Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Otrā pilota rūdīšana

Ralfs Bērziņš Latvijas bobslejā ir pirmais kamaniņu braucējs, kas sekmīgi iesēdies pilota krēslā. Pirms tam kamaniņnieku junioru komandā viņam vienmēr priekšā bija Kristens Aparjods. Šāgada janvāra izskaņā Siguldā Ralfs Bērziņš kopā ar Dāvi Spriņģi kļuva par Eiropas junioru čempionu, savukārt Kristens Aparjods divas nedēļas vēlāk Oberhofā izcīnīja Eiropas čempionāta bronzu pieaugušo konkurencē.

Patiesībā Kristens ir gadu jaunāks par Ralfu, kuram bobslejā vēl četras sezonas junioros aizvadāmas. Šis vecums gan vēl tiek dalīts arī U-23 grupā, un tieši tāpēc pasaules junioru čempionātā Kēnigszē Bērziņa ierastais stūmējs divniekā — Spriņģis — tika nomainīts ar jaunāko Lauri Kaufmani. Arī šīssezonas kaujas zirgs — jaunās BTC kamanas — jau ceļoja uz Ameriku, lai būtu, ar ko cīnīties aizokeāna Pasaules kausa posmos. Maiņa neattaisnojās — U-23 vērtējumā mūsējie finišēja piektie, bet U-26 ierindojās tikai 16. vietā. Arī četriniekos bez leģendārā ceturtās pozīcijas stūmēja Intara Dambja nācās palikt tūlīt aiz pirmā desmitnieka.

Neveiksmei ir arī objektīvi iemesli — mainoties ekipāžai, mainījās arī kamanu izsvarojums, nepietika laika noslīpēt salēkšanu kamanās, kas, ņemot vērā Bērziņa basketboliskos 195 centimetrus, nav nemaz tik vienkārša, tomēr Ralfs attaisnojumus nemeklē. “Tā mums būs pieredze priekšdienām,” viņš nopietnā balsī saka, pirms lidojuma uz Ameriku pagūstot apmeklēt arī Rīgas Tehnisko universitāti, kur rudenī uzsācis studijas.

Starp citu, pasaules junioru čempionātā Kēnigszē, kur abas zelta medaļas izcīnīja mājinieka Ričarda Elsnera ekipāžas, nebija nekāds brīnums, ka ar četrām komandām startēja Vācija (divniekos pat ar piecām!) un Krievija. Pārsteidza kuplā Ķīnas pārstāvniecība — pa trim divniekiem un četriniekiem. Neapšaubāmi, viņu kamanās brauca arī tie puiši, kuri cīnīsies par olimpiskajām medaļām Pekinā un, kas zina, arī Siguldā. Ralfa Bērziņa intereses ir tieši tādas pašas.

Tāpēc arī viņš pēc deviņām sezonām kamaniņu sportā pirms nepilniem trim gadiem nolēma izmēģināt spēkus kārtējā jauno bobslejistu iesaukuma testos. Izlases galvenā trenera Sandra Prūša uzmanību gan viņš vairāk piesaistīja ar savu kamaniņnieka pieredzi, nevis fiziskajiem dotumiem. Patiesi, pirmo reizi Bērziņš apgāzās tikai tad, kad bija jau veicis kādus piecdesmit braucienus. “Pirms Eiropas kausa izcīņas Siguldā tika uzliets riktīgi ātrs ledus, to īsti nenovērtēju, braucu pēc vecās programmas un netiku cauri tradicionālajai trīspadsmitajai un četrpadsmitajai virāžai,” atceras Ralfs. “Agrāk vai vēlāk, bet visi krīt. Pie tā jāpierod. Tas tikai norūda.” Pēc tam viņam vairākkārt šādi rūdīties nācies četrinieka kamanās. Tomēr jau iepriekš apgūtajās Eiropas trasēs, bobu pilotējot, Ralfs juties komfortablāk nekā ar kamaniņām braucot.

Pēc cītīga vasaras darba, uz kauliem audzējot muskuļus, sevišķi sekmīgs Ralfam Bērziņam padevās šīs sezonas sākums. Pasaules kausa izcīņas pirmajos divos posmos divniekos Siguldā — septītās vietas. To, ka tā nav tikai pašmāju sienu radīta nejaušība, abi ar Dāvi Spriņģi apliecināja, finišējot desmitie sarežģītajā Altenbergas trasē. Īglsā Ralfs līdz astotajai vietai aizbrauca arī ar četrinieku. Oskaram Melbārdim traumu dziedēšanas nolūkā izlaižot pēcolimpisko sezonu, Ralfs Bērziņš bija kļuvis par stabilu Latvijas komandas otro numuru aiz Oskara Ķibermaņa, kas PK posmos atļāvās zaudēt gandrīz vai vienīgi olimpiskajiem čempioniem. Turklāt Ralfs lietošanā bija saņēmis lielā Oskara olimpiskās Valnera četrinieka kamanas ar visu superstūmēju Intaru Dambi piedevām. Savukārt pats Melbārdis kopā ar Daumantu Dreiškenu Sandim Prūsim piepalīdzēja jaunā pilota skološanā gan Siguldā, gan Kēnigszē.

Tagad Ralfam Bērziņam jāapgūst pilnīgi nepazīstama zeme — grūtās un ātrās Ziemeļamerikas trases, kurās viņš startēs tikai divniekā. Bet pēc tam būs nākamā sezona, kurā paredzama Oskara Melbārža atgriešanās. Tad Bērziņš vairs nebūs otrais numurs, un komandai droši vien būs vajadzīgi arī jauni stūmēji. “Neteikšu, ka tā būs baigā bēda,” tas 21 gadu veco pilotu sevišķi neuztrauc. “Ceru, ka Oskars atgriezīsies, būs lielāka konkurence komandas iekšienē, un tas man liks kļūt tikai labākam.”

 

Izlases galvenais treneris Sandis PRŪSIS: “Ir atsevišķas vietas un reizes, kad Ralfam viss izdodas. Bet kopumā vēl tāds nedrošs. Pats sevi pirms starta samandražē. Vajag drošāk to lietu ņemt. Kā bijušajam kamaniņu braucējam, viņam gan nav izbīļa acīs, trasi ieraugot. Fiziskajā sagatavotībā jau diezgan daudz ko izdarījis, bet par baigo spridzekli vēl nav kļuvis.”

Divu olimpisko spēļu laureāts Oskars MELBĀRDIS: “Ceru, ka būs man stiprs konkurents. Drusku tāds brīvdomātājs. Savā ziņā tas ir labi, savā — slikti…”

 

Ralfs BĒRZIŅŠ

Bobslejists, pilots, RTU students

Dzimis: 1997. gada 2. augustā Siguldā

Augums, svars: 195 cm, 96 kg

Izglītība: Siguldas Valsts ģimnāzija, RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes 1. kursa students

Sportā: kopš 9 gadu vecuma kamaniņu sportā (pirmais treneris Mārtiņš Brempelis), kopš 2016. gada — bobslejā (treneris Sandis Prūsis)

Lielākie sasniegumi: Eiropas 2019. gada junioru čempions bobslejā divniekiem (kopā ar Dāvi Spriņģi), piedalījies junioru PK izcīņās kamaniņu sportā

Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene

 

Dainis Caune
Dainis Caune