Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Bīstamā vecuma zvaigznes

Latvijas vīru izlase Slovākijā, piedzīvojot četrus zaudējumus — gan skaistus (2:4 pret Čehiju, 2:3 pret Somiju), gan satriecošus (2:3 pret Dāniju, 2:5 pret Slovēniju) — un beigu beigās gūstot divas pārliecinošas uzvaras (6:3 pret Baltkrieviju, 4:1 pret Austriju), saglabāja vietu pasaules hokeja elites sabiedrībā. Pirms nepilna mēneša Rīgā tajā atgriezās Latvijas U-18 valstsvienība, kas 1. divīzijas turnīrā uzvarēja visās četrās spēlēs. Lai arī vidēji mačā mūsējie iemeta 5,25 ripas, par labāko spēlētāju Latvijas komandā tika atzīts vārtsargs Rihards Cimermanis, bet visa turnīra labākā vārtsarga titulu saņēma Elvis Merzļikins.

No malas tas izskatījās pat mazliet pārsteidzoši. Pirmajā spēlē pret Itāliju Elvis Merzļikins paliek sausā (3:0), tomēr nākamajā dienā no kazahu ripām Latviju sargā Rihards Cimermanis un nospēlē tikpat veiksmīgi (8:1). Elvis pirmo ripu vārtos ielaiž tikai savā 115. spēles minūtē (5:1 pret Lielbritāniju), savukārt pret ungāriem sausām kājām (5:0) paliek Rihards.
“Mums visa komanda bija līderis,” vēlāk skaidroja U-18 izlases galvenais treneris Ēriks Miļuns. “Abi vārtsargi bija līdzvērtīgi, un viņi to zināja. Uzskats, ka nepieciešams viens pirmais numurs ir vecās Dinamo sistēmas auglis. Ja nostāvi sausā, tu emocionāli svini uzvaru un ne vienmēr vārtsargs 24 stundās spēj atjaunoties, sagatavoties jaunai cīņai. Laukuma spēlētājs kļūdās, to var labot, bet katra vārtsarga kļūda var mainīt visu spēles raksturu.”

LUGANO ELVIS

“Tā ir tikai iesildīšanās karjerai,” trenera Aigara Razgala vārdus nākamajā rītā pēc uzvaras pirms izlidošanas uz Šveici atkārtoja Elvis Merzļikins, kuru tajā pašā pēcpusdienā jau gaidīja treniņš Lugano hokeja klubā.
Šveicē kopā ar māti Elvis nokļuva astoņu gadu vecumā, kad hokeju bija jau sācis mācīties spēlēt Rīgā. Lugano, pirms stāties vārtos, vienu sezonu viņš nospēlējis kā aizsargs. Pēc diviem gadiem Elvis turpināja izglītoties Latvijā Edmunda Vasiļjeva hokeja skolā, ASK Ogrē, Profā un Sāgā.
15 gadu vecumā puisis atgriezies pie radiem Šveicē un nokļuvis HC Lugano sistēmā. Pirms šī čempionāta čehu treneris Dužans Sidors ar Elvi pastrādājis īpaši. “Sporta zālē ierastās pusotras stundas vietā darbojāmies divarpus stundas,” stāsta hokejists. “Ar savu garo augumu labi nosedzu vārtu augšdaļu, bet man vairāk jādomā par apakšas sargāšanu, kas fiziski ir daudz grūtāk.”
“Kustīgs, Latvijā viens no retajiem vārtsargiem, kurš labi spēlē ar nūju un nebaidās to darīt,” vērtē Ēriks Miļuns. “Brīžiem pārlieku emocionāls.”
Trīs gadu vecumā Elvis zaudēja tēvu. Tagad pirms katras spēles viņš trīs reizes ar pieri piesit vārtu pārliktnim. “Tad zinu, ka tētis man būs blakus,” nopietni nosaka patstāvīgais puisis, kuram turnīra laikā palika 17 gadu. Kādas svinības?! Ekskursija pa zoodārzu! Lai arī tā bija brīvdiena, Elvja mamma Ķeizarmeža bāzē pirms klusās stundas puišus drīkstēja vien pacienāt ar torti.
Pēc 10. klases beigšanas Lugano kluba apmaksātā privātskolā Elvim paralēli mācībām itāļu valodā būs jāapgūst kāds amats. Pēc ilgām pārdomām viņš izšķīries par fotogrāfa profesiju.

Elvis MERZĻIKINS
Dzimis: 1994. gada 13. aprīlī Rīgā
Augums, svars: 187 cm, 78 kg
Izglītība: Lugano Sant’Anna privātskolas 10. klases skolnieks
Sportā: kopš 6 gadu vecuma, pirmais treneris Valentīns Bļugers
Lielākie sasniegumi: pasaules U-18 1. divīzijas čempions, Šveices jauniešu vicečempions (2010.)

RĪGAS RIHARDS

“Ideāli, ja komandā ir divi tādi vārtsargi,” abus puišus salīdzina Ēriks Miļuns. “Abiem ir dažādi spēles stili. Rihards vairāk turas pie vārtiem, šķiet nosvērtāks, nopietnāks.”
“Jau piecu gadu vecumā gribēju kļūt par vārtsargu!” paziņo Rihards Cimermanis. “Četrus gadus lūdzos un lūdzos mammai un tētim, līdz viņi mani aizveda uz Sporta pili.” Bez vārtsarga nūjas uz slidām stāvējis tikai pirmo mēnesi, pašu hokeja ābeci apgūstot.
Drīz Aisberga zēnu komandai bijis vajadzīgs vārtsargs. Pēc tam izveidojies Profs un Rihardu tālāk skolojuši Aigars Mitčenkovs, Mihails Beskašnovs, Leonīds Tambijevs. Visatzinīgākos vārdus Cimermanis saka par pērnvasar izieto Tretjaka vārtsargu skolu: “Ļoti uzlabojās mana spēles tehnika, daudz palīdzēja Sergejs Naumovs, arī pats Tretjaks vērtīgus knifus ierādīja.”
Pērnvasar Cimermanis kandidējis arī uz vietu HK Rīga, lai spēlētu Krievijas Jaunatnes līgā (MHL), tomēr nokļuvis Aigara Razgala un Gunāra Krastiņa trenētajā SK Rīga komandā un paņēmis gan Baltkrievijas U-18 čempionāta, gan Rīgas zeltu. “Veiksmīgs gads sanācis,” nopriecājas Rihards un tūlīt piebilst, ka viņa tuvākais mērķis paliek nemainīgs — vieta HK Rīga vārtos. Rihards uzskata, ka MHL ir augsts līmenis, kuram jāgatavojas nopietni: “Man visvairāk izturība jāuzlabo.” Lai arī Rihards īsi pirms pasaules čempionāta jau sagaidīja savu astoņpadsmito dzimšanas dienu, viņš tomēr cer, ka vēl pastiepsies mazliet garāks par saviem 180 centimetriem.
Cimermanim nākamgad var būt iespēja arī uzspēlēt pasaules U-20 čempionātā. “Elvim arī,” tūlīt piebilst Rihards. Viņš gan ir gadu jaunāks un vēl varēs aizstāvēt U-18 krāsas.
Tagad sezona beigusies. Tikai… trīs treniņi nedēļā. “Ir laiks skolā kārtot parādus,” mundri piebilst Rihards.
Rihards sarunu nobeidz ar saukli: “Vārtsargi ir īpaši, vārtsargi — viskrutākie! Ja neiet spēle vārtsargam, tad neveicas arī visai komandai.” Izrādās, viņš nemaz nezina, ka arī Ēriks Miļuns kādreiz bijis vārtsargs. Turklāt no hokejistiem tieši vārtsargi visbiežāk kļūstot par treneriem “Viņi pierod redzēt visu spēles laukumu, analizēt un paredzēt situācijas,” skaidro Miļuns.
“No šīs U-18 izlases daudziem ir ļoti labas izredzes lielajā hokejā,” atzīst treneris. “Jāprot tikai tās izmantot. Bet vecums viņiem tagad tāds bīstams…” Mēs trīs reizes piesitam pie koka.

Rihards CIMERMANIS
Dzimis: 1993. gada 22. martā Rīgā
Augums, svars: 180 cm, 70 kg
Izglītība: Rīgas Raiņa vakarskolas 10. klases skolnieks
Sportā: kopš 9 gadu vecuma, pirmais treneris Juris Reps
Lielākie sasniegumi: pasaules U-18 1. divīzijas čempions, Baltkrievijas un Rīgas jauniešu čempions

Dainis CAUNE