Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Zigurds Zēbergs 1933.—2016.

Te nu mēs bijām — pasaules junioru trīskārtējais čempions biatlonā Jānis Čaurs, PSRS meistarsacīkšu bronzas godalgu ieguvēji Jānis Vimba un šo rindu autors Juris Vingris. Sēdējām ielas kafejnīcā iepretim Rīgas 1. slimnīcai. Kafija un balzams nemaz neuzlaboja noskaņu. Pirms brīža vēl viesojāmies 15. nodaļā pie mūsu trenera Zēberga (tā mēs viņu uzrunājām arī daudzus gadus pēc sporta gaitu beigām). Atvadījāmies un teicām, ka nāksim vēl…

“Atcerieties,” ierunājās Jānis Vimba, “treneris Zēbergs mūs, lauku puikas, sūtīja salabot zobus pie pazīstamas dakteres. Tas bija tepat līdzās, virs fizkultūras dispansera, tagad — Brīvības un Bruņinieku ielas stūrī. Un mēs klausījām.”

“Un toreiz, kad atgriezāmies mājup ar pirmajām PSRS meistarsacīkšu medaļām,” ieminējās Jānis Čaurs, “treneris ienāca mūsu kupejā un uzsauca pudeli laba vīna. Viņš teica: “Zēni, pēc labi padarīta darba var iedzert glāzi sausa vīna. Nekad nedzeriet stiprinātos vīnus.” Man šķiet, ka arī šo norādījumu pildām, vismaz attiecībā uz vīniem…

Atceros, ka 1965. gada septembrī, kad biju iestājies Rīgas Elektromehāniskajā tehnikumā, fizkultūras pasniedzējs Bruno Putniņš mani aizveda uz Daugavas slēpju bāzi Šmerlī tieši pie trenera Zēberga — šis zēns gribot trenēties distanču slēpošanā.

Jānis Vimba: Es jau vienu sezonu biju notrenējies!”

Jānis Čaurs: Es ierados vēl pēc gada.”

Tobrīd trenera Zēberga grupā jau divus gadus trenējās dvīņubrāļi Jānis un Gunārs Dumbri, Juris Kokorevičs. Zigurds Zēbergs vēl strādāja Latvijas Valsts fiziskās kultūras institūta slēpošanas katedrā un vienlaikus trenēja Daugavas jaunos slēpotājus. Grupa pieauga gadu pēc gada. Latvijā ienāca biatlons. Zigurds Zēbergs, kas pats bija izmēģinājis spēkus šajā jaunajā sporta veidā, pakāpeniski tam pievērsa arī mūs — slēpotājus.

Vēlākie Latvijas sportistu sasniegumi liecināja par trenera ieceres pareizību. Strādādams līdzās ar sporta biedrību Dinamo un Vārpa kolēģiem, Zigurds Zēbergs kļuva par Latvijas PSR Nopelniem bagāto treneri, vienīgo biatlonā.

Tie tālie gadi bija laiks, kad Zigurds Zēbergs pacietīgi un mērķtiecīgi veidoja Latvijas biatlona pamatu. Tā stiprums ir labi jūtams arī atjaunotajā Latvijā. Mūsu biatlonisti pasaules čempionātos un olimpiskajās spēlēs daudzkārt cīnījušies un turpina cīnīties par augstām vietām.

Jānis Vimba: “Man treneris Zēbergs jau no paša mūsu pazīšanās sākuma bija tēva vietā.”

Jānis Čaurs: “Treneris Zēbergs bija īsts latvietis un varbūt tāpēc tā īsti līdz galam nespēja piemēroties darbam PSRS skarbajā sporta saimniecībā. Vienmēr priekšroku deva darbam Latvijā.”

Juris Vingris: “Mums vajadzētu nākt pie trenera biežāk. Sarunājam nākamotrdien?”

Bet nākamās otrdienas agrā rīta stundā mūsu treneris jau bija devies mūžības distancē.

Lai viņam atvērtas debesis!