Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kamēr neesi pirmais

Kristapa Zvejnieka uzvara Vispasaules studentu spēlēs kombinācijā (nobrauciens plus slaloms), Leldes Gasūnas spēja iekļūt Pasaules kausa izcīņas posma labāko trīsdesmitniekā slalomā — tie bija galvenie argumenti, kas pamatoja mūsējo ambīcijas Phjončhanā. Turklāt Zvejnieks bija ieguvis tiesības startēt visās kalnu slēpošanas disciplīnās.

Vējš olimpisko spēļu pirmās svētdienas rītā atceļ nobraucienu, aizbīdot to aiz kombinācijas sacensībām. Kristapam Zvejniekam zūd iespēja ar lielo nobraucienu labāk sagatavoties mazajam. Turklāt izmaiņu dēļ pirmdien nevar notikt arī treniņbrauciens kombinācijas nobrauciena trasē. Bet viņš bija lielā nobrauciena startam gatavs! Veikti trīs secīgi treniņbraucieni, iegūta pārliecība. Atlika doties trasē ceturto reizi pēc oficiāla rezultāta.

TRAJEKTORIJAS LIDOJUMOS UN SNIEGĀ

Kombinācijas nobrauciens sākas, kā paredzēts — otrdien, 13. datumā, kas Kristapam rādās labvēlīgs. Kaut gan… Vējš negrasās atkāpties, trases viducī raujot gaisā sniega virpuļus, startu uz minūtēm padsmit atceļot, pēc tam, kad jaunais vācietis Tomass Dresens (8. pozīcija PK kopvērtējumā) sasniedzis labāko rezultātu (1:19,24), sacensības uz brīdi pat pārtraucot, bet tad ļaujot tām ritēt savu gaitu.

Zvejnieks startē ar piecdesmito numuru un 65 vīru konkurencē finišē ar 51. rezultātu, līderim 2050 m garajā trasē (25 vārti, 650 m augstumu starpība) ar četriem mākslīgi veidotiem tramplīniem gariem lidojumiem un sešiem dabiskā reljefā paslēptiem zaudējot tikai 3,78 sekundes. “Esmu diezgan apmierināts,” atzīst mūsu trīskārtējais olimpietis. “Braucienu veicu pa iecerētajām trajektorijām. Mazāk par četrām sekundēm zaudēt nobraucienā  — man tas nav slikti. Drošības sajūta bija pat pārāk liela, tiecoties pēc ideālām līnijām, atļāvos pat mazliet riskēt, lai tiktu tuvāk trīsdesmitniekam. Vieta neizskatās īpaša, bet atstarpe līdz līderiem nav liela. Un kombinācijā tas ir galvenais.” Vējš lielajos lidojumos brīžiem gāzis atpakaļ, cēlis par daudz uz augšu.

Pēc dažām stundām sacensības turpinās slalomā, kurā Kristaps pārsteidz vēl vairāk, sasniedzot četrpadsmito rezultātu un divu disciplīnu rezultātu summā pārceļoties uz 26. vietu. Tikai divas sekundes simtdaļas pietrūkst, lai būtu labots Ivara Ciaguna rekords, kam līdz šim olimpiskajās spēlēs veicies vislabāk, Soltleiksitijā izcīnot 25. vietu. “Slaloma brauciens nebija tas labākais,” tūlīt pēc finiša Kristaps vērtē kritiski. “Bet… 26. vieta — nav slikti. Varēja labāk, bet tā ir vienmēr, kamēr neesi pirmais.”

Latvietis atzīst, ka atšķirībā no citām šīssezonas sacensībām šoreiz braucis uz riska robežas, tādējādi vācot arī sīkas kļūdiņas. “Trase bija uzsprausta sarežģīta,” viņš atzina. “Pat pēdējā čūskā pirms paša finiša daudzi lidoja ārā. Ne viens vien tāpat kā es Sočos uzbrauca virsū mietam. Tā šodien bija populāra kļūda.”

Starp citu, nobraucienā Kristaps startējis ar sava drauga čeha Krištofa Križla slēpēm, kurš nedēļu pirms spēlēm sarāvis ceļgala krusteniskās saites. Sacensībām tās sagatavojis arī  Krištofa servisa meistars. Paldies viņam par labo slīdamību! Savukārt slaloma slēpēm iepriekšējā vakarā Kristaps pats gan asinājis kantes, gan uz slīdvirsmas kausējis parafīnus. Kā parasti.

Kalnos kā knaģi veļas auklā šūpojas pacēlāju vagoniņi un spēcīgā vēja dēļ tiek atceltas pat sacensības slalomā dāmām. Iecerētā sacensību programma kļūst par ilūziju, un Kristapam Zvejniekam nākas pieņemt lēmumu, kas nozīmē, ka viņš nebūs pirmais latvietis, kas olimpiskajās spēlēs startējis visās disciplīnās. Izlaists tiek arī supergigants, jo izmaiņu dēļ tas tagad pārklājas ar treniņiem tehniskajās disciplīnās.

PAŠKRITISKĀ STILĀ

Leldei Gasūnai otrās olimpiskās spēles sākas ar milzu slalomu, kurā viņa no 79 dalībniecēm pirmajā braucienā finišē 43. pozīcijā, bet otrajā aizsniedzas līdz 43. vietai, olimpiskajai čempionei un Pasaules kausa īpašniecei Mikaelai Šifrinai (ASV) zaudējot vairāk, nekā cerēts (13,93 sekundes). Slalomā siguldiete ir mazliet veiksmīgāka un izcīna 37. vietu.

“Tas nav tas, ko spēju,” klaji sarūgtināta pēc abām sacensībām jūtas Lelde. “Zinu savu potenciālu, zinu, ko varu izdarīt, bet patlaban neesmu savā labākajā formā,” turpina pukoties slēpotāja, liekot atcerēties neveiksmīgo sezonas sākumu un veselības likstas janvārī, kuru dēļ pirms spēlēm tika zaudēta arī sacensību prakse. “Iepriekšējais starts bija gandrīz pirms diviem mēnešiem,” atgādina Lelde. “Nebiju atguvusi pārliecību. Vārtu veikšanai izvēlējos pārāk piesardzīgas līnijas, līdz ar to sekundes desmitdaļas krājās. Tā bija visos braucienos un gandrīz visos vārtos. Pārāk tālu turējos no mietiem. Necīnījos pietiekami uzbrūkošā stilā.”

“Grūti gāja, kājas juta, plaušas juta, sirds strādāja, bet esmu ticis līdz lejai gluži cienījamā kompānijā, tad jau izdevusies diena,” vēl aizelsies pēc finiša 35. vietā milzu slalomā klāsta Kristaps Zvejnieks, atzīstot, ka šajā disciplīnā šī viņam bijusi otra smagākā sacensība karjerā. “Tā bija cīņa līdz pašam pēdējam mietam. Pirmajā trasē varēja redzēt, ka tie, kas beigās atlaida, domāja — trīs vārti palikuši, mierīgi izbraukšu cauri, nē, nekas viņiem neiznāca, visi izlidoja ārā. Daudzi vārti bija uz pakalniem uzlikti, kuros ejot nākamo mietu neredz un grūti noturēt pareizo trajektoriju, turklāt tevi met gaisā, bet, ja slēpes nav pie sniega, līniju mainīt nav iespējams. Otrā trase ar vairāk šķērsām liktiem vārtiem fiziski bija grūtāka.”

Tāpat kā kombinācijā, arī milzu slalomā uzvar izcilākais šo laiku kalnu slēpotājs — vienīgais vīrs, kas savos 29 gados spējis izcīnīt septiņus lielos Pasaules kausus pēc kārtas, — seškārtējais pasaules čempions austrietis Marsels Hiršers.

NEVEIKSMES PUSĒ

Trīspadsmitās sacensību dienas rīts Kristapam Zvejniekam ir neveiksmīgs. No pirmās slaloma trases viņš izlido jau augšdaļas stāvumā, gandrīz turpat, kur nu jau divkārtējais olimpiskais čempions Marsels Hiršers. Līdzīgas neveiksmes no 106 dalībniekiem pirmajā trasē piedzīvo 54 slēpotāji. Otrajā  — vēl deviņi, arī norvēģis Henriks Kristofešens, kurš, būdams līderis, startē pats pēdējais. Tādējādi par čempionu kļūst zviedrs Andrē Mīrers, kas, pirmajā trasē finišējis otrais, cīņu turpina mazliet rezervētāk (8. rezultāts). Citi konkurenti 62 slaloma vārtos metas pēc klasiskā principa — visu vai neko! Un iegūst itin daudz  — austrietis Mihaels Mats no 12. vietas paceļas uz trešo, šveicietis Ramons Cēnheizerns no devītās uz otro. Jāpiebilst, ka Mīrers ir otrais zviedrs pēc leģendārā Ingmāra Stenmarka (uzvaras slalomā un milzu slalomā 1980. gadā), kas kļuvis par olimpisko čempionu kalnu slēpošanā. Turklāt savos 35 gados viņš labojis nacionālo vecuma rekordu, kas iepriekš piederēja Sikstenam Jernbergam, kurš 1964. gada spēlēs 50 km slēpojumā uzvarēja 34 gadu un 364 dienu vecumā.

Savukārt norvēģi pazaudē kārtējo zelta medaļu. Kalnu slēpošanā, tāpat kā biatlonā viņiem jāapmierinās ar vienu uzvaru. Distanču slēpošanā gan tiek izcīnītas septiņas pirmās vietas, tomēr karaliskajā 50 km slēpojumā pjedestāls paliek vispār bez norvēģiem. Un spēļu noslēgumā ar 14 zelta medaļām Norvēģijai pirmā vieta jādala ar Vāciju. Kopumā gan piecmiljonīgajai ziemeļu tautai ir par astoņām medaļām vairāk  — 39.

 

KALNU SLĒPOŠANA

Dāmas

Milzu slaloms

1. Mikaela Šifrina (ASV) 2:20,02

2. Rangnhilla Mūvinkele (Norvēģija) +0,39

3. Federika Brinjone (Itālija) +0,46

4. Viktorija Rebensburga (Vācija) +0,58

5. Marta Basino (Itālija) +0,67

6. Frīda Hansdotere (Zviedrija) +1,03

43. Lelde Gasūna (Latvija) +13,93

54. Ieva Januškevičūte (Lietuva) +27,00

80. Anna Lota Jegeva (Igaunija) nefinišēja

Slaloms

1. Frīda Hansdotere (Zviedrija) 1:38,63

2. Vendija Holdenere (Šveice) +0,05

3. Katarīna Galhūbere (Austrija) +0,32

4. Mikaela Šifrina(ASV) +0,40

5. Anna Svenna Lāšone (Zviedrija) +0,98

6. Nīna Havere-Lēseta (Norvēģija) +1,53

37. Lelde Gasūna (Latvija) +10,68

43. Ieva Januškevičūte (Lietuva) +15,92

48. Anna Lota Jegeva (Igaunija) +21,88

Kungi

Alpu kombinācija

1. Marsels Hiršers (Austrija) 2:06,52

2. Aleksis Pinturo (Francija) +0,23

3. Viktors Mifā-Žandē (Francija) +1,02

4. Marko Švarcs (Austrija) +1,35

5. Teds Ligetijs (ASV) +1,45

6. Tomā Mermilo-Blondēns (Francija) +1,50

26. Kristaps Zvejnieks (Latvija) +5,24

Milzu slaloms

1. Marsels Hiršers (Austrija) 2:18,04

2. Henriks Kristofešens (Norvēģija) +1,27

3. Aleksis Pinturo (Francija) +1,31

4. Žans Kranjecs (Slovēnija) +1,73

5. Tomā Fanarā (Francija) +1,79

6. Viktors Mifā-Žandē (Francija) +1,81

35. Kristaps Zvejnieks (Latvija) +10,23

40. Tormiss Laine (Igaunija) +12,84

41. Andrejs Drukarovs (Lietuva) +20,15

Slaloms

1. Andrē Mīrers (Zviedrija) 1:38,99

2. Ramons Cēnheizerns (Šveice) +0,34

3. Mihaels Mats (Austrija) +0,67

4. Klemāns Noels (Francija) +0,71

5. Aleksis Pinturo (Francija) +0,73

6. Viktors Mifā-Žandē (Francija) +0,76

41. Andrejs Drukarovs (Lietuva) +28,18

Kristaps Zvejnieks (Latvija) nefinišēja

Tormiss Laine (Igaunija) nefinišēja