Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 278 Čempions

Lietderīgākais zelta kalējs

 

Volejbola kluba Biolara/Jelgavas 16 spēlētāju pieteikumā 19 gadus vecais Reinis Pekmanis ir pats jaunākais spēlētājs, taču viņa loma vienībā nebūt neaprobežojas ar dalību treniņos un komandas biedru atbalstīšanu spēļu laikā, jo tieši viņš bija viens no galvenajiem Latvijas čempionāta zelta medaļu kaldinātājiem, saņemot arī finālu lietderīgākā spēlētāja balvu.

 

Latvijas Volejbola federācijas (LVF) rīkotajā sezonas noslēguma apbalvošanas ceremonijā Saulkrastu Minhauzena Undā balvu gan saņēma Jelgavas kluba dakteris, jo Pekmanis tajā laikā ar citiem vienaudžiem atradās Latvijas junioru izlases treniņnometnē Somijā. Līdz ar to sezona turpinās arī čempionvienības galvenajam trenerim Jurijam Deveikum, kura vadītie juniori no 8. līdz 11. maijam startē pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā, ar Beļģiju, Franciju, Poliju un Portugāli cīnoties par vienīgo ceļazīmi uz finālu.

„Sezona nebija viegla, un pašreiz ir sakrājies ne tikai fiziskais, bet arī psiholoģiskais nogurums,” dienu pirms došanās uz Franciju sarunā ar žurnālu Sports neslēpa Jelgavas kluba jaunākais volejbolists Reinis Pekmanis. Biolara/Jelgavas sastāvā izdevās lieliskas sezonas beigas, jo uzvarējām gan pusfinālā, gan finālā, izcīnot Latvijas čempionu titulu. It kā pēc tādiem emocionāliem pārdzīvojumiem prasītos atpūta, taču junioru izlase vēl divas nedēļas turpināja treniņus, ieskaitot nometni Somijā. Bet pēc tam gandrīz uzreiz dodamies uz Franciju. Neko darīt — būs jāsaņemas, lai sekmīgi aizvadītu pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīru.”

Nav grūti pamanīt, ka Latvijas Junioru izlases kandidātu pulkā bija daudz divus un pat trīs gadus jaunāki spēlētāji.

„LVF nolēmusi akcentēt darbu ar 1995. gadā dzimušajiem puišiem, tādēļ būs daudz gados jaunāku spēlētāju. Savukārt no 1993. gadā dzimušajiem volejbolistiem ierindā būs tikai paši labākie. Lai arī treneris Deveikus apgalvo, ka man vajadzēs būt vienam no komandas līderiem, taču pašam tik lielas pārliecības nav,” izvērtē 202 centimetrus garais volejbolists. „Arī tāpēc, ka nākas mainīt spēlētāja pozīciju. Ja klubā arvien vairāk palīdzēju kā diagonāles spēlētājs, tad izlasē nāksies spēlēt par pusīti. Treneris Deveikus ir ieviesis savas izmaiņas junioru izlases darbībā, arī treniņos. No tā lielākie ieguvēji ir gados jaunākie puiši, kuri līdz šim sporta skolās nav tik profesionāli darbojušies. Līdz ar to uzlabojusies arī attieksme pret treniņiem, notiekošo komandā. Tajā pašā laikā ne vienam vien spēlētājam jāsamierinās, ka cieš mācības, piemēram, 12. klasē. Arī man ne viss bija gludi ar studenta pienākumu pildīšanu. Deveikus vēlas īstenot maksimālo programmu, gluži kā vadot profesionālo klubu. Tomēr ne visiem junioriem volejbols ir svarīgākais dzīvē, dažbrīd sportošana ir pat prioritāšu saraksta trešajā vietā.”

Biolars/Jelgava labāko sniegumu demonstrēja tieši sezonas izskaņā, jo cīņā par vietu Schenker līgas Četru finālā tika zaudēts Lāsei-R, bet Latvijas čempionāta pusfināla sērijā Daugavpils Universitāte tika uzveikta ar 3:0, taču visos mačos uzvarētāja noteikšanai bija nepieciešami visi pieci (!) seti.

„Ja sezonas laikā nereti traucēja dažādi savainojumi, kā plecs vai mugura, tad uz pavasari izdevās sasniegt arvien labāku sportisko formu. Dažbrīd palīdzēja arī veiksme. Tā sakrājās pozitīvā statistika. Sakrita arī tā, ka gandrīz visu sezonu spēlēju par pusīti, taču izšķirošajās cīņās jau darbojos kā diagonāles spēlētājs, aizvietojot ne tik sekmīgo Andreju Jamrovski,” stāsta Pekmanis. „Pēc pozīcijas maiņas gan man īstu pārbaudījumu sarīkoja Lāses-R volejbolisti, ar kuriem cīnījāmies par vietu Schenker līgas Četru finālā. Vēl nebija iegūta nepieciešamā pārliecība, dodot iespēju sāncenšiem bieži mani bloķēt. Mācība bija gūta, tādēļ līdz Latvijas čempionāta izšķirošajiem mačiem treniņos īpaši piestrādāju pie sitieniem pa slīpo, pa līniju. Pat nedaudz žēl, ka finālā pretī nestājās Lāse-R, — nebija iespējas revanšēties, parādīt sāncenšiem ar cēlāju Agri Leiti treniņos iestrādātās sadarbības. Par to gan īpaši nepārdzīvoju, jo esam taču izcīnījuši zelta medaļas.”

Lai arī Pekmanim ir tikai nepilni 20 gadi, taču viņš jau paspējis izbaudīt leģionāra gaitas, pārstāvot Kaļiņingradas klubu. Divarpus sezonas gan Reiņa izvēle bijusi par labu Jelgavai.

„Katrā situācijā var atrast plusus un mīnusus. Volejbola tehnikas apgūšanas jomā noteikti esmu liels ieguvējs, jo treneris Deveikus dod iespēju spēlēt arī gados jaunākajiem volejbolistiem. Turklāt manas iesaistīšanās brīdī vairāki spēlētāji bija savainoti. Tā arī visai ātri tiku pie vietas pamatsastāvā,” izvēli par labu Biolaram/Jelgavai nenožēlo Pekmanis. „Noteikti nezaudēju, savulaik izvēloties Kaļiņingradu. Tā bija lieliska dzīves skola. Jau agrā vecumā tiku pie iespējas izbaudīt profesionāla volejbola kluba ikdienu. Treniņi notika divreiz, dažreiz pat trīsreiz dienā, nodrošināta ēdināšana, dzīvošana.”

Pēc nepilna mēneša Pekmanis svinēs 20. dzimšanas dienu un jau atkal alkst vēlreiz izmēģināt spēkus ārzemēs.

„Esmu saņēmis vairākus piedāvājumus no ārzemju klubiem, taču izlemšu tikai pēc atgriešanās no Francijas, jo ierasts, ka šādos kvalifikācijas turnīros ierodas daudzu klubu pārstāvji, spēlētāju aģenti. Līdz ar to man netrūks motivācijas šajās spēlēs parādīt maksimāli labāko sniegumu,” piebilst Reinis.

Reiz kādā dziesmā bija vārdi par to, ka atpūta mums tikai sapņos rādās. To var droši attiecināt arī uz Reini, jo viņš bez liekas ažiotāžas duetā ar Edvartu Buividu ir kļuvuši par vienu no labākajiem pludmales volejbola duetiem savu vienaudžu pulkā.

„Uzreiz pēc atgriešanās no Francijas vajadzēs ķerties pie treniņiem pludmales volejbolā, jo kopā ar Edvartu Buividu jau jūnijā startēsim pasaules U-21 čempionātā Horvātijā. Pagājušajā gadā Eiropas U-20 čempionātā palikām septītajā vietā, nesasniedzot maksimālo. Žēl vienīgi, ka nebūs daudz laika, lai šim čempionātam sagatavotos, spēlējot smiltīs. Centīsimies izmantot arī visas iespējas startiem pašmāju turnīros. Pēc pērnā Eiropas čempionāta nepameta sajūta, ka varējām izdarīt kaut ko vairāk. Līdz ar to ir ambīcijas parādīt visu labāko Horvātijā,” uzsver Pekmanis.

Ja Google meklētājā tiek ierakstīts Reiņa Pekmaņa vārds, tad atklājas arī slaidā puiša saistība ar basketbolu, pārstāvot Talsus jaunatnes līgā.

„Līdz gadiem 17 Talsu sporta skolā spēlēju arī basketbolu. Savulaik ne tikai trenējos volejbolā pie sava tēva, bet iesaistījos arī basketbola aktivitātēs, jo biju ievērojami izstiepies augumā. Pamazām biju apguvis ne tikai cīņu par atlēkušajām bumbām, bet arī metienus no pustālās distances,” atceras Pekmanis.

 

SCHENKER LĪGAS LATVIJAS ČEMPIONĀTA LABĀKIE SPĒLĒTĀJI

Lietderīgākais spēlētājs —Reinis Pekmanis (Biolars/Jelgava). Efektivitāte +82 (20 bloki, 7 eisi, 154 punkti, 37 % rezultatīvi uzbrukumi)

Rezultatīvākais spēlētājs —Jānis Vāvers (Lāse-R). 162 punkti

Labākais bloķētājs — Pēteris Aukmanis (Biolars/Jelgava). 33 bloki

Labākais servētājs —Andrejs Zavorotnijs (Lāse-R). 10 eisi

Labākais uzbrucējs —Pēteris Aukmanis (Biolars/Jelgava). Uzbrukuma efektivitāte — 56,16 %

Labākais libero —Austris Štāls (Biolars/Jelgava)

Labākais cēlājs —Agris Leitis (Biolars/Jelgava)

Labākais treneris — Jurijs Deveikus (Biolars/Jelgava)

LATVIJAS VOLEJBOLA ČEMPIONĀTU LAUREĀTI

Gads, 1. vieta, 2. vieta, 3. vieta

2003. Lāse-R, Poliurs, DVS/DU

2004. Poliurs/Biolar, Lāse-R, Inčukalns/LU

2005. Inčukalns/LU, Poliurs/Biolar, Lāse-R

2006. Lāse-R, Rīga/LU/Inčukalns, Poliurs/Biolar

2007. Lāse-R, SK Rīga, Poliurs/Biolar

2008. Lāse-R, Elvi/Kuldīga, Biolars/Ozolnieki

2009. Rīga/Lāse-R, Elvi/Kuldīga, Biolars/Ozolnieki

2010. Biolars, Lāse-R/Rīga, DU

2011. Lāse-R/Rīga, Poliurs/Ozolnieki, DU

2012. Biolars, Poliurs/Ozolnieki, Lāse-R/Rīga