Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Baiba Bendika. Vai sensacionāla?

Mēs gaidījām Andreju, bet sagaidījām Baibu. Likās, ka Pasaules kausa izcīņas Amerikas posmos beidzot uz pjedestāla tiks Andrejs Rastorgujevs, kam līdz šādai laimei jau nez cik reižu pietrūcis vienas lodes, viena slēpojuma acumirkļa vai veiksmes smaida, bet sensāciju, kas patiesi pāršalca pāri visai biatlona pasaulei, sagādāja Baiba Bendika. Augumā vismazākā (155 cm) biatloniste, kas iepriekš PK individuāli nebija tikusi augstāk par 41. vietu, Kenmoras sprintā finišēja piektā!

Nejaušība? Pasaules biatlona elites sīvajā konkurencē tik lielas nejaušības nav iespējamas. Labvēlīgu apstākļu sakritība? Jā, nedaudz, bet arī to jāprot un jāspēj savā labā izmantot.

PĀRSTEIGUMU LIKUMSAKARĪBA

Kenmoras šautuvē Kanādas Klinšu kalnos todien saimniekoja brāzmains vējš, kas daudzām biatlonistēm lika kļūdīties vai arī aizkavēties ugunslīnijā ilgāk, gaidot piemērotāku mirkli gaiļa nospiešanai. Baiba riskēja, iepriekš veicot tēmēkļa korekciju, šāva savā ātrajā ritmā un nekļūdījās ne reizi. Pasaules kausa izcīņas līdere Gabriela Soukalova (Čehija), kurai Bendika šīs distances slēpojumā iepriekš parasti zaudēja nepilnu pusotru minūti, šoreiz ar vienu soda apli (aptuveni plus 25 sekundes) palika desmit sekundes aiz latvietes. Par to paldies arī Rastorgujeva slēpju smērētājiem, kas Amerikā apkalpoja abus mūsu sportistus.

Un pārsteigumi turpinājās. Bendika ar šo rezultātu ieguva tiesības piedalīties elitārajā 12,5 km distancē ar kopējo startu, kas ļauts tikai 25 pirmajām pēc PK reitinga un piecām labākajām konkrēto sacensību biatlonistēm. Latviete neapmulsa, arī pirmo reizi startējot šajā disciplīnā, un finišēja 22. pozīcijā. Turpinājumā kopā ar Andreju pāru stafetē tāpat kā sezonas pirmajā startā Esterzundā tika izcīnīta astotā vieta.

Lai skeptiķiem atņemtu pēdējos argumentus, nākamajā PK posmā ASV Preskailā Baiba Bendika sprintā finišēja piecpadsmitā, ar vienlīdz precīzu šaušanu uzvarētājai Soukalovai zaudējot minūti un četras sekundes, bet 10 km iedzīšanā pacēlās uz trīspadsmito vietu.

Sportiste, kura, sezonai sākoties, būtu priecājusies kaut par dažiem PK punktiem, kuru iegūšanai jāiekļūst labāko četrdesmitniekā, divās nedēļās nopelnījusi 112 punktus, Pasaules kausa izcīņas kopvērtējuma reitingā nostājoties 42. pozīcijā. Bendika labojusi ne tikai Madaras Līdumas šīs tūkstošgades Latvijas dāmu biatlona rekordu (10. vieta 15 km, kas gan gūta olimpiskajās spēlēs), bet arī Ievas Cēderštrēmas deviņdesmitajos gados sasniegto (7. un 8. vieta PK posmos). Kā tas iespējams?

PIECPADSMIT PACIETĪBAS GADI

Pēc šiem panākumiem mediju telpā parādījās skaļš apzīmējums — sensacionālā Baiba Bendika! Būtībā — nekā sensacionāla. Mazā latviete tikai apliecināja veco patiesību, ka ar darbu un pacietību var panākt gandrīz visu. Šo gandarījuma mirkļu labā Baiba strādājusi piecpadsmit gadus. Tik ilgs laiks nepieciešams, lai biatlonā gan ieliktu pamatus, gan uz tiem uzbūvētu stabilu virsbūvi. Savā laikā sensacionāla bija tikai vāciete Magdalēna Noinere, kas vienā gadā spēja kļūt par pasaules čempioni gan juniorēm, gan biatlona dāmu konkurencē. Citus piemērus grūti atrast. Mūsdienu līderes, Soukalovu, Domračevu, Makarainenu, Abēru vai Vīreri ieskaitot, ātrāk vai lēnāk gājušas to pašu biatlona izaugsmes garo ceļu.

Baiba Bendika šauteni neieslēdza seifā, kad pasaules junioru čempionātā nebija tikusi augstāk par 34. vietu, bet, uzsākot studijas Vidzemes Augstskolā, turpināja tikpat sistemātiskus treniņus, kurus nepārtrauca arī tad, kad pieaugušo konkurencē pāris gadus PČ viņai labākā bija 91. vieta. Vēl pērn viņa mētājās starp Pasaules kausa izcīņas posmiem un IBU kārtām, kurās bija nepieciešams startēt, lai atjaunotu kvalifikāciju PK.

Šo sezonu, jau pirmajā PK mačā sastādot cienīgu kompāniju pāru stafetē Andrejam Rastorgujevam, sāka cita Baiba Bendika, kas ne tikai šāva precīzi un labā ritmā, bet arī distancē jau slēpoja PK dāmu vidējā tempā. Jau otrajā Hohfilcenes posma sprintā Baiba izcīnīja 43. vietu, pirmo reizi kvalificējoties iedzīšanas sacensībām. Rūpoldingā klasiskajā biatlonā, Antholcā sprintā un iedzīšanā (41. vieta) Bendika nokļuva tikai vienas lodes attālumā līdz pirmajiem PK ieskaites punktiem. Abos Amerikas posmos kritiskā masa beidzot bija sasniegta!

Šķiet, Baibas panākums pamodināja arī Andreju, kurš Kenmoras masu startā līdz finišam cīnījās par vietu uz pjedestāla, paliekot piektais. Bet Preskailas sprintā Rastorgujevam medaļu atņēma kritiens un salauzta nūja finiša apļa nobraucienā.

TRENERU APTVERE

Pirms piecpadsmit gadiem Baibu kopā ar brāli Jāni no Rozulas uz Cēsu sporta skolu pie Jura Stīpnieka atveda viņa bijušais audzēknis Normunds Bendiks, kurš uz distanču slēpēm jaunāko meitu bija uzlicis četru gadu vecumā. Lai kvalificētos mācībām sporta skolā, deviņgadīgā Baiba jau bija veikusi tautas slēpojumu apkārt Alaukstam. „Ļoti žiperīga meitene, kas no darba nevairījās,” atceras Stīpnieks. Bendika savam pirmajam trenerim lielāko paldies saka par šaušanas pamatu ielikšanu. „To trūkums iegāž daudzus,” atzīst mūsu biatlona dāmu līdere. „Es pāris gadus šāvu tikai no atbalsta.”

Kā jau augumā mazākajiem, arī Baibai Stīpnieka grupā bijusi nemitīga vēlme sevi apliecināt. „Bet ne ar trakulībām,” norāda treneris.”Viņa bija ļoti patstāvīga un neatlaidīga.”

„Un spītīga arī!” piebilst Valdis Bērziņš, kas Bendiku trenēja iepriekšējos piecus gadus. „Ne jau viegli mums gāja, bet lēni un prātīgi. Veidojām bāzi, krājām apjomu, katru gadu rezultātam sprintā metām nost pa pusminūtei. Pagājušās vasaras sākumā ar igauņu meistara gudrību pabeidzām viņai būvēt šautenes laidi. Ļoti ilgi strādājām ar pirmo šāvienu. Tagad viņa to izšauj nevis 25. sekundē, bet trīspadsmitajā vai četrpadsmitajā.” Savukārt Baiba par savu spītību smej, uzsverot, ka tieši Valdis Bērziņš viņai biatlonā palīdzējis noturēties tad, kad rezultātos izaugsmes nav bijis. Starp citu, gluži materiāli Baibai lielākoties nācies turēties tikai saviem spēkiem un pateicoties ģimenes atbalstam. Vienīgi pērn viņa saņēma regulāru atalgojumu, NBS aizvietojot kādu sportisti, kamēr tā atradās bērna kopšanas atvaļinājumā.

Kopš pērnā gada Baibu dresē Vitālijs Urbanovičs un Ilmārs Bricis. „Tagad aktuālāki ir spēka un ātruma treniņi, uzlabojam slēpošanas tehniku,” stāsta biatloniste. Kur meklējama lielākā rezerve tālākai izaugsmei? „Vienas lielas nav,” tā uz šo jautājumu atbild Baiba. „Ir daudzas mazas — slēpošanas tehnika, spēks, šaušanas ātrums —, tehniskais nodrošinājums — slēpju sagatavošana, masieris…”

Olimpiskās spēles Phjončhanā? „Pagaidām par tām nedomāju,” atzīst Baiba Bendika. „Bet, protams, gribas nākamsezon visu izdarīt kārtīgi un aizbraukt uz tām, lai sasniegtu augstu rezultātu.” Šie vārdi raksturo Baibas uzcītību un centību. Gluži apaļa teicamniece viņa nav bijusi, tomēr vidusskolu beidza ar vidējo atzīmi, kas augstāka par astoņi. Un augstskolu ar pusgada kavēšanos Baiba Bendika absolvēja tikai tāpēc, ka „sezonas laikā negribēju rakstīt paviršu bakalaura darbu.”

Biatlons ir pacietīgo sports.

 

Baiba BENDIKA

Biatloniste

Dzimusi: 1991. gada 26. jūnijā Cēsīs

Izglītība: Rozulas pamatskola, Cēsu Valsts ģimnāzija, Vidzemes Augstskola, bakalaura grāds tūrisma organizācijā un vadībā

Augums, svars: 155 cm, 52 kg

Šautene, slēpes: Anschutz, Madshus

Sportā: no četru gadu vecuma, nodarbojusies arī ar distanču slēpošanu, orientēšanās sportu un florbolu

Pirmais treneris: Juris Stīpnieks, pēc Cēsu sporta skolas beigšanas — Valdis Bērziņš, tagad — Ilmārs Bricis un Vitālijs Urbanovičs

Lielākie sasniegumi: 2009. gadā Eiropas Jaunatnes olimpiādē 10. v. jauktajā stafetē, 2010. gadā izcīnījusi IBU kausu junioriem vasaras biatlonā (krosā), 2016. gada Pasaules kausa izcīņas Esterzundas posmā 8. v. pāru stafetē (kopā ar A. Rastorgujevu), Kenmoras posmā 5. v. 7,5 km, 22. v. 12,5 km ar kopējo startu, 8. v. pāru stafetē (kopā ar A. Rastorgujevu), Preskailas posmā 15. v. 7,5 km, 13. v. 10 km iedzīšanā, 42. v. PK kopvērtējumā pēc 8 posmiem

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies, ir draugs

Vaļasprieki: kulinārija, aktīva atpūta, kino