Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sezona ar pasaules čempionātu Rīgā

Latvijas kērlinga izlases pēc nepilna mēneša Zviedrijā startēs Eiropas čempionātā, gan dāmas, gan kungi joprojām saglabā labas izredzes cīņā par ceļazīmēm uz 2014. gada Soču olimpiskajām spēlēm, Latvijas Kērlinga asociācija (LKA) martā Rīgā gatavojas uzņemt pasaules čempionātu sievietēm.

Lai gan Latvijas kērlings pasaules čempionātos bija pārstāvēts tikai reizi, kad 2010. gadā mūsu dāmas 11 spēlēs izcīnīja vienu uzvaru, paliekot 12. vietā, Pasaules Kērlinga federācija (WCF) šo sacensību sarīkošanu uzticēja Latvijai. Tāpēc nākamā gada martā Rīgā, Volvo hallē, būs iespējams klātienē vērot pasaules labākās kērlinga meistares. Pāris nedēļu vēlāk Kanādā notiks pasaules čempionāts vīriešu izlasēm.

„Līdz pasaules čempionāta sākumam ir palicis nedaudz vairāk par trijiem mēnešiem, pašlaik jau piezadzies veselīgs satraukums,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Latvijas Kērlinga asociācijas prezidents Jānis Rudzītis. „Ja valsts, pašvaldība, kā arī privātie sponsori izpildīs dotos solījumus, tad nešaubīgi pasaules čempionātu sarīkosim pēc visiem nepieciešamajiem standartiem.”

HALLE PASAULES KĒRLINGAM

— Vai nav neliels satraukums par to, ka Volvo halle varētu uzņemt šādas sacensības?

—Gan mēs paši, gan starptautiskās federācijas pārstāvji klātienē pārliecinājušies, ka Volvo hallē iespējams nodrošināt visus nepieciešamos apstākļus augstākās kvalitātes ledus sagatavošanai, laukuma apgaismošanai un citus nosacījumus atbilstoši pasaules čempionāta līmenim. Viens pārsteigums mūs gan sagaidīja, jo izrādījās, ka aiz ledus laukuma galos esošā platība ir mazāka nekā plānā, tādēļ papildu tribīnes, kur izvietosies spēlētāji, treneri, statistiķi un televīzijas komentētāji, būs citādākas, nekā iepriekš bija paredzēts.

— Cik daudz skatītāju klātienē varēs vērot pasaules kērlinga labākās spēlētājas?

Volvo halles tribīnēs uz kērlinga spēlēm būs aptuveni 900 vietu. Dienas biļete, ar kuru varēs noskatīties līdz pat 12 spēlēm pamatturnīrā, maksās desmit latus. Skaidrs, ka rīkosim arī dažādas akcijas, konkursus, sadarbosimies ar kolektīvās iepirkšanās portāliem.

— Vai spēles notiks Volvo halles abos laukumos?

— Visas spēles notiks centrālajā hallē uz četriem celiņiem, bet B halle sacensību laikā tiks izmantota kērlinga popularizēšanai. Jebkurai komandai neatkarīgi no dzimuma, vecuma un valstiskās piederības būs iespēja startēt kērlinga turnīrā Rīgas zvaigzne,šādi izbaudot pasaules čempionāta gaisotni un gūstot papildu pieredzi.

— Pasaules čempionāts nosaka augstus standartus ledus sagatavošanā!

— Kērlings Volvo hallē ir spēlēts jau iepriekš. Nepieciešamās kvalitātes ledu var uzliet jebkurā hallē. Atšķiras tikai ieguldītais laiks un darbs. Par ledus sagatavošanu atbild Pasaules Kērlinga federācijas (WCF) norīkota amatpersona, kas vadīs šo procesu un izpildīs svarīgākos darbus. Savukārt mēs nodrošināsim kvalificētus palīgus, kuriem tā būs ļoti vērtīga skola, lai nākotnē jau izmantotu gūtās zināšanas.

— Līdz šim kērlingam Eiropā lielākā publicitāte bijusi Eurosport kanālos.

WCF pasaules čempionātu atainošanā sadarbojas ne tikai ar Eurosport, betarī ar Kanādas televīziju TSN, Ķīnas CCTV5, federācijai ir pašas veidotais World Curling TV. Pašlaik vēl risinām sarunas, lai zināmu spēļu skaitu varētu noskatīties arī Latvijas Televīzijā, kā arī kādā no portāliem. Filmēšanas procesu nodrošina World Curling TV, kas ieradīsies Rīgā ar savu tehniku un darbiniekiem. Līdzās WCF lielajiem un tradicionālajiem atbalstītājiem televīzijas ekrānos būs redzami arī mūsu sadarbības partneri, no kuriem gan sagaidījām lielāku interesi par publicitāti Eiropā un ārpus tās.

OLIMPISKĀS CERĪBAS VAR LOLOT DAUDZI

— Kas mūs pārstāvēs pasaules čempionātā un kā rit gatavošanās?

— Jelgavas kērlinga kluba komanda Ivetas Stašas-Šarsūnes vadībā. Balstoties uz iepriekš sasniegtajiem rezultātiem, šogad valsts mums nodrošināja lielāku finansējumu nacionālo izlašu sagatavošanai. Pirmo reizi izlasei izdevās sarīkot trīs nedēļu treniņnometni Kanādā, kur bija iespēja arī aizvadīt treniņspēles ar slavenām sāncensēm. Pēc nepilna mēneša Zviedrijā notiks Eiropas čempionāts, kas tad arī kļūs par pārbaudījumu izlases gatavībai.

— Pirms gada abām Latvijas izlasēm neizdevās nosargāt vietu Eiropas čempionāta A grupā.

— Mērķis Eiropas čempionātam ir viens — uzvara B divīzijā, lai atgrieztos elites grupā. Puišiem papildu uzdevums vēl ir pārspēlēs arī tikt pie ceļazīmes uz pasaules čempionātu. Tad arī vīriešu izlasei būs garantēta iespēja startēt 2014. gada Soču olimpisko spēļu papildu kvalifikācijas turnīrā, konkurējot ar sava līmeņa komandām. Šīs ceļazīmes tiks dalītas 2013. gada decembrī pagaidām vēl nenoteiktā vietā.

— Latvijas kērlingā netiek veidotas izlases, bet valsti pārstāv Latvijas čempioni. Vai ir kādi grozījumi saistībā ar gaidāmo olimpisko kvalifikāciju?

— Dalībai papildu olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā nolemts sarīkot labāko Latvijas komandu īpašas atlases sacensības. Šīs spēles varētu notikt nākamā gada oktobrī.

— Kādi jaunumi dzirdami no nākamo olimpisko spēļu saimniekiem? Vai medaļas jau ieplānotas?

— Pasaules kērlinga konferencē bija iespēja tikties arī ar Krievijas kērlinga pārstāvjiem, parunāties ar Soču olimpisko spēļu kērlinga komisijas vadītājiem. Lai gan kērlingam plānotās halles būvniecība vēl turpinās, viss tikšot pabeigts laikus. Šajā hallē vēl pirms olimpiskajām spēlēm jānotiek diviem pasaules čempionātiem — junioriem un ratiņkērlingā. Paralēli notiek arī cīņa par maksimāli labiem sportiskajiem rezultātiem, jo izlasei nomainīts galvenais treneris. Pirmos darba augļus varēsim redzēt Eiropas čempionātā, kurā vīriešu komanda debitēs A grupā.

Ratiņkērlings, juniores, iesācēji

— Pamazām Latvijas kērlings tiek pārstāvēts arvien plašāk.

— Kērlinga halle iesākusi savu ceturto sezonu, arvien vairāk palīdzot progresēt mūsu spēlētājiem. Spilgtākais apliecinājums tam ir ratiņkērlinga izlase, kas ar trešo mēģinājumu pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā iekļuva labāko četriniekā, sacenšoties arī izslēgšanas kārtās. Beigās gan vajadzēja samierināties ar ceturto vietu, taču izcīnītās septiņas uzvaras, kā arī Šveices, Dānijas un Norvēģijas apsteigšana ir vērā ņemams panākums. Ratiņkērlinga puiši ļoti daudz trenējas, pamazām veidojas komandas sapratne, uzlabojas rezultāti. Ne velti šajā izlasē līdzekļus iegulda arī Latvijas Paralimpiskā komiteja. Soču paralimpisko spēļu desmit dalībkomandu pulkā latvieši gan vēl nebūs, taču darbs ir jāturpina, lai varētu pretendēt uz 2018. gada spēlēm.

— Vai izdodas palielināt jauniešu interesi par kērlingu?

— Pirmo reizi pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrā startēs arī Latvijas juniores. Vienmēr var vēlēties lielāku konkurenci, jo pašlaik ir divas šā vecuma komandas — Ventspilī un Rīgā. No šīm meitenēm tad arī tika izveidota izlase, kurai ir potenciāls labam startam. Pašlaik īstenojam jauniešu kērlinga attīstības programmu. Man prieks, ka piektdienu pēcpusdienās Kērlinga hallē trenējas gandrīz divas pilnvērtīgas komandas ar iesācējiem. Mērķis ir pavasarī uz jauniešu čempionātu sapulcināt kopumā astoņas komandas. Skaidrs, ka jauniešiem kērlings noteikti nav viens no populārākajiem sporta veidiem. To apliecina arī citu valstu pieredze. Svarīgi, lai, jauniešiem nokļūstot pieaugušo grupā, viņi paliktu kērlingā, paši rūpējoties par nepieciešamajiem līdzekļiem treniņiem un sacensībām. Izskatās, ka tas ir sekmīgi noticis ar Talsu puišiem.

— Kvantitatīvo izaugsmi vislabāk vērtēt pēc Amatieru līgas?

— Amatieru līgā regulāri startē komandas, kuru spēlētājiem ir interesanti izmēģināt spēkus spēļu gaisotnē, taču vismaz pašreiz viņiem nav lielu sportisko ambīciju. Dalībnieku skaits un meistarības līmenis katrā konkrētā posmā var būt ļoti atšķirīgs, jo nereti mūs apciemo lietuvieši, citreiz uzspēlē kāda no labākajām Latvijas komandām.

— Pirms dažām nedēļām televīzijas raidījumā Gandrīz ideālas vakariņas dalībnieks, Prātas vētras mūziķis Jānis Jubalts saviem ciemiņiem sarīkoja kērlinga spēlēšanu Jelgavas hallē.

—Decembrī Kērlinga hallē nekādus turnīrus neplānojam, jo pieprasījums pēc korporatīviem sportiskajiem pasākumiem ir liels. Kērlinga spēlēšana kolēģu pulkā daudziem joprojām liekas interesanta, arī Rīgā vēl daudzi nav izmēģinājuši savus spēkus šajā sporta veidā.

 

2013. GADA PASAULES ČEMPIONĀTS SIEVIETĒM

No 16. līdz 24. martam Rīgā, Volvo hallē. Pasaules čempionātā startēs 12 izlases. Latvija kā sacensību saimniece automātiski garantējusi savu līdzdalību. Pārējās izlases tiek noteiktas pēc kontinentu čempionātu rezultātiem — Eiropas, Amerikas un Klusā okeāna/Āzijas zonā.