Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Amatiera profesionālā meita

Viņa izskatās kā savu trenēto meiteņu vienaudze. Turklāt reizēm Aleksandra Tihovska ar viņām pat spēlē vienā komandā. Tajā pašā laikā Aleksandra ir Latvijas junioru izlases otrā trenere. Nereti viņai pat nākas būt galvenajai kā nule Baltijas kausa izcīņā, kurā Tihovskas vadītās meitenes izcīnīja uzvaru.
Aleksandras pirmās atmiņas par sportu saistās ar vasarām Vecāķu pusē. Tēvs, kaislīgs volejbola amatieris, meitai centies iemācīt gan šo spēli, gan pievērst viņu citām sportiskām nodarbēm. Nelīdzējuši nekādi „Tēti, liec man mieru!”, nācies vien mest un ķert lidojošos šķīvīšus, skriet, lēkt un, protams, arī peldēt.
Septiņu gadu vecumā, pats par sevi saprotams, bijis jāiet trenēties volejbolā. Tas noticis Rīgas volejbola skolā, kur tagad pati Aleksandra Tihovska daudziem ir pirmā trenere.
Viņa joprojām ar labu vārdu atceras savu pirmo audzinātāju Nadeždu Grišuļonoku. Viņas pacietība, prasme meitenēm atklāt volejbola pievilcību lieti noder Aleksandras treneres darbā.

GŪT PRIEKU, KĻŪT PAR ČEMPIONU

Aleksandra audzēknes Rīgas volejbola skolā un sporta skolā Jūrmalā lielākoties meklē pati, staigā pa skolām. Dažkārt savus bērnus atved bijušie volejbolisti.
Nokomplektēt treniņu grupu nav nemaz tik viegli, jo konkurence ir liela, bērnus vilina daudzi šobrīd populārāku sporta veidu treneri. Aleksandrai ir nedaudz skumji, ka Latvijā krietni apsūbējušas volejbola slavenās pagātnes tradīcijas. Aleksandra, protams, tos laikus nav piedzīvojusi, taču volejbola vēsturi zina labi un arī saviem audzēkņiem reizēm pastāsta vai gluži neticamas lietas — ka mums bijuši gan olimpiskie, gan pasaules un Eiropas čempioni, ka mūsu vīru komanda savulaik spējusi pieveikt pat pasaules volejbola grandus.
Īpašu kritēriju trenerei audzēkņu atlasē nav — pieņemti tiek visi, kuri gribētu pamēģināt savus spēkus volejbola laukumā. Protams, viņa zina, kādam vajadzētu būt ideālam audzēknim, taču vienā tas viss nav atrodams. Itin bieži tie, kuriem nav fizisku dabas dotumu, spēj to kompensēt ar raksturu, ātru domāšanu un sviedru liešanu treniņos.
Aleksandra vairāk strādā ar meitenēm, kaut gan viņai ir arī zēnu grupas. Cik tās ir dažādas! Ar meitenēm reizēm pietiek vienkārši parunāt, ar zēniem jāprot atrast kopīgais, vismaz runāt viņu leksikā.
Bērnu mērķi, atnākot uz volejbolu, ir dažādi. Daudzi nāk tāpēc, ka treniņi Rīgā ir par velti, bet Jūrmalā par simbolisku samaksu (10 lati mēnesī). Daži tik grib pabumboties draugu pulciņā, citi sapņo par čempionu lauriem. Gadās, ka volejbolu grib spēlēt viens, bet līdzi paņem kādu draugu, kurš par šo spēli pat īsti dzirdējis nav. Pēc laiciņa pirmais ir prom, bet kompānijas pēc atvilktais kļuvis par īstenu volejbolistu.
Daudzi iedomājušies, ka nākuši spēlēt tikai volejbolu, bet treniņos (it sevišķi sākumā) jādara daudz kas cits — jāskrien, jālec, jāveic dažādi vingrinājumi. Aleksandra saka, ka spēlei ar bumbu jābūt kā saldajam ēdienam, kurš seko tikai treniņa beigās. Sacensībām vispār jābūt kā svētkiem.

SMILŠU SPĒLES EFEKTS

Aleksandra joprojām turpina spēlēt un ir Latvijas čempione Jelgavas/LU komandā. Savulaik viņa lielākos panākumus guvusi pludmales volejbolā, kopā ar Tatjanu Lamonovu izcīnot 9.vietu pasaules U-21 čempionātā.
Pludmales volejbols pēdējos gados stipri vien cēlis šīs spēles vispārējo atpazīstamību. It sevišķi tas bija jūtams pēc olimpiskajām spēlēm Pekinā, kad skatītāju tūkstoši pie TV ekrāniem vēroja Aleksandra Samoilova un Mārtiņa Pļaviņa teicamo spēli olimpiskajās smiltīs.
Trenere stāsta, ka jauniešiem stingra specializācija šajos divos volejbola novirzienos nenotiek. Ziemā tiek spēlēts klasiskais volejbols, vasarā — pludmales volejbols. Speciālisti vēl nav tikuši skaidrībā, kāds ceļš īsti ejams, jo pludmales volejbolisti tomēr auguši zālēs. Tiesa, katram volejbola veidam ir sava specifika, jo dažādi ir segumi, spēles taktika, bīčā arī auguma rādītājiem nav jābūt tik iespaidīgiem. Viņa pati atceras sajūtas, kad pēc irdenajām pludmales smiltīm tiec uz dēļu grīdas — liekas, ka var lidot, taču arī piezemēties nākas uz cieta seguma. Locītavām un saitēm ir ko turēt, viegli gūt savainojumu. Pie spēles zālē jāpierod pakāpeniski.
Pludmales volejbolā Aleksandra pilda otrās treneres pienākumus mūsu labākajam sieviešu duetam — Ingunai Minusai un Inesei Jursonei. Pirmais treneris ir Ilmārs Pūliņš, bet tieši Aleksandra reizēm ir tā, kas ar savu klātbūtni spēj abas volejbolistes mobilizēt. Mūsu pludmales līderes pēc raksturiem ir dažādas, viņām nav viegli būt kopā 24 stundas dienā vairākas nedēļas pēc kārtas, vajadzīgs kāds zibensnovedējs, kāds, kas spēj dažādot ikdienu.

PALĪDZĒS ARĪ AIZ LAUKUMA

Aleksandra priecājas, ka pēdējos gados volejbols Latvijā atlabst. Rosīgāka kļuvusi federācija, atdzimst arī Latvijas sieviešu izlase, kura taupības dēļ kādus gadus nepastāvēja. Arī tas, ka viņai, jaunai un vēl ne tik pieredzējušai trenerei, uzticēja otrās treneres pienākumus Latvijas junioru izlasē, liecina par jauniem ceļiem. Baltijas kausa izcīņā Tihovskai pat nācās būt pirmajai trenerei, jo Inguna Minusa tajā laikā startēja pludmales volejbolā ārzemēs. Vajadzēja redzēt, ar kādu degsmi trenere staigāja gar laukuma malu, kā uzmundrināja savas meitenes. Likās, ka Aleksandra tobrīd vislabāk atrastos laukumā. Trenere priecīga par uzvaru, taču viņas nopelnu tajā neesot daudz, citu treneru audzinātās meitenes pašas demonstrējušas lielu cīņas degsmi un meistarību, lai kļūtu par labākajām.
Aleksandra iegaumējusi pazīstamā basketbola trenera Pētera Višņēvica reiz teikto, ka ideāli spēlēt ir neiespējami, jo tad tā bodīte jāklapē ciet, nebūs interesanti. Nekas, ja visi nekļūst par čempioniem vai labi apmaksātiem profesionāļiem. Trenere cer, ka šīs, viņasprāt, gudrākās sporta spēles devums katram noderēs arī ārpus laukuma.
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS

Aleksandra TIHOVSKA
Volejbola trenere
Dzimusi: 1985. gada 17. februārī Rīgā
Izglītība: Rīgas 30. vidusskola, LSPA maģistre
Sporta gaitas: volejbolā trenējas kopš septiņu gadu vecuma, pašreiz spēlē VK Jelgava/LU
Lielākie sasniegumi: 9. vieta U-21 pasaules čempionātā pludmales volejbolā (kopā ar Tatjanu Lamonovu), daudzkārtēja Latvijas čempione klasiskajā volejbolā
Darba gaitas: trenere Rīgas volejbola skolā, Jūrmalas sporta skolā, Minusas Volejbola skolā, Latvijas junioru izlases otrā trenere, otrā trenere pludmales volejbolistēm Ingunai Minusai u¬¬n Inesei Jursonei
Ģimenes stāvoklis: neprecējusies
Vaļasprieks: sportiskas nodarbības