Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Talanti, darbarūķi, entuziasti…

Nedēļu vēlāk Madonā valsts čempionātā distanču slēpošanā elites konkurencē stafetē startēja tikai trīs komandas, Latvijas ziemas olimpiādē — trīspadsmit. Arī individuālajās distancēs Siguldas Laurenčos dalībnieku skaits bija daudzkārt lielāks. Tas tomēr liecina par pašvaldību potenciālu, kuru atraisa nacionālās olimpiādes. Arī pjedestāls distanču slēpošanā bija visdaudzveidīgākais, to spēja iekarot deviņu novadu pārstāvji!

Teiksiet — masveidība panākta uz orientieristu, biatlonistu un veterānu rēķina. Bet šogad arī distanču slēpošanas pasaules čempionātā pirmo reizi Latviju pārstāvēja divi orientieristi — Laima Klauža un RaivoKivlenieks! Biatlonisti distančnieku rindās un otrādi nav brīnums nekur, kur vien slēpo.

VECTĒVA ELPA

Spēcīgāko veterānu muguras sev priekšā jauno vairākums redz arī Latvijas čempionātos. To var attiecināt arī uz olimpiādes viscienījamāko senioru — septiņdesmito gadu Latvijas distanču slēpošanas līderi Jāni Kaimiņu. Latvijas I ziemas olimpiādē savos 57 gados viņš bija vecākais dalībnieks un 10 km klasiskajā stilā pārspēja 30 konkurentus. Tagad, pēc deviņām ziemām Laurenčos Kaimiņam aiz muguras palika 15 slēpotāji, no kuriem puse varētu būt viņa pilngadīgie mazdēli.

Pats Jānis joko, ka, dēliem atļaujot skriet maratonus, Ogrē slēpot esot iemācījis tikai diviem — orientieristiem brāļiem Kivleniekiem. Tāpēc arī pašam joprojām nākoties svīst mačos. Starp citu, stafetē Andris Kivlenieks — nepārspējams valsts čempions ziemas orientēšanās sportā — pirmo posmu beidza 25 sekundes pirms nākamā sekotāja — Matīsa Valdberga no Vecpiebalgas novada, un tieši vismaz vēl viena zaļoksnēja spēka mitriķa trūkums ogrēniešu komandai lika samierināties ar pieticīgo 10. vietu.

Otrajā posmā, visus trīs 1,4 km saldētā sniega trases apļus klasiskajā stilā žilbinošā ātrumā nostumjoties ar rokām uz slidsoļa slēpēm, Madonu pārliecinošā vadībā izvirzīja Arvis Liepiņš. Lai arī nākamajos posmos ātrākie bija jaunie Talsu un Alūksnes biatlonisti Gints Lūsis un Ingus Deksnis, orientierists Nauris Raize varēja finišēt pirmais ar gaili Madonas karogā pār plecu.

DĀMAS, JAUNKUNDZES UN KUNGI

Dāmu konkurencē pirmajā posmā Siguldas novadu vadībā izvirzīja sporta aprindās pazīstamā uzņēmēja, veikala Maratons saimniece Laura Lapiņa, kas astoņdesmito gadu beigās, meitas uzvārdā Purniņa, pārstāvot dzimtās Pļaviņas, bija bieža viešņa uz Latvijas čempionātu pjedestāliem. Tomēr, sākot ar otro posmu, situācija mainījās, un Laurenčos uzvarēja jaunās cēsnieces Elīna Radziņa, Vineta Pētersone, Nora Viktorija Osīte, kuras pastiprināja eksbiatloniste olimpiete Gerda Krūmiņa. Sudraba medaļas ieguva jaunās madonietes, bronzas — ne mazāk jaunā un biatlona pārpilnā Vecpiebalgas komanda.

Bet viss sākās ar sprintu, kura pusfinālā taktiski iepauzējis, par čempionu kļuva alūksnietis Oskars Muižnieks, tūlīt aiz sevis atstājot olimpiešus Arvi Liepiņu un Jāni Paipalu. Pēc tam fizioterapeits Muižnieks devās uz Priekuļu biatlona centru, lai abus pārējos olimpiādes titulus izcīnītu savā bijušajā pamatsportā. Savukārt topošais biatlonists Arvis Liepiņš šoreiz palika uzticīgs distanču slēpošanai, otrajā olimpiādē gūtajām divām zelta medaļām pievienojot vēl divas.

Nekādu pastaigu 10 km klasiskā stila distancē Liepiņš gan atļauties nevarēja. Bija cītīgi jācīnās ar hronometru, jo visi bīstamākie konkurenti startēja aiz madonieša. Jo īpaši sevi apliecināt alka jaunā cerība Indulis Bikše (Rīga), kas pasaules junioru čempionātā šogad šāda garuma slēpojumā izcīnīja 17. vietu. Bet tas notika iespējamo aiznākamo spēļu trasē Almati un brīvajā stilā. Laurenčos, lai arī klasiskais solis Indulim padodas pat labāk, Arvis Liepiņš palika nenotverts.

Finišējis piektais — tūlīt aiz olimpiešiem Jāņa Paipala un Jura Ģērmaņa —, Andris Kivlenieks atgādināja, ko vērta ir viņa divpadsmitā vieta pasaules čempionātā ziemas orientēšanās sportā.

KAM TO VAJAG

Laima Klauža, kas pirmajā vasaras olimpiādē kļuva par čempioni orientēšanās sportā un otrajā izcīnīja sudrabu MTB riteņbraukšanā, ar distanču slēpēm pēc godalgām veica daudz garāku ceļu, tās iegūstot tikai trešajās ziemas spēlēs. Toties tagad NBS kapteine bija visnopietnākā pretendente. Tiesa, sprintā Laimai nācās samierināties ar bronzas godalgu, bet 5 km klasiskajā stilā viņa pavisam nedaudz piekāpās tikai divkārtējai čempionei Andai Muižniecei no Aizkraukles. Starp citu, šajā olimpiādē Laima startēja kopā ar dēlu, iepriekšējā — ar meitu.

Tik plaša, lūk, mums tā slēpošana, kuras dāmu spicē tagad nostājusies Anda Muižniece. Vēl pirms sešām ziemām viņas vārds nebija atrodams nevienā slēpošanas sacensību protokolā. Līdz 17 gadu vecumam Anda Aizkraukles novada ģimnāzijā vairāk nodarbojās ar rokasbumbu, volejbolu un vieglatlētiku. Un tad tēvs, aktīvs slēpotājs, kādā skaistā dienā Andu nolika uz slēpēm. Tobrīd kā pasakā zvaigznes sastājās pareizā secībā, un Andas sportiskais liktenis bija izšķirts. Jau pēc diviem gadiem tēva trenētā meita klauvēja pie Latvijas izlases durvīm, kurās tobrīd stāvēja treneris Jēkabs Nākums.

„Ir talanti, kas ātri paļaujas slinkumam, un ir darbarūķi, kas meklē veidus un ceļus, kā attīstīties,” Andu pieskaitot pie pēdējiem, vērtē Nākums, kas joprojām ir viņas treneris. „Bija jāaudzē apjoms, tehnika jākopj. Tagad var redzēt, ka Anda beidzot slēpo, nevis pārvietojas ar slēpēm.”

Par savām otrajām mājām LSPA 3. kursa studente Anda Muižniece tagad sauc sporta kluba Vietalva bāzi Mailēs, par savu patronu — tās saimnieku Arvīdu Pīpkalēju. „Neesmu otru tādu cilvēku redzējis, kuram distanču slēpošanu tik ļoti vajag,” savu aizrautību argumentē Vietalvas valdes loceklis Pīpkalējs, kurš Andai meklē sponsorus un nodrošina treniņu apstākļus, gaidāmajām sacensībām pielāgojot pat trašu reljefus. „Zināms, ka Falunā, kur notika pasaules čempionāts, ir divi apļi. Vienā augstumu starpība ir 69 m, otrā — 84 m, bet Mailēs bija tikai 42 m,” stāsta Arvīds. „Otrā Vesetas krastā izveidoju 1,2 km kāpumu 64 metrus uz augšu, to tā arī nosaucām par Falunas kāpumu, šajā pusē atradu Falunas ceļu —2,5 km un 63 m.”

Šajā pasaules čempionātā, kas Falunā beidzās nedēļu pirms Latvijas olimpiādes, Anda Muižniece kvalificējās pamatsacensībām gan 10 km brīvā stila slēpojumam, gan karaliskajiem 30 km klasiskajā solī, kurus arī godam veica. Par tālāko mērķi šaubu nav — olimpiskās spēles. Starp citu, ievadā pieminētajā Latvijas čempionāta pēdējā posmā Madonā distancēs ar kopējo startu brīvajā stilā uzvarēja Anda Muižniece (15 km) un Arvis Liepiņš (20 km).

Arvīds Pīpkalējs sava novadnieka Jāņa Hermaņa dalību trijās spēlēs pēc kārtas (Albērvilā, Lillehammerē, Nagano) jau nomenedžējis, vienlaikus Mailēs radot savā lietderībā,vienkāršībā un dabiskumā unikālu bāzi.

 

DISTANČU SLĒPOŠANA

Dāmas

Sprints. 1,2 km. Brīvais stils (F)

1. Anda Muižniece (Aizkraukles nov.)

2. Vineta Pētersone (Cēsu nov.)

3. Laima Klauža (Carnikavas nov.)

4. Inga Paškovska (Vecpiebalgas nov.)

5. Kitija Auziņa (Madonas nov.)

6. Ieva Pūce (Madonas nov.)

5 km. Klasiskais stils (C)

1. Anda Muižniece (Aizkraukles nov.) 16:40,82

2. Laima Klauža (Carnikavas nov.) +13,98

3. Kitija Auziņa (Madonas nov.) +1:10,97

4. Laura Lapiņa (Siguldas nov.) +1:14,36

5. Natālija Kovaļova (Krāslavas nov.) +1:18,93

6. Inese Zvirgzdiņa (Pļaviņu nov.) +1:57,05

4 x 2,8 km. (C + C + F + F)

1. Cēsu novads (Elīna Radziņa, Vineta Pētersone, Gerda Krūmiņa, Nora Viktorija Osīte) 30:21,99

2. Madonas novads (Karīna Pitkeviča, Kitija Auziņa, Karīna Pētersone, Ieva Pūce) +51,36

3. Vecpiebalgas novads (Krista Razgale, Monta Razgale, Inga Paškovska, Krista Krūmiņa) +1:18,99

4. Rīga (Ieva Mauliņa, Katrīna Pāvula, Paula Bergfelde, Inga Mauliņa) +1:22,69

5. Siguldas novads (Laura Lapiņa, Linda Katlapa, Kristīne Veita, Anna Konovalova) +1:52,71

6. Daugavpils (Jūlija Matvijenko, Olga Pavārniece, Olga Zīle, Ļubova Pavļukova) +2:38,30

Kungi

Sprints. 1,4 km. Brīvais stils (F)

1. Oskars Muižnieks (Alūksnes nov.)

2. Arvis Liepiņš (Madonas nov.)

3. Jānis Paipals (Gulbenes nov.)

4. Jānis Šņoriņš (Talsu nov.)

5. Andris Kivlenieks (Ogres nov.)

6. Kārlis Vanags (Talsu nov.)

10 km. Klasiskais stils (C)

1. Arvis Liepiņš (Madonas nov.) 26:03,56

2. Indulis Bikše (Rīga) +23,45

3. Jānis Paipals (Gulbenes nov.) +24,60

4. Juris Ģērmanis (Carnikavas nov.) +55,75

5. Andris Kivlenieks (Ogres nov.) +57,93

6. Raivo Kivlenieks (Ogres nov.) 1:50,18

4 x 4,2 km. (C + C + F + F)

1. Madonas novads (Raimo Vīgants, Arvis Liepiņš, Jānis Baunis, Nauris Raize) 43:37,26

2. Talsu novads (Jānis Šņoriņš, Juris Damškalns, Gints Lūsis, Kārlis Vanags) +31,87

3. Rīga (Mārcis Jakovičs, Indulis Bikše, Artūrs Ivanovs, Pāvels Ribakovs) +35,88

4. Alūksnes novads (Jānis Pleikšnis, Vladislavs Ņedaivodins, Atis Putnis, Ingus Deksnis) +36,15

5. Siguldas novads (Ingmārs Briedis, Toms Veits, Viesturs Eglītis, Raivis Zīmelis) +1:37,14

6. Gulbenes novads (Jānis Ģērmanis, Antis Zunda, Edijs Avens, Jānis Paipals) +2:14,09

IZCĪNĪTĀS MEDAĻAS

Pašvaldība, zelts, sudrabs, bronza

1. Madonas novads            2 – 2 – 1

2. Aizkraukles novads 2 – 0 – 0

3. Cēsu novads 1 – 1 – 0

4. Alūksnes novads 1 – 0 – 0

5. Carnikavas novads 0 – 1- 1

5. Rīga 0 – 1 – 1

7. Talsu novads 0 – 1 – 0

8. Gulbenes novads 0 – 0 – 2

9. Vecpiebalgas novads 0 – 0 – 1