Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Dievu prieks, dzīves spēks…

Pēc triju mēnešu aiztures, dāvājot iespēju atkal sportot kopā sacensībās, Usmas 28. vindsērfinga regate Bukdangu pludmalē izsprāga vējā putojoša kā korķis no šampanieša pudeles, atgādinot Pjēra de Kubertēna Odu sportam, kuras pirmais pants sākas ar vārdiem: “O, Sport, Dievu prieks, dzīves spēks, tu radies tik pēkšņi šai pelēcībā...”

Usmai tradicionālo Raceboard floti sekmīgi papildināja jauniešu Techno 293 klase, dalībnieku skaitam pārsniedzot pussimtu. Spēcīgajā un brāzmainajā vējā vairākās grupās godalgoto vietu, pat uzvaru liktenis izšķīrās pēdējā sestajā braucienā. Dāvis Mazais (U-17) vienīgais finišēja pirmais visos braucienos un, tāpat kā Aldis Šuriņš Raceboard klasē, uzvaru nodrošināja priekšlaikus. Divkārtējā olimpiete Vita Matīse, kas pērn pārspēja visus vīriešus, šogad četriem kungiem piekāpās.

CEĻŠ UZ BRĪVĪBU

Vita Matīse ir Latvijas Mākslas akadēmijā diplomēta dizainere, divu olimpisko spēļu (2000. un 2004. g.) dalībniece burāšanā ar vējdēli (Mistral One Design), vairākkārtēja pasaules čempione, vindsērfingā kopš 1988. gada (pirmais treneris — Uldis Akmentiņš), pirms tam trenējusies daiļlēkšanā, patlaban Latvijas Zēģelētāju savienības ģenerālsekretāre un trenere Pilsētas jahtklubā Ķīpsalā.

“Bērni bija absolūtā ekstāzē. Tāds vējš!” Usmas regati raksturo Vita. “Visi, kuri bija satrenējušies un kuriem bija spēks, uz ūdens varēja izdauzīties pēc sirds patikas. Mēs, lielie, (smejas) mēģinājām turēt bērniem līdzi, taisījām katapultas kritienus, ieguvām šādas tādas traumas, bet beigās visi bija laimīgi. Īstenībā šogad Usmā pūta kārtīgs džeku vējš, tajā nebija nekāda meiteņu tamborēšana, tāpēc arī džeki vinnēja.

Vindsērfings vispār ir brīvība un ceļš uz neatkarību, kā jau tas mūsu sporta veida manifestā mūžīgiem laikiem rakstīts. Kurā sportā tad vēl var iegūt tādu plašuma un dabas sajūtu?!”

MAN PATĪK GLISĒT

Piecpadsmitgadīgais Dāvis Mazais, kurš pārliecinoši uzvarēja visos sešos braucienos Techno 293 klasē U-17 vecuma grupā, mācās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 9. klasē ar mērķi šajā specializētajā matemātikas skolā arī iegūt vidējo izglītību. Vispirms viņš sācis trenēties kalnu slēpošanā, ar kuru ziemās sporta klubā Apex (trenere Kristīne Cera-Poška) nodarbojas joprojām. Pamatsportā vindsērfingā Dāvim šī ir jau septītā sezona. Viņu trenē Arnis Krauklis, kuram pievienojies arī Formula Windsurfing pasaules čempions Jānis Preiss. Techno 293 klasē Dāvis Mazais vairākkārt startējis pasaules un Eiropas čempionātos, pērn U-15 vecuma grupā PČ izcīnot 27. vietu, aizpērn EČ — piecpadsmito. Šogad Dāvim jau jācīnās U-17 puišu konkurencē.

Kāpēc viņam Usmā izdevās tik pārliecinoši uzvarēt? Dāvja atbilde mazliet pārsteidz: “Komandas biedri palīdzēja celt meistarības līmeni. Kopā trenējoties, to vieglāk izdarīt.”

Mērķis vindsērfingā? “Olimpiskā regate,” atbilde ir viennozīmīga. “Iespējams, jau Parīzē.” Dāvis ar nepacietību gaida, kad tiks atsūtīts jaunais olimpiskais vējdēlis ar zemūdens spārnu jeb foilu. Tam līdzīgu rīku viņš sāka apgūt jau pērn, tiklīdz šāds tehnoloģiski unikāls buru dēlis parādījās.

“Ātrums, vilnis, saulainā laikā — īpaši forši! Man patīk glisēt,” vindsērfinga priekšrocības uzskaita Dāvis Mazais.

 

RE, KA VAR!

55 gadus vecais Madonas novada būvnieks Aldis Šuriņš ar vindsērfingu sāka aizrauties tikai šīs tūkstošgades sākumā. Viņa pirmie sporta veidi bija distanču slēpošana un biatlons, ar kuriem Aldis nodarbojas joprojām. Viņa pirmais treneris, mācoties Rīgas Elektromehāniskajā tehnikumā, bija pazīstamais biatlona speciālists Zigurds Zēbergs. Burāšanu un vindsērfingu Šuriņš apguvis kā autodidakts un jau labu laiku Latvijas čempionātos spēj cīnīties par vietu labāko trijniekā. Viņš regulāri piedalās Raceboard klases pasaules un Eiropas čempionātos. Usmas regatē, kurā startēja visi labākie, Aldis Šuriņš kļuva par uzvarētāju jau pirms pēdējā brauciena.

Panākumos vainojams Alda novadnieks, arī sērfotājs Vilnis Toms, kas reiz teicis: “Ņemies, cik spēj, pērc kādu inventāru gribi, mēs te no laukiem nekad augstāk par desmito vietu netiksim!” Aldis Šuriņš domājis citādi: “Man gribējās pierādīt, ka var tikt arī augstāk. Esmu spītīgs. Re, ka var!”

 

USMA 2020

Raceboard

Dāmas

1. Vita Matīse 20

2. Helēna Rožkalne 44

3. Zane Atstāja 118

Kungi

1. Aldis Šuriņš 9

2. Mārtiņš Grobiņš 11

3. Alvis Ozoliņš 14

Techno 293

3,5

1. Arvils Spiģēns 7

2. Kristers Krauklis 7

3. Gustavs Ostašs 15

U-13

1. Viljams Preiss 6

2. Dāvis Škutāns 8

3. Marts Olbiks 14

U-15

Meitenes

1. Līva Škutāne 44

Zēni

1. Miks Bušmanis 6

2. Jurģis Vaivods 13

3. Eduards Niedre 13

U-17

Jaunietes

1. Marta Kļaviņa 26

2. Ilze Freiberga 34

3. Ulrika Garsone 45

Jaunieši

1. Dāvis Mazais 5

2. Henrijs Vīgants 11

3. Kārlis Tomsons 18

Dainis Caune
Dainis Caune