Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Trasē, kur bremzes nelieto

Latvijas Bobsleja un skeletona federācija (LBSF) ir pirmā, kura četru gadu valdīšanas ciklu spējusi beigt ar divām sudraba medaļām olimpiskajās spēlēs. Tās prezidentam Jānim Kolam gan ir garāka mēraukla: "Es astoņus gadus vadu, par astoņiem atbildu." Uz tiem domās atskatoties, prezidents izpleš rokas: "Jāsaka: Oho-ho! Un tas vispirms attiecas uz mūsu saliedēto komandu, sportistu, treneru, tehniskā personāla un sponsoru vienoto darbu."

"Šķiet, neviena cita olimpiskā federācija Latvijā nevar lepoties ar tādiem panākumiem," turpina Jānis Kols. "Bobslejā uz Pasaules kausa izcīņas pjedestāliem kāpts 24 reizes plus vēl 42 vietas sešniekā. PK kopvērtējumos pērn uzvara kombinācijā (divnieku plus četrinieku ekipāžas), otrās vietas divniekiem un četriniekiem… Skeletonā vispār mūsējiem līdzinieku nav! Divās spēlēs pēc kārtas sudrabs un ceturtās vietas. Martinam Dukuram pieci Pasaules kausi pēc kārtas, iepriekšējās divās ziemās kopā ar brāli Tomasu dubultuzvaras!"

Pēc Vankūveras spēlēm federācija savu darbu novērtējusi ar "apmierinoši", par Soču spēlēs paveikto 10 ballu sistēmā ielikts devītnieks, jo varējusi būt vēl viena medaļa — skeletonā klusībā cerēts uz zeltu un bronzu.

"Domāju, ka šie sasniegumi atspoguļojās federācijas vadības vēlēšanās, kurās līdzšinējā valde piedzīvoja minimālas izmaiņas," saka nu jau trīskāršais LBSF prezidents Jānis Kols. "Gunārs Peide, kurš bija federācijas ģenerālsekretārs kopš neatminamiem laikiem, nolēma doties atpūtā, bet ne pavisam. Viņš tagad ir federācijas Goda biedrs un valdes padomnieks ar diezgan plašām pilnvarām. Par ģenerālsekretāru tika ievēlēts Zintis Ekmanis. Līdz ar to viceprezidenta posteņa mums vairs nav, ir tikai pieci valdes locekļi. Vēl Dainis Dukurs, kas pārstāv skeletonu, bobsleja izlases galvenais treneris Sandis Prūsis un uzņēmējs Miervaldis Vītols."

— Noticis arī starptautiskās federācijas kongress…

— Jā, maijā Monako.

— Kas mainījies?

— Ļoti daudz kas. Savā vietā ar masīvu Krievijas atbalstu palika vienīgi līdzšinējais prezidents Ivo Feriani no Itālijas. Krievi tika iekšā pilnīgi visās komisijās, viņi saņēma arī vienu viceprezidenta posteni, kurā ievēlēja Krievijas Bobsleja federācijas vadītāju Georgiju Bedžamovu, kurš tagad ir atbildīgs par komunikāciju.

Pēc sarunām un citiem notikumiem kongresā, kā arī Soču spēļu atskaņām sliecos pievienoties Daiņa Dukura viedoklim par to, ka Krievijas kā lielvalsts izpratnē, lai sasniegtu mērķi, sportā ir atļauts viss, tai skaitā solīt un neizpildīt, šmaukties un teikt, ka viss ir kārtībā.

Bedžamova uznāciens kongresā bija iespaidīgs un Krievijas finansiālās ietekmes pavadīts, viņa prezentāciju neapšaubāmi bija sagatavojuši PR profesionāļi. Nemitīgi skanēja — būs, būs, būs… Turklāt: "Par to, ka es to darīšu, man algu nevajag!" Jaunās sezonas Pasaules kausa izcīņas pēdējais posms risināsies Sočos. Lai tur nokļūtu ar visu mūsu apjomīgo inventāru, loģistikas izmaksas ir apmēram tādas pašas, kā aizbraukt uz Ameriku. "Nav problēmu!" mierināja Bedžamovs. "Mēs atsūtīsim transporta lidmašīnu. Visus aizvedīs un atvedīs par brīvu." Tiem, kas agrāk nebija saskārušies ar viltīgajiem mūsu Austrumu kaimiņu gājieniem likās — oho, beidzot brīnumdaris atnācis! Pēc Vankūveras olimpiskajām spēlēm krietnā daļā nacionālo federāciju mainījušies vadītāji. Viņus šāda aktīva uzstāšanās iespaidoja. Krievus spēcīgi atbalstīja briti, kuru pārstāvji arī iekļuva visās komisijās.

Mums gan nav pamata žēloties. Dainis Dukurs turpinās darboties skeletona materiālu komisijā, Matiass Bīdermanis — sporta komisijā. Gatis Gūts akceptēts kā FIBT asistents Eiropas kausa izcīņas rīkošanā bobslejā. Kristaps Kotāns ir parabobsleja un skeletona komitejas loceklis. Neesam vienīgi ar bobsleju tieši saistītās komisijās. Laikam mūs uzskata par pārāk bīstamiem. Uz materiālu komisiju, kurā, iespējams, pieejama specifiska informācija, kā var sasniegt labākus rezultātus, virzījām Sandi Prūsi — četrkāršu olimpieti un pieredzējušu treneri. Bet viņa kandidatūra pietiekošu atbalstu neguva. Toties šajā tehniskajā komisijā iekļāva cilvēkus, kuriem ir ārsta izglītība, kā arī vīrus, kas nerunā nevienā no divām FIBT oficiālajām valodām.

— Vai Feriani uz prezidenta posteni bija kāds konkurents?

— Jā, pat divi. Dienvidkorejietis, kuru iepriekšējā kongresā ievēlēja par viceprezidentu, ņemot vērā, ka 2018. gada spēles norisināsies Pjončhanā, un toreiz tas bija cieņas apliecinājums. Tagad, piesakoties uz prezidenta amatu un zaudējot vēlēšanās, viņš zaudēja visu. Otrs bija kanādietis Roberts Storijs, kurš FIBT vadīja vairākus sasaukumus pirms Feriani. Viņš pašreizējam prezidentam ar pieaicinātu auditoru palīdzību pārmeta nesaimnieciskas un arī nelikumīgas finanšu darbības. Tomēr viņa uznāciens neizpelnījās lielu atzinību un, juzdams, ka negūs atbalstu, Storijs pēdējā brīdī savu kandidatūru atsauca. Ivo Feriani uz otro prezidentūras termiņu tika ievēlēts visai pārliecinoši. Tajā savs ieguldījums arī Normundam Kotānam, kas uzraudzīja Soču trases būvniecību un spēļu laikā bija sacensību direktors, šajā darbā kļūstot par autoritāti gan būvniekiem, gan sportistiem, gan Krievijas un arī citu valstu bobsleja funkcionāriem. Viņš, būdams FIBT biroja darbinieks, aktīvi darbojas kā ministrs bez portfeļa.

— Vai abu sporta veidu sakarā varam runāt arī par kādām izmaiņām masveidībā, vai tomēr bobslejam un skeletonam tas nav raksturīgs jēdziens?

— Laikam esmu konservatīvs, uzskatu, ka šie nav bijuši un tiem arī nevajadzētu būt masveidīgiem sporta veidiem. Tie ir elitāri. Un elitārs nekad nav plaši izplatīts. Tāpat kā autosporta pirmā formula — F1. Tā nekad nebūs masveidīga. Tikt šajā klubiņā — tas vien jau ir augsts sasniegums.

It kā būtu apsveicami tas, ko tagad dara Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija. Ir vēlme piesaistīt gados jaunus sportistus, paplašināt auditoriju. 2016. gadā II Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs jau varēs startēt piecpadsmitgadīgie. Ar šo sezonu četrinieku cīņās var iesaistīties jauktās ekipāžas. Pēc prezidenta Ivo Feriani vārdiem, lai novērstu nevienlīdzību starp vīriešiem un sievietēm.

— Sievieti redzot kā piloti?

— Pārsvarā. Man grūti iedomāties, ka trīs sievietes stumtu vienu veci… Tas būtu apkaunojums jebkurai nācijai, jo apliecinātu, ka šajā valstī kārtīgu vīru vairs nav. Neviens taču neliedz daiļavām cīnīties savā dāmu konkurencē.

Domāju, ka ar šādām jauktajām ekipāžām, arī monoboba ieviešanu un piecpadsmitgadīgu jauniešu iesaistīšanu bobslejs zaudēs savu pievilcību un dinamiku. Bobslejs ar savu ātrumu un riska faktoru ir bīstams, tieši tāpēc arī aizraujošs sporta veids, iesaistīt tajā piecpadsmitgadīgus pusaudžus, lai arī viņi brauks ar monobobu, ir neapdomīga rīcība.

— Līdz šim bobslejs tāpat kā autovadīšana bija atļauta no 18 gadiem…

— I Jaunatnes spēlēs Insbrukā jau varēja startēt septiņpadsmitgadīgie, 2016. gadā Lillehammerē to varēs darīt tie, kas dzimuši līdz 2001. gada 31. decembrim. Šausmīgi pazemināta latiņa, bet neviena pasaules trase nekļūs vieglāka vai drošāka tāpēc, ka esi jaunāks.

Ar diezgan lielu neizpratni uztverts lēmums arī bobslejā attīstīt paralimpisko virzienu. Grūti pateikt, vai tas ir pareizi. Ar ko sportists atšķiras no parasportista? Uz šo jautājumu ļoti trāpīgi atbildēja Ivo Feriani: "Ar vienu sekundes simtdaļu!" Parasti nelaime šajā sekundes simtdaļā maina cilvēka dzīvi, bet ne vienmēr — viņa dvēseles stāvokli un cīņas sparu. Vai invalīdiem vērts sēsties bobsleja kamanās? Savam priekam — jā, noteikti. Bet vai viņiem jācīnās arī šajās bīstamajās sacensībās? Es nevaru iedomāties, ka pirmās formulas mašīnu pilotētu cilvēks ar kustību traucējumiem. Turklāt bobsleja trasē bremzes nelieto. Bet laiks rādīs, vai paši paralimpieši gūs gandarījumu bobslejā.

Šie jauninājumi ieviesti, lai piesaistītu uzmanību. Manuprāt, notiks otrādi — bobslejs tiks devalvēts un zaudēs savu ekskluzīvo vērtību. Līdz šim bija skaidrs: bobslejs — tie ir kārtīgi veči, jau gados, kas apzinās, ar ko viņi riskē, kādu fizisko un mentālo slodzi šis sporta veids prasa. Kā piecpadsmitgadīgais var apzināties to, kas viņu sagaida?!

— Ar ko no klasiskajām bobsleja kamanām atšķirīgs jauniešiem un invalīdiem paredzētais monobobs?

— Ar to brauc viens cilvēks, kas vienlaikus ir gan stūmējs, gan pilots, gan bremzētājs. Kamanām ir augstāki borti, kam jāsargā braucējs kritienos. Vizuāli tās izskatās pēc dāmu zābaciņa. Protams, ar šādām kamanām ērtāk apmācīt pilotus, par kuru neizbēgamajām kļūdām nav jāmaksā stūmējiem.

— Savu monobobu uzkonstruēja un uzbūvēja arī mūsu pašu Bobsleja tehniskais centrs (BTC)…

— Savulaik FIBT izsludināja konkursu par labāko monoboba modeli. Ideja bija, ka uzvarētājs uzbūvēs pietiekamu skaitu kamanu, kuras nopirks starptautiskā federācija un pirms katrām sacensībām dalībnieki tās ar visām sliecēm izlozēs. Piedalījās kādu septiņu valstu būvētāji. No Latvijas ne tikai BTC, arī Kristaps Kotāns. Izšķiršanās notika vēl iepriekšējā sasaukuma FIBT valdes laikā, kad lēmumu pieņemšanā bija milzīgs Šveices iespaids un konkursā piedalījās arī šīs valsts kompānija.

Kad šveiciešiem prezentācijā vajadzēja parādīt, kā viņu bobs tiks pielāgots paralimpiešu vajadzībām, filma beidzās. Projekts izskatījās diezgan zaļš, bet bija jūtams, ka tiek virzīts pretī uzvarai. Tā arī notika — šveicieši atzīti par vienīgajiem oficiālajiem monobobu piegādātājiem sacensībām. Neviens gan neliedz federācijām pirkt arī citu ražotāju monobobus. Siguldas sarežģītajā trasē tādi BTC aparāti, kas noteikti ir labāki par šveiciešu oficiālajiem, būtu ideāli instrumenti jauno bobslejistu apmācībai.

— Teicāt — bobslejs ir elitārs kā autosporta Pirmā formula. To var attiecināt arī uz skeletonu?

— Skeletonistus savā ziņā uzskatu pat par pārākiem. Retais bobslejists iedrošināsies pa trasi nobraukt ar galvu pa priekšu, kad žoklis dauzās pa ledu. Cilvēki tomēr vairāk pieraduši lielā ātrumā pārvietoties ar kājām pa priekšu vai vismaz sēdus. Skeletonisti gan ar bobu droši vien līdz lejai tiktu itin sekmīgi, jautājums tikai, cik ilgā laikā.

— Jau šogad Pasaules kausa izcīņā redzēsim arī jauktās četrinieku ekipāžas?

— Ja vien tās izturēs atlasi startam šajās sacensībās, jo jauktās ekipāžas tiek vērtētas kopējā konkurencē.

— Kā jau ierasts, Pasaules kausa izcīņa sākas Amerikā…

— Vienīgi šoreiz tur notiks tikai divi posmi — Leikplesidā un Kalgari. Izdevīgi, ka mēnesi ātrāk, jau 9. novembrī, Īglsā sāksies Eiropas kausa izcīņa. Tajā startēs Uģa Žaļima ekipāžas, bet Oskars Ķibermanis ar saviem vīriem varēs iesildīties Pasaules kausa izcīņai. Plānots, ka Oskars Melbārdis novembrī dosies uz treniņnometni Vinterbergā, kur šosezon notiks pasaules čempionāts. Pērn sacensības šajā trasē viņam beidzās ar kritienu, tāpēc jāatgūst saprašanās ar Vinterbergas virāžām un īstās sajūtas.

— Kādi vēl jaunumi mūsu bobsleja saimniecībā?

— Bobslejistu rindas papildinājuši daudzi jauni un patiešām spēcīgi puiši, no kuriem daži šoruden Siguldā jau pamēģinājuši arī pilotēšanu. Viens no mūsu pieredzējušākajiem stūmējiem Raivis Broks aktīvā sportista gaitas nolēmis beigt. Pārējie izlases vīri palikuši un cītīgi strādājuši. Bet viss sākas no jauna. Ir jaunas versijas, kas ar ko kopā brauks un, kas vēl būtiskāk, kurās kamanās brauks. Notiek pārrunas par jaunu divnieka un četrinieka kamanu iegādi ar firmu, kuras ražojumi pasaulē kotējas ļoti augstu.

Cerams, ka būsim pienācīgi sagatavojuši ceturto pilotu Matīsu Mikni, kas varēs iesaistīties Eiropas kausa izcīņā. Mums jādomā arī par tiem jauniešiem, kas 2016. gadā varētu startēt Jaunatnes olimpiskajās spēlēs.

— Jāatrod jauns Ķibermanis!

— Vēl jaunāks! Mūsu potenciālajam Lillehammeres pilotam patlaban ir 13—14 gadu.

— Turklāt viņam jābūt vēl talantīgākam. Atcerēsimies, ka pirmajās Jaunatnes olimpiskajās spēlēs Īglsā mūsu mazais Osis bija līderis līdz pēdējā brauciena beigu daļai, kurā kļūdoties pazaudēja ne tikai zeltu, bet arī sudrabu un bronzu… Kāds federācijas uzstādījums mūsu vadošajām ekipāžām šosezon?

— Neko skaļi neesam deklarējuši. Galvenais, atrast labākās ekipāžu kombinācijas un tām piemērotākās kamanas. Daudzām valstīm šī būs relaksācijas sezona, izskatās, ka to pat dažs no vadošajiem pilotiem izlaidīs.

Protams, mums jādomā par rezultātiem, kas ļaus saglabāt valsts atbalstu, un jāatceras, ka sponsorus interesē tikai tie, kas cīnās par labāko trijnieku.

— Pēc diviem olimpiskajiem sudrabiem sponsoru saraksts kļuvis dižāks?

— Šķiet nevienas citas federācijas bobi un sportistu tērpi nav tik raibi mazām reklāmām kā mūsējie. Tas liecina, ka Latvijā abus mūsu sporta veidus mīl un ciena. Pēc Sočiem sponsoru skaits īpaši palielinājies nav. Ir daži mainījušies. Piemēram, ar autonodrošinājumu Ford vietā mums turpmāk palīdzēs Audi. Bet pārsvarā jau četrus gadus mums uzticīgi vieni un tie paši sponsori, kas izteikuši gatavību sadarboties arī visu nākamo olimpisko ciklu. Tie ir Latvijas valsts meži, Latvijas Gāze, Arčers, Binders, Abora, RECK, Naftimpeks, LDz Cargo… Ir vēl daži citi sponsori, kas ziedo mazāk par 10 000 eiro.

Skeletonisti papildus piesaista vēl savus atbalstītājus. Starp citu, arī Dainis Dukurs atlasījis jauno skeletonistu pulciņu, un Siguldā uz ledus trenējas krietni vairāk par trim skeletonistiem.

— Kad mūsu bobslejistus un skeletonistus redzēsim sacensībās Siguldā?

— Kā parasti — ap 8. martu. Ir doma Latvijas atklāto čempionātu rīkot plašāk pārstāvētu. Starp citu, arī lietuvieši beidzot ir sasparojušies. Jau pirms diviem gadiem viņi runāja par gatavošanos Soču spēlēm, bet tad apklusa. Tagad atkal atguvuši elpu. Oktobra sākumā ar Lietuvas Bobsleja un skeletona federācijas vadību apspriedām sadarbības variantus. Starp citu, viņiem ir izcilas atlases iespējas, jo Kauņā regulāri tiek gatavoti vieni no labākajiem sprinteriem Austrumeiropā. Mums tāds ir tikai Arājs, kas Ahilleja cīpslu sadziedēja, bet diemžēl nesen guva pleca traumu.

Ja lietuvieši tiešām savu plānu realizēs, tad nākamajās spēlēs viņi noteikti būs uz starta, bet vēl pēc četriem gadiem par kādu viņu ekipāžu jau var nākties runāt kā konkurenti. Bobslejista karjeru beidzis poļu līderis Kupčiks, no šī sporta veida aizgājis arī viņa tēvs, kas vadīja federāciju. Poļi sāk no nulles un ir gatavi to darīt Siguldā ar mūsu bobiem. Domāju, ka drīz bobslejā parādīsies arī Ķīna un Kazahstāna — valstis, kuru pilsētas pretendē uz aiznākamo ziemas spēļu rīkošanu.

 

Jānis KOLS

Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas prezidents, uzņēmējs

Dzimis: 1959. gada 20. februārī Alūksnē

Izglītība: Alūksnes 1. vidusskola, Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas fakultāte

Sportā: no astoņu gadu vecuma trenējies ātrslidošanā (treneris Juris Cukurs), pēc tam vieglatlētikā (treneris Ilgvars Vaskis); Latvijas jauniešu izlases dalībnieks daudzcīņās

Darba gaitas: no 1982. gada galvenā inženiera vietnieks Rīgas Elektromontāžas uzņēmumā (REMUS), no 1988. gada valsts uzņēmums LATESA filiāles vadītājs Vācijā, no 1992. gada kompānijas LEC valdes priekšsēdētājs, īpašnieks, no 2007. gada valdes priekšsēdētājs vairākās daudznozaru kompānijās

Ģimenes stāvoklis: precējies, triju pieaugušu bērnu tēvs

Vaļasprieki: vieglāk pateikt, kas nav mans vaļasprieks, — tās ir medības

 

LATVIJAS PJEDESTĀLI 2006.—2014. GADS

Bobslejā

Olimpiskie vicečempioni (2014.) — Oskars Melbārdis, Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste, Jānis Strenga

Piektā vieta olimpiskajās spēlēs (2014.) — Oskars Melbārdis, Daumants Dreiškens

Astotā vieta olimpiskajās spēlēs (2010.) — Edgars Maskalāns, Daumants Dreiškens

Pasaules kausa (PK) izcīņas kopvērtējumā 1 uzvara (2013. kombinācijā), 4 otrās vietas (2013., divniekiem, četriniekiem; 2009., 2010. četriniekiem), 1 trešā (2008. četriniekiem)

26 reizes izcīnītas vietas uz PK, kā arī pasaules un Eiropas čempionātu goda pjedestāliem, no tām 8 uzvaras

Skeletonā

Martins Dukurs

Divkārtējs olimpiskais vicečempions (2010., 2014.)

Divkārtējs pasaules čempions (2011., 2012.)

Pieckārtējs (pēc kārtas) Pasaules kausa (PK) ieguvējs

49 reizes izcīnītas vietas uz PK, kā arī pasaules un Eiropas čempionātu goda pjedestāliem, no tām 38 uzvaras

Tomass Dukurs

Divas ceturtās vietas olimpiskajās spēlēs (2010., 2014.)

Divas otrās vietas un viena trešā Pasaules kausa izcīņas kopvērtējumā

19 reizes izcīnītas vietas uz PK un Eiropas čempionātu goda pjedestāliem, no tām 1 uzvara

 

PASAULES KAUSA IZCĪŅA BOBSLEJĀ UN SKELETONĀ

1. posms 8.—14. decembris Leikplesida

2. posms 15.—21. decembris Kalgari

3. posms 5.—11. janvāris Altenberga

4. posms 12.—18. janvāris Kēnigzē

5. posms 19.—25. janvāris Sanktmorica

6. posms un Eiropas čempionāts           26. janvāris—1. februāris Laplaņa

7. posms 2.—8. februāris Īglsa

8. posms 9.—15. februāris Soči

PASAULES ČEMPIONĀTS

23. februāris—8. marts Vinterberga

EIROPAS KAUSA IZCĪŅA

(8 posmos)

Bobslejā

1., 2. posms 9.—16. novembris Īglsa

Skeletonā

1., 2. posms 18.—22. novembris Lillehammere