Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kam sākums,kam karjeras beigas?

Māra Jurševica

Otrdien Tokijā sāksies sezonas pēdējais svarīgākais daiļslidošanas pasākums – pasaules čempionāts. Gandrīz pussimts dalībnieču konkurencē startēs arī Latvijas meistare Jūlija Tepliha.

Čempione mēģinās aizstāvēt titulu

Pērn spožāko godalgu izcīnīja amerikāniete Kimija Meisnere. Šogad viņa kļuva par valsts čempioni, un pirms došanās uz Japānu nozīmīgākais starts bija Četru kontinentu meistarībā. Arī no tās viņa atgriezās ar galveno godalgu.

„Man ļoti patīk jaunā izvēles programma," apmierināta bija Kimija. „Treniņos to slidoju katru dienu un pirms pasaules čempionāta viss izdodas. Esmu komandas līdere un izjūtu lielu atbildību.

Meisnerei ir tikai sešpadsmit gadu, taču viņa arī tagad tiek uzskatīta par galveno favorīti. Mieru viņai nedos eiropietes, jo īpaši itāliete Karolina Kostnere un šveiciete Sāra Meiere.

Japānas daiļslidošanas cienītāji gaida kādas savas tautietes izcilu sniegumu. Pasaules vicečempione Fumie Suguri nevarēs startēt. Četru kontinentu čempionātā viņa guva traumu. Tā bija nopietnāka nekā sākumā likās, un sacensības dzimtenē viņai ies secen. Lielākās cerības saistās ar 19 gadu veco Miki Ando. 2004. gadā viņa pasaules meistarībā bija ceturtā. Labas izredzes ir arī 16 gadu vecajai Mao Asadai. Viņa pērn pasaules junioru čempionātā ieguva zelta medaļu.

Eiropieši līderi

Vai šoreiz būs eiropiešu un pārējo sāncensība vīru konkurencē? Bet varbūt Vecā kontinenta pārstāvji neļaus pārējiem pat pietuvoties pjedestāla augstākajiem pakāpieniem. Tāpat kā tas notika pērn, kad uzvarētāja titulu izcīnīja šveicietis Stefans Lambjēls un sudraba godalga tika francūzim Braienam Žubēram, kurš janvārī tika kronēts par Eiropas čempionu.

Kas notiek citās pasaules malās? Amerikānis Evans Lisačeks kļuvis par Četru kontinentu sacīkšu uzvarētāju. Pagājušajā gadā viņam tika pasaules bronza. Lielisks stimuls Evanam veiksmīgam startam ir viņa trenera Frenka Kerola starptautiskā atzinība. Kerols Tokijā tiks uzņemts pasaules daiļslidošanas Slavas zālē. Tas būs īpašs brīdis, jo tieši pirms trīsdesmit gadiem viņa audzēkne Linda Fretiena Japānas galvaspilsētā kļuva par pasaules čempioni.

Frenka Kerola audzēkņi izcīnījuši daudzus pasaules un nacionālos čempionu titulus. Viņš ir viens no trijiem treneriem, kura audzēkņi vienā gadā gan sieviešu, gan vīriešu konkurencē triumfējuši nacionālajā meistarībā. 2001. gadā tas izdevās Mišelai Kvanai un Timotijam Gēbelam.

Cīņā par godalgām Tokijā, iespējams, iesaistīsies arī japānis Nobunari Oda, kā arī trīskārtējais Kanādas čempions Džefrijs Batls un viņa tautietis Emanuels Sandhu. Viņi visi trīs pagājušā gada meistarībā bija labāko trijniekā.

Dubrēla ir pacietīga

Kanādas deju pāris Marija Fransa Dubrēla un Patriss Lazons Četru kontinentu čempionātā pārtrauca trīs gadu ilgo Tanitas Belbinas un Bena Agosto triumfu, kļūstot par uzvarētājiem. Pēc svinīgās apbalvošanas zinātāji tincināja Patrisu, kad beidzot tikšot svinētas kāzas ar ilggadējo partneri. Sarunā iesaistījusies Marija Fransa un teikusi: „Esmu gaidījusi gandrīz desmit gadu. Esmu pacietīga. Kad mums beidzot būs laika skaistām svinībām, tad arī salaulāsimies. Bet pagaidām nopietni gatavojamies pasaules čempionātam. Varbūt izdosies sudrabu apmainīt pret zeltu…"

Tālejoši plāni ir šā gada Eiropas čempioniem francūžiem Izabelai Delobēlai un Olivjē Šenfelderam. Ja reiz izdevies triumfēt vienreiz, kādēļ to nepamēģināt arī Tokijā? No neveiksmes šoka, domājams, attapušies pasaules zelta īpašnieki bulgārie Albena Denkova un Maksims Staviskis. Vecā kontinenta sacīkstēs viņi palika trešie.

Arvien meistarīgāki un interesantāki kļūst Ķīnas dejotāji. Tomēr nez vai jau šoreiz viņi spēs aizsniegties līdz godalgām.

Triumfs garantēts?

Ar lielu pārliecību Japānā ieradušies Ķīnas pāru slidotāji. Kādēļ gan nebūt pārliecinātiem, ja pagājušajā gadā pasaules čempionātā tika svinēta dubultuzvara. Turklāt pārliecinoša. Toreiz triumfēja Sina Pana/Jans Tons un Dana Žana/Hao Žans. Vēl nesen Četru kontinentu meistarsacīkstēs galveno godalgu ieguva viņu tautieši Sju Šena/Žao Honbo. Tieši viņi pirms došanās uz Tokiju nolēma treniņos ņemt neilgu pārtraukumu, lai atgūtu spēkus pirms slidošanas Japānā. Taču nez vai priekšlaikus viņiem vajadzētu priecāties. Visaugstākos mērķus sev izvirzījuši Eiropas jaunie čempioni – Vācijas sportisti Aļona Savčenko un Robins Šolkovijs. Tuvojoties karjeras izskaņai, savu vārdu grib skaļi vēl pateikt pieredzējušie krievi Marija Petrova un Aleksejs Tihonovs. Iespējams, uz ledus izies arī kanādieši Džesika Dubē un Brjūss Deivisons, kuri pārliecinoši iesāka sezonu. Taču Četru kontinentu čempionātā, izpildot izvēles programmu, Džesika krita, un partneris neviļus ar slidu viņai sagrieza vaigu un degunu. Kanādiete jau atveseļojusies pēc operācijas un nespēj iedomāties, ka pasaules čempionāts notiktu bez viņiem.

Māra JURŠEVICA