Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Olimpiskā kērlinga kase Rīgā

 

Pasaules kērlinga čempionāts sievietēm, kas 16. martā sāksies Rīgā, Volvo hallē, Latvijas izlasei būs pirmā, bet ne vieglākā iespēja izcīnīt ceļazīmi uz 2014. gada Soču olimpiskajām spēlēm. Rīgā kļūs zināmas septiņas valstsvienības, kas startēs olimpiskajos Sočos, bet mūsu dāmām visticamāk cīņa par vietām olimpiskajā delegācijā notiks decembrī papildu kvalifikācijas turnīrā, kurā tiks izspēlētas atlikušās divas vietas.

Pasaules Kērlinga federācija (WCF) noteikusi absolūti oriģinālu kvalifikācijas sistēmu, lai noskaidrotu pa desmit valstīm vīriešu un sieviešu konkurencē, kas startēs olimpiskajos Sočos. Uz ceļazīmi var pretendēt vienīgi izlases, kuras tikušas pie teikšanas 2012. vai 2013. gada pasaules čempionātos. Sievietēm tādas būs 14 izlases. Iegūtās vietas tiek transformētas attiecīgā punktu daudzumā. Pagājušā gada Albertas (Kanāda) punktiem tiks pieskaitīti Rīgā iegūtie. Septiņas ar punktiem bagātākās komandas pēc atgriešanās mājās no Rīgas varēs pasūtīt biļetes uz Sočiem. Tradicionāli olimpiskajā turnīrā startēs arī mājinieki. Atlikušās divas vietas tad arī tiks izspēlētas decembrī īpašā turnīrā, kurā startēs pārējās sešas sieviešu vienības. Latvijai iekļūšana labāko divniekā sešu valstu konkurencē noteikti būs mērķis, kuru var sasniegt. Lai ceļazīmi saņemtu Rīgas kases lodziņā, mūsējām visdrīzāk jānokļūst uz pjedestāla.

ČEMPIONVIENĪBU ČEMPIONĀTS

Pēc tradīcijas Eiropas čempionātā mūsu valsti pārstāv attiecīgā gada Latvijas čempionvienība, kura tad jau kontinenta mērogā cīnās par ceļazīmi uz pasaules čempionātu. Zīmīgi, ka aktuālā Latvijas valstsvienība JKK (Jelgavas Kērlinga klubs) — Iveta Staša-Šaršūne, Ieva Krusta, Dace Munča, Zanda Bikše un Una Ģērmane — reiz jau startēja pasaules čempionātā. 2010. gada martā Kanādā mūsu kērlinga meistares izcīnīja vienu uzvaru 11 spēlēs, paliekot 12. vietā.

„No 2012. gada februāra, kad izcīnījām Latvijas čempionu titulu, viss treniņu process bija pakārtots, lai šā gada martā Rīgā sasniegtu labāko sportisko formu,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Latvijas izlases skips Iveta Staša-Šaršūne. „Pagājušā gada septembrī pabijām Kanādā, kur trīs nedēļu ilgu treniņnometni apvienojām ar startu Pasaules kērlinga tūres (WCT) divos posmos. Šosezon regulāri esam trenējušās tepat Rīgas Kērlinga hallē, bet februāra beigās devāmies uz turnīru Šveicē. Pateicoties Latvijas Kērlinga asociācijas (LKA) atbalstam, esam aizvadījušas intensīvu sagatavošanās procesu.”

Mūsu sieviešu kērlinga elitē konkurence ir ļoti sīva, tādēļ nav jābrīnās, ka šāgada Latvijas čempionātā valstsvienības spēlētājām finālsērijā līdz divām uzvarām nācās atzīt Evitas Regžas vadītās Nicoll pārākumu. Nicoll šā gada novembrī dosies uz Eiropas čempionātu Norvēģijā, bet JKK cīnīsies pasaules čempionātā Rīgā. Latvijas pārstāves dalībai decembrī plānotajam papildus olimpiskajam kvalifikācijas turnīrā tiks noteiktas īpašās sacensībās.

„Kērlings ir sporta spēle, kurā pat vislabākā sagatavošanās negarantē uzvaru,” skaidro Staša-Šaršūne. „Šobrīd Latvijā ir vairākas līdzvērtīgas komandas, kuras cita citu var pārspēt jebkurā spēlē. Latvijas čempionāta finālā par to varēja pārliecināties.”

Par Latvijas izlases mērķiem gaidāmajā pasaules čempionātā vēl netiek spriests, taču mūsu kērlinga meistares šīs sacensības pašmāju skatītāju priekšā gaida ar lielu nepacietību.

„Tā būs vienreizēja iespēja popularizēt šo olimpisko sporta veidu, parādīt visiem, ka, neraugoties uz salīdzinoši nelielajām tradīcijām, Latvija mēģina iekarot vietu pasaules labāko valstu pulkā. Tā kā pasaules čempionāta televīzijas translāciju auditorija tiek lēsta ap 55 miljoniem, tad šī būs laba reklāma arī Rīgai un Latvijai kopumā,” saka Staša-Šaršūne. „Skatītājiem būs unikāla iespēja klātienē skatīt kērlinga izlases, kas 2014. gadā startēs Sočos. Esam lepnas, ka tieši mūsu komandai ir iespēja pārstāvēt Latviju šajā pasaules čempionātā.”

PALĪDZĒS SAPRAST, SAKLAUSĪT, SAREDZĒT

Rīgas pasaules čempionāta popularizēšanas lielākās aktivitātes plānotas pēdējā nedēļā pirms sacensību atklāšanas, bet neviļus sacensību popularizēšanas akcijā iesaistījies arī Nacionālās Hokeja līgas kluba Otavas Senators spēlētājs Kaspars Daugaviņš. Pagājušajā nedēļā Senators un Monreālas Canadiens spēlē tika sveikta Kanādas kērlinga izlase pirms došanās uz Rīgu. Līdz ar to žurnālisti iztaujāja arī Daugaviņu par kērlingu Latvijā, taču mūsu hokejists dižs stāstītājs nav bijis. Pasaules čempionāta organizatoriem Daugaviņu nav iespējams uzaicināt ciemos uz Volvo halli, jo NHL sezona vēl turpinās, taču visi citi interesenti noteikti varēs izmantot iespēju klātienē vērot to, kas līdz šim skatīts tikai Eurosport reportāžās.

„Pasaules čempionāta galvenais uzdevums ir maksimāli daudz cilvēku iepazīstināt ar kērlingu, klātienē dodot iespēju redzēt pasaules labākās sieviešu izlases. Iespējams, ka sieviešu komandu izpildītais kērlings pat ir saistošāks skatītājiem, jo netrūkst arī kļūdu un negaidītu pavērsienu,” stāsta sacensību organizācijas komitejas vadītājs Kārlis Smilga. „Viens no organizatoru uzdevumiem ir maksimāli palīdzēt līdzjutējiem, skaidrojot spēles noteikumus. Šim nolūkam skatītājiem iecerēts izsniegt austiņas, kurās būs dzirdams Latvijas izlases spēļu komentārs latviešu valodā. Uz projektora ekrāna esam plānojuši demonstrēt kērlinga spēles apmācības filmu.”

Lielu priekšrocību kā mājiniekiem mūsu izlasei nebūs, jo Volvo halles ledus sagatavošanu vadīs WCF pārstāvji, arī treniņu iespējas visām komandām būs vienādas.

„Priekšrocības varam iegūt tikai līdzjutēju skaita ziņā. Skatītāju uzvedības etiķeti varētu salīdzināt ar tenisu vai televīzijā daudz redzēto snūkeru, kad aplausi neatskan brīdī, kad sāncenši ir pieļāvuši kļūdu. Aplaudē par labiem metieniem, arī pretinieku izpildītiem,” skaidro Smilga. „Basketbolā soda metienu izpildes laikā aiz groza sāncenšu līdzjutēji mēģināt ar dažādiem līdzekļiem traucēt, bet kērlingā metiena izpildes laikā zālē valda klusums. Nedrīkst arī fotografēt, izmantojot zibspuldzi. Bungas un taures nav aizliegtas, taču tās vēlams likt lietā pēc sekmīgiem metieniem. Spēles paralēli notiek uz četriem celiņiem, tātad klusums hallē nevalda ne brīdi.”

 

KĒRLINGS. PAMATFAKTI

 

Kērlings radies 16. un 17. gadsimtu mijā Skotijā. Kopš 1998. gada spēlēm Nagano kērlings ir olimpiskais sporta veids. Pasaules Kērlinga federācija (WCF) apvieno 50 valstis. Latvija WCF iestājās 2001. gadā. Latvijas čempionāti notiek kopš 2002. gada.

 

Kērlinga spēles mērķis ir iemest/ieslidināt pa ledu akmeni (tā svars 19,96 kg) ieskaites laukumā, kas tiek saukta par māju. Rezultāts tiek aprēķināts, saskaitot akmeņus, kas ir tuvāk mājas centram nekā jebkurš cits sāncenšu akmens.

 

Enda izspēles laikā katras komandas uzdevums ir sargāt savus akmeņus un izsist sāncenšu akmeņus no mājas. Enda ietvaros katra komanda pa kārtai izmet astoņus akmeņus. Katru nākamo endu sāk komanda, kura uzvarējusi iepriekšējo.

 

Kērlingā ir trīs metienu veidi. Ielikšana mājā (draw) — uzdevums ir nogādāt savu akmeni ieskaites laukumā. Sitiens (take) — uzdevums ir izsist sāncenšu akmeni no ieskaites laukuma. Sargs (guard) — uzdevums ir novietot savu akmeni vēl pirms ieskaites laukuma tā, lai tas traucētu sāncenšiem izsist mūsu komandas akmeni no ieskaites laukuma.

 

Birstēšana palīdz mainīt akmens slīdēšanas trajektoriju, kā arī palielināt slīdēšanas tālumu.

 

Akmens nekad neslīd pa taisnu līniju, bet gan pa lokveida trajektoriju. Lai akmens slīdējuma trajektorija būtu paredzama un izmantojama, pirms metiena izpildīšanas tas tiek iegriezts. Rotācijas virziens atkarīgs no ledus īpatnībām un izvēlētā metiena.

 

Iveta STAŠA-ŠARŠŪNE

Dzimusi: 1976. gada 9. jūnijā Jelgavā

Augums, svars: 165 cm, 59 kg

Metiena roka: labā

Pieredze kērlingā: no 2002. gada

Trenere: Nikole Strausaka

Panākumi: 2009. un 2012. gada Eiropas B divīzijas čempionātā 1. vieta; 2010. gada pasaules čempionātā 12. vieta; 2008. gada pasaules jaukto komandu čempionātā 7. vieta

Ģimene: precējusies ar kērlingistu Normundu Šaršūnu, meita Rūta (2 gadi)

Darbavieta: Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments

Hobiji: kalnu slēpošana, ceļošana

Citi sporta veidi: nav

 

Ieva KRUSTA

Dzimusi: 1976. gada 8. augustā Cēsīs

Augums, svars: 168 cm, 58 kg

Metiena roka: labā

Pieredze kērlingā: no 2002. gada

Trenere: Nikole Strausaka

Panākumi: 2009. un 2012. gada Eiropas B divīzijas čempionātā 1. vieta; 2010. gada pasaules čempionātā 12. vieta

Ģimene: precējusies ar kērlingistu Robetu Krustu, dēls Rihards (5 gadi)

Darbavieta: Rīgas Pilsētas rūpju bērns

Hobiji: orientēšanās sports, valodas, ceļošana

Citi sporta veidi: orientēšanās sports, skriešana

 

Una ĢĒRMANE

Dzimusi: 1971. gada 2. septembrī Balvos

Augums, svars: 166 cm, 56 kg

Metiena roka: labā

Pieredze kērlingā: no 2002. gada

Trenere: Nikole Strausaka

Panākumi: 2009. un 2012. gada Eiropas B divīzijas čempionātā 1. vieta; 2010. gada pasaules čempionātā 12. vieta

Ģimene: precējusies, dēls kērlingists Rolands (21 gads)

Darbavieta: SIA Kapper, Skaistuma aģentūra friziere

Hobiji: skrituļslidošana

Citi sporta veidi: skriešana, nūjošana, slēpošana

 

Dace MUNČA

Dzimusi: 1971. gada 27. augustā Rīgā

Augums, svars: 171 cm, 60 kg

Metiena roka: labā

Pieredze kērlingā: no 2002. gada

Trenere: Nikole Strausaka

Panākumi: 2009. un 2012. gada Eiropas B divīzijas čempionātā 1. vieta; 2010. gada pasaules čempionātā 12. vieta

Ģimene: neprecējusies

Darbavieta: Rīgas Austrumu klīniskā slimnīcas personāla speciāliste

Hobiji: skriešana, nūjošana

Citi sporta veidi: skriešana

 

Zanda BIKŠE

Dzimusi: 1970. gada 24. oktobrī Rīgā

Augums, svars: 171 cm, 64 kg

Metiena roka: labā

Pieredze kērlingā: no 2002. gada

Trenere: Nikole Strausaka

Panākumi: 2009. un 2012. gada Eiropas B divīzijas čempionātā 1. vieta; 2010. gada pasaules čempionātā 12. vieta

Ģimene: neprecējusies

Darbavieta: Arhitektoniskās izpētes grupas arhitekte

Hobiji: nav

Citi sporta veidi: nav

 

 

PASAULES ČEMPIONĀTS KĒRLINGĀ SIEVIETĒM

ASV, Dānija, Itālija, Japāna, Kanāda, Krievija, Ķīna, Latvija, Skotija, Šveice, Vācija, Zviedrija.

 

LATVIJAS IZLASES SPĒLES

Sestdiena, 16. marts

Zviedrija — Latvija plkst. 19

Svētdiena, 17. marts

Kanāda — Latvija plkst. 14

Japāna — Latvija plkst. 19

Pirmdiena, 18. marts

Latvija — Itālija plkst. 8.30

Latvija — Vācija plkst. 18.30

Otrdiena, 19. marts

Latvija — Krievija plkst. 13.30

Latvija — Skotija plkst. 18.30

Trešdiena, 20. marts

Latvija — ASV plkst. 8.30

Ķīna — Latvija plkst. 18.30

Ceturtdiena, 21. marts

Šveice — Latvija      plkst. 8.30

Dānija — Latvija      plkst. 13.30

 

2012. GADA PASAULES ČEMPIONĀTA VIETU SADALĪJUMS

(iekavās vieta 2011. gada pasaules čempionātā)

1. (5.) Šveice

2. (1.) Zviedrija

3. (2.) Kanāda

4. (11.) Dienvidkoreja

5. (7.) ASV

6. (9.) Skotija

7. (8.) Vācija

8. (4.) Dānija

9. (6.) Krievija

10. (-) Itālija

11. (3.) Ķīna

12. (12.) Čehija