Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Panākums, kas motivē

Pirms četriem gadiem Vankūverā Oskars Melbārdis olimpiskajās spēlēs piedalījās, bet… par oficiālu olimpieti nekļuva. Būdams stūmējs Jāņa Miņina četriniekā, kas treniņbraucienos superātrajā Vistleras trasē piedzīvoja smagu kritienu, Oskars sacensības pavadīja olimpiskajā ciematā, ārstējot smadzeņu satricinājumu. Soču Sanki trasē Oskars Melbārdis, pilotējot četrinieka kamanas, kopā ar Daumantu Dreiškenu, Arvi Vilkasti un Jāni Strengu kļuva par olimpiskajiem vicečempioniem, Latvijai bobslejā izcīnot pirmās olimpiskās medaļas.

Oficiālie treniņbraucieni četriniekiem uzputo pamatīgu intrigu kokteili. Tikai nav zināms, kura komanda pieslīpē atsevišķu virāžu trajektorijas, kura meklē labākās slieces vai iedvesmu. Kanādiešu pilots Kripss pat maina ekipāžas locekļus.

SAIMNIEKS UN PĀRĒJIE

Abos pirmajos treniņbraucienos, necenšoties labot sev piederošo olimpiskās trases starta rekordu (4,78), visos trases nogriežņos ātrākā ir Oskara Melbārža ekipāža. Divreiz otrais finišē trases saimnieks Zubkovs, kura četriniekam tāpat kā divniekam raksturīga tendence kāpināt ātrumu trases lejasdaļā. Turpat tuvumā grozās vācieši Arnts, Floršucs un Frīdrihs, kā arī brits Džeksons un abas pārējās krievu ekipāžas, kuras pilotē Kasjanovs un Zaharovs. Ķibermanis atstūrē sestais un septītais.

Nākamajā dienā dominē Zubkovs un Džeksons. Uzspīguļo kanādieši Kripss un Rašs, arī šveicietis Hefti atgādina par savu klātbūtni. Stabili pa sešnieku stūrē Kasjanovs. Melbārža vīri atkal ir ātrākie startā, bet finišē ceturtie un trešie, pieklust Ķibermanis — 16. un 15. pozīcija.

Pēdējos divos braucienos vērojami vēl pārsteidzošāki notikumi. Par visiem ātrāk brauc visas trīs vāciešu ekipāžas, reizi arī Džeksons. Melbārdis ar gausu startu finišē septītais un astotais, Ķibermanis, arī startā necenšoties, — desmitais un divpadsmitais. Ar ceturto un sesto rezultātu par sevi beidzot atgādina amerikāņu nakts vilciena pilots Holkombs, bet Zubkovs un Kasjanovs… nestartē vispār. Kā nekā šajā trasē atbraukušies pārpārēm. Un, lai konkurenti pamokās lielākā neziņā…

Frančesko Frīdrihs kādā intervijā Sanki nosauc par dīvainu trasi, kuras beigu daļā visi, izņemot krievus, neizprotamu iemeslu dēļ zaudē ātrumu.

LAT-1 atvēziens

Sacensību dienai jāmet nost visi noslēpumu plīvuri. Ar pirmo numuru startē Maksimiliāna Arnta GER-1 ekipāža. Visai kļūdains, bet ātrs brauciens — 54,88. Stīvens Holkombs ar saviem USA-1 vīriem tūlīt labo Melbārža starta rekordu (4,75) un no Arnta rezultāta trasē atpaliek par vienu simtdaļu. Zubkovs startā ir tikai sestais, bet atkārtojas iepriekš redzētais — ar katru trases nogriezni RUS-1 kamanas kļūst arvien ātrākas un ātrākas, hronometru apturot ar jaunu trases rekordu — 54,82.

Tālāk kā ar nazi nogriezts. Neviens Zubkovam netiek tuvāk par divām sekundes desmitdaļām. Floršucs +0,24, Melbārdis +0,28, Kasjanovs, kas no 15. rezultāta startā aizslīd līdz sestajam finišā, +0,29, Frīdrihs +0,33, Kripss +0,35.

"Otrais brauciens visu parādīs," galvu groza Latvijas izlases galvenais treneris Sandis Prūsis. Otrajā braucienā 20 labākie startē apgrieztā secībā. Trasē dodoties sestais, krietni gludāk cauri virāžām izslīd Oskars Ķibermanis, paceļoties uz 13. vietu. "Rītdien vajag divus tikpat labus braucienus, un varam tikt augstāk," optimistiski noskaņots ir mūsu jaunākais pilots.

Sasniedzot trešo rezultātu, pieliek Hefti, ierindojoties astotajā ailē. Vēl augstāk no desmitās uz septīto pozīciju pārvietojas Džeksons (otrais braucienā). Dīvainu kritienu piedzīvo Kripss — virāžas ieejā bobs pielīmējas virāžai tā, ka vīri pa to brauc ar ķiverēm pa ledu.

Krievu dvēseles cenšas sasildīt Kasjanovs, bet tūlīt tās līdz nullei atdzesē Oskara Melbārža LAT-1 vīri, kas sāk ar starta rekorda atkārtojumu (4,75) un turpinājumā paveic to, ko pirms tam spējuši vienīgi krievi. Trases lejasdaļā no rezultāta ar katru posmu met nost arvien vairāk simtdaļu. Iegūts tāds pārsvars, ka garām netiek ne Floršucs, ne Holkombs, ne Arnts. Un arī Zubkovs zaudē divas sekundes desmitdaļas, divu braucienu summā līdera pozīcijas saglabājot vien ar četru simtdaļu pārsvaru pār latviešiem! Trešajā vietā ierindojas Arnts +0,16, ceturtajā — Holkombs +0,17, piektajā — Floršucs +0,29, sestajā — Kasjanovs +0,33.

"Mieru, tikai mieru," ik pa brīdim atgādina Melbārža ekipāžas pieredzējušākais vīrs Daumants Dreiškens, kam šīs jau trešās spēles. "Nemaz nebija tik ideāli," otro braucienu komentē pats pilots. "Labāks bija kā pirmais, bet vēl ir kur pielikt." Daumants piebilst: "Tagad viss ir galvā. Ja varēsim parādīt to, kas ir muskuļos, būs labi."

GANDRĪZ ATENTĀTS

Iepriekšējā dienā pirms bobsleja četrinieku sacensībām Krievija ar naturalizētā korejieša Viktora Ana vēl diviem čempiona tituliem pusstundas laikā šorttrekā neoficiālajā valstu vērtējumā beidzot iekļūst ne tikai labāko trijniekā, bet nostājas tūlīt aiz Norvēģijas, kam jau 10 zelti, pa deviņiem Krievijai, kam visvairāk pārējā kaluma godalgu, un Kanādai, astoņas — ASV.

Izrādās, ir vēl ar krievu snovbordisti apprecējies un naturalizējies amerikānis Viks Vailds no Vašingtonas štata, kas uzvar snovborda paralēlajā slalomā. Norvēģija atbild ar Bjergenas zeltu 30 km slēpojumā. Pēcpusdienā Krieviju pirmajā ailē ieceļ uzvara biatlona stafetē, kurā triju posmu līderus norvēģus pēdējā šautuvē iegāž Svensena soda aplis, bet pēdējā puskilometrā krieva Antona Šipuļina spurtu neiztur vācietis Simons Šemps.

Tagad krievus no troņa var gāzt… tikai latvieši, uzvarot bobslejā, un paši norvēģi, gūstot zeltu 50 km slēpojumā brīvajā stilā. Pirms spēļu pēdējās dienas Krievijai un Norvēģijai ir 11 zelta medaļas, bet olimpiādes saimniekiem vairāk medaļu kopumā. Četrarpus miljoni skandināvu pret 144 miljoniem matuškas pilsoņu.

Pēc notikumiem 50 km maratonā latviešu kārts zaudē vērtību. Distanču slēpošanas kompleksā Laura divarpus kilometrus pirms finiša krievu Aleksandra Ļegkova un Maksima Viļegžaņina spurta triecienu neiztur zviedrs Dāniels Ričardsons, bet norvēģu divpadsmitajai zelta cerībai Martinam Sundbijam, kurš pēdējos 10 kilometrus nevienu no sevis nelaiž tālāk prom par trim sekundēm, finiša taisnē garām aizslido arī Iļja Černousovs. Krievijai ir 12 zelta medaļas, bet bobsleja trasē Norvēģijas karogs neplīvo. Latvijas gan.

SIRDIS UZ LEDUS

XXII ziemas olimpisko spēļu pēdējā diena atnāk ar pavasarīgu karstumu, un 23. februāra — padomju armijas dienas — svinētājiem, kas ar bļāvieniem Ro-si-ja! mutē kuplā skaitā ieradušies trasē, par prieku visas virāžas aizklātas, sargājot ledu no saules. Trešajā braucienā labākie startē pirmie, un šādā siltumā tā ir vēl jo īpašāka priekšrocība. Zubkovs sāk ar 4,78 startā un beidz ar 55,02 finišā. Tūlīt Melbārdis atbild ar 4,79, bet otrā brauciena pozitīvo tendenci neizdodas atkārtot. Katrā nogrieznī atstarpe palielinās, bet tikai par dažām sekundes simtdaļām, finišā sasniedzot +0,17. Arnts jau trases augšdaļā atpaliek par 0,37 un līdz lejai savāc sešas desmitdaļas. Holkombs (4,78 startā) ir veiksmīgāks +0,45 un pārceļas uz trijnieku. Par divām vietām uz augšu paceļas Kasjanovs — ceturtais.

Zīmīgi — tāpat kā iepriekšējā dienā izteikti labākus rezultātus sasniedz pirmie braucēji. Pēc trim braucieniem Zubkovs un Melbārdis (+0,17) no sekotājiem atrāvušies, 3. Holkombs +0,45, 4. Kasjanovs +0,60, 5. Arnts +0,61, 6. Džeksons +0,63. Ķibermaņa ekipāža atkāpusies uz 15. pozīciju.

Izšķirošajā pēdējā braucienā labāko divdesmitnieks startē apgrieztā secībā. Abi līderi pēdējie, kad ledus kvalitāte vairs nav tā labākā. No latviešiem pirmie olimpiskās spēles beidz Oskars Ķibermanis, Raivis Broks, Helvijs Lūsis un Vairis Leiboms, finišējot četrpadsmitajā vietā. "Stūmām no sirds, cik tik bija palicis iekšā," saka ekipāžas vecākais vīrs Raivis Broks, kas pirms dažām dienām nosvinējis trīsdesmito jubileju un kam ir iepriekšējo spēļu pieredze. "Salīdzinot ar pirmo dienu, ledus bija krietni mīkstāks, neslīdēja." Pilots, kam vēl ir tikai 20, gan vairāk vaino sevi: "Es pats šodien sliktāk braucu."

Pa to laiku Kasjanova RUS-2 braucienā sasniedz labāko rezultātu, tomēr Holkomba USA-1 kopvērtējumā nepanāk. Vankūveras spēļu čempioniem vismaz bronzas medaļas nodrošinātas. Tūlīt LAT-1 ar ātrāko startu (4,78) un nekļūdīgu pilotēšanu sev saglabā vismaz sudrabu. Bet varbūt zeltu? Tas atkarīgs no Zubkova RUS-1 vīriem. Startā krievi mazliet atpaliek (4,80), var just, ka brauc saspringti arī tālāk, arvien vairāk zaudējot tik vērtīgos acumirkļus, tomēr paspēj hronometru apturēt pirms laika rezerve izsīkusi. Deviņas sekundes simtdaļas! Tāda ir olimpiskā zelta cena.

Latviešu puišu sejās prieks mainās ar bezgalīgu nogurumu un gandrīz vai apmulsumu. Vienīgi mūsu Bobsleja un skeletona federācijas viceprezidents Zintis Ekmanis izskatās bezgala laimīgs: "Kā līdzjutējs es zināju, ka būs, kā funkcionārs es to nedrīkstēju teikt. Patiesībā šī ir Korejas spēļu komanda! Un Ķibermaņa četrinieks arī!"

"10 punkti no 10," puišu paveikto novērtē Sandis Prūsis, smejot, ka sudraba medālis ir labs, jo saglabā motivāciju pēc četrām ziemām sasniegt ko vairāk. "Pirms trim gadiem es teicu, ka ar šitiem večiem var izcīnīt medaļas, bet to es vairāk biju domājis par Koreju," atceras treneris.

KAUJA UN ĢENERĀLMĒĢINĀJUMS

Bet pirms tam risinājās divnieku sacensības. Tām sākoties, trases rekords (56,73) piederēja šveicietim Bītam Hefti, starta — Oskara Melbārža ekipāžai (4,81). Bet jau pirmajā braucienā, startējot pirmā, Holkomba USA-1 sasniedza 56,34, ko vēl pēc piecām minūtēm pārspēja Zubkova RUS-1, trases rekordu uzlabojot līdz 56,25. Oskars Melbārdis un Daumants Dreiškens, kam trasē bija ļauts doties tikai divpadsmitiem, savu starta rekordu uzskrūvēja līdz 4,78, bet tālākā ceļā ar šādu numuru, kā jau bija gaidāms, krievu zvaigznei pretoties nespēja +0,37 un astotais rezultāts. Tiesa, tikai vienu sekundes simtdaļu aiz septītā (Lindona Raša, CAN-1), sešas aiz sestā (Džastina Kripsa, CAN-3) un septiņpadsmit aiz trešā (Korija Batnera, USA-2). Oskars Ķibermanis un Vairis Leiboms olimpiskās debijas brauciena startā bija trešie ātrākie (4,83), finišā sešpadsmitie.

Otrajā braucienā, kad līderiem nav starta priekšrocību, LAT-1 ar trešo labāko rezultātu savu situāciju izdevās krietni uzlabot, pārceļoties uz sesto pozīciju, tikai vienu simtdaļu atpaliekot no Kasjanova (RUS-2), četras no Kripsa un divpadsmit no Holkomba trešās pozīcijas, kuru otrajā braucienā bija apsteidzis Hefti (SUI-1), bet Zubkovs otro reizi finišējis visātrāk, pārsvaru palielinot līdz +0,32. LAT-2 startā gūtās priekšrocības pazaudēja trases augšdaļā, tomēr saglabāja savu 16. pozīciju.

"Satraukums tomēr drusku lielāks nekā citās sacensībās," atzina olimpiskais debitants Oskars Ķibermanis. "Startā pārcentāmies, jau pašā sākumā dabūjām bortu… Varējām labāk. Sarežģītajai trases vidusdaļai īsti labi netiekam cauri. Tur pilns ar sīkām niansēm. Teorētiski ir skaidrs, kā jābrauc, bet darīt ir cita lieta."

"Daudz labāk nekā treniņbraucienos," situāciju novērtēja Oskars Melbārdis. "Piektās virāžas izeja bija stabila abos braucienos. Tas priecē. Rīt jāatkārto tas pats. Jau šodien pamatuzdevums izpildīts — esam desmitniekā. Tagad varbūt latiņa jāpaceļ mazliet augstāk."

TRENERA NOMIERINĀŠANA

Otro sacīkšu dienu Aleksandrs Zubkovs un Aleksejs Vojevoda atkal sāka ar jaunu trases rekordu (56,08). Bīta Hefti divnieks tūdaļ atkārtoja Melbārža starta rekordu un finišēja otrajā pozīcijā, bet jau +0,50 aiz krieviem. Ne bez pūlēm nākamās pozīcijas saglabāja Holkomba (+0,69) un Kripsa (+0,78) ekipāžas. Notrīcēja roka Kasjanovam (+0,83), Melbārdis startā bija otrs ātrākais un tikai trases otrajā daļā mazliet atkāpās no šīs pozīcijas, tomēr kopvērtējumā pēc trim braucieniem nostājoties tieši blakus Kasjanovam piektajā ailē. Ķibermanis sasniedza 15. rezultātu, paliekot savā sešpadsmitajā vietā.

Izšķirošajā braucienā Latvijas ekipāžas startēja piektās — LAT-2 no sākuma un LAT-1 no beigām līderu grupā. Mūsu jaunākajam pilotam situāciju uzlabot neizdevās, bet tā arī netika pasliktināta — sešpadsmitais. "Darīju, ko varēju, bet ātrāk negāja," atzina Oskars Ķibermanis. "Sacensībās veicās labāk nekā treniņos, bet vēl ne pietiekami labi — īpaši izejā no piektās virāžas, pēc septītās. Izdevās tikai trešais brauciens. Vairāk jātrenējas…" Olimpiskais pirmsstarta drudzis neko daudz neesot traucējis un arī Rīgā būvētajām BTC kamanām nav ne vainas. Bijis cerēts gan tikt tuvāk desmitniekam.

Aleksandram Kasjanovam atkal trases beigās izdevās ievērojami palielināt ātrumu un 13. vietu startā nomainīt pret otro braucienā. Oskars Melbārdis trešo reizi bija ātrākais startā, bet līdz finišam krievu otrajam numuram pazaudēja gandrīz divas sekundes desmitdaļas. Bet tūlīt daudz neveiksmīgāk finišēja Kripss, kopvērtējumā zaudējot abiem konkurentiem. Tas nozīmēja, ka Oskars Melbārdis un Daumants Dreiškens tobrīd atkārtojuši sava trenera Sanda Prūša labāko sniegumu olimpiskajās spēlēs — piekto vietu, kuru viņš kopā ar Jāni Elsiņu izcīnīja 1998. gadā Nagano. Hefti un Holkombs palika savās vietās, Zubkovs, uzvarot visos četros braucienos pēc kārtas, vēl jo pārliecinošāk savējā.

"Esmu noguris," pēc finiša smaida trūkumu sejā pamatoja Oskars Melbārdis. "Bet viss kārtībā, uzskatu, ka veicu četrus stabilākos braucienus savā karjerā." Mūsu bobsleja izlases pieredzējušākais vīrs Daumants Dreiškens, kas Sočos ieradās ar divu iepriekšējo spēļu pieredzi, piebilda: "Tiešām nav iemesla bēdāties. Galvenais, ka braucām stabili. Ja tāpat izdosies četriniekos, kur mums ir konkurētspējīgāka tehnika…"

"Laikam jau nekāds labais pilots neesmu bijis, ja puikas jau pirmajā olimpiādē var atkārtot manu labāko rezultātu, ko sasniedzu tikai savās trešajās spēlēs," kā parasti zobgalīgs bija Sandis Prūsis.

To, ka Sandis Prūsis neapšaubāmi ir talantīgs treneris, pieredzējām četrinieku sacensībās, kurās viņa, izņemot Daumantu Dreiškenu, tikai četrus gadus skolotie vīri kļuva par olimpiskajiem vicečempioniem.

 

BOBSLEJS

Kungi. Divnieki

1. Aleksandrs Zubkovs/Aleksejs Vojevoda (Krievija I) 3:45,39

2. Bīts Hefti/Alekss Baumanis (Šveice I) +0,66

3. Stīvens Holkombs/Stīvens Lengtons (ASV I) +0,88

4. Aleksandrs Kasjanovs/Maksims Belugins (Krievija II) +0,91

5. Oskars Melbārdis/Daumants Dreiškens (Latvija I) +1,09

6. Džastins Kripss/Braiens Bārnets (Kanāda III) +1,23

16. Oskars Ķibermanis/Vairis Leiboms (Latvija II)  +3,13

Kungi. Četrinieki

1. Aleksandrs Zubkovs, Aleksejs Ņegodailo, Dmitrijs Truņenkovs, Aleksejs Vojevoda (Krievija I) 3:40,60

2. Oskars Melbārdis, Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste, Jānis Strenga (Latvija I) +0,09

3. Stīvens Holkombs, Kērtiss Tomašēvičs, Stīvens Lengtons, Kristofers Fogts (ASV I) +0,39

4. Aleksandrs Kasjanovs, Ilvirs Huzins, Maksims Belugins, Aleksejs Puškarjovs, (Krievija II) +0,42

5. Džons Džeimss Džeksons, Stjuarts Bensons, Brūss Taskers, Džoels Firons (Lielbritānija I) +0,50

6. Maksimiliāns Arnts, Marko Hībenbekers, Aleksandrs Rēdigers, Martins Puce (Vācija I) +0,82

14. Oskars Ķibermanis, Raivis Broks, Helvijs Lūsis, Vairis Leiboms (Latvija II) +2,38