Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ar pistoli un bisi

Pirmo reizi kvalificēties olimpiskajām spēlēm šaušanā reālas izredzes ir trim Latvijas sportistiem ar abiem mūsu tradicionālajiem sporta ieročiem — pistoli un stenda bisi.

Jāņu laikā Eiropas spēlēs Minskā Lauri Strautmani šaušanā ar pneimatisko pistoli savā kroņa disciplīnā PP-60 no olimpiskās Tokijas šķīra tikai 0,3 punkti. Ja tukumnieks pēc 60 šāvieniem ar šādu nieka starpību nebūtu zaudējis sudraba medaļu, tad Lauris jau būtu olimpietis. Minskā tika izspēlēta viena ceļazīme uz Tokiju. Sacensību uzvarētājs Artjoms Černousovs no Krievijas to jau bija ieguvis iepriekš. Tādējādi olimpisko ielūgumu saņēma sudraba medaļas laureāts ukrainis Oļehs Omeļčuks. Strautmanis izcīnīja bronzu. Toties nostiprināja pārliecību, ka šajā disciplīnā iekļūt 29 olimpiešu skaitā ir pilnīgi reāli. Vēl ir pietiekami daudz sacensību, kurās šo mērķi sasniegt. Pašas pēdējās sešas vietas olimpiskās vasaras sākumā tiks sadalītas pēc pasaules ranga, kurā gan vērtē tikai Pasaules kausa izcīņas posmos un pasaules čempionātos sasniegto. Bet, piemēram, Eiropas reitingā Strautmanis šobrīd ir piektais.

Dobelniece Agate Rašmane, kas šovasar ieguva LSPA bakalaura diplomu, šaušanā var kļūt par pirmo mūsu olimpisko dāmu. Arī viņas stihija ir pistoļšaušana, turklāt Agate ir vienlīdz precīza gan ar pneimatisko, gan ar mazkalibra ieroci. Jāpiebilst, ka arī Lauris Strautmanis ir vērā ņemams konkurents mazkalibra pistoļvīru sacensībās.

Dainis Upelnieks, kas, diplomēts inženieris būdams, gatavojoties Rio spēlēm pameta vadošu darbu lielā kokapstrādes uzņēmumā, stenda šaušanai turpina kalpot vēl nopietnāk. Tagad viņš ieguvis otru augstāko izglītību, absolvējot LSPA, un reāli cer piedalīties vēl vienās spēlēs, lai sasniegtu ko vairāk par Rio izcīnīto 14. vietu 32 vīru konkurencē. Šopavasar Dainis Baltijas čempionātā sasniedza jaunu Latvijas un Baltijas rekordu — 124 sašauti mērķi no 125 iespējamiem. Līdz absolūtajam pasaules rekordam viņam pietrūkst viens punkts. Jūlijā pasaules čempionātā Itālijā Upelnieks tikai pēdējā sērijā pieļauto divu kļūdu dēļ neiekļuva fināla astotniekā, un 130 šāvēju konkurencē finišēja 25. vietā. Dīvainā kārtā šajās sacensībās olimpiskās ceļazīmes nedalīja. Nākamā iespēja būs augustā PK posmā Lahti.

Starp citu, šaušana ir viens no bagātākajiem olimpiskajiem sporta veidiem — tajā startē 360 olimpieši (180 dāmas un kungi), kas izcīna 15 medaļu komplektus. Mēs varam cerēt uz startu četrās disciplīnās. Ja vienā vingrinājumā kvalificējas gan Rašmane, gan Strautmanis, abi iegūst tiesības piedalīties arī jaukto pāru jeb Mix sacensībās.

Dainis Caune
Dainis Caune