderu stabilitātes, starp daudzajām potenciālajām snaiperēm nav nevienas, kura spētu savu daļu punktu atnest arī neveiksmīgā dienā, bet centra spēlētājas šķiet pārāk lēnas vai delikātas mūsdienu nežēlīgajam basketbolam. Visus minētos trūkumus gan var kompensēt kolektīvs cīņasspars un iedvesma.

Par laimi, Eiropas čempionātā Albenā šī Latvijas komanda būs atbrīvota no rūpēm par veiksmīgi vai neveiksmīgu izlozi, jo visas deviņas komandas sacentīsies apļa turnīrā. Pa reizei spēlējot katra ar katru, varēs pilnīgi objektīvi novērtēt gan komandas klasi, gan atsevišķu spēlētāju psiholoģisko un fizisko izturību, gan atbilstību starptautiskā basketbola modes tendencēm. Mērķis skaidrs — jāiekļūst pirmajā trijniekā, lai nākamgad atkal varētu spēlēt A līgā.

U-20 VĪRIEŠI: AR ĶĪNĀ UZKRĀTO PIEREDZI MUSKUĻOS

U-20 vīriešu komandai Eiropas čempionātā Tallinā kolektīvais orientieris būs priekšgājēju pērn izcīnītā sestā vieta (puišu rekords U-20 grupā!). Savukārt komandas līderiem labs individuālais stimuls būs valstsvienības galvenā trenera Ainara Bagatska solītā iespēja pievienoties Latvijas galvenajai komandai, gatavojoties Eiropas pieaugušo čempionātam. Ar priekšnoteikumu, ja tiks labi nospēlēts U-20 turnīrā.

Lai arī treneris Bagatskis konkrētus uzvārdus nenosauca, nav grūti potenciālos valstsvienības dalībniekus sazīmēt abu „ārzemnieku” — sezonu Panevēžas klubā Lietkabelis pavadījušā saspēles vadītāja Kaspara Vecvagara un Itālijas virslīgas astoto labāko komandu Trenkwalder pārstāvošā spēka uzbrucēja Ojāra Siliņa — personās. Kāds izredžu procents atstāts arī vienam no Aldara LBL trešās labākās komandas BK Valmiera līderiem Jānim Bērziņam.

Visiem trim nosauktajiem patiesi ir svarīga nozīme U-20 izlases galvenā trenera Artūra Štālberga aprēķinos, tomēr Latvijas komandas izredzes Tallinā būs atkarīgas ne tik daudz no līderu veiksmēm, cik visas komandas saliedētības un organizētības. Pieredze liecina, ka tieši ar kolektīvajām kvalitātēm U-20 čempionātā var gāzt vislielākos kalnus, kompensējot, piemēram, augstas klases centra spēlētāju vai nenosedzamu snaiperu trūkumu. To uzsver arī treneris Štālbergs: „Katrā pozīcijā mums ir pa diviem trim vienlīdzīgiem cīnītājiem, kuri var cits citu papildināt.”

Gatavošanās posms U-20 izlasei iznāca eksotisks. Izmantojot Ķīnas basketbola organizāciju apmaksāto ielūgumu, tika aizvadīta deviņu spēļu turneja Tālajos Austrumos. Sacenšoties ar gados vecākām mājinieku un Kanādas studentu izlasēm, kā arī no dažāda kalibra basketbolistiem izveidotu ASV komandu, latvieši izcīnīja vienu uzvaru. Pozitīvajai bilancei noteikti pieskaitāma arī pieredze, kā arī treneru iekrātā informācija par atsevišķu spēlētāju spēju turēties pretī sāncenšu un apstākļu spiedienam. Savukārt pretējos svaru kausos jāliek nogurums un aklimatizācijas grūtības, kuras, jācer, līdz Eiropas čempionātam būs pārvarētas. Katrā ziņā U-20 čempionāts Tallinā būs labs tests LBL klubu (izlasē ir pārstāvēta gan BK Ventspils un Valmiera, gan Latvijas Universitāte un Liepāja/Triobet) prasmei attīstīt jaunos talantus tik sarežģītajā pārejas brīdī starp junioru un pieaugušo basketbolu.

U-18 PUIŠI: VAI BŪS SVĒTKI RĪGĀ?

Jaunatnes čempionāti dažādās vecuma grupās Latvijā ik vasaru risinās kopš 2007. gada, un izņēmums nebūs arī šogad. No 18. līdz 28.jūlijam Liepājā, Ventspilī un Rīgā notiks Eiropas U-18 čempionāts puišu komandām, kas pamatoti tiek uzskatīts par prestižākajām sacensībām jaunatnes čempionātu klāstā. Uzlecošās zvaigznes jau izspraukušās no tīņu gadu čaumalas, bet vēl nav iestigušas meistaru rutīnā — ir gan jauneklīgas emocijas, gan jau vērā ņemama meistarība.

Divtik patīkami, ka prestižajā konkurencē itin solīdi varētu izskatīties arī Latvijas jaunā maiņa. Divi spēlētāji (liepājnieks Kristaps Porziņģis un valmierietis Rolands Šmits) ar Spānijas virslīgas ACB spēļu pieredzi, trīs (VEF skolas audzēkņi Dāvis Geks, Anžejs Pasečniks un Ivars Žvīgurs) bijuši laukumā VTB Vienotās līgas spēlēs — šādi CV darītu godu pat U-20 izlasei! Turklāt 1995./1996. gadā dzimušo puišu komandas sasniegumu sarakstā ir gan sestā vieta Eiropas U-16 čempionātā pirms diviem gadiem, gan veiksmīgs starts jauniešu Eirolīgā un citos starptautiskos turnīros U-18 izlases bāzes komandas VEF skola (iepriekš — BS Rīga) sastāvā, gan LBL 1. divīzijā, pārstāvot OKartes Basketbola akadēmiju.

Patiesībā pieredze puišiem bijusi tik plaša, ka sākusi sagādāt raizes — vai, sezonas laikā aizvadot 70—80 spēles, būs palicis laiks treniņiem un azarts jauniem izaicinājumiem? Divas brīvās nedēļas vasaras sākumā dažs jaunais talants gaidīja kā slāpstošais svaiga gaisa malku, cerībā uzlādēt patukšotās emociju baterijas un pauzes nepieciešamību nenoliedza arī allaž prasīgais treneris Nikolajs Mazurs. Jūnija beigās pirmās pārbaudes spēles parādīja, ka enerģija atgriežas, bet uzkrātā spēlētprasme un gadiem veidotā komandas saskaņa nekur nav pagaisušas. Pārējais būs redzams laukumos — vispirms Liepājā, kur latvieši aizvadīs pirmā un otrā posma cīņas, bet tad arī Arēnā Rīga, kur, jācer, Latvijas līdzdarbosies izslēgšanas turnīra mačos par medaļām. Cerībām ir pamats, jo pieci nosauktie līderi nav vienīgie komandas vilcēji — šā sasaukuma komandai sastāvs ir tik plašs un sabalansēts, kā reti kurai Latvijas jauniešu komandai. Orientieris — bronzas medaļas, kuras U-18 grupā izdevās izcīnīt 2007. un 2010. gadā.

U-16 MEITENES: ATGRIEŠANĀS ELITĒ

Hronoloģiski nākamais starts Latvijai būs 1. augustā Varnā, kur cīņu par Eiropas čempionāta medaļām sāks kadetes. Jaunās latvietes tajā piedalīsies pēc četru gadu pārtraukuma, izmantojot pērn izcīnītās tiesības atgriezties virslīgā.

Dažas 2012. gada panākuma kaldinātājas būs kadetu izlases ierindā arī šogad, un tieši ar māsām Paulu un Dignu Strautmanēm saistāmas lielākās cerības. Latvijā zem groziem nepārspējamais duets ir vērā ņemams spēks arī starptautiskajā arēnā, kur, jācer, māsas spēs atbalstīt arī ātrā un aktīvā ārējā līnija — Amanda Betlere, Kristiāna Rikveile, Sindija Kudule, Laura Grabe.

No dažādām sporta skolām — BJBS Rīga/Rīdzene, BJBS Rīga/TTP, Rīgas 3. BJSS — nākušais kadetu komandas kodols sezonas laikā itin veiksmīgi spēlēja Latvijas—Igaunijas apvienotajā čempionātā, cīņā ar pieaugušo komandām 22 spēlēs iekrājot piecas uzvaras, kā arī iespēlējot taktikas pamatvariantus. Lielākais mīnuss — dažās pozīcijās spēlētājām pietrūkst augumu centimetru, un to deficītu vajadzēs piesegt ar ātrumu un agresivitāti. Pārbaudes spēlēs ar mūsu reģiona komandām šie ieroči strādājuši gana efektīvi, tiesa, īsto eksāmenu latvietēm sagādās dienvidnieces, kurām šāds spēles stils ir asinīs. Viegli nebūs. Jo īpaši tādēļ, ka komandas kodols ir pašaurs, bet tālākajām rezervistēm nav viegli iekļauties kopspēlē.

U-16 PUIŠI: PIRMAIS EKSĀMENS

Latvijas kadetu izlases gadu no gada saskārušās ar vienu un to pašu problēmu — no LJBL jaunākajās grupās spēlētā bērnu un pusaudžu basketbola strauji jāpārorientējas uz nopietnu cīņu ar fiziski daudz nobriedušākiem dienvidniekiem. Šajā procesā dažkārt nācies balansēt uz Eiropas čempionāta A līgas sliekšņa, tāpēc pēdējos gados par vienu no prioritātēm kļuvusi U-16 izlases kandidātu laicīga rūdīšana.

Pēdējos divus gadus izdevies iespraukties Turcijas Basketbola federācijas rīkotā plašā U-16 komandu turnīra dalībnieku vidū, jau ziemā samērojot spēkus ar vienaudžiem no Eiropas, Āfrikas un Āzijas. 2013.gada februārī trenera Mārtiņa Fomina vadībā 12 komandu konkurencē latviešiem izdevās aizcīnīties līdz 7. vietai, uzveicot Turcijas un Ķīnas komandas. Turnīrs norūdīja spēlētājus un apgādāja trenerus ar papildu informāciju — kura Jaunatnes līgas zvaigzne spēj ātri adaptēties starptautiskā basketbola prasībām, bet kurai spožums strauji izbalē.

„Ir priekšstats par to, ko kurš spēlētājs var izdarīt stresa situācijās, ir lielāka pārliecība, ka varam veiksmīgi cīnīties ar visiem pretiniekiem. Iezīmējies lomu sadalījums. Izlasē parasti sapulcējas savu komandu līderi, bet te, starp labākajiem, katram var būt jauni uzdevumi. Salīdzinot ar U-16 izlases iepriekšējiem gadagājumiem, esam garāki, tiesa, Eiropas čempionātā tik un tā būsim vieni no īsākajiem. Vairāki potenciāli labi divmetrinieki vēl nav gatavi nopietniem pārbaudījumiem. Tātad būs jālieto aktīvas aizsardzības formas, jābūt ļoti kustīgam un daudzveidīgam uzbrukumam. Konkurence uz vietu komandā bijusi diezgan liela, bet priekšroka bija spēlētājiem, kuri vislabāk iederas komandas modelī,” stāsta U-16 izlases galvenais treneris Mārtiņš Fomins.

1997. gadiem kandidātu lielākais skaits nāk no BJBS Rīga/DSN vienības, turklāt potenciālais komandas līderis — uzbrucējs Artūrs Strautiņš — ir gadu jaunāks par komandas biedriem. Par savējo lielo īpatsvaru treneris, protams, saņēmis savu kritikas devu no anonīmajiem komentētājiem, taču kandidātu saraksta vētīšana LBS Treneru komisijā apstiprināja, ka Fomina izvēli pamatojušas spēlētāju individuālās īpašības, nevis komandas piederība. Redzēs, kā klāsies Eiropas čempionātā Kijevā, kur grupas turnīrā būs jātiekas ar kadetu turnīros tradicionāli stiprajām Horvātijas un Itālijas izlasēm, kā arī mājiniekiem ukraiņiem.

U-18 MEITENES: AR PĀRI PALIKUŠAJIEM SPĒKIEM

Latvijas U-18 izlase cīņu Eiropas čempionāta B līgas turnīrā Ungārijas pilsētā Miškolcā sāks pati pēdējā tikai 15. augustā. Bet patiesībā juniores nokļuvušas starp divām ugunīm. Proti, trīs šā vecuma spēlētājas (Kitija Laksa, Kate Krēsliņa un Vinete Bīriņa) jau līdzdarbojušās Eiropas čempionātos U-20 un pat pieaugušo konkurencē, savukārt vairākas potenciāli noderīgas kadetu izlases spēlētājas tikai 11. augustā finišēs savā turnīrā un diezin vai varēs pilnvērtīgi palīdzēt arī juniorēm. Visticamāk būs jāpaļaujas tikai uz 1995./1996. gadā dzimušo spēlētāju spēkiem, bet šī ādere pamatīgi izsīkusi…

Statistika ir daiļrunīga: no 12 šā vecuma meitenēm, kuras 2011. gada vasarā izcīnīja 3. vietu kadetu čempionāta B līgas turnīrā (šosezon ar tādu rezultātu pietiks, lai sasniegtu mērķi — atgrieztos A līgā), šogad kandidātu sarakstā palikušas sešas. Kam mācībās ASV, kam savainojumi, kam basketbola mīlestību pagaisinājušas privātās dzīves vētras… Pēc diviem ne visai veiksmīgiem mēģinājumiem iekļauties Latvijas izlasēs krietni mazinājies kādreizējās TTT basketbolistes Mariannas Feodorovas meitas Alises azarts, kaut Francijas jaunatnes līgā šī uzbrucēja sakrājusi gan solīdu statistiku, gan reputāciju.

Galu galā jaunajam trenerim Rūdolfam Rozītim, šķiet, nebūs problēmu atlasīt 12 kandidātes startam Eiropas čempionātā, jo konkurence sarukusi līdz minimumam. Pats par sevi tas vēl nenozīmē cerību sabrukumu, jo basketbolā kvalitāte var atsvērt kvantitātes trūkumu. Taču šādā situācijā katrs talanta asniņš prasa īpaši saudzīgu un vienlaikus profesionālu aprūpi. Pat mudinot izvērtēt lietderību par katru cenu dzīties uzreiz pēc trim zaķiem — augstām vietām Eiropas čempionātos visās trijās meiteņu vecuma grupās. Ja katras vecuma grupas komandā būs viena vai divas nākamās valstsvienības dalībnieces — ieguldītais darbs nebūs zemē nomests tik un tā.

 

EIROPAS JAUNATNES BASKETBOLA ČEMPIONĀTI

U-20 sievietes. B līgas turnīrs Albenā (Bulgārija): 4.—14. jūlijs

Latvija un vēl astoņu valstu izlases — Čehija, Beļģija, Lielbritānija, Izraēla, Rumānija, Portugāle, Maķedonija un Bulgārija — izspēlēs apļa turnīru, trīs pirmo vietu ieguvējas iegūs tiesības 2014. gadā spēlēt A līgā.

U-20 vīrieši. A līgas turnīrs Tallinā (Igaunija): 9.—21. jūlijs

Piedalās 20 komandas. Pirmajā posmā Latvija grupā spēlēs ar Izraēlas, Krievijas, Bulgārijas un Spānijas izlasēm. Pirmās trīs komandas turpinās cīņu par medaļām, divas pēdējās — par vietas saglabāšanu A līgā. Trīs vājākās komandas atstās A līgu.

U-18 puiši. A līgas turnīrs Liepājā, Ventspilī un Rīgā: 18.—28. jūlijs

Piedalās 16 komandas. Pirmajā posmā Latvija grupā spēlēs ar Spānijas, Itālijas un Bulgārijas izlasēm. Pirmās trīs komandas turpinās cīņu par medaļām, pēdējā spēlēs par 13.—16. vietu. Trešajā posmā būs divi izslēgšanas turnīri. Astoņas labākās komandas cīnīsies par 1.—8. vietu, pārējās astoņas — par 9.—16. vietu. Trīs vājākās komandas atstās A līgu.

U-16 meitenes. A līgas turnīrs Varnā (Bulgārija): 1.—11. augusts

Piedalās 16 komandas. Pirmajā posmā Latvija spēlēs ar Krievijas, Turcijas un Zviedrijas izlasēm. Tālāk sistēma tāda pati kā U-18 puišiem. Četru pirmo vietu ieguvējas iegūst tiesības 2014. gadā piedalīties pasaules U-17 čempionātā.

U-16 puiši. A līgas turnīrs Kijevā (Ukraina): 8.—18. augusts

Piedalās 16 komandas. Pirmajā posmā Latvija spēlēs ar Itālijas, Horvātijas un Ukrainas izlasēm. Tālāk sistēma tāda pati kā U-18 puišiem. Četru pirmo vietu ieguvējas iegūst tiesības 2014. gadā piedalīties pasaules U-17 čempionātā.

U-18 meitenes. B līgas turnīrs Miškolcā (Ungārija): 15.—25. augusts

Piedalās 18 komandas. Pirmajā posmā Latvija spēlēs ar Ungāriju, Rumānijuun Skotiju. Divas labākās komandas turpina cīņu par 1.—8. vietu, pārējās — par 9.—18. vietu.Trīs pirmo vietu ieguvējas iegūst tiesības 2014. gadā spēlēt A līgā.