Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mainīsies, lai atkal celtos

Pēc neveiksmes Vankūveras olimpiskajās spēlēs šķita, ka pār Latvijas biatlonu nolaists sēru karogs. Aktīvo sportu pameta gan vairāki izlases dalībnieki, gan vēl daudzāki tās kandidāti. Tika zaudēts LOV atbalsts un šosezon pirmo reizi valsts izlases galvenais treneris strādā bez algas.

“Tas būs mans ziedojums biatlonam,” saka uzņēmējs Intars Berkulis, kurš nodarbojas ar mežsaimniecību. Agrāk Intars strādājis Alūksnes sporta skolā, bijis arī junioru izlases galvenais treneris. Pats bijis biatlonists, viņš šajā sporta veidā skolojis Lībieti, Pleikšni, Rastorgujevu, Rozenbergu un vēl dažus pazīstamus tās puses puišus.
Vai sabiedriskā kārtā iespējams sagatavot komandu tik nopietnām sacensībām kā Pasaules kausa izcīņa? “Intars izstrādā stratēģiju un treniņu plānus, tos īsteno Jēkabs Nākums — vienīgais algotais treneris,” turpina Latvijas Biatlona federācijas prezidents Jānis Bērziņš.”Jēkabam ir gan lielā sporta pieredze, gan izglītība, gan ambīcijas un biatlonam arī. Mums saskan.”
Atgādināsim, ka pēc olimpiskajām spēlēm mūsu izlases iepriekšējo šefu Vitāliju Urbanoviču uzaicināja vadīt Ukrainas vīriešu komandu, bet Māris Čakars kļuvis par Igaunijas valstsvienības galveno treneri. Savukārt mums tagad ir vienota dāmu un kungu komanda, kurai Pasaules kausa apritē šosezon droši vien būs vismazākais apkalpojošais personāls — viens treneris un divi slēpju smērētāji — Intars Spalviņš un Aivars Bogdanovs.
Mērķis paliek iepriekšējais. “Nāciju vērtējumā saglabāt vietu labāko divdesmitniekā,” norāda prezidents. “Tās vērtība gan kļuvusi zemāka. Starptautiskās federācijas (IBU) šāgada septembra kongress, kurš kārtējo reizi apstiprināja pirmā un vienīgā prezidenta norvēģa Andera Besenberga pilnvaras un atstāja aiz borta līdzšinējo viceprezidentu Aleksandru Tihonovu, noteikumus padarīja stingrākus. Līdz šim divdesmit stiprākās nācijas Pasaules kausa izcīņā katrā disciplīnā varēja pieteikt četrus atlētus, tagad tādas tiesības ir tikai piecpadsmit labākajām. Mums jāsamierinās ar trim sportistiem.
Cietākas kļuvušas arī kvalifikācijas prasības dalībai Pasaules kausa izcīņā. Divdesmit procentu vietā palikuši divpadsmit. Tātad, lai iekļūtu PK apritē, IBU kausa izcīņā vismaz vienā mačā labāko trijnieka vidējam rezultātam nedrīkst zaudēt vairāk par 12 procentiem. Visa PK izcīņa joprojām sadalīta trimestros — triju sacensību posmos, kuros vismaz reizi vienā disciplīnā rezultātam jābūt virs šiem 12 procentiem. Citādi sportista vieta PK tiek zaudēta un jāatgriežas IBU kausa izcīņas apritē.”
Šobrīd tiesības PK startēt ir Ilmāram Bricim, Edgaram Piksonam, Andrejam Rastorgujevam un Jānim Bērziņam. Par tām šīs nedēļas nogalē IBU kausa izcīņas pirmajā posmā norvēģu Beitostolenā jācīnās izlases jaunpienācējam, junioram Rolandam Pužulim, kā arī Žannai Juškānei un Anetei Bricei. Ar Madaras Līdumas un Gerdas Krūmiņas tiesībām atrasties biatlona augstākajā sabiedrībā viss ir kārtībā.
Ļoti būtiski saglabāt iespēju startēt stafetē, kas dod ievērojamus punktus nāciju vērtējumā. Vīriešu četrinieks mums jau šai sacensībai ir kvalificējies, turklāt līdz Jaunajam gadam stafete notiks tikai reizi — otrajā PK posmā decembra vidū Hohfilcenē. Jācer, ka vismaz reizi uz starta varēs iziet arī Latvijas dāmu vienība.
“Komandā ir gan četrdesmitgadīgais pasaules čempionātu laureāts Ilmārs Bricis, gan 22 gadus jaunais Andrejs Rastorgujevs, gan gluži svaigais juniors Ronalds Pužulis. Jaunajiem ir no kā mācīties, ja vien spēsim saliedēt komandu,” spriež Intars Berkulis. “Šī ir eksperimentāla sezona. Līderi Ilmārs Bricis un Madara Līduma, daļēji arī Edgars Piksons tai gatavojās individuāli. Bet kopš jūnija reizi mēnesī uz divu nedēļu treniņnometni tepat Latvijas bāzēs visus aicinājām kopā. Uz augstkalnu nometnēm vasarā aizbrauca tikai tie, kam bija savi sponsori — Līduma, Bricis un Rastorgujevs.”
Optimismu vairo fakts, ka Andrejs Ratorgujevs pasaules čempionātā vasaras biatlonā ar rollerslēpēm izcīnīja trešo vietu gan sprintā, gan iedzīšanā, šajā sporta veidā Latvijai gūstot pirmās medaļas. Savukārt Edgars Piksons apliecināja, ka ir atguvies no Vankūveras stafetes slēpojuma neveiksmīgās šaušanas psiholoģiskās traumas — iedzīšanas sacensībās visās četrās šautuvēs viņš bija ātrs un absolūti precīzs, no 14. vietas paceļoties uz septīto.
“Bet tas nav ziemas spogulis,” precizē Intars Berkulis. “Toties noder pašapziņas stiprināšanai — mēs neesam nekur pazuduši.”
Jau mēnesi izlases dalībnieki Skandināvijā trenējušies uz sniega. Par to prezidents lūdz pateikt paldies Latvijas dzelzceļam, Latvijas valsts mežiem, SEB, Eiro Auto, Norvik bank, Iekšlietu ministrijai un NBS. Lai arī pa mazumiņam, visi šajos grūtajos laikos palīdzējuši iespiest patronas biatlona aptverē.
Pirmie šāvieni atskanēs šīs nedēļas beigās IBU kausa izcīņā Beitostolenā, bet 1. decembrī jau sāksies Pasaules kausa izcīņa Esterzundā.
Biatlons… Šis vārds šobrīd skan kā smaga nopūta. Ne pirmo reizi Latvijas sporta vēsturē. Biatlons ir ciklisks sporta veids, un tas vienmēr spējis celties. Jācer, ka tā būs arī šoreiz. Ja pietiks izturības.
Dainis CAUNE