Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Arī skolotājai Krāslavā…

Viens centimetrs… Tas nav nekas liela attāluma sākumā, bet var izšķirt visu tā beigās. Tieši tāds nieks Inetu Radēviču šķīra no olimpiskā goda pjedestāla un bronzas medaļas. Viņai nācās samierināties ar sportā visnepateicīgāko — ceturto vietu. Šī samierināšanās bija apbrīnas vērta un īstenas olimpietes cienīga.

Starta protokols izskatījās biedējošs. Pēc tā prognozējot vietas, Inetai ar saviem šogad veiktajiem 6,64 m (personiskais rekords — 6,92 m) bija pat mazāk izredžu nekā otrai mūsu tāllēcējai Laumai Grīvai — 6,67 m (6,86 m). No pieteiktajām 32 dalībniecēm septiņas bija pārvarējušas maģiskos septiņus metrus.

LĪDERES UN REALITĀTE

Sezonas līderu sarakstu ievadīja amerikāniete Britnija Rīze — 7,23 m, viņai sekoja krieviete Anna Nazarova — 7,11 m, vēl viena amerikāniete Čelsija Heiza — 7,10 m, baltkrieviete Mirončika-Ivanova — 7,08 m, vēl viena krieviete Jeļena Sokolova — 7,06 m, trešā amerikāniete Dženija Delouča — 7,03 m un baltkrieviete Veronika Šutkova — 7,01 metrs.

Bet gandrīz katrs šis rezultāts sasniegts citā laikā un situācijā — pārdesmit sekundēs, kurās, veiksmei piepalīdzot, sakrituši visi labvēlīgie apstākļi. Turklāt sacensība nav tikai par metriem un centimetriem, bet arī starp dalībniecēm.

Londonā kvalifikācijas normu 6,70 m izpildīja tikai četras — Lielbritānijas vieglatlēte Šara Proktore (6,83 m), amerikāniete Delouča (6,81 m), turciete Karina Meja Melisa (6,80 m) un krieviete Jeļena Sokolova (6,71 m). Radēviča, uzlabojot savu sezonas rezultātu līdz 6,68 m, kvalificējās kā nākamā. Viņas lēcienu sērija iepriecināja ar stabilitāti — 6,58, 6,59 un 6,68 m. Izrādījās, lai iekļūtu divpadsmit finālistu sarakstā pietika ar 6,40 metriem. Rīze daudz nepūlējās, tikai 6,57 m, Mirončika-Ivanova — 6,66 metri.

Lauma Grīva, olimpiskajā stadionā nespējot atrast sevi, veica tikai 6,10 m, paliekot pēdējā, kurai šajās sacensībās reģistrēts rezultāts.

SĪRUPS UN SĀLS

Nākamajā dienā finālsacensības sākās ar sīrupu latviešu mutēs. Pirmajā sērijā Ineta savu sezonas labāko rezultātu pacēla līdz 6,88 m, kļūstot par olimpisko sacensību līderi. Otrajā lēcienā 7,12 m spēja divkārtējā pasaules čempione Britnija Rīze, bet Jeļena Sokolova ar personisko rekordu — 7,07 m Inetu atbīdīja uz trešo pozīciju. Trešais mēģinājums tāpat kā pirmais Rīzei netika ieskaitīts, Sokolova piezemējās pēc 6,84 m, un līderu trio nemainījās. Radēviča bija veikusi apbrīnojami stabilu sēriju — 6,88, 6,77 un 6,74 m.

Labākās astoņas cīņu par medaļām turpināja vēl trijos lēcienos. Pirmajā sērijā situācija nemainās, otrajā izšauj Delouča — 6,89 m! Par vienu centimetru tālāk nekā Ineta… Radēvičai vēl divas iespējas. Viņa lec nākamā un… pārkāpj atspēriena dēlītim. Pēdējais mēģinājums netiek ieskaitīts arī Deloučai, latviete vēl var aizlidot līdz medaļai. 6,79 m — tomēr nē! Starpā paliek viens centimetrs.

„Pirms pēdējā lēciena paskatījos uz savām plaukstām, kurās svaru stienis uzberzis tulznas, un nodomāju — esmu tik daudz darba ieguldījusi, man jācīnās par medaļu!” vēlāk žurnālistiem stāstīja Ineta. „Olimpiskajās spēlēs jābūt gatavai uz visu. Zemapziņā Deloučas rezultāts varbūt mani iespaidoja, jo piektais lēciens bija neveiksmīgs. Bet es gaidīju, ka visas amerikānietes lēks tālāk par septiņiem metriem. Un arī krievietes… Ļoti, ļoti spēcīga konkurence, man nav kauns zaudēt šīm meitenēm.”

SVĒTKI TIK UN TĀ

„Noteikti es nejūtos slikti, noteikti es neesmu bēdīga,” smaidot skumjām acīm, centās iestāstīt Ineta Radēviča. „Šie ir svētki manā dzīvē. Es cīnījos… Ja treneris man neko nepārmet, tad laikam arī man sev nav ko pārmest. Par savu rezultātu esmu gandarīta. Varbūt varēja vairāk veikties. Bet varbūt medaļa man ļautu nolaist rokas, justies kā karalienei, audzināt bērnus, skatīties uz šo medaļu un neko citu savā dzīvē vairāk nedarīt. Bet dzīvē ir tik daudz ko darīt! Arī bez medaļas. Tā ir zīme, ka man jāturpina meklēt savu vietu.

Es nesaku, ka šīs bija manas pēdējās sacensības. Esmu labā formā. Vēl sezona nav beigusies, priekšā Dimanta līgas mači, nav vērts tagad apstāties. Bet par nākamo gadu es vēl domāšu.”

Vīra — Krievijas hokejista Pjotra Ščastļivija — klātbūtne un mierinājuma vārdi apliecinājuši, ka visstabilākā vērtība šajā dzīve ir ģimene un mīlestība. „Viņi pieņem mani tādu, kāda esmu — pirmā, ceturtā vai pēdējā.”

Kā īstajos brīžos izdodas sasniegt labāko sportisko formu? „Tas ir daudzu nopelns. Gribu pateikties katram trenerim, kas kādreiz ar mani strādājis, visiem cilvēkiem, kas atbalstījuši, arī skolotājai Krāslavā, kas atļāva nemācīties dzejoli, redzot, cik nogurusi esmu pēc treniņa.”

 

VIEGLATLĒTIKA

Dāmas. Tāllēkšana

1. Britnija Rīze (ASV) 7,12

2. Jeļena Sokolova (Krievija) 7,07

3. Dženija Delouča (ASV) 6,89

4. Ineta Radeviča (Latvija) 6,88

5. Anna Nazarova (Krievija) 6,77

6. Ludmila Kolčanova (Krievija) 6,76

28. Lauma Grīva (Latvija) 6,10