Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Kērlings Žurnāls: Nr. 246 Runā prezidents

Ar pasaules kvalitātes zīmi

Olimpisko sporta veidu saimes pārstāvis kērlings Latvijā saņēmis kvalitātes zīmi — mums uzticēts 2013. gadā Rīgā rīkot pasaules čempionātu sievietēm. Latvijas dāmu un kungu izlases joprojām lolo mērķi piedalīties 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos. Kārtējais pārbaudījums decembrī Maskavā Eiropas čempionātā. Pirmo reizi abas Latvijas valstsvienības būs pārstāvētas elites divīzijā.

Latvijas kērlings jūnijā svinēja savu desmitgadi, un sezonas noslēguma pasākumā piedalījās arī Pasaules Kērlinga federācijas (WCF) prezidente Keita Keitnesa. Pēc tam tika saņemts apstiprinājums, ka 2013. gada pasaules sieviešu kērlinga elite pulcēsies Rīgā, par medaļām sacenšoties Volvo hallē.
Iepriekš bija ierasts, ka pasaules čempionātus rīko sporta veida elites valstis. 2011. gadā čempionāts tika aizvadīts Esbjergā (Dānija), bet 2012. gadā tas notiks Letbridžā (Kanāda). Latvijas sieviešu izlase pasaules elitē bijusi pārstāvēta vienu reizi, kad 2010. gadā Iveta Staša-Šaršūne, Una Grava-Ģērmane, Ieva Krusta, Zanda Bikše un Dace Munca palika 12. vietā 12 komandu konkurencē, turnīrā izcīnot vienu panākumu 11 spēlēs.
„Līdz ar piešķirtajām tiesībām rīkot pasaules čempionātu mums ikdienā ir vairāk pienākumu, papildu atbildība un dažreiz pat stress, gatavojoties turnīram,” sarunā ar žurnālu Sports uzsvēra Latvijas Kērlinga asociācijas (LKA) prezidents Jānis Rudzītis. „Pašreiz veidojam čempionāta organizācijas komiteju, plānojam darba grafikus, nosakām prioritātes, gatavojamies sarunām par finansējuma piesaistīšanu ar valsti, pašvaldībām un potenciālajiem sponsoriem. Esam ceļa sākumā. Skaidrs, ka viegli nebūs, taču pesimismā neesam ieslīguši. Svarīgākais ir tas, ka Volvo halle atbilst tiem standartiem, kuri noteikti pasaules čempionātu sarīkošanai. Šaubas nerada arī tribīņu ietilpība, jo līdzīgas sacensības šogad ritēja Dānijā. Daudz svarīgāk, kā tas izskatīsies televīzijā, jo milzīga halle ar tukšām vietām nav labs fons sacensībām.”

DĀMĀM GARANTĒTA OLIMPISKĀ KVALIFIKĀCIJA

Punktu krāšana 2014. gada Soču olimpisko spēļu kvalifikācijas rangā aizsākās šogad pasaules čempionātā Dānijā, tā turpināsies nākamgad Kanādā, bet beigsies tieši pēc čempionāta Latvijā. Ranga labākās izlases, kā arī sacensību saimniece Krievija tad arī saņems ceļazīmes uz Sočiem. Valstīm, kuras kaut reizi šajos trijos gados būs startējušas pasaules čempionātā, taču ranga topā nebūs, notiks papildu pēdējās cerības turnīrs. Latvijas sieviešu izlase līdz ar čempionāta uzņemšanu jau garantēti ir olimpisko ceļazīmju pretendentu pulkā.
„Ņemot vērā, ka Latvija nebija pārstāvēta šā gada pasaules čempionātā, tad izredzes iekļūt ranga augšdaļā ir mazas,” spriež Jānis Rudzītis. „ Atliek vien mērķtiecīgi gatavoties papildu kvalifikācijas turnīram, kur pretī Latvijai stāsies mūsu līmeņa sāncenses. Tā noteikti būs reāla iespēja cīnīties par olimpisko ceļazīmi. Tas ir papildu izaicinājums Latvijas vadošajām komandām jau pašreiz ieguldīt treniņu procesā vairāk darba un līdzekļu, jo 2012. gada valsts čempionvienība automātiski saņems arī ceļazīmi ne tikai uz 2012. gada Eiropas čempionātu, bet arī uz 2013. gada pasaules čempionātu. Likme šim Latvijas čempionātam, kas sāksies nākamā gada janvārī, būs milzīga!
Savukārt ceļazīmi uz olimpisko spēļu papildu kvalifikācijas turnīru saņems īpašā papildu turnīra uzvarētāja. LKA pašreiz vēl nav apstiprinājusi šā turnīra nolikumu, taču skaidrs, ka tajā sacentīsies vairākas labākās komandas.”
— Vai līdz ar pasaules čempionāta rīkošanu un šo olimpisko kvalifikāciju akcenti Latvijas kērlingā pārlikti uz sieviešu izlasi?
— Sieviešu kērlingam pēdējā laikā bijusi pievērsta lielāka uzmanība, taču arī pašreizējie valsts čempioni Rīgas roņi pēc mēneša Eiropas čempionātā Maskavā var reāli pacīnīties par ceļazīmi uz 2012. gada pasaules čempionātu. Un līdz ar to arī vīriešu izlase varētu kļūt par olimpisko spēļu pretendenti.
— Ar kādiem uzdevumiem asociācija sūtīs uz Maskavu mūsu valstsvienības — Rīgas roņus un Nicoll?
— LKA nenosaka striktus uzdevumus izlasēm, bet gan izsakās vēlējuma formā. Ja nekļūdos, tad slavenais basketbola treneris Armands Krauliņš teicis, ka „ieguldītais darbs treniņos agri vai vēl atnes rezultātus”. Cerības uz sekmīgu startu Maskavā vairo tas, ka abas komandas šosezon veiksmīgi startējušas Kērlinga čempionu tūrē, demonstrējot konkurētspējīgu sniegumu. Eiropas čempionāta elitē startēs pa 10 spēcīgām izlasēm, padarot rezultātus grūti prognozējamus. Protams, būtu gandarīts par vietu saglabāšanu A divīzijā, kā arī par iesaistīšanos cīņā par ceļazīmēm uz pasaules čempionātu.

TALSU UN JELGAVAS KOPPROJEKTS

— Latvija regulāri pārstāvēta pieaugušo čempionātos, bet kā sokas ar jaunās paaudzes meklēšanu un skološanu?
— Pēc pāris gadu pārtraukuma atkal izveidota valsts junioru izlase, kas nākamā gada pašā sākumā Dānijā startēs Eiropas Izaicinājuma kausa izcīņā, cīnoties par ceļazīmēm uz 2012. gada pasaules junioru čempionātu Zviedrijā. Man prieks, ka junioru izlases tapšana ir kopīgs Talsu un Jelgavas aktīvistu darba rezultāts. No septembra notiek treniņi gan Rīgā, gan Talsos, efektīvi izmantojot pieejamos resursus. Lai arī tikai skipam ir pieredze starptautiskajā līmenī, taču komanda ir perspektīva, jo daļa spēlētāju vēl pāris gadus varēs startēt junioru konkurencē. Ar laiku konkurenci šajā vecumā varētu veidot perspektīvākie talsinieki un ventspilnieki. Arī Rīgā veidojas jauniešu treniņu grupas, kurās gan pārsvarā vismaz pašreiz darbojas meitenes.
— Latvijas kērlinga kartē nozīmīgākie punkti bijuši Rīga, Ventspils, Jelgava. Pamazām pievienojas arī Talsi.
— Pieteikšanās 2012. gada Latvijas komandu čempionātam turpinās, tādēļ vēl nav zināms, cik plaši, piemēram, Ventspils būs pārstāvēta Rīgā Kērlinga hallē notiekošajā valsts čempionātā. Pašreiz mūsu plānos nav atteikties no prakses aizvadīt Latvijas čempionātu tikai šajā vienīgajā specializētajā kērlinga hallē. Sagatavot ledu atbilstoši prasībām varētu mēģināt arī Ventspilī vai Talsos, taču tie būtu milzīgi finansiālie izdevumi. Nešaubos, ka Latvijas čempionāta spēlēm jānotiek uz starptautiskajiem standartiem atbilstoša ledus, lai tiešām labākie saņemtu ceļazīmes uz Eiropas čempionātiem.
— 30. oktobrī tika kronēti Latvijas jaukto pāru čempionāta uzvarētāji Vineta un Kārlis Smilgas. Cik tad plašs ir turnīru kalendārs mūsu valstī?
— Esam saskārušies ar līdz šim nepieredzētu situāciju, ka turnīru norises laiki jau sāk pārklāties. Kalendārā joprojām ir ventspilnieku, jelgavnieku organizētie turnīri, kā arī tradicionālais Ondulat kauss. Novembrī uz valsts svētkiem notiks arī Zemgales kausa izcīņa Jelgavā. Otro sezonu sekmīgi uzsākusi arī Amatieru līga, kurā iespēju izspēlēties saņem otrā ešelona kērlingisti. Esam iecerējuši turpināt arī Riga Open tradīciju. Protams, Kērlinga hallē nav iespējams rīkot masveida turnīrus, taču mūsu rīcībā esošajos divos celiņos astoņu komandu sacensības varam aizvadīt sekmīgi.

RĪGAS PIEREDZE PIEMĒRAM

— Kērlinga halle turpina sekmīgi darboties, nodrošinot Latvijas labākajiem spēlētājiem lieliskas treniņu iespējas. Kā klājas kaimiņiem?
— Nelepoties ar Kērlinga halli būtu pārāk pieticīgi. Arī Baltkrievijā ir uzcelta kērlinga halle, taču par tās darbību ir saņemtas neviennozīmīgas atsauksmes. Igaunijā darbību turpina bijušajā raķešu rūpnīcā izveidotā halle, taču ir ļoti lielas problēmas nodrošināt nepieciešamo gaisa temperatūru un mitrumu, lai ledus kvalitāte būtu pieņemama. Skaidrs, ka labākā pilna servisa kērlinga halle ir tieši Rīgā. Decembrī Maskavā pasaules čempionāta laikā būs arī WCF kongress, kurā Rīgas un Prāgas pārstāvji aicināti dalīties pieredzē par specializētas halles projektu īstenošanu.
Esam aizsākuši sadarbību ar Šveicē izveidotās kērlinga apmācības programmas Smart Curling pārstāvjiem, vienojoties Rīgā rīkot Austrumeiropas valstu pārstāvjiem domātās treniņnometnes. Kērlinga hallē treniņus aizvadījuši igauņi, lietuvieši, Sanktpēterburgas sportisti, noticis arī Lietuvas čempionāts.
Gandarījums par paveikto ir liels, taču skaidrs, ka kvalitātes latiņu nepieciešams noturēt arī turpmāk. Protams, sezonas laikā ir vakari, kad Kērlinga hallē noderētu arī četri celiņi, taču par paplašināšanos pagaidām nedomājam, jo saldēšanas iekārtu darbs ir nepārtraukts, tās nevar izslēgt brīžos, kad celiņi nav aizņemti. Regulāri turpinām aicināt ciemos arī darba kolektīvus, piedāvājot korporatīvo pasākumu rīkošanu, jo nereti ļaudis pēc tam atgriežas Kērlinga hallē, lai uzsāktu treniņus mūsu sporta veidā.
Renārs BUIVIDS

2010. GADA EIROPAS ČEMPIONĀTS
Sievietes
A divīzija
1. Zviedrija
2. Skotija
3. Šveice
4. Krievija
5. Dānija
6. Norvēģija
7. Vācija
8. Latvija
9. Somija
10. Nīderlande
B divīzija
1. Čehija
2. Itālija
3. Austrija
4. Ungārija
5. Anglija
6. Spānija
7. Igaunija
8. Velsa
9. Īrija
10. Turcija

Vīrieši
A divīzija
1. Norvēģija
2. Dānija
3. Šveice
4. Vācija
5. Skotija
6. Zviedrija
7. Čehija
8. Francija
9. Krievija
10. Nīderlande
B divīzija
1. Itālija
2. Latvija
3. Īrija
4. Slovākija
5. Somija
6. Beļģija
7. Velsa
8. Spānija
9. Austrija
10. Igaunija