Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Būs ieraksts vēsturē?

Olimpiskā kvalitātē mums ir cerības debitēt vēl vienā sporta veidā. Latvijas kērlinga izlases dāmas — Iveta Staša-Šaršūne, Ieva Krusta, Zanda Bikše, Dace Munča, Una Ģērmane — no 10. līdz 15. decembrim Fisenē (Vācija) ar Vācijas, Japānas, Ķīnas, Itālijas, Čehijas un Norvēģijas sportistēm cīnīsies par divām pēdējām ceļazīmēm uz Soču olimpiskajām spēlēm, kurās 2014. gada februārī sacentīsies 10 spēcīgākās valstsvienības dāmu un kungu konkurencē.

Kērlings olimpisko spēļu programmā būs sesto reizi (sievietēm — piekto). Dalībvalstis tiek noteiktas, summējot sasniegtos rezultātus 2012. un 2013. gada pasaules čempionātos. Šādi kļuva zināmas septiņas komandas, kuru pulku papildināja arī olimpisko spēļu saimniece Krievija, kuras dāmām šāds reveranss nemaz nebija vajadzīgs. Viņas spēlēm kvalificējās arī bez kādām priekšrocībām. Olimpiskajās spēlēs un kērlingā ir atšķirīgs valstu iedalījums, tādēļ gan sievietēm, gan vīriešiem ceļazīmi izcīnījusī Skotija februārī startēs zem Apvienotās Karalistes Lielbritānijas karoga.

ČEMPIONES ZAUDĒ IESPĒJU

Šā gada martā Rīga organizēja pasaules čempionātu sievietēm, automātiski saņemot arī dalībvalsts vietu Latvijas izlasei. Šim notikumam bija arī papildu bonuss — neatkarīgi no rezultāta iespēja startēt olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, cīnoties par divām ceļazīmēm. Fisenē paralēli notiks arī turnīrs vīriešiem, kurā būs par vienu izlasi vairāk.

Kērlings no daudziem citiem komandu sporta veidiem atšķiras ar to, ka izlases pārstāvēšana tiek uzticēta klubam, kas bijis labākais pašmāju kvalifikācijas sacensībās. Līdz ar to dažu nedēļu laikā mūsu valsti nozīmīgākajos starptautiskajos turnīros pārstāvēs divas atšķirīgas sieviešu komandas.

Vispirms no 20. līdz 30. novembrim Stavangerā (Norvēģija) Eiropas čempionāta A divīzijā startēs Nicoll (Evita Regža, Dace Regža, Ieva Bērziņa, Žaklīna Litauniece), bet pēc tam Fisenē cīņā par olimpiskajām ceļazīmēm dosies jau pieminētās piecas Jelgavas Kērlinga kluba (JKK) dāmas.

Nicoll pagājušajā sezonā triumfēja valsts čempionātā, iegūstot ceļazīmi uz Eiropu, bet pirms nepilna mēneša Kērlinga hallē atlases turnīrā, nosakot pašreiz spēcīgāko Latvijas komandu, finālā ar 1:3 zaudēja JKK.Līdz ar to 2000. gada Sidnejas olimpisko spēļu dalībniece burāšanā Žaklīna Litauniece zaudēja iespēju jau Sočos kļūt par unikālu sportisti, kas startējusi gan vasaras, gan ziemas spēlēs.

"Sāncensēm nebija variantu uzvarēt atlases turnīra finālsērijā," uzsver JKKskips Iveta Staša-Šaršūne. "Mūsu pārliecību stiprināja treniņos paveiktais. Šogad nodarbības uz ledus sākām agrāk. Jau augustā trenējāmies kērlinga hallē. Lai arī pirmssezonā Nicoll kērlingistēm palīdzēja nesen apstiprinātā Latvijas nacionālo izlašu trenere Keri Vilmsa no Kanādas, šoreiz tas viņas neglāba."

Atlases turnīra finālsērijas izspēle noritēja divās dienās. Pirmajā Stašas-Šaršūnes vadītā komanda uzvarēja abos mačos — 9:4 un 6:5. Trešajā spēlē uzvarētāju noteikšanai bija nepieciešams ekstraends, kurā pārāka bija Nicoll. Ceturtajā mačā JKKuzvarēja ar 7:4, triumfējot arī visā sērijā.

"Sērija līdz trijām uzvarām neļauj uzvarēt tikai ar veiksmes palīdzību. Šāgada Latvijas čempionāta finālā pārliecinājāmies, ka mačā līdz diviem panākumiem tomēr var notikt dažādas nejaušības, bet šoreiz tas bija izslēgts," komentē JKKskips.

ĪPAŠĀ KĒRLINGA SISTĒMA

"Sagatavošanās plāns sezonai tika veidots atbilstoši sacensību kalendāram, lai labākā sportiskā forma tiktu sasniegta gan atlases turnīrā Latvijā, gan olimpiskajās kvalifikācijas sacensībās Vācijā," stāsta Staša-Šaršūne. "Starts Eiropas čempionātā mums noteikti noderētu, tad nevajadzētu meklēt citus turnīrus, lai iejustos sacensību atmosfērā. Turklāt iespēju nav daudz, jo Eiropas vadošo valstu izlases pašreiz aizvada treniņnometnes, sparingspēles un turnīrus Kanādā."

Martā pasaules čempionātā Rīgā Latvijas izlases kērlinga meistares jau tikās ar četrām no sešām Fisenes turnīra sāncensēm. Uz Volvo halles ledus Stašas-Šaršūnes vienība toreiz piedzīvoja četrus zaudējumus — Vācijai (3:6), Japānai (8:11), Ķīnai (3:7) un Itālijai (5:7).

"Ar norvēģietēm tikāmies arī 2012. gada Eiropas čempionāta B divīzijas finālā un izcīnījām uzvaru. Ar čehietēm pēdējo reizi spēlējām pirms vairākiem gadiem. Skaidrs, ka viņu sastāvs noteikti ir mainījies," stāsta Iveta. "Lai arī pasaules čempionātā Rīgā netikām pie uzvarām mačos ar pārējām četrām sāncensēm, tas nenozīmē, ka mums nav izredžu. Kvalifikācijas turnīrā kaut ko paredzēt iepriekš ir grūti. Nav nekāda pamata taktiskiem aprēķiniem vai mēģinājumiem kaut kur pietaupīties. Pavasarī pasaules čempionātā Rīgā gandrīz katru dienu nācās aizvadīt divas spēles. Fisenē būs daudz vieglāk — šāda situācija būs tikai vienu reizi. Līdz ar to praktiski optimāls režīms šādam turnīram. Būs labi!"

Olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā sievietēm septiņas izlases vispirms izspēlēs apļa turnīru, pēc kura rezultātiem trīs labākās komandas iekļūs nākamajā posmā. Šķiet, tikai kērlingam raksturīgā sistēmā tiks noteiktas divu olimpisko ceļazīmju ieguvējas. Vispirms spēkiem mērosies pirmās un otrās vietas ieguvējas. Šā mača uzvarētājas brauks uz Sočiem, bet zaudētājas vēl vienā spēlē tiksies ar trešās vietas ieguvējām. Tā kļūs zināma Soču olimpisko spēļu pēdējā dalībvalsts sieviešu kērlingā.

AR KANĀDIETI UZ ŠVEICI

2013. gada pasaules čempionātā Stašas-Šaršūnes vadītā Latvijas izlase izcīnīja vienu uzvaru 11 spēlēs un ieņēma 12. vietu.

"Starts pasaules čempionātā, aizvadot 11 spēles ar elites izlasēm, noteikti deva vielu pārdomām. Pamanītos mīnusus esam mēģinājušas novērst šajā sagatavošanās posmā, esam gatavas ņemt vērā pieredzējušās kanādiešu treneres padomus un ieteikumus. 11. novembrī kopā ar Vilmsu dosimies uz Šveici, lai trenētos un startētu turnīrā. Paredzu, ka tas būs produktīvs laiks, lai labāk sagatavotos startam Vācijā. Pirms došanās uz Fiseni mums vēl plānota treniņnometne Rīgā, jo trenere jau būs paspējusi kopā ar Latvijas izlasi pabūt Eiropas čempionātā Norvēģijā un atgriezties Latvijā," informē Staša-Šaršūne.

Jāpiebilst, ka Latvijas vīriešu izlase turpina cīnīties Eiropas čempionāta B divīzijā. Pēc dažām nedēļām Norvēģijā mūsu valsts krāsas pārstāvēs astoņkārtējie čempioni Rīgas roņi ar skipu Ritvaru Gulbi priekšgalā.

 

OLIMPISKAIS RANGS

Iekavās 2012. un 2013. gada pasaules čempionātos gūtie punkti. Olimpisko spēļu dalībnieces izceltas; Krievija garantējusi vietu kā saimniece; Skotija pārstāvēs Lielbritāniju

Vīrieši

1. Kanāda 26 (14+12)

2. Zviedrija 24 (10+14)

3. Skotija 22 (12+10)

4. Norvēģija 17 (9+8)

5. Dānija 15 (6+9)

6. Ķīna 14 (7+7)

7. Šveice 10 (4+6)

8. ASV 9 (5+4)

9. Jaunzēlande 8 (8+0)

10. Čehija 6 (1+5)

11. Krievija 3 (0+3)

12. Francija 3 (3+0)

13. Japāna 2 (0+2)

14. Vācija 2 (2+0)

15. Somija 1 (0+1)

16. Dienvidkoreja 0 (0+0)

Sievietes

1. Zviedrija 24 (12+12)

2. Šveice 22 (14+8)

3. Skotija 21 (7+14)

4. Kanāda 20 (10+10)

5. ASV 17 (8+9)

6. Krievija 11 (4+7)

7. Dānija 10 (5+5)

8. Dienvidkoreja 9 (9+0)

9. Vācija 8 (6+2)

10. Japāna 6 (0+6)

11. Ķīna 6 (2+4)

12. Itālija 6 (3+3)

13. Latvija 1 (0+1)

14. Čehija 1 (1+0)

15. Norvēģija 0 (0+0)

 

Olimpisko spēļu čempioni kērlingā

Gads Vīrieši Sievietes

1924. Lielbritānija —

1998. Šveice Kanāda

2002. Norvēģija Lielbritānija

2006. Kanāda Zviedrija

2010. Kanāda Zviedrija

 

Olimpiskais kvalifikācijas turnīrs

2013. gada 10.—15. decembris BLZ Arena Fisenē (Vācija)

Vīrieši

Čehija, Somija, Francija, Vācija, Japāna, Dienvidkoreja, Jaunzēlande, ASV

Sievietes

Ķīna, Čehija, Itālija, Vācija, Japāna, Latvija, Norvēģija

Latvijas izlases spēļu kalendārs

Otrdiena, 10. decembris

Itālija—Latvija plkst. 21

Trešdiena, 11. decembris

Latvija—Norvēģija plkst. 13

Latvija—Vācija plkst. 21

Ceturtdiena, 12. decembris

Japāna—Latvija plkst. 15

Piektdiena, 13. decembris

Latvija—Ķīna plkst. 9

Sestdiena, 14. decembris

Čehija—Latvija plkst. 9