Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Divas no septiņām

Septiņas sieviešu kērlinga izlases no 5. līdz 10. decembrim Čehijas alus brūvēšanas galvaspilsētā Pilzenē cīnīsies par divām ceļazīmēm uz 2018. gada Phjončhanas olimpiskajām spēlēm. Latvijas valstsvienība — Iveta Staša-Šaršūne, Ieva Krusta, Santa Blumberga, Evelīna Barone, Zanda Bikše — mērosies spēkiem ar Čehijas, Dānijas, Ķīnas, Somijas, Vācijas un Itālijas pārstāvēm, pretendējot uz Latvijas kērlinga debiju olimpiskajās spēlēs.

Pēdējos divos pasaules čempionātos — 2016. un 2017. gadā — kērlinga izlases krāja olimpiskos kvalifikācijas punktus, lai automātiski izcīnītu ceļazīmes uz Dienvidkoreju. Sieviešu konkurencē olimpisko spēļu saimniecei Dienvidkorejai 2018. gada februārī Phjončhanā pievienosies Kanāda, Krievija, Šveice, Lielbritānija (tika ieskaitīti Skotijas izcīnītie punkti), ASV, Zviedrija un Japāna, bet atlikušās divas vietas tiks izspēlētas Čehijā.

Tiesības startēt olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā Pilzenē saņēma izlases, kuras no 2014. līdz 2017. gadam vismaz vienu reizi bija cīnījušās pasaules čempionātā. Latvijas sieviešu valstsvienība piedalījās 2014. gada pasaules čempionātā Kanādā. Savukārt Latvijas vīriešu izlasei šajā laikaposmā ne reizi neizdevās iekļūt pasaules čempionāta dalībkomandu pulkā, tādēļ tā nevarēja pretendēt uz līdzdalību olimpiskajās spēlēs.

Pilzenē septiņas sieviešu komandas vispirms aizvadīs apļa turnīru, pēc kura rezultātiem trīs labākās izlases saglabās izredzes uz vienu no divām ceļazīmēm uz Dienvidkoreju. Tad pamatturnīra pirmās un otrās vietas ieguvēju spēles uzvarētājs izcīnīs ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm, bet šī mača zaudētājs vēl cīņā ar trešās pozīcijas īpašnieci izspēlēs otro pilno lozi.

Sešām Eiropas valstu izlasēm dalība kontinenta čempionātā Šveicē (17.—25. novembris, Sanktgallenē) kļūs par savdabīgu ģenerālmēģinājumu pirms atbildīgajām sacensībām Čehijā. Latvijas sieviešu kērlingu abos šajos turnīros pārstāvēs Ivetas Stašas-Šaršūnes komanda.

Žurnāla iznākšanas laikā tika prognozēts, ka komanda abos turnīros gan nestartēs identiskā sastāvā. Iveta Staša-Šaršūne, Ieva Krusta, Santa Blumberga, Evelīna Barone pārstāvēs Latviju gan Šveicē, gan Čehijā, piekto vietu sastāvā Eiropas čempionātā ieņemot Madarai Bremanei, bet olimpiskajā kvalifikācijā — Zandai Bikšei.

Šāgada janvārī par Latvijas kērlinga 16. čempionāta uzvarētājām sieviešu konkurencē kļuva JKK/Rudzītes pārstāves — Rasa Brūna, Daina Barone, Līga Avena, Ieva Rudzīte, Ieva Palma, taču atbilstoši Latvijas Kērlinga asociācijas (LKA) noteiktajai jaunajai sistēmai automātiski nesaņēma tiesības pārstāvēt Latvijas izlasi oficiālajos turnīros.

— Latvijas čempionātā jūsu komanda ieņēma tikai ceturto vietu, taču ar to bija pietiekami, lai paliktu pretendentu pulkā par tiesībām pārstāvēt valsts izlasi?

— Ziemā kļuva zināmas četras labākās Latvijas čempionāta komandas, kurām rudenī bija jācīnās īpašā turnīrā par iespēju pārstāvēt Latvijas izlasi Eiropas čempionātā Šveicē. Pamatojums šai jaunajai sistēmai ir tāds, ka uz Eiropas čempionātu dodas tobrīd spēcīgākā Latvijas vienība, — sarunā ar žurnālu Sports pastāstīja Latvijas izlases kapteine Iveta Staša-Šaršūne. — Pagājušā gada oktobrī pasaulē nāca mans mazulis, tādēļ valsts čempionāta laikā nebiju labākajā sportiskajā formā, komandai paliekot ceturtajā vietā. Tomēr jaunā sistēma mums nodrošināja vēl vienu iespēju apliecināt, ka esam cienīgas pārstāvēt Latviju arī šajā Eiropas čempionātā. Septembra un oktobra mijā uzvarējām šajā kvalifikācijas turnīrā.

— Olimpiskajam kvalifikācijas turnīram varējāt gatavoties jau kopš pavasara?

— Papildu pārspēles par iespēju pārstāvēt Latviju olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā bija neplānots pasākums. Tā kā Latvijas čempionātā palikām bez medaļām, tad četru gadu ranga summā mūs noķēra Nicoll/Regža. Latvijas Kērlinga asociācija nolēma rīkot īpašu spēļu sēriju, lai noteiktu komandu, kura brauks uz Čehiju. Maijā notikušajā cīņā bijām pārākas ar 3:0.

Līdz ar to no maija jau varējām sākt gatavošanos olimpiskajai kvalifikācijai, bet izcīnītā ceļazīme uz Eiropas čempionātu ļāva papildināt to ar dalību augsta līmeņa sacensībās. Vasarā esam labi pastrādājušas gan pie fiziskās izturības, gan savstarpējās psiholoģiskās sapratnes. Pēc ledus treniņu uzsākšanas secinājām, ka mums tomēr nepieciešams treneris — padomdevējs no malas. Prieks, ka Latvijas kērlinga meistars Ritvars Gulbis piekrita mums palīdzēt, iepazīstinot mūs arī ar savu gadu gaitā izveidoto skatījumu uz spēli.

— Divus tik nozīmīgus turnīrus šķirs nedaudz vairāk par nedēļu.

— Nešaubīgi, ka Eiropas čempionāts ir ļoti svarīgs turnīrs, bet sekmīgs starts olimpiskajā kvalifikācijā ir daudz nozīmīgāks. Nesenajā Latvian International Challengerturnīrā Tukumā varējām pārliecināties, ka esam sasniegušas labu sportisko formu un ir potenciāls parādīt labu sniegumu arī Šveicē. Ar domām par savas spēles kvalitātes uzlabošanu startēsim Eiropas čempionātā. Šveicē startēsim B divīzijā, taču šīs grupas vadošo izlašu meistarības līmenis ir ļoti līdzīgs A divīzijas lejasgala komandām. Skaidrs, ka iepriekš vietu sadalījumu būs grūti prognozēt.

— Kuras būs favorītes cīņā par olimpiskajām ceļazīmēm?

— Ķīnas kērlinga izlase noteikti būs kvalifikācijas turnīra favorīte, bet pārējās sešas komandas ir spēkos līdzīgas. Apļa turnīra noslēgumā nepieciešams iekļūt labāko trijniekā, bet pēc tam jau visu izšķirs viens vai divi mači. Katrai izlasei var gadīties viena ļoti veiksmīga spēle vai arī mačs, kurā nekas neizdodas, tādēļ prognozēt, kā viss notiks Čehijā, ir ļoti grūti.

— Cik lielas ir Latvijas kērlinga izlases ambīcijas?

— Skaidrs, ka Eiropas čempionātā mērķēsim uz B divīzijas medaļām, arī olimpisko sapni varam piepildīt — nepieciešams doties cīņā ar maksimālo atdevi un koncentrēšanos katrā epizodē.

 

EIROPAS ČEMPIONĀTS

(17.—25. novembris, Sanktgallene, Šveice)

Vīrieši

A divīzija. Austrija, Itālija, Krievija, Nīderlande, Norvēģija, Skotija, Slovākija, Šveice, Vācija, Zviedrija.

B divīzija. Anglija, Beļģija, Čehija, Dānija, Francija, Igaunija, Izraēla, Latvija, Lietuva, Polija, Slovēnija, Somija, Spānija, Turcija, Ungārija, Velsa.

Sievietes

A divīzija. Čehija, Dānija, Itālija, Krievija, Skotija, Šveice, Turcija, Ungārija, Vācija, Zviedrija.

B divīzija. Anglija, Baltkrievija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Somija, Spānija.

 

OLIMPISKAIS KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRS

(5.—10. decembris, Pilzene, Čehija)

Vīrieši

Čehija, Dānija, Itālija, Krievija, Ķīna, Nīderlande, Somija, Vācija.

Sievietes

Čehija, Dānija, Itālija, Ķīna, Latvija, Somija, Vācija.