Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Hokejs Žurnāls: Nr. 253 Kā tas notiek

Šķūrēt un spēlēt

Esat redzējuši filmu Mistērija Aļaskā vai Varenās pīles? Varbūt atceraties bērnību vai pagājušās brīvdienas, kad šķūrējāt sniegu no dīķa, lai autu kājās slidzābakus un ar draugiem uzsistu pa ripu. Gluži kā minētajās filmās — dīķu hokeja tradīcijas nav pagaisušas. Tieši otrādi — tās ar jaunu ar sparu apceļo visu pasauli! Šīs nedēļas nogalē mūsu komandas Rīgas Vilki un Vika Wood dodas uz Somiju, lai startētu enerģijas dzēriena Red Bull rīkotajā Open Ice pasaules dīķu hokeja čempionātā.

Visu laiku izcilākais hokejists Veins Greckis savu hokejistu karjeru sāka ziemā, viesojoties pie vecmāmiņas, gar kuras māju līkumoja aizsalusi upe. Uz tās Greckis spēra pirmos soļus ar slidām. Līdzīgi sākusies Sidnija Krosbija un daudzu citu slavenu hokejistu karjera. Skaidrs, ka hokeja pirmsākumi meklējami gadsimtiem senā pagātnē un tie veidojušies uz aizsalušiem ezeriem, upēm un dīķiem. Starp citu, pirmatnējas kaula slidas atrastas arī Daugmalē, un to izcelsmi arheologi datē ar 10.—12. gadsimtu. Tiesa, pirmais oficiālais dīķu hokeja turnīrs notika tikai 2002. gadā, bet pēdējos pāris gadus šajā kustībā aktīvi iesaistījies Red Bull ar saviem visnotaļ populārajiem Open Ice turnīriem, kas tiek organizēti gan vietējā, gan globālā mērogā.

HOKEJS BEZ DŪRĒM

OpenIce hokeja turnīri notiek svaigā gaisā zem klajas debess Kanādā, Somijā, ASV, Slovēnijā, Ungārijā, Latvijā un citās zemēs, kur slidu, nūju un ripas spēle ir cieņā un klimats atļauj to spēlēt uz dabiska ledus.

OpenIce turnīros komandā ir pieci hokejisti. Laukumā spēlē četri pret četri, viens — maiņā. Spēle rit 2×15 minūtes un bez zonām. Turnīrā drīkst piedalīties tikai amatieri, kas sasnieguši vismaz 16 gadu vecumu, dāmas ar kungiem spēlē kopā, sacensību noteikumi līdz minimumam izslēdz risku gūt traumas.

Profesionāļi vai licencēti hokejisti nevar piedalīties. Par profesionāļiem tiek uzskatīti visi, kam ir derīga Latvijas Hokeja federācijas licence. Taču tas nekādā gadījumā neizslēdz iespēju izbaudīt hokeja prieku tiem kadriem, kas nopietni spēlējuši senāk. „Mūsu komandu veido meža izstrādes uzņēmuma Vika Wood kolektīvs. Ikdienā uzspēlējam Tukuma čempionātā, komandā ir arī viens bijušais Latvijas U-18 izlases spēlētājs,” pastāstīja pasaules čempionāta dalībnieku komandas hokejists Ģirts Ķierpe. Demokrātiskie spēles noteikumi nedod lielas priekšrocības stiprāko metienu vai cietāko plecu īpašniekiem — šķīlieni un spēka paņēmieni ir aizliegti. Obligāti nepieciešama ķivere, cimdi, elkoņu un kāju aizsargi.

STARP SNIEGA VAĻŅIEM

Laukums ir salīdzinoši neliels — aptuveni trešdaļa no īstā hokeja laukuma. „Šķiet, kādi 30×20 metri,” Ģirts norāda, ka izmēri var nedaudz atšķirties atkarībā no sniega segas biezuma un iespējām sniegu izšķūrēt. Pirms sacensībām organizatori, kuru vidū ir arī paši spēlētāji, nošķūrē no ledus sniegu, izveidojot slidotavas aprises.

Apmaļu vietā ir sniega vaļņi, kur sadursmju gadījumā piezemēties būs mīksti (tiesa, internetā pieejamie video liecina, ka ārzemēs laukumu var ierobežot arī zemi, speciāli izgatavoti bortiņi). Ledus netiek speciāli liets — pēc mača tikai nošķūrē saslidoto sniedziņu un hokejs var turpināties.

NEVIS VĀRTI, BET KASTE

„Vārtu nav,” Ģirts nezinātājiem atklāj vēl vienu dīķu hokeja pārsteigumu. „Bet ir pusotru metru gara un sprīdi augsta kaste, kurai abos galos caurumi. Tajos caurumos ir arī jāiemet. Tāpēc nav arī vārtsargu.”

Noteikumos īpaši uzsvērts: „Vārti netiek sargāti. Spēlētāji nedrīkst tīši stāvēt vai gulties vārtsarga laukumā, imitējot vārtsargu.”

Tāpat noteikumi paredz, ka ripu nedrīkst piespēlēt vai mest augstāk par ceļgaliem. Pārkāpuma gadījumā ripa pāriet pretinieka komandai. Pēc tiesnešu ieskatiem, rupja pārkāpuma gadījumā vai — ja komandas spēle ir bīstama, tiesnesis piešķir soda metienu vai pretinieka komandai var ieskaitīt arī vārtu guvumu. Par rupju pārkāpumu, kas var savainot citus spēlētājus, vainīgo noraida no laukuma līdz spēles beigām.

NAV SALA, NAV ČEMPIONĀTA

Pirms sezonas Red Bull mājaslapā ikvienam bija iespēja pieteikt savu piemājas dīķi vai populāru ezeru kā čempionāta norises vietu. Publika pati ar balsojumu noteica labākos variantus. Tiesa, dīķu hokejistiem šoziem laika vecis uzgrieza muguru, visus iecerētos atlases posmus — Valmierā, Ozolniekos, Talsos un finālu Rīgā (uz AB dambja) ieskaitot — nācās atcelt, un janvārī ieplānotais pašmāju čempionāts nenotika. Jāpiebilst, ka publikas interese bija milzīga, katrā posmā gatavas startēt bija 32 komandas un vēl gandrīz tikpat palika rezervē. Starp citu, pērn turnīrā piedalījās vairāk nekā 200 komandas.

Tā kā iecerētais turnīrs bija atlase arī pasaules čempionātam, kura apmeklēšanai visus izdevumus sedz Red Bull, lai noteiktu ceļazīmes ieguvēju, nācās rīkot… izlozi. Paveicās Rīgas Vilkiem. Ar uzvaru pērnajā turnīrā šādas tiesības sev jau bija nodrošinājusi Vika Wood.

Pasaules čempionātā Somijā 32 komandas izspēlēs grupu turnīru (katrai trīs spēles). Astoņas labākās komandas turpinās cīņu par zeltu ceturtdaļfinālā. Vika Wood uz čempionātu dodas kā pagājušā Latvijas turnīra uzvarētāji. „Mēs uzvarējām vienā no trim atlases posmiem Saldū un pēc tam arī svinējām uzvaru Rīgā,” pērno turnīru atceras Ģirts Ķierpe. Kādi mērķi pasaules čempionātā? „Visaugstākie,” daudzsološi atbild Ģirts. Ne asakas!