Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Tiecoties uz četrkāršo

Decembra vidū uz skaitītām stundām vienīgo reizi sezonā, lai startētu Latvijas čempionātā, Latvijā bija iegriezies talantīgais daiļslidotājs Deniss Vasiļjevs. Cepuri nost Denisa priekšā  -  ar šo žestu viņš parāda, ko viņam nozīmē Dzimtene, turklāt daugavpilieša starts atveda līdzjutējus uz Mārupi pat no Japānas.

Pēc sarakstes ar Denisa menedžeri esam vienojušies par interviju piektdienas vakarā pēc Vasiļjeva pirmā treniņa Latvijā – Mārupes ledus hallē, kur 14. un 15. decembrī notika Latvijas čempionāts daiļslidošanā. Nodarbībā uz ledus starp pārējiem daiļslidotājiem, kuri laukumā burtiski mudž, Denisu Vasiļjevu gan ieraudzīt neizdodas. Izrādās, ka Denisam gluži vienkārši nav bijis, ar ko slidot  –  sportists ar savu komandu uz Latviju atlidojis ar reisiem, starp kuriem bijusi tik maza laika starpība, ka pēc pārsēšanās lidostas darbinieki nav paguvuši pārkraut viņa inventāru no vienas lidmašīnas otrā.

Kopš 2016. gada Deniss dzīvo Šveicē un trenējas pie Turīnas olimpisko spēļu vicečempiona Stefana Lambjēla, ikdienā ar viņu strādā arī treneri Roberts un Anna Dīrkingi  –  Anna arī atlidojusi sportistam līdzi. Kopumā Denisa komandu šobrīd veido aptuveni desmit cilvēki. Viņš nāk no vienkāršas ģimenes un visu ir sasniedzis ar milzīgu darbu, lai gan sākumā mazais puika sūtīts uz peldēšanu un daiļslidošanā nonācis nejauši.

VECRĪGAS KŪKA

Sastopoties halles foajē, daugavpilieša vaigi ir dzīvelīgi sārti  –  plānotā ledus treniņa vietā tikko aizvadīta nodarbība zālē. “Ir nedaudz nostalģijas,” izjūtas, iegriežoties dzimtenē, raksturo Deniss. “Šveicē latviešu valoda ir nedaudz aizmirsusies, par ko jūtos slikti. Ir prieks būt Latvijā, satikt savus vecākus un līdzjutējus gan no Latvijas, gan Japānas, Itālijas, Polijas, Krievijas,” atklāj Vasiļjevs, itin veiksmīgi sarunājoties latviski.

Svētdienas agrā rītā sportistam Latvija ir jāpamet, lai dotos uz treniņnometni Japānā, tādēļ vaicāju  –  ko īsajā laika sprīdī Rīgā viņš noteikti gribētu izdarīt? Vasiļjeva uzticīgākos fanus sportista atbilde nepārsteigs: “Es gribu apēst kūciņu Vecrīga. Neesmu to ēdis jau vismaz gadus sešus. Bērnībā tā bija mana mīļākā kūka no galvaspilsētas  –  man ļoti garšo saldumi.”

UNIKĀLS VEIKUMS          

Latvijā Denisam nav konkurentu, taču daiļslidotājs ar sev raksturīgo improvizatoru dabu sarūpējis unikālu odziņu. “Es sacentīšos pats ar sevi  –  tas būs ļoti izaicinoši, jo abas programmas  –  gan īso, gan garo  –  veikšu vienā dienā tikai ar stundas starpību,” sacīja Vasiļjevs. Pat vairāki pieredzējuši daiļslidošanas speciālisti pēc sacensībām atzina, ka nezina otru tādu numuru pasaules klases sportista izpildījumā.

Sportists paskaidro: “Psiholoģiski tas ir ļoti sarežģīti un grūti. Šosezon esmu ļoti daudz trenējies  –  man ir sagatavotas divas īsās programmas un gandrīz divas pilnas programmas. Ir jāstrādā ar visām programmām, tādēļ vienā dienā slidoju vairāk nekā vienu pilnu programmu ar visiem lēcieniem. Pirms atbraukšanas uz Latviju treniņos stundas laikā veicu abas programmas. Fiziski esmu stiprs, bet ir jāuzlabo psiholoģiskā puse.”

ČETRKĀRŠO TRENIŅOS LEC, BET…

Šodien daiļslidošanā četrapgriezienu lēcieni ir ļoti vērtīgi. Sekmīgi izpildīti, tie burtiski paceļ sportistus ārpus konkurences, jo otrajā atzīmē dod ļoti augstu vērtējumu pat tad, ja sportists nodemonstrējis relatīvi vāju slidojumu. Viedokļi dalās, un valda arī uzskats, ka šāda vērtēšanas sistēma nav godīga.

Daiļslidošanas tiesnese profesore Agita Ābele norāda, ka Denisa taktika ir skaisti izpildīt to, ko viņš māk, attiecībā par lēcieniem  –  izpildīt trīskāršos, bet četrapgriezienu manevrus atstāt perspektīvā. Vasiļjevs piekrīt Agitas vērtējumam: “Ābele ir ļoti gudra tiesnese. Daiļslidošanā vispirms ir jāattīstās no mākslinieciskās puses  –  tie ir elementi, kas man patīk visvairāk. Tas ir atmaksājies  –  labāk izdaru mazāk, bet kvalitatīvāk.”

Pērn Denisa izpildījumā sacensībās varēja redzēt virkni neveiksmīgi izpildītu četrapgriezienu lēcienu, taču šogad sacensībās tie izpalikuši, lai gan patiesībā Deniss četrkāršos aktīvi slīpē treniņos. “Treniņu laikā varu izpildīt vairāku veidu četrapgriezienu lēcienus, taču sacensībās viss ir citādi  –  fiziski to varu, bet psiholoģiski neesmu vēl gatavs,” skaidro Vasiļjevs. “Tas ir gandrīz tāpat, kā veikt trīškāršu lēcienu  –  atšķirība ir tikai laika izteiksmē. Bet es gribu jau šosezon izpildīt četrapgriezienu lēcienu.”

Lai izpildītu cetrapgriezienu lēcienu, sportistam jāspēj manevru veikt 0,6 sekundēs.

Ar Domu par Pekinu

Šogad Vasiļjevam svarīgākās sacen-sības ir janvāra izskaņā gaidāmais Eiropas čempionāts un pēc tam martā  –  pasaules čempionāts Kanādā. Pēc neveiksmes Phjončhanas olimpiskajās spēlēs jau aizmirsies, ka pēc tām Deniss izcīnīja 4. vietu Eiropas čempionātā Maskavā un 6. vietu pasaules čempionātā Milānā.

“Četrgades plāns ir Pekinas olimpiskās spēles, pie kā strādājam jau otro gadu. Es katru dienu dzīvoju ar šo domu  –  lai nemitīgi ar maziem solīšiem virzītos pretī mērķim. Pekinā gribu parādīt maksimumu, uz ko esmu spējīgs  –  lai tā būtu mana vislabāk izpildītā programma. Es gribu pierādīt pasaulei, ka esmu viens no tiem, kurš var cīnīties ar ikvienu konkurentu. Tas, kas mani dara stiprāku, ir brīži, kad uzvaru pats sevi,” uzsver sportists.

“Man patīk Šveicē, jo dzīvoju mazā, kalnu grēdu ieskautā pilsētā. Tā ir kā no ārpasaules izolēta vieta, kur varu koncentrēties tikai daiļslidošanai, kur man nedraud stagnācija. Pasaules kontrasti mani uzlādē un palīdz progresēt.”

Tā kā daiļslidošana ir Denisa profesija, svarīgi ir arī atpūsties no ikdienas darba. “Man tas vislabāk izdodas gatavojot ēdienu vai zīmējot. Man ir vairāki projekti  –  es gribu uzrakstīt zinātniskās fantastiskas grāmatu, esmu pie tās jau ķēries,” atklāj Deniss. Savukārt netālu esošajā Lozannā viņu uzlādē Japānas un Indijas ēdieni. Denisa jaunākā aizraušanās ir anatomija, jo ķermeņa izzināšana palīdz attīstīties arī uz ledus.

 

Deniss VASIĻJEVS

Daiļslidotājs

Dzimis: 1999. gada 9. augustā

Augums, svars: 175 cm, 65 kg

Izglītība: absolvējis Daugavpils Krievu liceju, studē Daugavpils Universitātē

Pirmā trenere: Jeļena Sirohvatova

Lielākie sasniegumi: PČ 6. vieta 2018. g. Milānā, EČ 4. vieta 2018. g. Maskavā, OS 19. vieta

Phjončhanā, JZOS 2. vieta 2016. g. Lillehammerē

Attiecību status: brīvs

Vaļasprieki: pasaules vēsture, cilvēka anatomija, kulinārija, zīmēšana

Filma: Gredzenu pavēlnieks

Grāmata: Zvaigžņu kari

 

Marika NUGUMANOVA, Latvijas Slidošanas asociācijas prezidente:

“Stundas laikā izpildīt īso un garo programmu fiziski nav tik grūti, cik emocionāli ārkārtīgi smagi. Īso programmu viņš izpildīja labi — tas ir viņa labākais slidojums šajā sezonā. Garajā jeb izvēles pro-grammā bija vairākas kļūdas, vienam startēt nav viegli. Jāsaprot, ka sportisti cīnās par vietu pasaules rangā, tādēļ lieki riskēt nevar, ja neesi pārliecināts. Tā bija Denisa paša vēlēšanās braukt uz Latviju un startēt. Tas priecē, ka sportists vēlas sevi parādīt savas valsts čempionātā. Ar esošo programmu Eiropas čempionātā viņš var pacīnīties par medaļām. Pasaules čempionātā varētu būt runa par iekļūšanu pirmajā desmitniekā. Bez četrkāršā lēciena uz ko augstāku pasaulē sarežģīti pretendēt.”

Anna DĪRKINGA, trenere:

“Svarīgākais — lai Deniss izbauda savu sniegumu un nodemonstrē to, ko viņš izpilda treniņos. Es zinu, ka viņš var to izdarīt! Viņam bija labs sezonas sākums, un tagad viss ir pakārtots tam, lai sagatavotos Eiropas un pasaules čempionātiem. Vispirms viņš strādā pie četrkāršajiem lēcieniem. Denisam ir pareizais domāšanas veidu, viņš ir pozitīvs un smagi trenējas. Viņš ir spēcīgs konkurents, viņa harismātiskā puse ir ļoti interesanta, tādēļ līdzjutēji brauc skatīties Denisa priekšnesumus, ar negaidītiem elementiem viņam izdodas pārsteigt pat trenerus.”

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns