Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Biatlons. Tik un tā…

Biatlons savā olimpiskajā atlases ciklā startam Soču spēlēs jau veicis pusceļu. Latvija pagaidām bikli tipina pa pašu grāvja malu. Olimpiskajā kvalifikācijā tiek vērtētas dāmu un kungu komandu vietas nāciju vērtējumā šā un nākamā gada pasaules čempionātos. Rūpoldingā Latvijas puiši palika 23. vietā, meitenes — 26. vietā. Ja situācija nemainīsies, biatlonisti uz Sočiem būs spiesti braukt ar nepilnu komandu.

Vai mums ir cerības atgriezties cienījamākā sabiedrībā? „Noteikti ir, un tās jāpiepilda,” apgalvo Latvijas Biatlona federācijas prezidents Jānis Bērziņš. „Vīriešu komandai jāatgriežas divdesmitniekā, kas spēlēm ļaus pieteikt četrus dalībniekus, un sievietēm jāsaglabā divas starta vietas.” Tas izšķirsies jau februāra vidū pasaules čempionātā Nove Mesto, Čehijā.

TRENERI EMIGRĀCIJĀ, TRAUMAS UN CITAS KAITES

Jau pavasarī bija skaidrs, ka Ilmārs Bricis gājis sava trenera Vitālija Urbanoviča pēdās, kurš jau trešo gadu strādā ar Ukrainas vīriešu izlasi, un kļuvis par Lietuvas dāmu komandas treneri. Vasarā pēc izlaistās sezonas galīgo biatlonam pateica Madara Līduma. Ap to pašu laiku MTB sacensībās abu roku plaukstas lauza Edgars Piksons, kurš kopā ar Andreju Rastorgujevu, kas pērnsezon vienīgais spēja tikt pie Pasaules kausa izcīņas punktiem, uzskatāms par komandas līderi (astotā vieta 2011. gada pasaules čempionāta sprintā). Vēl iepriekš nopietnas veselības problēmas skāra pieredzējušo Gerdu Krūmiņu, sezonas beigās saslima arī jaunā un mērķtiecīgā Baiba Bendika, biatlons apnika Anetei Bricei, un patlaban formāla komandas līdere ir Žanna Juškāne, kas dzīvo Zviedrijā un trenējas individuāli. Piksons traumu sekas vēl jūtot, bet varot ar tām sadzīvot un trenējas pēc pilnas programmas.

„Edgars kopā ar Andreju ir LOV sastāvā un sezonai varēja gatavoties pēc klasiskā plāna, gan slēpojot pa ledāju, gan trenējoties viduskalnē,” stāsta Jānis Bērziņš. „Pārējie, ņemot vērā situāciju kabatā, tajā laikā trenējās individuāli. Kopš oktobra beigām vīriešu izlase, kas papildināta ar jauno Daumantu Lūsu un Pēteri Petrovski, kā arī Inga Paškovska un Baiba Bendika trenējas uz sniega Skandināvijā. Tos, kas startēs IBU kausā, trenē Valdis Bērziņš. Par Pasaules kausa komandu atbild Ilgonis Pogulis un Intars Berkulis. Servisa komanda palikusi vecajā sastāvā — Aivars Bogdanovs un Intars Spalviņš.

TRĪS PLUS VIENA. VAI NEVIENA…

Šīs sezonas Pasaules kausa izcīņā Latviju individuālajās disciplīnās var pārstāvēt trīs biatlonisti, dāmu konkurencē — viena. „Precīzāk sakot, ir trīs plus viena vieta, kuras var aizpildīt jebkurš, kas kvalificējies startam PK izcīņā,” norāda Jānis Bērziņš. „Lai to izdarītu, IBU kausa mačos (lai kvalifikāciju saglabātu arī PK posmos) vienā trimestrī vismaz vienā disciplīnā nedrīkst atpalikt vairāk par 15 procentiem no pirmo triju vietu ieguvēju vidējā rezultāta. Olimpiskajām spēlēm un pasaules čempionātam šī norma ir zemāka — 18 procenti. Ja šādi sportisti ir, mēs drīkstam pieteikt komandu arī stafetēm.” Patlaban PK pirmajam trimestrim jeb pirmajām trim kārtām kvalificējies Andrejs Rastorgujevs, Edgars Piksons, Rolands Pužulis, Artūrs Koļesņikovs un Toms Praulītis. Hohfilcenē sezonas pirmajā vīriešu stafetē mums būs, kas stājas uz starta.

„Pasaules kausa izcīņas atklāšanas posmā Esterzundā redzēsim Rastorgujevu, Piksonu un Koļesņikovu,” stāsta prezidents. „Pužulis un Praulītis paralēli IBU kausā mēģinās kvalificēties jau otrajam trimestrim, kas sāksies pēc Jaunā gada. Kopā ar viņiem startēs arī Žanna Juškāne. PK mums ir vieta vienai dāmai, bet neviena nav kvalificējusies.” Izskatās, ka dāmu stafetes komandas mums šogad nebūs. Varam cerēt tikai uz jaukto stafeti un arī nākamgad.

Ja Žanna būs sekmīga IBU pirmajos mačos Idrē, viņas atgriešanās PK apritē iespējama jau šogad, jo mūsu vieta tajā pagaidām stāv tukša. IBU kausa izcīņā mums ir pa trim vietām gan puišiem, gan meitenēm. Un vismaz pirmajās divās kārtās tās arī tiks aizpildītas. Pilnīgi skaidrs, ka garām netiks laists ceturtais posms, kas notiks Otepē, un piektais — netālajā Krievijas Ostrovā. „Nākamā olimpiskā cikla sākumā mēs arī gribētu uzņemt IBU kausa izcīņu,” palepojas Jānis Bērziņš. „Starptautiskās federācijas tehniskais delegāts jau apmeklēja Smeceres sila bāzi Madonā un atzina, ka jau tagad par 80 procentiem viss atbilst šādu sacensību rīkošanai.” Tūlīt prezidents piebilst, ka visiem centriem nemaz nevajag tiekties pēc starptautiskajiem sertifikātiem. Kā paraugu sporta skolas līmeņa šautuvei un trasei minot Janku bāzi pie Pļaviņām. Tur sadarbībā ar pašvaldībām par pieticīgiem līdzekļiem, bet ar lielu neatlaidību izveidota gan apgaismota šautuve, gan reljefā izkopta apgaismota trase, kuru labprāt vakaros izmanto arī apkārtējie iedzīvotāji.

 

PASAULES KAUSA IZCĪŅA(šāgada sacensības)

1. posms Esterzundā (Zviedrija)

25.11. jauktā stafete

28.11. 20 km kungiem

29.11. 15 km dāmām

1.12. 10 km kungiem, 7,5 km dāmām

2.12. 12,5 km kungiem, 10 km dāmām

2. posms Hohfilcenē (Austrija)

7.12. 10 km kungiem, 7,5 km dāmām

8.12. 12,5 km kungiem, 10 km dāmām

9.12. 4 x 7,5 km kungiem, 4 x 6 km dāmām

3. posms Pokļukā (Slovēnija)

13.12. 10 km kungiem

14.12. 7,5 km dāmām

15.12. 12,5 km kungiem, 10 km dāmām

16.12. 15 km kungiem, 12,5 km dāmām

IBU KAUSA IZCĪŅA

1. posms Idrē (Zviedrija)

23.—25.11.

2. posms Beitostolenā (Norvēģija)

29.11.—1.12.

3. posms Forni Avoltri (Itālija)

12.—16.12.