Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Zinātņu doktore futbola laukumā

Paaudžu paaudzēs Latvijā bija ierasts, ka futbols ir vīriešu prioritāte. Tomēr, tāpat kā citur pasaulē, arī pie mums daiļais dzimums pierāda, ka vecie stereotipi jau sen vairs nav aktuāli. Par 2015. gada Latvijas labāko futbolisti tika atzīta 31 gadu vecā Ieva Bidermane, kura pēc sešu sezonu pārtraukuma šajā godā tikusi jau otro reizi pēc sešu gadu pārtraukuma. Starp citu, Ieva ir ne tikai Latvijas izlases pussardze, bet arī zinātņu doktore fizikā.

Latvijas Futbola federācijas tradicionālajā aptaujā piedalījās mūsu sieviešu komandu treneri un futbola speciālisti — par Bidermani nobalsoja septiņi no 13 aptaujas dalībniekiem. Otrajā vietā ar piecām balsīm palika Anastasija Ročāne. Pērn šo titulu ieguva Olga Matīsa. Bidermane par valsts labāko futbolisti tika atzīta arī 2008. gadā, kad viņa vēl spēlēja tā laika Latvijas čempionvienībā Skonto/Cerība-46. vsk. Pēc tam Ieva devās uz ārzemēm, apvienojot studijas ar futbola spēlēšanu Francijā un Zviedrijā, bet pērn viņa pēc vairāk nekā sešu gadu prombūtnes atgriezās dzimtenē, aizvadot sezonu jaunveidotajā Latvijas Sieviešu Futbola līgas klubā Riga United Ladies. Tagad gan darba gaitas Bidermani aizvedušas uz Vācijas galvaspilsētu Berlīni, kur Ieva arī mēģina sameklēt piemērotu futbola klubu.

„Mamma spēlēja basketbolu, arī es jau kopš pirmajām skolas klasēm kādus piecus gadus darīju to pašu. Toreiz nemaz nezināju, ka Latvijā eksistē sieviešu futbols. Futbolu spēlēju sētā ar puišiem. Esmu spēlējusi visus sporta veidus, bet futbols man vienmēr paticis visvairāk. Pirms desmit gadiem sieviešu futbols Latvijā nebija plaši pazīstams: ja nebiji tajā apritē, tad neko nezināji, bet viss mainās. Jau mācoties Universitātē, paralēli studijām sāku spēlēt futbolu pie treneres Tatjanas Šaļimovas,” stāsta Ieva Bidermane.

RĪGAS INTERNACIONĀLE

„Pabeidzot Latvijas Universitātē bakalaura programmu, turpināju mācīties maģistrantūrā, kad Erasmus studentu apmaiņas programmas ietvaros nonācu Parīzē, kur nodzīvoju piecus gadus. Arī Francijā paralēli mācībām turpināju spēlēt futbolu Parīzes dienvidu priekšpilsētas Mulino komandā. Tur spēlēju krietni augstākā līmenī nekā Latvijā, tas bija, kā spēlēt Latvijas izlasē. Sākumā komanda bija piektajā līgā, bet piecu gadu laikā tikām līdz augstākajai līgai, kur nepaspēju uzspēlēt, jo mācību dēļ pārcēlos uz Zviedriju, kur futbolu spēlēju Upsalas klubā. Francija un Zviedrija ir ļoti attīstītas futbola valstis. Tā bija interesanta skola, jo abās valstīs futbola stili atšķiras. Zviedrijā gan daudz neuzspēlēju, jo jau pirmajā sezonā guvu nopietnu traumu, tāpēc pusotru gadu vairs nespēlēju. Pirms gada atgriezos Latvijā. Tā kā komanda Cerība/Skonto-46. vsk. vairs neeksistēja, bija jāmeklē jauna. Izvēle gan nebija grūta — biju pamēģinājusi spēlēt ārzemēs, tāpēc arī pievienojos Riga United. Nenožēloju. Tagad Vācijā ir padomā divi klubi, kur varbūt varētu spēlēt. Ar mācībām futbolu vēl varēju apvienot, bet ar darbu futbola spēlēšanu apvienot būs arvien grūtāk,” klāsta 2015. gada Latvijas labākā futboliste.

Riga Unitedir futbola klubs, kas savulaik tika izveidots, apvienojoties Rīgā dzīvojošajiem ārzemniekiem. Pirms trim gadiem Riga United internacionālā vīriešu komanda sāka spēlēt Latvijas čempionāta otrajā līgā, bet 2015. gadā kluba jaunizveidotā sieviešu komanda debitēja Latvijas Sieviešu futbola līgā. Riga United dāmu komandā spēlē daudzas ārzemju studentes, kā arī divas no Latvijas izlases vadošajām futbolistēm — Bidermane un uzbrucēja Liene Vāciete. Pagājušajā gadā Bidermane arī aktīvi piedalījās dažādos Latvijas Futbola federācijas rīkotajos pasākumos futbola popularizēšanai meiteņu vidū.

Latvijas Sieviešu futbola līgā sacenšas piecas komandas, bet 2015. gadā jau trešo reizi pēc kārtas par valsts čempionēm vairāk nekā pārliecinoši kļuva Rīgas Futbola skolas meitenes, kas uzvarēja visās spēlēs. Otro vietu izcīnīja Liepājas futbolistes, bet Riga United Ladies palika ceturtajā vietā, palaižot sev priekšā arī Rēzeknes komandu.

„Domāju, ka šajā laikā Latvijas čempionāta līmenis ir audzis. Latvijā ir problēmas ar kvantitāti, tāpēc tas arī ir LFF lielākais akcents, lai futbolu spēlētu pēc iespējas vairāk meiteņu. Tagad mums lielākā daļa spēlētāju ir Rīgā, tas iedragā kvalitāti. Rīgas Futbola skola Latvijas čempionātā ir ārpus konkurences. Tas ir tāpat kā skolā, kad desmit labākie spēlētāji ir vienā komandā, bet pārējie — otrā. Pagājušajā gadā piedalījos arī LFF attīstības projektos — domāju, ka viss mainīsies, jo meiteņu futbolā ir arvien vairāk, treneri arī mācās, sieviešu futbols attīstīsies arī citās pilsētās,” uzskata Bidermane.

EIROPAS LĪMENIS

Latvijas sieviešu izlase regulāri piedalās Eiropas un pasaules čempionātu atlases turnīros, taču sieviešu futbolā ir pavisam cita kvalifikācijas sistēma nekā vīriešiem — Eiropas meistarsacīkšu atlases turnīrā piedalās 40 no 46 kontinenta komandām, bet ranga vājākajām astoņām vienībām jāsacenšas kvalifikācijas priekšsacīkšu kārtā. Līdz šim Latvijas izlasei nav izdevies pārvarēt šo barjeru, tāpēc mūsu futbola dāmas izjūt lielu oficiālo maču deficītu — atlases mači ir tikai ik pēc diviem gadiem, kad nedēļas laikā tiek izspēlētas trīs spēles.

Pagājušajā pavasarī Eiropas čempionāta atlases priekšsacīkšu turnīrā Moldovā Latvijas izlase ieņēma otro vietu aiz mājiniecēm, taču tālāk tika tikai turnīra uzvarētājas. Mūsu komandai pat izdevās ar 1:0 uzvarēt Moldovas izlasi, taču visu sabojāja turnīra pirmajā spēlē kompensācijas laikā piedzīvotais zaudējums 3:4 Luksemburgai. Lai ieņemtu pirmo vietu, mūsu meitenēm pēdējā mačā bija jāuzvar lietuvietes, taču spēle beidzās neizšķirti 1:1. Šobrīd FIFA sieviešu izlašu rangā Latvijas izlase ieņem 105. pozīciju.

„Latvijas izlase atspoguļo Latvijas čempionātu un tās pašas problēmas. Izlases līmenis aug, to nevar noliegt. Varbūt tikai lēnāk, nekā gribētos. Nevaram pārvarēt atlases turnīru pirmo kārtu, jo trūkst pieredzes. Latvijas čempionātā Rīgas Futbola skola visus uzvar uz vienas kājas, bet izlasē ir grūti pārslēgties, tur visas 90 minūtes jānospēlē augstākajā līmenī, katra kļūda dārgi maksā. Oficiālās izlašu spēles ir reizi divos gados, vēl varbūt ir pārbaudes spēles, bet visa koncentrēšanās ir uz tām trim spēlēm divos gados. Vajadzētu spēles katru mēnesi. Tagad meiteņu izlase spēlē puišu turnīros, kur viss notiek ātrākā tempā. Ja objektīvi atskatās uz šiem desmit gadiem, tad attīstība ir, taču ne tik ātra, kā gribētos,” atklāj Bidermane.

 

Ieva BIDERMANE

Futboliste, fizikas zinātņu doktore

Dzimusi: 1984. gada 6. novembrī Rīgā

Pozīcija: pussargs

Pirmā trenere: Tatjana Šalimova

Pārstāvētie klubi: Skonto/Cerība-46. vsk., FF Issy-les-Moulineux (Francija), Gamla Upsala SK (Zviedrija), Riga United

Izglītība: absolvējusi Latvijas Universitāti, pēc studijām Parīzes un Upsalas universitātēs iegūts doktora grāds fizikā

Lielākie sasniegumi sportā: 2008. un 2015. gada Latvijas labākā futboliste