Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Dažādi Žurnāls: Nr. 357 Latvijas Gada balva sportā

Plaukstiņpolka sporta stundā

Jau piecpadsmito gadu Latvijas Gada balvai sportā nominantus labākā sporta skolotāja titulam īpašā konkursā nosaka Izglītības un zinātnes ministrija. Pirmo reizi konkursa otrā kārta norisinājās viesmīlīgajā un sportiskajā Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolā, kur sporta stundas vadīšanas prasmē sacentās Māris Liepiņš (Rīgas Valsts 2. ģimnāzija), Inese Boļšija (Dricānu vidusskola), Juris Ozols (Daugavpils Būvniecības tehnikums), Laura Janševska (Mežinieku pamatskola), Harolds Kavinskis (Dagdas vidusskola) un Santa Krasovska (Rubenes pamatskola). Žurnāls Sports iepazīstina ar trim finālistiem. Konkursa uzvarētājs tiks paziņots Latvijas Gada balvas sportā apbalvošanas ceremonijā 19. decembrī.

Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas sporta skolotājs un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas sporta organizators Māris Liepiņš konkursa stundā rādīja savus talantus, mācot bērniem tautas deju elementus, turklāt nekautrējās pavadījumu dziedāt pats. Māris uzskata, ka radīt jauniešos interesi par latviešu tautas dejām var arī, apgūstot to pamatsoļus sporta stundās, jo vienlaikus tā ir pieklājīga fiziskā slodze un koordinācijas vingrinājumi ar labu emocionālo fonu, ko rada mūzika.

Vaicāts par profesijas izvēli, Māris stāsta: “Sports mani saistījis jau no bērnības, tādēļ šķita likumsakarīgi, ka savu dzīvi izvēlējos saistīt ar šo jomu — palīdzēt arī citiem sajust kustību prieku.”

Māris uzskata, ka skolotāja darbā svarīgi ir pamanīt katra skolēna stiprās puses un jomas, kurās sokas labāk nekā citiem. Viņš necenšas lielīt labākos, tomēr neitrāli norāda, kurš skolēns ir labs piemērs konkrētajā darbībā. Skolotājs Liepiņš nav saskāries ar situācijām, kurās kāds būtu jāpiespiež darboties: “Manuprāt, mūsdienās sportot ir stilīgi, un mani skolēni vēlas tādi būt.”

Vaicāts par savu recepti skolēnu radināšanai pie fiziskām aktivitātēm, Māris atbild: “Esmu ievērojis, ka skolēni novērtē atklātību — ja viņi redz, ka pedagoga acis mirdz par lietu, ko viņš dara, tad arī skolēni ir gatavi pievienoties. Man patīk vērot, kā bērni un jaunieši bieži vien pēc vārdiem es nevaru vai es negribu saprot, ka cilvēka spējām un pašu spēkiem nav robežu — jo vairāk viņi sev notic, jo augstākus mērķus grib sasniegt.”

Skolotājs Liepiņš stundās audzēkņus nedala prasmīgākos un vājākos: “Man visi ir vienlīdzīgi. Uzskatu, ka ar šādu attieksmi stiprākie un talantīgākie būs piemērs tiem, kuriem vajadzīgs atbalsts un iedvesma. Bet dauzoņām un sliņķiem recepte viena — pumpēties un taisīt pietupienus.”

Viņš jūtas gandarīts, ka skolēniem var sniegt jaunas prasmes, rosināt interesi apmeklēt sporta stundas, kā arī nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm ārpus skolas. Izdevusies stunda esot tad, ja bērni tās laikā aktīvi darbojas un nejautā, kam tas vajadzīgs, un pēc stundas ir pozitīvi uzlādēti.

Māris pastāvīgi apmeklē kursus, lekcijas, seminārus, gūst iedvesmu arī interneta vietnēs, kur atrod jaunas idejas sporta stundām. Nemitīgi seko līdzi sporta aktualitātēm Latvijā un pasaulē.

“Prot iedvesmot, prot pateikt nē,” tā Māri Liepiņu raksturo darbabiedri. “Palūdzot aizvietot kolēģi, Māris, pat nezinot klases tobrīd apgūstamo vielu, iekļausies darbā, aizrautīgi un bērniem saistoši novadīs stundu. Fantastiskas darba spējas, tikai viņam nepatīk teorija un dokumentu rakstīšana, neiedziļinās kompetenču pieejā, taču intuitīvi tajā strādā jau gadus piecus.”

Māri konkursā mudinājusi piedalīties kāda kolēģe: “Viņa vairākkārt mani uzrunāja un mudināja pierādīt savas prasmes un spējas. Arī man ir kolēģi, kurus apbrīnoju un kuri pavisam noteikti ir pelnījuši gūt atzinību ne tikai no skolēniem, bet arī plašākā mērogā!”

Ārpus skolas sporta Māris spēlē amatieru Entuziastu hokeja līgā. Vēl pirms gada viņš dejoja deju kolektīvā Līgo, bet šobrīd laika trūkuma dēļ paņēmis pauzi. “Mani iedvesmo trīs gadus vecā meitiņa Paula,” uz iemeslu norāda skolotājs. “Laika pavadīšana kopā ar viņu ir būtiska.”

 

Māris LIEPIŅŠ

Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas sporta skolotājs

Dzimis: 1986. gada 22. septembrī Limbažos

Izglītība: Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, sporta skolotājs un vecākais treneris

Darba pieredze: kopš 2008. g. Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas sporta organizators un interešu izglītības skolotājs, kopš 2014. g. Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas sporta skolotājs

Sporta aktivitātes: hokejs, florbols

Ģimenes stāvoklis: saderinājies, ir meita

Vaļasprieki: kalnu slēpošana un tautas dejas

Santa Roze
Santa Roze