Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Rastorgujeva biatlona solfedžo

Pērno sezonu biatlonists Andrejs Rastorgujevs beidza ar 33 punktiem un 77. vietu Pasaules kausa izcīņā. Šiem numerologiem interesantajiem skaitļiem viņš vēl pievienoja divas piektās vietas Eiropas čempionātā. Šoziem viņš katrā posmā, kurā piedalās, vidēji gūst 9,4 punktus un PK rangā atrodas 46. pozīcijā (89 p.). Turklāt Andrejs pierādījis, ka distancē spēj būt visātrākais un reiz jau iekļuvis pasaules labāko desmitniekā. Šīs nedēļas nogalē Čehijas pilsētā Nove Mesto sākas kārtējais pasaules čempionāts, kurā Latvijas komandas līderis ir Andrejs Rastorgujevs.

 

Ārēji viņš ir tāds pats kā pirms gadiem trim, kad debitēja PK apritē. Kalsns, mazrunīgs un šķietami pat kautrīgs tumšmatis, kas vidusskolas izlaiduma ballē visu vakaru droši vien tā arī nomīņātos deju zāles kaktā. Patiesībā Andrejs biatlona distancē vairs nekautrējas iet garām ne Pasaules kausa īpašniekam un šīssezonas līderim Martinam Furkadam, ne griež ceļu norvēģu milzim Emīlam Heglem Svendsenam. Kas no autoritātēm baidīsies, tas nekad nebūs pirmais — liecina Rastorgujeva rīcība biatlona trasēs un šautuvēs.

PASAULES VARENOS PAĶIRCINĀT

Arī ģimnāzista imidžs ir absolūti mānīgs. Andrejam atlicis tikai pabeigt bakalaura darbu, un pavasarī viņš būs absolvējis LSPA ceturto kursu, iegūstot augstāko izglītību. Un ballēs, ja tādas gadās apmeklēt, viņš nebūt neslapstās aiz citu mugurām, jo, lai gan biatlonā ir no pirmās klases, vairākus gadus trenējies arī sporta dejās un džudo. Tad nu jebkurai meitenei būtu prieks, ja tāds puisis viņai pievērstu uzmanību. Bet šajā ziņā alūksnietēm izredžu vairs nav. Rudenī Andrejs no Rīgas pārveda mājās Jolantu, savu spridzīgo draudzeni, ar kuru stājies oficiālā laulībā. „Viņa manu dzīvi padarījusi nopietnāku un atbildīgāku,” uzsver patlaban labākais Latvijas biatlonists, kuram maijā paliks 25 gadi. „Mani vairs netraucē sīkumi. Vairāk varu koncentrēties savam darbam.”

Savā karjerā tikai trešajam pieaugušo pasaules čempionātam Andrejs gatavojas dzimtajā Alūksnē, kur līdz biatlona trasei Mežiniekos no viņa Mežinieku ielas nav vairāk par divu soda apļu garumu. Pēc PK Rūpoldingas un Antholcas posmiem viņš atkal tāpat kā Ziemassvētku brīvdienās diendienā var strādāt kopā ar savu treneri Intaru Berkuli. Visas sacīkšu sezonas garumā šīs ir vienīgās divas pauzes, kurās var domāt ne tikai par formas uzturēšanu, bet arī par tās uzlabošanu. Starp Pasaules kausa izcīņas deviņiem posmiem, kas rit no 24. novembra līdz 17. martam, brīva ir tikai diena vai divas, kas paiet pārbraucienos. Tiem pa vidu vēl pasaules čempionāts, Eiropas U-26 atklātais čempionāts… Gandrīz visi biatlonisti kādu PK posmu izlaiž, lai sakārtotu sevi un atgūtu svaigumu.

Rastorgujevs 1. janvārī nebrauca uz PK ceturto kārtu Oberhofā, bet Alūksnē turpināja pildīt Ziemassvētkos iesākto treniņu programmu, un Rūpoldingā mēs redzējām, kā stafetes pirmajā posmā Andrejs ķircināja pasaules varenos, ik pa brīdim Latviju izvirzot vadībā, bet finišā par divām sekundēm piekāpjoties vienīgi naskajam vācietim Simonam Šempam. Nākamajā kārtā Antholcas augstkalnē Andreju noķēra vīruss. Ar to plecos un diviem soda apļiem sprintā viņš finišēja piecdesmitais no tradicionālajiem simts PK izcīņas dalībniekiem. Lai arī bija gūtas tiesības piedalīties iedzīšanas sacensībās 60 labākajiem, abi ar treneri jau nākamajā dienā bēga no infekcijas pērkļa mājup.

ROKENROLS ŠAUTUVĒ

Alūksnē, pildot Rīgas dakteru rekomendācijas, sākās veselības atgūšana, lai pēc tam ierastajā Mežinieku bāzē ķertos pie meistarības slīpēšanas. „Ātrums trasē Andrejam parādījies. Tiesa, jebkura negatīva nianse — sāpošs kakls vai pat nelielas iesnas to tūlīt samazina,” vērtē Intars Berkulis. „Šaušanā vēl daudz jāstrādā. Abās pozīcijās. Andrejs jau ir sasniedzis augstu līmeni, bet jātiek vēl augstāk.”

„Septiņas sekundes!” Treneris fiksē laiku, kurā Andrejs no guļus pozīcijas nogāž visus piecus mēķus. „Deviņas sekundes!” Stāvus iet mazliet lēnāk. Vienalga tas būtu superizcili, ja tikpat ātri un precīzi šautu arī sacensībās. Mačos viss notiek lēnāk. Turklāt visiem. Sacensībās šaušanas laiku fiksē no brīža, kad sportists uzkāpj uz paklājiņa, līdz mirklim, kad tas tiek atstāts. „Pirms Jaunā gada Rastorgujevs, šādi skaitot, abās sprinta šautuvēs kopā pavadīja minūti un 12 sekundes,” stāsta Berkulis. „Rūpoldingā un Antholcā jau vairs tikai 56 un 55 sekundes. Guļus — aptuveni pusminūti, stāvus — 26 sekundes.” Pats Andrejs atzīst, ka pagaidām visātrāk esot šāvis pērnajā Eiropas čempionātā, kurā izcīnīja piektās vietas sprintā un iedzīšanā — 21—22 sekundes katrā ugunslīnījā.

Treniņu rezultāti rāda iespējamību — mērķi, uz kuru jātiecas. Francūzis Rafaels Puarē pirmais šā gadsimta sākumā biatlona šautuvēs ieslēdza pavisam citu ātrumu, nezaudējot precizitāti. Drīz no viņa neatpalika Bjerndālens, sekoja daži citi norvēģi, vācieši, krievi, čehi, austrieši… Turklāt pirms ugunslīnijas slēpošanas temps vairs īpaši netiek samazināts. „Tagad šaut sāku ar pulsu 180 sitieni minūtē,” saka Andrejs Rastorgujevs. „Distancē tas ir tikai par kādiem 10 sitieniem augstāks.”

Kā apgūt šādu ātršaušanu, kurā starp šāvieniem ir ne vairāk par trim sekundēm, no kurām pārlādēšana vien aizņem vismaz sekundi? Jaunākā treniņu metodika lielo komandu virtuvēs ir svētākais noslēpums. Mazie meklē katrs savu recepti un nereti dabū gatavu tikpat gardu pīrāgu. „Svarīgi ir maksimāli saīsināt laiku līdz pirmajam šāvienam,” norāda Intars Berkulis. „Tagad, jau liekot šauteni pie pleca, tiek ieņemta šaušanai ideāla ķermeņa pozīcija. Tai nedrīkst sekot nekāda grozīšanās vai cita lieka kustība. Stobrs tiek laists uz leju precīzi pret pirmo mērķi, atliek tikai pārlādēt un tūlīt šaut.”

„Visam jānotiek vienotā ritmā,” turpina Andrejs. Par ritmu viņam ir gandrīz vai akadēmiska sajēga. Mūsu biatlonists mācījies mūzikas skolā klavierspēli. „Līdz solfedžo, tas ir, 4. klasei,” Andrejs atkal kļūst pieticīgs. „Tad es sapratu, ka man patīk spēlēt, nevis mācīties mūzikas teoriju.” Nē, uz mūzikas skolu ar varu neesot dzīts. Vecāki vienkārši piedāvājuši iespēju. Māsa arī trenējusies vieglatlētikā un mācījusies mūzikas skolā. Tētis izmēģinājis gan biatlonu, gan vieglatlētiku, mamma prasmīgi spēlējusi basketbolu un volejbolu. „Vai negribi pamēģināt?” tas ģimenē bijis ierasts jautājums.

Andrejs ir Intara Berkuļa audzēknis kopš 2005. gada vasaras. Pirms tam sporta skolā tāpat kā daudzus alūksniešus viņu prasmīgi skoloja Sergejs Sverčkovs.

KONKRĒTAS UN SKAIDRAS KUSTĪBAS

Uzlabota arī slēpošanas tehnika. „Tagad kustības ir konkrētas un skaidras,” priecājas Berkulis, piebilstot, ka tas neesot viņa nopelns. Palīdzējis kāds ārzemju speciālists. Konkrētākus faktus abi alūksnieši neizpauž. Ir viņiem arī savs slēpju testētājs. Šī speciālista nopelni gan mūsu presē tiekot pārspīlēti. „Distancē slēpes nevienam pa gaisu pašas nelido,” smaida Andrejs.” Šis speciālists pirms sacensībām, testējot pilnīgi tīras, neparafinētas slēpes, atrod to pāri, kura slīdvirsma un struktūra tās dienas sniegam un pārējiem laikapstākļiem ir vispiemērotākā. Galvenais jau ir tas, ka šosezon pirmo reizi man ir pietiekami daudz slēpju, no kā izvēlēties. Pēc tam atrastajam pārim mūsu smērētāji Aivars Bogdanovs un Intars Spalviņš parafīnus uzklāj pēc tās pašas receptes kā visiem pārējiem komandas biedriem.”

Ilmāram Bricim savulaik tika sagatavoti divi atšķirīgi slēpju pāri un pēdējā brīdī, minūtes 20 pirms starta viņš izvēlējās īsto. Rastorgujevs visu liek uz vienas kārts. „Tad man distancē nav jālauza galva par to, kā būtu slīdējis ar tām otrām slēpēm, varu koncentrēties tikai savam darbam,” paskaidro Andrejs. „Pērn visā sezonā slēpes man labi slīdēja trīs četras reizes, šoziem no 12 startiem slīdamība bija slikta tikai divos.”

SNIEGA PUTRAS UN TĒMĒKĻA KNIKŠĶI

Pērnā gada pasaules čempionātu Rūpoldingā Rastorgujevs atceras ļoti labi, lai gan gribētu to aizmirst uz visiem laikiem — 20 km biatlonā piecas soda minūtes un 68. vieta, 10 km sprintā 83. rezultāts ar vienu soda apli… „Sacensības sprintā notika plus 12 grādos! Tādā putrā ar slēpēm es mīcījos pirmo reizi. Pret kalnu slīdēja labāk nekā no kalna, turklāt, šķiet, biju pārtrenējies…” Andrejam sliktām atmiņām pilna aptvere.

Šo ziemu PK pirmajā kārtā Rastorgujevs sāka ar neveiksmi. 20 km distances pirmajā šautuvē — četras soda minūtes, otrajā — divas, nākamajās — pa nullēm… un 72. vieta. „Tā bija neizprotama kļūda piešaudē,” par šo gadījumu Andrejs joprojām rausta plecus. „Trīs knikšķi pa labi, divi uz augšu — tāda bija nepieciešamā tēmēkļa korekcija, turklāt bezvējā!”

10 km sprintā pēc nevainojamas guļus šaušanas stāvus… trīs soda apļi un tomēr pirmie PK punkti — 37. vieta. „Stāvus vajadzēja šaut ātrāk, vienkārši izbērt — tādās vēja brāzmās precīzs šāviens drīzāk bija nejaušība,” atceras Rastorgujevs. „Blakus šāva Bergmans — pieci soda apļi, Bjerndālens — četri… Tur nebija, ko zīlēt!”

KONTAKTCĪŅA. MAN PATĪK…

12,5 km iedzīšanā ar lielāko ātrumu distancē Andrejs jau iekļuva trīsdesmitniekā, četrās šautuvēs nopelnot četrus soda apļus (0+1+1+2). Hohfilcenes iedzīšanā arī ar četrām kļūdām (1+1+2+0) Rastorgujevs no 29. vietas pakāpās līdz 24. vietai. Pokļukas PK posmā šajā disciplīnā, kļūdoties tikai reizi (0+1+0+0) no 38. vietas startā viņš aizslēpoja līdz desmitajai finišā. Atkal labākais rezultāts distancē!

Vai 12,5 km iedzīšana būtu Rastorgujeva kroņa numurs? Andrejs par to tik pārliecināts nav. Pērn labāk klājies 20 km klasiskajā biatlonā. „Katra disciplīna ir ļoti atšķirīga,” norāda Andrejs. „Sprintā nedrīkst atlaist nevienu brīdi, katrs solis jāatstrādā ar maksimālu atdevi. 20 km sāku vienā tempā, kas jānotur. Ja pēc trešās šautuves vēl ir spēka rezerves, tad lieku klāt.” Kā būtu 15 km ar kopējo startu? Pasaules mačos šajā disciplīnā, kurā var startēt PK kopvērtējuma 30 labākie, Rastorgujevs vēl nav piedalījies. Pasaules čempionātā, kur rangu nosaka tikai šo sacensību rezultāti, šāda iespēja varētu rasties. „Kontaktcīņa ar vislabākajiem,” novērtē Andrejs. „Man patīk tādā piedalīties. Redzu situāciju, konkurentu taktiku, mani daudz neuztrauc sāncensis, kas šauj blakus. Tāpēc arī labprāt stafetē skrienu pirmo etapu.”

Uz kādu vietu Rastorgujevs cer šajā pasaules čempionātā? „Tas lai paliek pie manis,” alūksnietis atkal kļūst noslēgts. Iepriekšējais komandas līderis Ilmārs Bricis uz šādu jautājumu vienmēr atbildēja vienādi — mērķis ir visaugstākais. „Pareizi Bricis teica,” piekrītošu smaidu lūpās ievelk Andrejs Rastorgujevs.

 

Andrejs RASTORGUJEVS

Biatlonists, olimpietis, LSPA students

Dzimis: 1988. gada 27. maijā Alūksnē

Augums, svars: 182 cm, 70 kg

Slēpes: Fischer (192 cm)

Nūjas: Swix (166,5 cm)

Šautene: Anschuetz

Izglītība: Alūksnes vidusskola, LSPA 4. kursa students

Sportā: kopš četru gadu vecuma. Trenējies arī džudo un sporta dejās. Biatlonā kopš 1998. gada. Pirmais treneris Sergejs Sverčkovs

Lielākie sasniegumi: 2011. gada EČ — 4. v. (20 km) un 7. v. (12,5 km), 2012. gada EČ — 5. v. (10 km un 12,5 km), 2013. gada PK posmā — 10. v. (12,5 km), 2010. gada OS — 50. v. (10 km)

Ģimenes stāvoklis: precējies

Vaļasprieks: ģitāras spēle

 

PASAULES ČEMPIONĀTS BIATLONĀ

Nove Mesto, Čehija

Sestdien, 9. februārī

14.00 10 km sprints kungiem

17.15 7,5 km sprints dāmām

Svētdien, 10. februārī

14.00 12,5 km iedzīšana kungiem

17.15 10 km iedzīšana dāmām

Trešdien, 13. februārī

18.15 15 km biatlons dāmām

Ceturtdien, 14. februārī

18.15 20 km biatlons kungiem

Piektdien, 15. februārī

18.15 4×6 km damām

Sestdien, 16. februārī

16.15 4×7,5 km kungiem

Svētdien, 17. februārī

13.00 12,5 km ar kopējo startu dāmām

16.00 15 km ar kopējo startu kungiem

 

OLIMPISKĀ KVALIFIKĀCIJA

Ar šo pasaules čempionātu biatlonā noslēdzas olimpiskā kvalifikācija. Pēc īpaši neveiksmīgā iepriekšējā PČ Latvijas vīriešu komanda olimpiskās kvalifikācijas nāciju vērtējumā ir 21. vietā (524 p.). Priekšā 20. Polija (570), 19. Japāna (598), 18. Igaunija (666), 17. Kazahstāna (670). Komandas, kas divu PČ nāciju vērtējumā iekļūs labāko divdesmitniekā, uz olimpiskajām spēlēm varēs deleģēt piecus sportistus, katrā disciplīnā pieteikt četrus. Valstīm, kas paliek 21. — 25. vietā, būs tikai pa trim olimpiešiem. Pārējām pa vienam.

Šosezon PK nāciju vērtējumā Latvija ir 19. vietā — 1808 p., 20. Polija — 1740, 21. Kazahstāna — 1680, 22. Japāna — 1505. Olimpiskajā kvalifikācijā punkti tiek skaitīti tāpat kā PK nāciju vērtējumā.

Mūsu dāmām jācīnās par 25. vietu. Pēc pagājušā PČ 27. Latvija (343), 26. Koreja (356), 25. Ķīna (421). Patlaban PK vērtējumā 23. Ķīna (1702), 24. Koreja (1038), 25. Lietuva (1026), 26. Andora (503), 27. Spānija (439), 28. Latvija (407).

LATVIJAS IZLASE PASAULES ČEMPIONĀTĀ

Kungi

Andrejs Rastorgujevs

Edgars Piksons

Rolands Pužulis

Oskars Muižnieks

Rezervē — Toms Praulītis, Krišjānis Meirāns

Dāmas

Žanna Juškāne

Baiba Bendika

Inga Paškovska

No 18.janvāra žurnāls Sports atkal pārdošanā! Jautājiet žurnālu preses tirdzniecības vietās!