Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

No atšķirīgām starta vietām uz Pjončhanu

Latvijas kērlinga izlase gan sievietēm, gan vīriešiem no 22. līdz 29. novembrim Šveices pilsētā Šamperī startēs Eiropas čempionāta A grupā, iesaistoties ilgajā cīņā par ceļazīmēm uz 2018. gada olimpiskajām spēlēm Pjončhanā (Dienvidkoreja). Sieviešu izlase līdz ar dalību šā gada pasaules čempionātā jau garantējusi vismaz startu olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, turpretim vīriešiem vēl priekšā cīņa par šādu ceļazīmi.

Lai pretendētu uz startu olimpiskajās spēlēs, izlasēm vispirms nepieciešams vismaz reizi kvalificēties dalībai pasaules čempionātos. Gan kontinenta, gan pasaules čempionāti notiek katru gadu, Eiropu tradicionāli pārstāv astoņas valstis. Labākās sekmes šajā jomā bijušas mūsu dāmu vienībām, taču gan 2013. gadā Rīgā, gan 2014. gadā Sentdžonsā (Kanādā) latvietēm neizdevās pakāpties augstāk par 12. vietu tikpat komandu konkurencē.

Tomēr pat ar startu šāgada pasaules čempionātā bija pietiekami, lai saņemtu vietu olimpiskajā papildu kvalifikācijas turnīrā, kurā tradicionāli tiek izspēlēta pēdējā ceļazīme. Šāds minimālais uzdevums uz jauno olimpisko četrgadi ir arī vīriešu izlases pārstāvjiem. Šo mērķi var izpildīt jau Šamperī ledus hallēs, jo 2015. gada pasaules čempionātam kvalificēsies astoņas vīriešu un sieviešu izlases. Tas gan nenozīmē, ka pietiek ar astotās vietas izcīnīšanu 10 izlašu konkurencē, jo tikai septiņas labākās saņem automātiskās ceļazīmes uz pasaules čempionātu, bet astotās pozīcijas ieguvējām vēl jācīnās pārspēlē ar B grupas čempioni. Tieši šā papildu nosacījuma dēļ Latvijas vīriešu izlase netika pie vietas 2014. gada pasaules čempionātā.

2015. gadā pasaules labākie kērlinga meistari pulcēsies 14.—22. martā Japānas pilsētā Saporo (vīrieši) un 28. martā—5. aprīlī Kanādas pilsētā Halifaksā (sievietes).

VĪRIEŠI: VISPIRMS JĀPALIEK ELITĒ

Eiropas čempionātā vīriešu komandu konkurencē Latviju jau tradicionāli pārstāvēs valsts deviņkārtējie čempioni Rīgas roņi, kuri sacensībās startē ar oficiālo nosaukumu A41/Gulbis. Kapteiņa Ritvara Gulbja vadītajiem kērlingistiem šis būs jau trešais Eiropas čempionāts elites grupā, un tieši pirms gada Stavangerā (Norvēģija) tika sasniegts labākais rezultāts — 8. vieta.

„Minimālais uzdevums ir saglabāt vietu Eiropas čempionāta A grupā, bet pēc tam jau var domāt par ceļazīmes izcīnīšanu uz pasaules čempionātu,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Latvijas izlases kapteinis Ritvars Gulbis. „Debija pasaules čempionātā garantētu mums vietu olimpisko spēļu papildu kvalifikācijas turnīrā. Protams, vienmēr pastāv iespēja, ka tiksim nākamajos trijos pasaules čempionātos un iegūto vietu summa mums ļaus tikt pie automātiskās ceļazīmes uz Pjončhanu. Tas gan ir ideālais scenārijs, pašreiz tomēr labāk koncentrēties progresam soli pa solim.”

— Daudzus gadus Rīgas roņi veido Latvijas izlasi, tādēļ ir iespēja salīdzināt komandas gatavību kārtējam Eiropas čempionātam ar sasniegto pirms gada vai diviem.

— Pirms Eiropas čempionāta esam daudz vairāk trenējušies gan vasarā fiziskās sagatavotības nodarbībās, gan rudenī uz ledus. Jaunums mūsu komandai bija arī uzvedības speciālista piesaistīšana sagatavošanas posmā. Sasniegtie rezultāti nav bijuši pietiekami stabili, lai varētu apgalvot, ka mēs ļoti strauji progresētu. Katrā no līdzšinējiem turnīriem ir bijuši atšķirīgi sarežģījumi ceļā uz maksimālo rezultātu. Tomēr atlikušajā laikā ir visas iespējas sasniegt labāko sportisko formu tieši startiem Šveicē.

— Pēdējos četros gados vienmēr esat bijuši Eiropas labāko divpadsmitniekā — divi starti A grupā un divas otrās vietas B grupā. Kādas prognozes šim čempionātam?

— Skaidrs, ka uz pārsteiguma efektu vai uz sāncenšu vieglprātīgu attieksmi mēs vairs nevaram cerēt, jo Eiropas kērlinga sabiedrībā Latvijas izlase ir pietiekami labi iepazīta. Apmēram pusē no A grupas izlasēm darbs norit profesionāļu režīmā, tādēļ ar vislabāko spēli varam nonākt kaut kur turnīra tabulas vidusdaļā. Ja attiecīgajā spēlē parādām labāko sniegumu, bet pretinieki pieļauj kļūdas, tad varam arī pārsteigt. Situācija līdzīga kā hokejā, salīdzinot, piemēram, Latvijas un Kanādas izlasi.

SIEVIETES: KAPTEINE UN DEBITANTES

Latvijas sieviešu kērlingā izveidojās neierasta situācija, jo no iespējas pārstāvēt valsti Eiropas čempionātā atteicās šo tiesību ieguvējas — Evitas Regžas vadītā Nicoll komanda. Evita Regža kopā ar Daci Regžu, Ievu Bērziņu, Žaklīnu Litaunieci un Ilutu Lindi vēl pavasarī startēja pasaules čempionātā, taču pēcāk vienība piedzīvoja ievērojamas sastāva izmaiņas. Šāda liksta skāra arī 2014. gada Latvijas vicečempiones JKK ar kapteini Ivetu Stašu-Šaršūni, tādēļ septembra beigās tika sarīkots īpašs kvalifikācijas turnīrs, kurā bija iespēja startēt jebkurai vienībai.

Piecu komandu konkurencē par uzvarētājām kļuva JKK kērlingistes pieredzējušās Stašas-Šaršūnes vadībā. Kopā ar Latvijas izlasi 2013. gadā Rīgā pasaules čempionātā pārstāvējušo Stašu-Šaršūni par uzvarētājām kļuva arī Rasa Brūna, Daina Barone, Ieva Rudzīte un Līga Avena.

„Soču olimpisko spēļu cikls mums beidzās ar startu papildu kvalifikācijas turnīrā, kur neizdevās tikt pie kārotās ceļazīmes. Tas arī kļuva par lūzuma punktu komandas darbībā, jo skaidrs, ka nākamais mērķis varētu būt 2018. gada olimpiskās spēles,” sarunā ar žurnālu Sports atceras Latvijas izlases kapteine Iveta Staša-Šaršūne. „Četru gadu cikls ir pietiekami garš, lai pirms tik gara ceļa katra no spēlētājām izvērtētu savas dzīves prioritātes. Līdz ar to vairums sliecās uz to, ka tik nopietna nodarbošanās ar kērlingu vairs nenotiks. Arī pati pavasarī pieņēmu lēmumu samazināt sportošanas intensitāti. Apmēram divas nedēļas pirms šī kvalifikācijas turnīra tomēr saņēmu uzaicinājumu no Jelgavas Kērlinga kluba kļūt par šīs jaunizveidotās komandas kapteini.”

— Jaunā komanda uzvarēja, apsteidzot gan LKK/Maču, gan Nicoll/Regžu!

— Šis tiešām ir dīvains laiks Latvijas sieviešu kērlingā, jo tradicionālajā virknējumā vairs nestartē pēdējo gadu trīs labākās komandas. Skaidrs, ka šajā kvalifikācijas turnīrā pretinieču pulkā bija daudz pieredzējušu kērlinga spēlētāju, bet visu noteica māka ātri saspēlēties apstākļos, kad tik kardināli mainījušies komandu sastāvi.

— Līdz ar to Eiropas čempionātā mūsu izlasi pārstāvēs pieredzējuša kapteine un četras debitantes?

— Ceru, ka ar manu pieredzi būs pietiekami, lai izlase šādā sastāvā nepiedzīvotu izgāšanos Šveicē. Vairumam meiteņu ir apmēram pusotra gada pieredze kērlingā. Vienīgi viceskips Ieva Rudzīte ilgāk nodarbojusies ar kērlingu. Esam paspējušas piedalīties starptautiskā turnīrā Šveicē. Arī pirms Eiropas čempionāta būs vēl vienas sacensības. Protams, milzīgu palīdzību sagatavošanās posmā sniedza Latvijas izlašu trenere Kerija Vilmsa, kura kopš septembra beigām strādā ar mums gan treniņos, gan tādos turnīros kā Rīgas čempionāts. Kērlings mums ir gandrīz katru dienu, tādēļ nevarēsim sūdzēties par sagatavotību Eiropas čempionātam.

 

EIROPAS ČEMPIONĀTA KOMANDAS

(2013. gada EČ ieņemto vietu secībā)

A grupa

Vīrieši

Šveice, Norvēģija, Skotija, Dānija, Zviedrija, Krievija, Čehija, Latvija, Vācija, Itālija

Sievietes

Zviedrija, Skotija, Šveice, Dānija, Krievija, Čehija, Latvija, Vācija, Somija, Igaunija

B grupa

Vīrieši

Francija, Somija, Ungārija, Nīderlande, Igaunija, Polija, Velsa, Anglija, Turcija, Austrija, Spānija, Horvātija, Lietuva, Rumānija, Beļģija, Izraēla

Sievietes

Norvēģija, Itālija, Anglija, Austrija, Turcija, Ungārija, Baltkrievija, Polija, Nīderlande, Slovākija