Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Loģiska vieta sportam

Jau 16 gadus visu mūsu olimpiešu ceļš uz spēlēm ved caur Mežaparku, kur vienīgajā saglabātajā vēsturiskajā Rīgas jahtkluba ēkā R. Feldmaņa ielā 8 darbojas Latvijas Olimpiskā vienība. Sporta sabiedrība satraukta, ka šo ceļu drīzumā var aizšķērsot barjera.

Latvijas Olimpiskās vienības valdes priekšsēdētājs Einars Fogelis atgādina, ka ir spēkā Latvijas Olimpiskās vienības attīstības programma 2013.—2016. gadam, ko, viņam stājoties pie LOV vadības stūres, apstiprinājusi dalībnieku sapulce. LOV dalībnieki ir trīs — Latvijas Olimpiskā komiteja (60 procenti), Izglītības un zinātnes ministrija (29 procenti), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (11 procenti). Programmā paredzēta LOV darbība un pilnveidošanās sporta centra Mežaparks teritorijā.

LOV var svinēt savu divdesmitgadi, jo tā dibināta 1994. gadā tūlīt pēc Lillehammeres ziemas olimpiskajām spēlēm. "Tad mēs vēl pilnībā dzīvojām no iepriekšējās sistēmas pārmantotā, no resursiem, kas beigsies. Vajadzēja radīt kaut ko jaunu un savu, ko likt vietā," atceras Einars Fogelis. "Domāt, kā atbalstīt, sekmēt un arī zinātniski pamatot augstas klases sportistu sagatavošanai nepieciešamās treniņu metodes. Dibinot LOV, rūpīgi tika pētīta ārzemju pieredze, īpaši mums tuvajā Skandināvijā. Paraugam tika izvēlēti divi līdzīgi modeļi — Olympiatoppen Norvēģijā un Team Danmark Dānijā.

Šajos 20 gados LOV izgājis cauri sarežģītam attīstības posmam, jo ne viss ir vienkārši paņemams no vides, kas pilnveidojusies gadsimtu, un tūlīt integrējams sistēmā, kas tikai veidojas. Šobrīd jau esam tuvu optimālajam darbības modelim, par ko liecina arī aizvadīto olimpisko spēļu rezultāti. Bet tas nenozīmē, ka mums būtu jāapstājas. Tāpat kā sportā arī Olimpiskajā vienībā vienas četrgades finišs nozīmē nākamās sākumu. Turpinās gatavošanās spēlēm Rio, apgriezienus uzņem tie, kuri domā par startu ziemas spēlēs Pjončhanā, un mēs līdz ar viņiem.

Tālajā 1994. gadā mēs sākām ar dažiem sportistu desmitiem. Tagad, ņemot vērā, ka notiek arī pasaules Jaunatnes olimpiskās spēles, ar rezerves sastāva un jaunatnes programmu starpniecību esam aptvēruši visas individuālo olimpisko sporta veidu federācijas. Ievērojami pieaudzis mūsu speciālistu, mediķu, laboratoriju darba apjoms, jo LOV sastāvā ir vairāk par pusotra simta atlētu. Turklāt ārpus tā joprojām ir sporta spēļu pārstāvji. Priecē, ka mūsu funkcionālāsdiagnostikas laboratorija jau ir noslēgusi līgumu ar Futbola federāciju. Gada laikā testējam vairāk nekā 200 virslīgas spēlētājus, iesakot treneriem, kā palielināt sportistu resursus un iespējami efektīvāk tos izmantot. Tā ir viena no mūsu plāna sastāvdaļām — sporta spēļu federāciju piesaiste. LOV dibinot, tādam atlētu apjomam mūsu kapacitāte bija par mazu, tāpēc sākām ar individuālajiem sporta veidiem. Ļoti cenšamies un bieži darām pat vairāk, nekā iespējams. Pirms olimpiskajām spēlēm apkalpojām hokeja valstsvienību, arī dāmu basketbola izlasi.

Sniedzam ne tikai fizioterapijas pakalpojumus. Plaša ir mūsu rehabilitācijas programma. Diemžēl sports ir traumatisks, un LOV rehabilitācijas speciālistu vadībā atlēti, veicot ārkārtīgi precīzas procedūras, atgriežas ierindā.

Telpu, kurā tiek veiktas visas šīs daudzveidīgās manipulācijas, jau sen ir vismaz trīsreiz par maz. 30 kvadrātmetros nereti strādā divi fizioterapeiti un turpat vienlaikus 6—8 sportisti veic rehabilitācijas vingrojumus. Un aiz durvīm rindā stāv nākamie pacienti.

Cenšamies patstāvīgi atjaunot laboratorijas tehnisko aprīkojumu, kas arī prasa papildu telpas."

Einars Fogelis norāda, ka LOV neapšaubāmi nepieciešama lielāka platība: "Mēs esam gatavi konstruktīvi diskutēt par katru kvadrātmetru. Zinām, kādas iekārtas mums nepieciešamas, kādas jaunas darba zonas jāveido. Mēs ļoti nopietni gribētu tālāk virzīt biomehānikas attīstību. Mežaparka rekonstrukcijas projektā bija paredzēta tāda laboratorija. Diemžēl zinātņu doktore Veronika Fedotova pirms dažiem mēnešiem pārtrauca darba attiecības ar LOV un pārcēlās uz Brazīliju, kur viņai piedāvāja piemērotus darba apstākļus. Bet nepieciešamību pēc biomehānikas speciālistiem izsaka gandrīz visas federācijas. Optimālas kustību amplitūdas, leņķi, pareizie spēka pielikšanas punkti sportā ir ļoti būtiski. Varu tikai cerēt arī uz turpmāku konstruktīvu sadarbību ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas speciālistiem."

LOV apkalpo ne tikai olimpiešus. Laboratorija sniedz maksas pakalpojumus jebkuram interesentam, tikai jāizstāv garā rinda. "Pēdējos gados arvien vairāk jauniešu treneri, arī sportistu vecāki novērtē laboratorijas mērījumu nozīmi," turpina Einars Fogelis. "Tas ļauj saprast, kādas slodzes pieļaujamas, kādas treniņu metodes nepieciešamas, lai optimāli attīstītu jaunā atlēta attīstību, iekļaujot arī, piemēram, psiholoģisko sagatavotību."

Kur LOV vadītājs redz iespēju savai iestādei attīstīties? "Šī ir bijusi sporta teritorija jau no aizpagājušā gadsimta beigām," Einars Fogelis norāda uz tagadējo sporta centru Mežaparks. "Jā, Rīgā šī ir ekskluzīva vieta, bet speciāli radīta sportam. Arī Stokholmā LOV analoga iestāde atrodas netālu no centra pie ūdeņiem, kuros burā, airē un visādi citādi sporto. Ļoti ceru, ka riņķa dancis, kas ap Mežaparku ar atslābumiem un saasinājumiem turpinās jau gadus 20, tomēr beigsies sportam par labu. Šeit jāattīsta esošās un jārada jaunas treniņu vietas, te ir loģiska vieta Olimpiskajai vienībai, lai tā varētu sniegt pilna spektra pakalpojumus, izmantojot laboratoriju, fizioterapijas, rehabilitācijas, sporta medicīnas iespējas. Mēs nesapņojam par megaprojektiem, bet saprātīgiem risinājumiem."