Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Uz Šveici ar skatu nākotnē

Latvijas sieviešu florbola izlase no 7. līdz 15. decembrim Šveices pilsētā Neišatelē aizvadīs savu 12. pasaules čempionātu. Latvietes līdz šim vēl nekad nav bijušas zemāk par 7. vietu, taču šogad, lai saglabātu vietu stiprāko sabiedrībā, būs jāiespringst kā vēl nekad.

Pasaules čempionāts sievietēm notiek reizi divos gados. Sieviešu florbola izlase ir vienīgā nacionālā Latvijas sporta spēļu komanda, kam izdevies pasaules čempionātos izcīnīt 4. vietu.

BĪSTAMĀS SLOVĀKIETES

Latvijas sieviešu izlase piedalījusies visos 11 līdz šim notikušajos pasaules čempionātos. Latvietes nav ierindojušās zemāk par 7. vietu, kas iegūta trīs reizes. Četras reizes čempionātā finišēts 6. vietā, trīs reizes izcīnīta 5. vieta, bet reizi — 2007. gadā — sarkanbaltsarkanās palika soļa attālumā no medaļām — 4. vieta.

Patlaban Latvijas sieviešu florbola izlase pasaules reitingā ieņem 5. vietu — uzreiz aiz TOP4 valstīm, ko secīgi veido: Zviedrija, Somija, Šveice un Čehija. Pasaules čempionātā Šveicē Latvijas valstsvienība B apakšgrupā cīnīsies pret titulētajām zviedrietēm un čehietēm, kā arī pret bīstamajām slovākietēm.

Tieši Slovākijas izlase pēdējos desmit gados progresējusi visstraujāk. 2015. gada pasaules čempionātā Tamperē cīņā par 5.—8. vietu latvietes nolauza slāvietes tikai pēcspēles metienu sērijā. Savukārt iepriekšējā pasaules čempionātā 2017. gadā Bratislavā slovākietes bija spērušas vēl vienu soli uz priekšu — meistarsacīkšu pēdējā spēlē latvietēm nācās atzīt mājinieču pārākumu ar 4:6, kas Slovākijai pirmo reizi deva 5. vietu pasaules čempionātos.

PAAUDŽU MAIŅA

Latvijas valstsvienībā šobrīd notiek paaudžu maiņa. Izlases galvenais treneris Jurijs Fedulovs norāda, ka jaunās spēlētājas izlasē jāiesaista pēc iespējas ātrāk. Citas valstsvienības šim nolūkam ziedo pat čempionātu, lai atjaunotu komandas kodolu. Latvijas izlasei tāds veidojas čempionāts Šveicē, jo gluži vienkārši citu variantu nav.

Karjeru izlasē beigušas aizsardzības balsts Gunita Kārkliņa, Gundega Vancāne, uzbrucējas māsas Zeltīte un Edīte Bankavas, citu iemeslu dēļ sastāvā nebūs Diānas Isjominas un Līgas Garklāvas.

“Jaunās spēlētājas ir ātras, tehniskas un fiziski jaudīgas — nav iemesla viņas neiekļaut apritē,” skaidro Fedulovs. Treneris piebilst, ka perspektīvās meitenes grib sevi pierādīt un izceļas ar lielāku motivāciju un cīņassparu, netaupa sevi laukumā.

Fedulovs vērtē, ka Latvijai šobrīd izteikti spēcīgs ir viens virknējums — ar pieredzējušo vārtsardzi Laumu Višņevsku priekšgalā, kura ir Zviedrijas un Čehijas čempione —, kas spēj turēt līdzi arī TOP4 komandu karuseļiem. “Iepriekšējā pasaules čempionātā pret Čehiju spēles sākumā izvirzījāmies vadībā ar 3:0, taču nepratām šo pārsvaru noturēt,” speciālists atgādina, ka sportā viss ir iespējams. Savukārt Rubenes jaunās spēlētājas spēlē kopā aptuveni septiņus gadus un laukumā demonstrē iespaidīgu sapratni. Viņu vidū — Simona Grāpēna, kuru florbola zinātāji dēvē par atslēgas spēlētāju… Neapšaubāmi — cerības tiek saistītas ar valstsvienības leģionārēm — ar kluba Wizards Bern Burgdorf uzbrucēju Evelīnu Garbari priekšgalā.

DISCIPLĪNA, DISCIPLĪNA, DISCIPLĪNA…

Pēdējā nozīmīgajā pārbaudījumā pirms pasaules čempionāta — Sešu nāciju turnīrā Polijā — Latvijas komandas izcīnīto otro vietu Fedulovs vērtē piesardzīgi. Arī pretinieces nebija uz turnīru ieradušās visspēcīgākajā komplektācijā. Spēlējot bez rūdītās Višņevskas, Vancānes, Adamanes, Eglītes un Grāvītes un viņu vietā pārbaudot vairākas jaunās spēlētājas, latvietes pieveica Vāciju (6:2), Dāniju (4:2) un Norvērģiju (4:2). Tad ar 2:5 piekāpās mājiniecēm polietēm, bet izšķirošajā spēlē par uzvaru turnīrā nospēlēja nelabvēlīgu neizšķirtu 3:3 ar slovākietēm. Jāpiebilst, ka turnīrā pirmo reizi florbola spēļu periodi ilga tikai 15 minūtes. Šis eksperiments uzsākts, domājot par florbola iekļaušanu olimpiskajās spēlēs.

“Būtiskākais, lai spēlētājas ievērotu spēles disciplīnu, precīzi izpildot taktiskos norādījumus. Piemēram, pārāk mierīgi iesākām spēli pret Poliju un ātri nonācām pie 0:4. Vienlaikus svarīgi nesākt skrieties ar pretiniecēm un turēties pie spēles plāna,” rezumē Fedulovs. Treneris norāda, ka čempionātā pret katru komandu, pret katru virknējumu un pret katru spēlētāju tiek pielāgota sava taktika.

AR CĪŅASSPARU UN RAKSTURU

“Rezultāti nāks vienīgi caur smagiem sviedriem,” prognozē komandas kapteine Elīza Elizabete Bērziņa. “Latvijas izlase nav ērts pretinieks nevienai komandai, pateicoties cīņassparam. Svarīgi, lai visa komanda esam uz viena viļņa, lai esam komanda arī ārpus laukuma, tad ir iespējams paveikt vairāk.”

Komandas vārtsardze Kristīne Kirilova atklāj, ka stiprākais metiens komandā ir Lībai Daijai Mikovai no Rubenes un Šveicē spēlējošajai Garbarei. “Galvenais — jāuzlabo komunikācija laukumā,” piebilst Kirilova.

Latvijas Florbola savienības prezidents Ilvis Pētersons norāda, ka mērķis ir izcīnīt vismaz 8. pozīciju jeb saglabāt vietu stiprāko sabiedrībā. “5.—7. vieta būs ļoti labi, bet, ja meitenes ielauzīsies TOP4, nēsāsim uz rokām,” sola prezidents.

Spēles translēs LTV7. Turam īkšķus!

 

LATVIJAS SIEVIEŠU FLORBOLA IZLASES KANDIDĀTES

Lauma Višņevska, V, IBF Falun, (Zviedrija)

Evelīna Garbare, A, Wizards Bern Burgdorf, (Šveice)

Anna Ankudinova, U, Rankat Ankat, (Somija)

Elizabete Pavlovska, A, Rankat Ankat, (Somija)

Simona Grāpēna, U, Rubene

Jūlija Rozīte, U, Rubene

Samanta Bērziņa, A, Rubene

Laura Gaugere, U, Rubene

Lība Daija Mikova, A/U, Rubene

Zane Ziedone, U, Rubene

Paula Matisone, U, Rubene

Madara Adamane, A, Rubene

Danute Tinkuse, U, Rubene

Kirilova Kristīne, V, FK Ķekava

Klinta Mārtiņjēkaba, U, FK Ķekava

Elīza Elizabete Bērziņa, U, FK Ķekava

Barbara Rabčevska, V, FK Ķekava

Paula Metāla, U, FK Ķekava

Laura Skujevska, U, FK Ķekava

Anda Luža, U, Ķekavas Bulldogs

Inga Ametere, A/U, Ķekavas Bulldogs

Līga Vancāne, U, Ķekavas Bulldogs

Kristiāna Grāvīte , A, Ķekavas Bulldogs

Jana Filipsone, V, NND

Ieva Dimante, U, NND

Krista Ruicēna, V, NND

Māra Stapkēviča, U, NND

Džeina Eglīte, U, Lekrings

Aurēlija Zariņa, U, Rēzeknes BJSS

 

PASAULES ČEMPIONĀTS FLORBOLĀ SIEVIETĒM

B apakšgrupa

8.12 plkst. 10.30 Latvija—Čehija

9.12. plkst. 13.30 Slovākija—Latvija

10.12. plkst. 10.30 Zviedrija—Latvija

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns