Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas Kērlinga asociācija

PREZIDENTE IEVA PALMA

Latvijas Kērlinga asociācijas (LKA) prezidente kopš 2015. gada septembra. Absolvējusi Latvijas Medicīnas akadēmiju, patlaban — Sandoz d.d. pārstāvniecības biznesa vadītāja Latvijā. Trenējusies vieglatlētikā, bijusi Latvijas jauniešu čempione. Kērlingu spēlē vairāk nekā desmit gadus, divkārtēja Latvijas čempione, divas reizes piedalījusies Eiropas Mix čempionātos. LKA valdē darbojas pieci profesionāļi, katram ir savas zināšanas un atbildība par asociācijas attīstību un sporta veida popularizēšanu.

KĀPĒC KĒRLINGS?

Kērlings ir unikāls tāpēc, ka iemāca ļoti labi sastrādāties, jo komandā ir tikai 4—5 cilvēki. Šajā sporta veidā ārkārtīgi svarīga ir katra komandas dalībnieka loma un sniegums. Jebkurā spēles brīdī ikvienam ir jābūt gatavam palīdzēt pārējiem komandas biedriem. Emocionālā saskaņa un savstarpējā sapratne ir nozīmīgs elements, kas nosaka komandas rezultativitāti. Kērlinga komandu veidojot, pozīcijas tiek iedalītas, ņemot vērā katra dalībnieka stiprākās īpašības — piemēram, komandas kapteinim jābūt ar spēcīgu stratēģisko domāšanu. Kērlingā gūtās iemaņas palīdz arī ikdienā, jo veido izpratni, ka komanda ciešā un saliedētā darbā strādā vienam kopējam mērķim.

Spēlē, kas ilgst 2—2,5 stundas, komandas dalībniekiem jābūt fiziski un emocionāli gataviem sastrādāties, koncentrēt uzmanību, domāt vairākus gājienus uz priekšu — ne velti šo spēli dēvē par šahu uz ledus. Kērlings pilnveido indivīda emocionālo un fizisko sagatavotību, kā arī stratēģisko domāšanu.

Lai iesāktu spēlēt kērlingu, nav nepieciešami milzīgi finansiāli ieguldījumi. Spēlēt gribētājam nepieciešams silts tērps un kurpes ar rievotām zolēm, kas neslīd uz ledus. Ja cilvēks nolēmis nodarboties ar sportu profesionālāk, jāiegādājas speciālie apavi. Papildu inventārs ir īpaša slotiņa, kas izīrējama katrā kērlinga hallē.

Mūsu priekšrocība — Latvijā kērlingā īsā laikā var sasniegt līmeni, lai startētu Eiropas vai pasaules čempionātos, jo konkurence pagaidām ir relatīvi neliela.

IZPLATĪBA

Juridiskie biedri: 11

Reģistrētie sportisti: 230

Sportisti līdz 18 gadu vecumam: 30

Treneri: 3

Pieejams: Rīgā, Ventspilī, Daugavpilī, Tukumā

SITUĀCIJA

Patlaban Latvijā kērlingu aktīvi spēlē 8 sieviešu, 10 vīriešu un 2 senioru komandas. Lai gan komandu skaits ir neliels, Latvija veiksmīgi startējusi gan Eiropas, gan pasaules čempionātos. Aug jaunā Latvijas kērlinga spēlētāju paaudze, aktīvi spēlē un piedalās sacensībās arī junioru kērlinga komandas.

LKA aktīvi un veiksmīgi kērlingā iesaista skolas vecuma jauniešus. Kopš 2015. gada šis sporta veids tiek prezentēts jauniešiem skolās — var iemēģināt roku arī grīdas kērlingā. Labākajiem entuziastiem LKA dod iespēju trenēties specializētajā kērlinga hallē, kā arī nodrošina apstākļus, lai šie jaunieši varētu turpināt treniņus un attīstīt savas iemaņas.

Ilgu laiku vienīgā specializētā kērlinga halle Baltijas valstīs atradās Rīgā, bet nesen tika atklāta halle arī Igaunijā. Šādas specializētās halles nodrošina sporta veida popularitātes pieaugumu. Latvijā iespējas regulāri trenēties kērlingā ir Rīgā, Ventspilī un Daugavpilī.

LIELĀKIE SASNIEGUMI:

sieviešu izlasei — 12. vieta pasaules čempionātā 2010., 2013., 2014. gadā; 7. vieta Eiropas čempionātā 2013. gadā;

vīriešu izlasei — 8. vieta Eiropas čempionātā 2013. gadā;

jauktā pāra izlasei — 7. vieta pasaules čempionātā 2008. gadā;

junioru sieviešu izlasei — 10. vieta pasaules junioru B grupas čempionātā 2016. gadā;

junioru vīriešu izlasei — 11. vieta pasaules junioru B grupas čempionātā 2004. gadā;

senioru sieviešu izlasei — 10. vieta pasaules čempionātā 2016. gadā;

senioru vīriešu izlasei — 12. vieta pasaules čempionātā 2013. gadā;

ratiņkrēslu kērlinga izlasei — 3. vieta pasaules ratiņkrēslu B grupas čempionātā 2014. gadā.

STRATĒĢIJA

Kērlings ir pieejams ikvienam — no 10 līdz pat 70 gadu vecumam. Šodien kērlingu aktīvi spēlē aptuveni 200 sportistu, bet stratēģiskajā LKA plānā ir konkrēts mērķis — līdz 2022. gadam iesaistīt vismaz 700 aktīvus spēlētājus. Kā to izdarīt?

LKA stratēģiskās attīstības plāns 2016.—2022. gadam ir pieskaņots olimpisko spēļu ciklam. Asociācijas definētā attīstības vīzija — „kērlings ir visiem pieejams, atpazīstams un cienījams sporta veids Latvijā”. Asociācijas attīstības stratēģija balstās uz četriem galvenajiem elementiem — infrastruktūras attīstību, aktīvo spēlētāju skaita palielināšanu, atpazīstamības veicināšanu un augstu sasniegumu veicināšanu.

Lai kērlingu padarītu pieejamu visiem, asociācijas vadība izvirzījusi uzdevumu sešu gadu laikā Latvijā izveidot 10 kērlinga celiņus. Nacionālā stadiona Daugava attīstības plānā ir iezīmēta kērlinga halle, bet ar to vien ambīcijas nebeidzas — tiek meklētas iespējas izveidot halli arī Pārdaugavā, Rīgā, kā arī citās Latvijas pilsētās.

KONTAKTI

Biķernieku iela 121h, Rīga, LV-1021

president@curling.lv

Mājas lapa: www.curling.lv

Autori: Līga Vanaga