Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Alūksnietis pārsteidz Latviju

Nacionālais čempiona tituls šosejas riteņbraukšanā ir prestižs katram profesionālim. Tas dod iespēju uz gadu valkāt komandas kreklu savas valsts karoga krāsās. Ikviena pasaules līderkomanda vēlas savās rindās redzēt iespējami vairāku valstu čempionus. 29. jūnija pēcpusdienā negaidīti tiesības sevi turpmāk šādā kapacitātē pasniegt izcīnīja Rietumu-Delfin velosportists — par Latvijas čempionu grupas braucienā kļuva 22 gadus vecais alūksnietis Andris Vosekalns, kurš 22 gadu vecumā uzvarēja Latvijas čempionātā grupas braucienā.

Šis viņa karjerā pagaidām ir nozīmīgākais sasniegums, jo zelta medaļa izcīnīta vissīvākajā iespējamā konkurencē, aiz sevis atstājot olimpiešus Alekseju Saramotinu un Gati Smukuli, kuru labā gan nestrādāja tik saskaņota komanda kā Rietum-Delfin. Lai nacionālie čempionāti būtu pilnvērtīgi, Starptautiskā Riteņbraukšanas federācija (UCI) savā sacensību kalendārā tiem izbrīvē kopēju logu. Šogad jūnija pēdējās brīvdienās savu valstu čempionu tituli tika izcīnīti visā Eiropā, Āzijā un Āfrikā.

BRĀĻA AICINĀTS

Riteņbraukšana nebija pirmais sporta veids, ar ko nodarbojās Latvijas ziemeļaustrumu pilsētas Alūksnes puisis Andris Vosekalns. Vispirms viņš izmēģinājis spēkus vieglatlētikā, basketbolā un slēpošanā, tomēr neviens no šiem sporta veidiem sirdī nebija iekritis, lai gan distanču slēpošanā Andris startēja pat Jaunatnes olimpiādē. Riteņbraukšanā ņiprais alūksnietis nonāca pēc brāļa Viktora aicinājuma un ar vecāku atbalstu. Pirmais treneris viņam bija Igors Krasts, kurš arī ielika pamatus un deva daudz vērtīgu padomu.

Andris ar smaidu atceras pirmos izbraukumus uz Kuldīgas un Ventspils sacensībām, kas bija liels piedzīvojums. Pirmās uzvaras izcīnītas Alūksnes čempionātā MTB krosā, bet zēnu, jauniešu un junioru gados viņš bija labākais arī SEB MTB maratonā sava vecuma grupā, ko pats uzskatīja par vienām no sezonas gaidītākajām sacensībām. Pavērsiens viņa sportiskajā karjerā notika pēc septītās klases, kad tika saņemts uzaicinājums turpināt mācības Murjāņu sporta ģimnāzijā. Ja tā nebūtu, tad treniņi nopietnākā līmenī, visticamāk, tiktu pārtraukti. „Iespējams, es būtu pat kļuvis par ielu deldētāju”, nosmej pats sportists.

KEGGI VELO MOTIVĀCIJA

Uz aktīvo un enerģisko Alūksnes puisi lielu iespaidu atstājis savulaik Latvijā ļoti populārais Keggi velobrauciens, kas norisinājās Andra pilsētā. Šīs sacensības viņš uzskatīja gandrīz par pasaules čempionātu, jo tajās brauca spēcīgi riteņbraucēji. Tas devis papildu motivāciju treniņiem, jo gribējies startēt savu skatītāju priekšā tik nozīmīgā velobraucienā.

„Vienīgo reizi Keggi velomaratonā piedalījos tad, kas tas notika pēdējo reizi,” stāsta Vosekalns. „Izcīnīju piekto vietu, un tas man radīja neizsakāmu prieku, tik labi nostartēt savās mājās kopā ar tik spēcīgiem riteņbraucējiem! Man ļoti gribētos startēt arī tagad kādās Alūksnes sacensībās.” Vecāki Andrim neko neuzspieda, atļāva pašam izvēlēties. Viņi atbalstīja gan morāli gan arī, cik bija iespējams, finansiāli.

NOTURĒŠANĀS RITEŅBRAUKŠANĀ

Murjāņos treniņi Jāņa Veides vadībā bija daudz profesionālāki. Andris saka lielu paldies trenerim par ieguldījumu viņa karjerā. Tieši no Murjāņiem jaunais censonis pirmo reizi devās uz sacensībām citās valstīs — Beļģijā, Austrijā… Junioru vecumā ārzemju sacensības jau kļuva par ikdienu.

„Mana pirmā komanda bija Alpha Baltic/Unitymarathons.com,” alūksnietis stāsta par savu pāreju uz U-23 vecuma grupu. „Labi, ka viņi mani tolaik paņēma sastāvā, jo pēc vidusskolas absolvēšanas jautājums par iespējām palikt riteņbraukšanā kļuva būtisks. Jau pirmajā U-23 sezonā izcīnīju otrās vietas Latvijas čempionātā grupas un arī individuālajā braucienā. Tas pavēra ceļu uz izlasi, kur jau satikos ar saviem Murjāņu biedriem — Flaksi, Smirnovu, Bekmani un citiem. Tas bija jautrs periods. Nākamajā sezonā pārgāju uz Rietumu-Delfin komandu, kuru pārstāvu vēl šodien.” Tieši šogad Andris izceļ īpaši labo komandas mikroklimatu, jo visi puiši ir ļoti draudzīgi un spēj cits citam palīdzēt. Liels ieguldījums tajā ir treneriem — Renē Mandri izceļas ar savu lielisko taktiku, bet Toms Flaksis dod citus vērtīgus padomus un spēj ļoti labi uzmundrināt.

LIELĀ UZVARA

Sacensību dienas rītā pirms cīņas 170 km grupas braucienā Andris juties absolūti mierīgs. „Es piecēlos kā parastā dienā,” atceras čempions. „Izdzēru kafiju, uzēdu maizīti. Pēc tam ar tēvu aizbraucām uz Smilteni. Arī pirms starta drudzis izpalika. Sacensības iesākās ļoti aktīvi, man izdevās iekļūt 12 riteņbraucēju atrāvienā. Turējām ļoti augstu tempu. Iebraucot Smiltenes apļos jau kā līderis, minu uz maksimuma robežas. Vēl ātrāk es tobrīd nespēju. Prieks bija sajust līdzjutēju atbalstu, kas noteikti palīdzēja izcīnīt šo uzvaru. Šis panākums ir manas karjeras lielākais sasniegums, bet pie tā apstāties nevar.”

Nākamie uzdevumi šosejas riteņbraukšanā Andrim, kurš ir arī Latvijas MTB čempions, būs sekmīgi cīnīties Eiropas un pasaules čempionātos, jo šis viņam ir pēdējais gads U-23 vecuma grupā. Viens no centīgākajiem Latvijas riteņbraucējiem apstāties nedomā.

 

Andris VOSEKALNS

Riteņbraucējs, Rietumu-Delfin

Dzimis: 1992. gada 26. jūnijā Alūksnē

Augums, svars: 195 cm, 85 kg

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzija

Sportā: kopš bērnu dienām

Pirmais treneris riteņbraukšanā: Igors Krasts, šobrīd — Renē Mandri un Toms Flaksis

Lielākie sasniegumi: Latvijas čempions (2014. g.) grupas braucienā elites un U-23 vērtējumā, Latvijas čempions (2012. g.) MTB maratonā, 4. vieta (2012. g.) UCI 1.1 kategorijas sacensībās Tallina—Tartu, vairākkārtējs Latvijas U-23 vicečempions grupas un individuālajos braucienos

Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene

Vaļasprieks: makšķerēšana

Autori: Toms Markss