Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Stašas-Šaršūnes komanda — pašu izcīnītais neatdots

Latvijas sieviešu kērlinga izlase Ivetas Stašas-Šaršūnes vadībā pagājušā gada novembrī Tallinā izcīnīja nozīmīgāko valsts panākumu sporta veida vēsturē — piekto vietu Eiropas čempionātā, saņemot arī ceļazīmi uz pasaules čempionātu Dānijā. Tiesības uz braucienu gan nācās aizstāvēt Latvijas čempionātā, kurā februāra pirmajās dienās komanda izcīnīja zelta medaļas. Līdz ar to 16.—24. martā Silkeborgā tieši šis Latvijas kvartets cīnīsies ar citām 12 pasaules elites izlasēm.

Latvijas sieviešu kērlings ceturto reizi būs pārstāvēts pasaules čempionātā. 2010. un 2013. gadā mūsu valstsvienība ar divām pašreizējām izlases dalībniecēm — Ivetu Stašu-Šaršūni un Ievu Krustu — sastāvā sasniedza identisku rezultātu, ar vienu uzvaru 10 spēlēs ieņemot 12. vietu tikpat komandu konkurencē. 2014. gadā uz pasaules ledus spēkus izmēģināja Latvijas izlase ar kapteini Evitu Regžu. Arī šajā reizē varētu izmantot koppapīru — viena uzvara un 12. vieta.

Šoreiz Dānijā gan viss būs citādāk, jo otro gadu pēc kārtas pasaules čempionātā startēs 13 valstu izlases, vispirms septiņās dienās aizvadot apļa turnīru. Pēc tā rezultātiem divas labākās komandas pa tiešo iekļūs pusfinālā, bet atlikušās divas vietas izspēlēs trešās līdz sestās pozīcijas īpašnieces.

ZELTS AR DIVIEM ZAUDĒJUMIEM

2019. gada Latvijas čempionātā kērlingā sievietēm startēja piecas komandas, kuras aizvadīja viena apļa turnīru, lai noteiktu pusfinālistes. Nākamā čempionvienība Jelgavas Kērlinga klubs/Staša-Šaršūne četrās spēlēs izcīnīja divas uzvaras, ieņemot trešo vietu. Pusfinālā tā ar 10:1 pārliecinoši uzveica SK OB/Stabulnieci, bet fināla desmitajā endā nodrošināja uzvaru ar 7:5 pār otru Jelgavas komandu JKK/Rudzīti.

Latvijas čempionvienības un līdz ar to arī aktuālās Latvijas izlases kapteine Iveta Staša-Šaršūne sarunā ar žurnālu Sports turnīra gaitā piedzīvotās neveiksmes skaidroja šādi: “Uz visām grupu turnīra spēlēm nebijām pilnā sastāvā. Pirmos divus mačus aizvadījām bez Santas Blumbergas, bet pēc tam viņa jau aizstāja mani skipa lomā. Galvenais bija iekļūt pusfināla četru komandu vidū. Ja lielais mērķis ir čempionu tituls, tad nav tik svarīgi, kurš pretinieks jāuzvar pusfinālā, bet kurš — finālā. Uzskatu, ka šajā turnīrā viss bija atbilstoši spēku samēram. Cīņā par zelta medaļām tikāmies ar Ievas Rudzītes komandu.”

— Finālspēles laikā bijāt iedzinējos ar 1:3. Pēc tam arī ar 4:5.
— Tas bija tikai spēles sākums, un visu kontrolējām. Man pašai neizdevās visi metieni, nenolasījām akmeņu slīdējuma parametrus. Grupu turnīrā ne viss bija kārtībā ar akmeņu pārvaldīšanu, tādēļ finālā izmantojām iespēju izvēlēties citu komplektu. Dažreiz neveiksmes tiek norakstītas uz pašu spēlētāju nekvalitatīvi izpildīto metienu, taču Kērlinga halles akmeņi jau tiek ilgi lietoti, palielinoties dažādu īpatnību iespējai. Protams, pirms katra čempionāta akmeņi tiek apstrādāti ar smilšpapīru, lai to virsmu padarītu raupjāku, taču nianses vienmēr paliek.

— Desmitajā endā uzvara ar trīs akmeņu pārsvaru!

— Iespējams, devītā enda beigās man vajadzēja izvēlēties citu taktiku, lai neļautu sāncensēm ar sekmīgu metienu tikt pie punkta un izvirzīties vadībā ar 5:4. Pēdējo endu mūsu komanda aizvadīja ļoti labi, turklāt tā beigās nesamierinājāmies ar iespējamo viena akmens pārsvaru un mača turpinājumu ekstra endā, bet gan gājām uz maksimumu un izrāvām uzvaru ar 7:5.

PASAULES ČEMPIONĀTĀ SOLI PA SOLIM

Kā komanda aizvadīs nedaudz vairāk nekā mēnesi starp dalību Latvijas čempionātā un startu Dānijā?

— Līdz pasaules čempionātam plānoti tikai treniņi, jo tik un tā nevarētu savākties kopā uz kopīgu dalību kādā no turnīriem. Santai Blumbergai kopā ar Ritvaru Gulbi būs jāpiedalās kvalifikācijas turnīrā par tiesībām pārstāvēt Latviju pasaules čempionātā jauktajiem pāriem. Savukārt es kā trenere un Evelīna Barone kā spēlētāja esam aizņemtas junioru izlases treniņu darbā. Šo visu nepieciešams ņemt vērā, veidojot gatavošanos braucienam uz Dāniju. Jau iepriekš ar to rēķinājāmies, tādēļ gatavošanās grafiks nevarētu ietekmēt mūsu sniegumu pasaules čempionātā.

— Vai esat domājušas par uzdevumiem un mērķiem pasaules čempionātā?

— Pašreiz jau zināmas tikai valstis, kuru komandas stāsies mums pretī Dānijā, bet sastāvi vēl nav paziņoti. Pamatturnīrā būs jāaizvada 12 spēles septiņās dienās. Šāds grafiks arī var ieviest korekcijas izlašu sniegumā, jo vienlīdz stabili šādu maratonu nebūs viegli aizvadīt. Pirms čempionāta nenodarbojamies ar rēķināšanu, piemēram, kurus pretiniekus nepieciešams uzvarēt, lai būtu labākas izredzes uz augstāku vietu. Uz katru maču dosimies ar vienu domu — cīnīties par uzvaru.

Iespējams, ka tieši koncentrēšanās katrai konkrētajai spēlei mums palīdzēja arī novembrī Eiropas čempionātā, kad it kā mērķējām uz vietu labāko septiņu komandu pulkā, lai Jaunzēlandē piedalītos papildu atlases turnīrā par dalību pasaules čempionātā, bet beigu beigās sasniedzām vēl nebijušas virsotnes — piekto vietu un līdz ar to automātisko ceļazīmi uz Dāniju.

— Jums ar Ievu Krustu šis būs jau trešais pasaules čempionāts, bet pārējām komandas biedrenēm — debija.

— Santai Blumbergai un Evelīnai Baronei šis būs pirmais pasaules čempionāts pieaugušo konkurencē, taču arī viņas jau pietiekami daudz guvušas pieredzi starptautiskajā arēnā — gan Phjončhanas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā Čehijā, gan Eiropas čempionātā Igaunijā. Protams, spēles pret pasaules kērlinga grandiem, piemēram, kanādietēm noteikti viņām būs nozīmīgs notikums.

— Kas kopā ar jūsu kvartetu dosies uz pasaules čempionātu?

— Madara Bremane, kura iepriekš iekļāvusies mūsu komandas sastāvā, devusies mācīties uz Skotiju, atsakot mums pievienošanos pasaules čempionātā. Nav skaidrības arī par Tīnu Siliņu, kurā bija izlases sastāvā Eiropas čempionātā Tallinā. Esam piektās spēlētājas meklējumos. Nav arī skaidrības par treneri, jo mūsu lielais palīgs Ritvars Gulbis tajā laikā ir aizņemts savos darbos. Lai arī Tallinā visos pieteikumos kā mūsu treneris bija minēts Kārlis Smilga, taču Gulbis, kurš tobrīd blakus hallē startēja Eiropas čempionāta B divīzijā, arī ļoti mums palīdzēja, piemēram, treniņos testējot akmeņus. Arī braucienam uz Dāniju esam uzrunājušas Smilgu.

 

PASAULES ČEMPIONĀTS KĒRLINGĀ SIEVIETĒM

Silkeborga (Dānija), 16.—24. marts

Kanāda (1. vieta 2018. gada pasaules čempionātā), Zviedrija (2.), Krievija (3.), ASV (4.), Dienvidkoreja (5.), Ķīna (7.), Šveice (8.), Skotija (9.), Japāna (10.), Dānija (11.), Vācija (12.), Latvija (nekvalificējās), Somija (nekvalificējās).

LATVIJAS IZLASES SPĒĻU KALENDĀRS

(pēc Latvijas laika)

Sestdiena, 16. marts

Plkst. 15.00 Vācija—Latvija

Plkst. 20.30 Zviedrija—Latvija

Svētdiena, 17. marts

Plkst. 20.00 Latvija—Kanāda

Pirmdiena, 18. marts

Plkst. 10.00 Ķīna—Latvija

Plkst. 20.00 Latvija—Skotija

Otrdiena, 19. marts

Plkst. 15.00 Latvija—Dānija

Plkst. 20.00 Šveice—Latvija

Trešdiena, 20. marts

Plkst. 15.00 Latvija—ASV

Ceturtdiena, 21. marts

Plkst. 10.00 Latvija—Japāna

Plkst. 15.00 Somija—Latvija

Piektdiena, 22. marts

Plkst. 10.00 Latvija—Dienvidkoreja

Plkst. 15.00 Krievija—Latvija

Pēdējās desmitgades pasaules čempionāti sievietēm

Gads (saimniece), 1. vieta, 2. vieta, 3. vieta, Latvija

2018. (Kanāda), Kanāda, Zviedrija, Krievija, —

2017. (Ķīna), Kanāda, Krievija, Skotija, —

2016. (Kanāda), Šveice, Japāna, Krievija, —

2015. (Japāna), Šveice, Kanāda, Krievija, —

2014. (Kanāda), Šveice, Kanāda, Krievija, 12.

2013. (Latvija), Skotija, Zviedrija, Kanāda, 12.

2012. (Kanāda), Šveice, Zviedrija, Kanāda, —

2011. (Dānija), Zviedrija, Kanāda, Ķīna, —

2010. (Kanāda), Vācija, Skotija, Kanāda, 12.

2009. (Dienvidkoreja), Ķīna, Zviedrija, Dānija, —

Latvijas sieviešu izlases pasaules čempionātos

2014. gads — Evita Regža, Dace Regža, Ieva Bērziņa, Žaklīna Litauniece, Iluta Linde (viena uzvara, 10 zaudējumi)

2013. gads — Iveta Staša-Šaršūne, Ieva Krusta, Zanda Bikše, Dace Munca, Una Ģērmane (viena uzvara, 10 zaudējumi)

2010. gads — Iveta Staša-Šaršūne, Una Grava-Ģērmane, Ieva Krusta, Zanda Bikše, Dace Munca (viena uzvara, 10 zaudējumi)

2019. GADA LATVIJAS ČEMPIONĀTS

Sievietes

1. Jelgavas kērlinga klubs/Staša-Šaršūne

2. Jelgavas kērlinga klubs/Rudzīte

3. Sporta klubs OB/Stabulniece

4. Nicoll/Regža

5. Rudzīšu kērlings klubs/Kāpostiņa

Vīrieši

1. Junkers Bosch/Smilga

2. Sporta klubs OB/Regža

3. Klubs A41/Gulbis

4. Kērlinga klubs Rīga/Trukšāns

5. Jelgavas kērlinga klubs/Rēdlihs

6. Kērlinga klubs Rīga/Vonda

Renārs Buivids
Renārs Buivids