Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Spēlē, mācies un organizē!

Lai veicinātu aktīvu atpūtu pludmalēs, piecas valstis un divas starptautiskas sporta organizācijas izstrādājušas izglītojošus un viegli izmantojamus materiālus ar sporta veidu un pasākumu piemēriem aktīvai un dažādai laika pavadīšanai tieši pludmalē.

Jārēķinās, ka negaidītā vīrusa pandēmija pasaulē ir būtiski mainījusi sportošanas iespējas. Taču arī šajā laikā aktīva atpūta — īpaši āra apstākļos — nelielās grupās vai kopā ar ģimeni ir iespējama un pat vēlama.

TRĪS IZDEVUMI

Projektā izveidoti apraksti un videopamācības sporta un aktivitāšu veidiem pludmalē un uz ūdens, izstrādāta praktiski izmantojama rokasgrāmata pieejamu un sociāli iekļaujošu pludmales sporta spēļu organizēšanai un apkopots politikas dokuments fiziski aktīva dzīvesveida atbalstam. Materiāli pieejami ikvienam projekta mājaslapā  https://beactivebeachgames.lsfp.lv/#guidance-materials  un piemēroti izmantošanai gan individuāli, atpūšoties pludmalē kopā ar citiem, gan dažādās sporta organizācijās, veidojot vidi un iespējas aktīvai atpūtai jebkurā dabiskā vai mākslīgi veidotā pludmalē.

Eiropas Savienības Erasmus+ projektā, kas sākās 2019. gada sākumā un noslēgsies šovasar jūnijā, apvienojās Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Spānijas un Portugāles, kā arī divas starptautiskās sporta organizācijas. Tā mērķis bija radīt jaunus veidus, kā cilvēkus neatkarīgi no vecuma, veselības un fiziskās sagatavotības vai prasmēm piesaistīt aktīvam dzīvesveidam, palielināt vispārējo līdzdalību sportā un veicināt ikdienā mazāk redzamu vai aktīvu, sociāli neaizsargātu sabiedrības grupu iesaisti. Kopumā trijos izveidotajos materiālos atspoguļota projektā iesaistīto valstu un starptautisko sporta organizāciju līdzšinējā pieredze un zināšanas.

ROKASGRĀMATA SPĒĻU ORGANIZĒŠANAI

BeActive Beach Games organizēšanas rokasgrāmata veidota kā ērti izmantojamas praktiskas vadlīnijas potenciālajiem pludmales sporta spēļu organizatoriem kā pavisam nelielā vietējā, tā nacionālā vai starptautiskā līmenī. Vadlīnijas piemērotas spēļu adaptēšanai jebkurā dabīgā vai mākslīgi veidotā pludmalē. Ieteikumus papildina Latvijā un Portugālē pērn notikušo pludmales sporta spēļu piemēri, detalizēts apraksts pieciem spēļu organizēšanas posmiem: (1) plānošanai, (2) sagatavošanai un saskaņošanai, (3) informācijas izplatīšanai, (4) pasākuma norises koordinēšanai un (5) izvērtēšanai. Rokasgrāmatā iekļauti visi veiksmīgas spēļu norises aspekti.

Īpaša uzmanība pievērsta dažādu paaudžu ģimeņu iesaistes iespējām. Tāpat iekļauti piemēri dažādu sociālo grupu iesaistei, ieskaitot piemērus ratiņtenisā, sēdvolejbolā, arī aktivitātes ārpus ģimeņu bērnu iekļaušanai spēlēs.

PRAKTISKAS IDEJAS PLUDMALEI

Tāpat izveidotie metodiskie materiāli iekļauj pamācības daudzveidīgām sporta un kustību iespējām pludmalē, tajā skaitā — pludmales volejbolam, pludmales tenisam, pludmales futbolam, arī stāvairēšanai jeb supošanai, kapueirai, sērfošanai un citiem sporta veidiem. Katram sporta veidam norādīts nepieciešamais aprīkojums, noteikumi, vietas apstākļi un darbības modelis, kā arī kontaktinformācija turpmākiem profesionāliem norādījumiem.

Materiāli izstrādāti tā, lai būtu izmantojami ikvienam — gan atpūšoties individuāli, ar draugiem, ģimeni, gan organizētai atpūtai jebkurā dabiskā vai mākslīgi veidotā pludmalē vai uz ūdens.

POLITIKAS DOKUMENTS

Politikas dokuments paredzēts dažādu līmeņu lēmumu pieņēmējiem — pašvaldībām, nacionāla vai Eiropas līmeņa politikas veidotājiem, un tajā sniegts ieskats par problēmām, ar kurām saskaras vairums Eiropas valstu, un iemesliem pieaugošajam Eiropas atbalstam aktīva dzīvesveida veicināšanai. Politikas dokumentā izcelts un skaidrots sporta pasākumu nozīmīgums — ne tikai sabiedrības veselības veicināšanā, bet arī kā iespēja stiprināt noteiktas sociālās un ētiskās vērtības sabiedrībā.

Sportiska kopā būšana cilvēkiem dažādos vecumos ar atšķirīgām prasmēm — prieka, nevis sacensības dēļ! — māca toleranci, solidaritāti, sadarbību, saliedētību.

 

Projektā iesaistītās partnerorganizācijas

– Latvijas Sporta federāciju padome

– Lietuvas Sporta federāciju savienība

– Igaunijas Pludmales sporta federācija

– Portugāles Sporta un jaunatnes institūts

– Katalonijas Sporta federāciju savienība

– Starptautiskā asociācija Sports visiem (TAFISA)

– Starptautiskā Sporta un kultūras asociācija (ISCA)

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns