Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Agija, Estere un Tokija

Viņas abas nesen sasniedza pilngadību. Abas ilgstoši trenējušās vienā klubā pie vienas treneres. Tagad abas konkurē cīņā par vienīgo ceļazīmi uz Tokijas olimpisko regati. Agija Ēlerte un Estere Kumpiņa…

BURVĪBA UN SĀLS

“Burāšana bija un ir mans pirmais sporta veids!” lepni paziņo deviņpadsmitgadīgā Agija. Viņa tajā nonākusi, pateicoties mammai, kura, savulaik būdama prasmīga jaunatnes zēģelētāja, deviņgadīgo meitu aizveda pie savas draudzenes Ilzes Ledaunieces, kas skautu ostā Lielupē strādāja par treneri. “Tā tās vasaras sāka paiet,” turpina Agija Ēlerte. “Tikai ar burāšanu. Negribējās neko citu vairs darīt.” Manot meitenē šādu degsmi un izaugsmes potenciālu, pēc trim gadiem Ilze Agiju sūtīja trenēties uz Rīgas jahtklubu Ķīšezerā pie olimpietes Žaklīnas Litaunieces.

Estere Kumpiņa vispirms nopietni aizrāvās ar peldēšanu, bet pēc četriem treniņu gadiem ģimenes ārste vecākus brīdināja, ka tik intensīvas nodarbības var kaitēt strauji augošās meitas veselībai, un ieteica pameklēt kādu mierīgāku sporta veidu. Jūrmalnieki būdami, vecāki izvēlējās Priedaines jahtklubu, kurā Esteri ar burāšanas burvību un sāli sāka iepazīstināt Ināra Aile. Uz jaunatnes burāšanas centru un vienlaikus Rīgas jahtklubu Pāvu ielā Mežaparkā pie Žaklīnas Litaunieces Estere pārgāja, meklējot stiprāku konkurenci treniņos, kas tagad jau ir vēl intensīvāki nekā kādreiz peldēšanā.

PUIŠIEM JĀPIEKĀPJAS

2014. gadā Optimist klasē Agija Ēlerte kļuva gan par Latvijas čempioni, gan ieguva Latvijas kausu, pārspējot arī visus puišus. Nākamajā sezonā viņa pirmo reizi piedalījās pasaules čempionātā (“Tā bija vienreizēja pieredze!”) un pēc tam jau pārsēdās olimpiskā Laser R mazākajā māsā — Laser 4,7.

Gadu jaunākā Estere šajā klasē sāka burāt jau divas sezonas iepriekš, jo viņas slaidajam augumam mazajā un kantainajā Optimist jahtiņā vienkārši nepietika vietas. Abas, būdamas viena kluba pārstāves, pirmo reizi Latvijas čempionātā vienā klasē tikās tikai 2017. gadā, kad arī Agija sāka zēģelēt ar lielo dāmu Laser R, kam buras laukums par kvadrātmetru lielāks. Debija bija veiksmīga, izcīnot čempiones titulu, kuru Agija sev paturēja arī pērn, no puišiem piekāpjoties vienīgi Robinam Špatam, kuru gan tāpat kā visus pārējos vīriešu cilvēkus sezonas otrajā pusē uzvarēja jauniešu čempionātā.

SEPTĪTĀ UN DIVPADSMITĀ PASAULĒ!

Starp abām viena kluba biedrenēm vienas treneres vadībā sākās sīva konkurence par tiesībām startēt pasaules čempionātos, kuros Latvijai bija tikai viena vieta. Aizpērn Laser R pasaules U-19 čempionātā, izcīnot divpadsmito vietu, debitēja Ēlerte. Pērn viņa Starptautiskās Burāšanas federācijas World Sailing Nāciju attīstības programmas ietvaros jau tika uz pieaugušo čempionātu Dānijas Arhusā, kurā sākās kvalifikācija Tokijas spēļu regatei. Tik grandiozā 119 dāmu konkurencē astoņpadsmitgadīgajai Teikas vidusskolas skolniecei tā bija pirmā pieredze, kas tika noslēgta ar 99. pozīciju.

Savukārt Estere Kumpiņa pārsteidza ar septīto vietu pasaules U-19 čempionātā ASV. Abas skolnieces izrādīja nepārprotamu vēlmi cīnīties par ceļazīmi uz Tokijas olimpisko regati. Vienas treneres vadībā šī konkurence brīžiem radīja neveiklas situācijas, un pēc pērnās sezonas Agija Ēlerte pārgāja uz kluba 360 Burāšanas akadēmiju pie Riharda Vaivoda.

PROGRAMMAS UN AKADĒMIJAS

Arī uz šo sezonu Estere Kumpiņa bija godam nopelnījusi vietu Starptautiskās Burāšanas federācijas Nāciju attīstības jaunatnes programmā, no kuras viņa atteicās, jo tika izvirzīts mērķis debitēt pasaules pieaugušo čempionātā, kurā turpinās kvalifikācija olimpiskajām spēlēm. “Par nākotni domājot, šāda izvēle ir vērtīgāka,” komentē Žaklīna Litauniece. “Mums ir ilgtermiņa gatavošanās plāns. Spēles Japānā ir iespēja, bet īstais mērķis ir Parīzes olimpiskā regate 2024. gadā. Tagad Estere tikai mācās. Bez desmit gadiem šajā klasē par TOP burātāju grūti kļūt.”

Tika sakoncentrēti līdzekļi, lai jaunā burātāja jau no gada sākuma varētu piedalīties Kanāriju salās bāzētās Eiropas Burāšanas akadēmijas treniņnometnēs kopā ar spēcīgām vienaudzēm kvalificētu treneru vadībā. Jūnija vidū pabeigusi Ziemeļvalstu ģimnāzijas 11. klasi, Estere aizbrauca uz savu burāšanas akadēmiju un mājās atgriezīsies tikai pēc pasaules čempionāta. Jūlija sākumā Eiropas Jaunatnes čempionātā Atēnās no 102 dalībniecēm Kumpiņa finišēja 67. pozīcijā.

Savukārt Agija jūnija beigās World Sailing Nāciju attīstības programmas ietvaros gatavojās un startēja Ķīles regatē. “Mums nebija svarīgs rezultāts, bet starta manevru pilnveidošana blīvā konkurencē, kāda Latvijā nav iespējama, kā arī ātruma palielināšana pavēja kursos,” skaidro Agija, priecājoties, ka dažos braucienos jau izdevies turēt līdzi pasaules labākajām burātājām. Izcīnīto 32. vietu Ēlerte īpaši neizceļ, jo daudzas spēcīgas sportistes tajā laikā jau gatavojušās pasaules čempionātam Japānā. Starp citu, 64 jauniešu konkurencē ar Laser 4,7 Ķīlē piektais finišēja Eduards Pļaviņš, bet vienpadsmitā (kopējā konkurencē ar puišiem) — Elza Cibule, kas arī šādu meistarību sasnieguši Ķīšezerā, pateicoties Žaklīnai Litauniecei.

Nāciju attīstības programmas dalībniecēm šogad Ķīles regatē bija iespējams izmantot trenera pakalpojumus, savukārt pasaules čempionātā tiek apmaksāta uzturēšanās, kā arī puse no ceļa izdevumiem uz Japānu un puse no dalības maksas. Pērn pirms pasaules čempionāta tika noorganizēta arī divu nedēļu treniņnometne. Agija šajā programmā iekļuva pirms 2017. gada pasaules U-19 čempionāta Ķīnā un to nostiprināja ar 12. rezultātu, kas starptautiski pagaidām ir viņas augstākais sasniegums.

Trenējoties mājās Riharda Vaivoda vadībā, Agijai iespējams digitāli sazināties ar World Sailing burāšanas un fiziskās sagatavotības treneriem, analizējot arī ar GoPro kameru fiksētus jahtas manevrus.

BET PIEMĒRI IR

Jūnijā Agija Ēlerte absolvēja Rīgas Teikas vidusskolu un rudenī gatavojas sākt studijas RSU, izlaiduma dēļ viņa bija spiesta nokavēt starptautiskas regates pirmo dienu Pernavā, kura pārliecinoši uzvarēja Estere, tā nu pirmās pilnvērtīgās sacensības, kurās abas latvietes tiksies, būs pasaules čempionāts Japānā.

Iepriekšējā PČ Arhusā Laser R klasē olimpiskajai regatei kvalificējās pirmās 18 valstis, Latvija Ēlertes personā no 44 nācijām bija 41. vietā. Šajā čempionātā olimpiskās tiesības iegūs vēl desmit valstis. Jāņem vērā, ka spēcīgākās valstis pasaules čempionātos var startēt pat ar piecām dalībniecēm, bet olimpiskajā ieskaitē tiek vērtēta tikai viena. Tādā veidā burāšanā olimpisko ceļazīmi var izcīnīt, pat neiekļūstot vairāk nekā 100 dalībnieču pirmajā pusē jeb Zelta flotē. Pēdējās divas vietas Eiropai 2020. gada Tokijas regatē tiks izcīnītas nākamsezon Pasaules kausa izcīņas posmā Dženovā.

Deviņpadsmit un astoņpadsmit gadus vecām jaunkundzēm kvalificēties olimpiskajai burāšanas regatei, kas bez taktiskās un fiziskās sagatavotības prasa arī lielu pieredzi, būtu visai liels brīnums. “Bet brīnumi ir iespējami!” nekavējoties iesaucas Agija. “Ja vien tiem tic. Un ir piemēri, kam sekot.”

 

Agija ĒLERTE

RSU reflektante, burātāja

Dzimusi: 200. gada 1. februārī Rīgā

Izglītība: Rīgas Teikas vidusskola

Sportā: no 9 gadu vecuma burāšanā, pirmā trenere Ilze Ledauniece, pēc tam Žaklīna Litauniece, Rihards Vaivods

Augums, svars: 174 cm, 68 kg

Lielākie sasniegumi: 2017. g. Laser R pasaules čempionātā U-19 12. vieta; Latvijas čempione Optimist, Laser 4,7 un Laser R klasē

Hobiji: fotografēšana, gleznošana, ģitārspēle, teātris

 

Estere KUMPIŅA

Ziemeļvalstu ģimnāzijas 12. klases skolniece, burātāja

Dzimusi: 2001. gada 5. maijā Rīgā

Izglītība: paralēli mācībām ģimnāzijā beigusi Jūrmalas Mūzikas skolu (kokles klasi) un Jūrmalas Mākslas skolu

Sportā: no 6 gadu vecuma peldēšanā (pirmā trenere Tatjana Ļeonova), no 10 — burāšanā, pirmā trenere Ināra Aile, tagad Žaklīna Litauniece

Augums, svars: 182 cm, 78 kg

Lielākie sasniegumi: 2018. g. Laser R pasaules čempionātā 7. vieta; Latvijas čempione Laser 4,7

Hobiji: gleznošana, mūzika

Dainis Caune
Dainis Caune